Ahmet Qeriqi

Kadri Rexha: Kryengritja popullore e Kosovës e vitit 1981

    Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit 1981 shënojnë njërën ndër faqet më të ndritura dhe më të rëndësishme të historisë sonë të re. Si ngjarje kthesash të mëdha historike dhe shoqërore, ato shprehin …

Më shumë...

Sheradin Berisha: 11 dhe 12 marsi i vitit 1981 nga Ditari i dëshmorit, Xhemajli Berisha

Profesor, Xhemajli Berisha, dëshmor i kombit,  lindi më 17 prill 1958 në fshatin Brestovc të Rahovecit. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa të mesmen në Prizren. Pastaj i vazhdon studimet në Fakultetin Ekonomik në Unversitetin e Prishtinës dhe diplomon më 18 maj të vitit 1981. Më 1 shtator të …

Më shumë...

Frank Shkreli: Një shikim prapa në histori-rivendosja e lidhjeve shqiptare amerikane

( Me rastin e 24-vjetorit të rilidhjes së Marrëdhënieve  Shqiptare-Amerikane)     5 Marsi, 1991 është data kur u nënshkrua dokumenti për rivendosjen e marrëdhënjeve diplomatike amerikano-shqiptare, pas një ndërprerjeje prej pothuaj një gjysëm shekulli diktaturë komuniste.   Një javë më vonë në Tiranë arrijti delegacioni i parë diplomatik i Shteteve …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Luftën e bëjnë trimat dhe përfitojnë nga ajo horrat”!

Verifikimi i listës së veteranëve të UÇK-së në Kosovë ka nxjerrë shumë parregullsi. Njërëz që nuk kanë luftuar kurrë në UÇK, bile njerëz që kanë luftuar kundër UÇK-së duke i shërbyer edhe armikut, gjenden në listat të veteranëve të UÇK-së… Këtu faji u takon jo vetëm atyre horrave që përfitojnë …

Më shumë...

Marsi e Prilli i vitit 1981, protestë, demonstratë, përpjekje për kryengritje apo kryengritje?

Sa herë vjen 11 marsi, na kthen në kujtesë atë të kaluar  jo të largët dhe përgjithësisht i kujtojmë zhvillimet sociale e politike, që u manifestuan në  mars, prill,  maj  të vitit 1981. I përkujtojmë të rënët, vizitojmë familjarët e tyre, shihemi me ndonjë bashkëvuajtës burgu, evokojmë ndonjë kujtim. Dhe, …

Më shumë...

Dr. Shaqir Shaqiri: Retë ogurzeza mbi Kosovën

Njëra nga ëndrrat tona më të pëlqyera që nga përfundimi i luftës ka qenë dhe mbetet krijimi i një armate të rregullt. Për këtë është folur e përfolur goxha shpesh dhe nga pushtetarët e Kosovës janë lëshuar shumë deklarata premtuese.   Mirëpo, fakti se shndërrimi i Forcës së Sigurisë së …

Më shumë...

Frank Shkreli: Marshimi që ndryshoi Amerikën

50-vjet më parë, më 7 mars, 1965 qindra veta u mblodhën  në qytetin Selma të shtetit Alabama për të marshuar drejtë kryeqytetit Montgomery të atij shteti.  Ata marshuan për të siguruar që afrikano-amerikanët të mund të ushtrojnë të drejtën e tyre kushtetore për të votuar — madje edhe përball një …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Si ta përparojmë arsimin dhe shëndetësinë

Deri tani shumë herë kemi shkruar për shtetin e së drejtës, zhvillimin ekonomik dhe Sistemin e Drejtësisë dhe asnjërën nga këto nuk i kemi bërë dhe as funksionojnë si duhet. Por kësaj radhe do të shkruaj për dy shërbime publike tepër të rëndësishme për popullin tonë, fjala është për Arsimin …

Më shumë...

Gjyqësia e pas luftës në Kosovë nuk ka dështuar në ndjekjen dhe dënimin e çlirimtarëve I

Themelimi i Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, po komentohet edhe  si pasojë e dështimit të gjykatave vendore, ndërkombëtare  dhe vetë Tribunalit të Hagës në arrestimin, ndjekjen dhe dënimin e ish-luftëtarëve të UÇK-së, të akuzuar nga Beogradi zyrtar për gjoja krime lufte në Kosovë kundër serbëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre, gjatë viteve …

Më shumë...

A. Q: Femra shqiptare kurdoherë aktive në jetën e popullit tonë për liri, arsim, dije e kulturë

Zëri i femrës në të kaluarën ilire, arbëreshe është i njohur dhe kryesisht lidhet  me mbretëreshën Teutë, e cila duke mos duruar piratët romakë në detin e Adriatikut, urdhëroi ushtrinë e saj t’i  përndjek ata. Historianët e kohës antike thonë se ky akt i mbretëreshës Teutë u bë shkak edhe …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Festa e shkollës shqipe

Në historinë e popullit shqiptar ka ngjarje jo vetëm të rëndësishme, për kohën kur kanë ndodhur, por edhe rrezatuese dhe dritëhedhëse edhe në ditët tona. Njëra nga këto ngjarje që ka lënë gjurmë  të thella përgjithësisht,  është edhe dita kur është çelur shkolla e parë shqipe. Pikërisht sipas dëshmive që …

Më shumë...

Adit Fetahu: Më shumë respekt për mësuesit, ju lutëm!

( Me rastin e 7 Marsit – Ditës së Mësuesit)   Sot, më 7 mars, është Dita e Mësuesit, festë e një dite që shënon një ngjarje të rëndësishme arsimore e kulturore në historinë tonë kombëtare. Në ditën e 7 Marsit 1887, do të thotë sot e 128 vjet më …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Flakët e lirisë

 Flakët e lirisë   (lexo me zë!)       1.   sonte   në Prekaz   flakët e lirisë   Komandantin përkujtojnë   me shkëlqimin e flakës   lirisë njerëzishëm ia hapem derën   më në fund erdhën lulet edhe nder ne   se bashku me pranverën   sakrificë …

Më shumë...

RKL: Kush do të japë llogari për këtë dhe shumë turpe të tjera kundër kombit dhe UÇK-së?

RKL: Kush do të japë llogari për këtë dhe shumë turpe të tjera kundër kombit dhe UÇK-së?   Manifestimi, “Epopeja e UÇK-së” nisi me një skandal, i cili paralajmëron fillimin e një kacafytje të re mes shqiptarëve liridashës dhe pacifistëve, që cilët tashmë i kanë kapur për fyti institucionet e …

Më shumë...

Abdirahim Idrizi: Zbehja e indigjenit shqiptar

Indigjenet janë popullsi autoktone që ka lindur a është krijuar aty ku ndodhet. Indigjeni s’ka zgjidhje tjetër: robërinë, nënshtrim apo sovranitetin. Të tillë jemi ne shqiptarët të shtrirë në gadishullin ballkanik por të ndarë administrativisht në disa shtete.  Shqiptarët, sot për fat të keq, derdhin djersë dhe lot nëpër dyert …

Më shumë...

Kadri Rexha: Luigj Gurakuqi, poet i qëndresës

( Në 90-vjetorin e vrasjes së Luigj Gurakuqit)   Të betohemi, pra, edhe një herë mbi lirinë e Atdheut, mbi varret e dëshmorëve tanë! T’i bajmë theror përpara altarit të Atdheut armiqësitë e smirat e zilitë e poshtme dhe të lidhemi e të bashkohemi të gjithë me një mend e …

Më shumë...