MIT KS
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 630)

Radio Kosova e Lire

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli po qëndron në Filadelfia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli po qëndron për vizitë në Filadelfia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku po merr pjesë në Konferencën e Lidershipit Global, të organizuar nga NDI në Filadelfia. Gjatë pjesëmarrjes në këtë konferencë ku po marrin pjesë lider të vendeve të ndryshme, kryetari i ...

Më shumë...

Lekaj e Gecaj shkëmbejnë kritika e akuza për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

Zëvendës ministri, Bajram Gecaj që vije nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj kanë shkëmbyer kritika dhe akuza për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi. Në një postim në adresën e tij elektronike, zëvendës ministri, Bajram Gecaj ju ka ...

Më shumë...

Të burgosurit e Grupit Kumanova janë duke u përballur me dhunë fizike edhe në gjykatë

Dhuna dhe tortura ndaj pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës nuk ka të ndalur. Përveç rrahjes dhe torturave brutale në burg dhe rrugës për në gjykatë, pjesëtarët e Grupit të Kumanovës janë duke u përballur dhe dhunë fizike edhe në Gjykatë. Avokati i tyre, Naser Raufi është cituar të ketë thënë ...

Më shumë...

Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj ka kërkuar të marrë pjesë në tryezën për demarkacionin me Malin e Zi

Ramush Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj e ka kërkuar që të marrë pjesë në tryezën në të cilën do të diskutohet për demarkacionin me Malin e Zi. Kjo tryezë është thirrur nga eksperti, Shpejtim Bulliqi. Ai ka kundërshtar demarkacionin aktual dhe kërkesa e tij për mbajtjen e ...

Më shumë...

Projekti DEMOS ka kryer trajnime për zyrtarët e komunës së Junikut

Projekti DEMOS ka kryer trajnimet për ngritjen e kapaciteteve – mentorim në vendin e punës për Zyrën Komunale të Tatimit në Pronë (ZKTP) për komunën e Junikut dhe Rahovecit. Qëllimi i mbështetjes është të krijojë kushtet për zyrtarët komunal për kryerjen e analizave të bazuara në sistem-softuer mbi zonat dhe ...

Më shumë...

Britania e Madhe vazhdon ta mbështesë fuqishëm Kosovën

Vizita e zëvendësministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti në Britaninë e Madhe ka vazhduar me takime të rëndësishme. Hoti është takuar me përfaqësues të Deskut për Kosovë në Ministrinë e Punëve të Jashtme britanike me të cilët ka biseduar për një varg çështjes me rëndësi. Zëvendësministri Hoti ka ...

Më shumë...

Në Suharekë po bëhet shenjëzimi i rrugëve

Në takimin e rregullt javor për koordinim lokal të sigurisë në komunën e Suharekës, kryesuesi i këtij takimi z.Rexhep Kuçi, nënkryetar i Komunës, ka njoftuar për punët që janë kryer gjatë javës që shkoi si: Mbajtja e ekspozitës së grurit “Theranda 2016”, për aktivitetet që po zhvillohen në kuadër të ...

Më shumë...

Klina organizon aktivitete sportive dhe kulturore në shënim të ,,Ditët e Diasporës”

Nën përkujdesjen e kryetarit të komunës së Klinës z.Sokol Bashota, komuna e Klinës do të organizon aktivitete sportive, promovuese dhe kulturore në shënim të Ditëve e Diasporës, Ti je pjesë e atdheut. Me 31 korrik 2016 Në ora 17:00 – 17:30, Futboll KF. “Dukagjini” – “Dardania” Diasporë, në Stadiumin 18 ...

Më shumë...

Willems: Gjykata Speciale mund të nis punën me një marrëveshje të përkohshme për selinë në Holandë

Willems: Gjykata Speciale mund të nis punën me një marrëveshje të përkohshme për selinë në Holandë

Ambasadorja holandeze në Prishtinë, Gerrie Willems i ka deklaruar Radios Evropa e Lirë se Gjykata Speciale për Kosovën mund të nis punën me një marrëveshje të përkohshme për selinë, deri në miratimin e Marrëveshjes me Kosovën nga Parlamenti i Holandës. Parlamenti i Holandës duhet ende ta miratojë marrëveshjen e mikpritësit ...

Më shumë...

Deçani ka mbajt mbledhjen e rregullt të KPF-së

E udhëhequr nga kryesuesi i Asamblesë Komunale në Deçan, