Fatmir Grejqevci

Kriza politike në Shqipëri: Ambasadori Lu dhe ambasadorja Vlahutin në Tiranë e takojnë Jozefina Topallin

Kriza politike në Shqipëri, ambasadori i SHBA-ve dhe ambasadorja e BE-së në Tiranë e takojnë Jozefina Topallin

Ambasadori i Amerikës në Tiranëm Donald Lu dhe ambasadorja e BE-së, Romana Vlahutin, kanë hyrë në një takim me deputeten e Partisë Demokratike, ish kryekuvendaren, Jozefina Topalli. Ky takim pason pas një momenti delikat për vendin, kur qeverisja po përjeton një krizë për shkak të protestës së opozitës, e cila …

Më shumë...

Nishani: Shqipëria, për 8 vjet në NATO, tani një vend që prodhon siguri

Shqipëria në NATO

Kryetari i Shqipërisë njëherësh Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Bujar Nishani ka uruar 8-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, me ç’rast ka theksuar se nga një vend i konsumimit të sigurisë, vendi ynë tashmë është prodhues i sigurisë. “Tetë vite më parë, Shqipëria arriti të bëhej me …

Më shumë...

Ministri Murati: Me Kadaren biseduam për fuqizimin e faktorit shqiptar në Ballkan

Ministri Murati: Me Kadaren biseduam për fuqizimin e faktorit shqiptar në Ballkan

Ministri i Diasporës, Valon Murati, gjatë vizitës së tij në Francë është takuar edhe me shkrimtarin Ismail Kadare, me të cilin kanë biseduar për domosdoshmërinë e konsensusit në mes politikës shqiptare për të fuqizuar faktorin shqiptar në Ballkan dhe për të forcuar orientimin evropian të kombit tonë. “Me Ismail Kadaren …

Më shumë...

Analistët: Lista Serbe u kthye në institucionet e Kosovës për shkak të asociacionit si dhe për mos të humbur mandatin

Analistët: Lista Serbe u kthye në institucionet e Kosovës për shkak të asociacionit si dhe për mos ta humbur mandatin

Krijimi i asociacionit të komunave me shumicë serbe është motivi kryesor i kthimit të Listës Serbe në institucionet e Kosovës, kanë vlerësuar analistët politikë, Behxhet Shala dhe Ramush Tahiri në një intervistë për gazetën “Epoka e re”. Behxhet Shala ka deklaruar se me zgjedhjen e Vuçiqit president, Lista Serbe do …

Më shumë...

Në Kuvendin e Kosovës sot do të mblidhen pesë komisione parlamentare

Në Kuvendin e Kosovës sot do të mblidhen pesë komisione parlamentare

Në Kuvendin e Kosovës sot do të mblidhen pesë komisione parlamentare. Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës do të diskutoj lidhur me shpenzimet financiare të MPB-së. Në mbledhjen e Komisionit për Arsim, Shkencë dhe Teknologji, do të shqyrtohet ndryshimi i Statutit të …

Më shumë...

Hoxhaj: Tregu që po përkrahin Shqipëria e Serbia do t’ia humbte Kosovës një miliard euro në vit

Enver Hoxhaj

Tregu i Përbashkët Rajonal që po përkrahet nga Serbia dhe Shqipëria, që nënkupton edhe heqjen e doganës për vendet e rajonit, Kosovës ia humbet hiç më pak se një miliard euro në vit ka thënë ministri Jashtëm, Enver Hoxhaj, pas komunikimit me drejtuesit e Doganave të Kosovës. Ai ka theksuar …

Më shumë...

Kryeministri Rama takoi faktorin politik shqiptar në Mal të Zi

Kryeministri Rama takoi faktorin politik shqiptar në Mal të Zi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë vizitës në Malin e Zi,  i ka takuar faktorët politikë shqiptarë në këtë vend. Kreu i qeverisë thekson se, në këtë vend po bëhet një progres i madh hapash konkretë në të mirë të komunitetit shqiptar. “Në Ulqin me faktorët politikë shqiptarë të Malit …

Më shumë...

Basha: Nga kjo betejë nuk tërhiqem

Lulzim Basha, më në fund ka pranuar t’i “dorëzohet” Prokurorisë së Tiranës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me anë të një postimi gjatë ditës se hëne ka deklaruar se e garanton çdo shqiptar, të djathtë e të majtë, për të pastruar Shqipërinë nga krimi dhe për të mos lejuar që vendi të kthehet në një Republikë droge. “Dua të garantoj përsëri …

Më shumë...

Kryeministri Rama në Mal të Zi, në tetor mbledhje e përbashkët në mes të dy qeverive

Kryeministri Rama në Mal të Zi, në tetor mbledhje e përbashkët në mes të dy qeverive

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka filluar të hënën një vizitë zyrtare në Malin e Zi, ku është pritur nga homologu i tij, Dusko Markoviqi. Gjatë konferencës për medie kryeministri malazez ka bërë me dije se në tetor do të ketë një mbledhje të përbashkët të të dy qeverive, në të …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli sot filloi turin e konsultimit me ekspertë

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, pas, sot ka filluar turin e konsultimit me ekspertë të fushave të ndryshme. “Të dashur miq, pas turit tim të parë gjatë të cilit dëgjova mijëra bashkëqytetarë, sot së bashku fillojmë turin e konsultimit me ekspertë të fushave, për …

Më shumë...

Hoxhaj, para Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim: Demarkacionit nuk mund t’i shmangemi

Enver Hoxhaj

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka raportuar para Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim. Ai pas këtij takimi, ka bërë me dije se në javën e tretë të prillit do të vijnë në Kosovë deputetë nga Parlamenti Evropian, të cilët merren me MSA-në. “Sot kam pasur mundësi ta informoj …

Më shumë...

Ambasadorja gjermane: Vendimi për ushtrinë i takon vetëm autoriteteve të Kosovës

Ambasadorja gjermane: Vendimi për ushtrinë i takon vetëm autoriteteve të Kosovës

Ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë, Angelika Viets, ka thënë se debati për ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi është ekzagjeruar dhe polarizuar tepër. Në lidhje me transformimin e FSK-së në ushtri ajo tha se është vendim sovran i Republikës së Kosovës. Sipas saj, çdo ndryshim për transformimin …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa: “Pestova” ka depërtuar edhe jashtë tregut evropian

Kryeministri Mustafa: “Pestova” ka depërtuar edhe jashtë tregut evropian

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa se bashku me zëvendësin e tij Ramiz Kelmendin dhe ministrin e Financave e vizitoi sot kompaninë ‘Pestova’ në Vushtrri. “ Është një firmë e cila po luan një rol të rëndësishëm në bashkëpunim me prodhuesit privat, sepse llogaritet që janë rreth 2 mijë punëtorë që …

Më shumë...

Agjencia e Statistikave të Kosovës: 28.207 veteranë të UÇK-së morën pension në vitin 2016

Veteranet

Sipas Agjencisë se Statistikave të Kosovës, publikimi i statistikave të Mirëqenies Sociale 2016 ofron të dhëna për skemën e ndihmës sociale, skemën e pensioneve bazike të moshës, të pensioneve kontributpaguese të moshës, të pensioneve për personat me aftësi të kufizuara, skemën për mbështetje materiale për familjet me fëmijë me aftësi …

Më shumë...

Bashkëpunimi ekonomik Kosovë-Hungari, sot takohet komisioni i përbashkët

Bashkëpunimi ekonomik Kosovë-Hungari, sot takohet komisioni i përbashkët

Sot nisin punimet dyditore të sesionit të parë të Komisionit të përbashkët për bashkëpunim ekonomik në mes Kosovës dhe Hungarisë. Kryesues nga pala kosovare është zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Valon Murtezaj, kurse shtetin hungarez do ta përfaqësojë Levente Magyar, ministër shteti pranë Ministrisë së Punëve …

Më shumë...

Basha këmbëngul, nuk ka zgjedhje pa qeveri teknike

Lulzim Basha

Sipas komunikatës lëshuar për media nga Partia Demokratike e Shqipërisë, Basha ka këmbëngulur për formimin e një qeverie teknike pa Edi Ramën. “I garantoj qytetarët shqiptarë se beteja jonë, beteja juaj dhe zotimi im, sot janë më të forta se kurrë. Qeveri teknike me kohë të mjaftueshme për të kryer detyrat …

Më shumë...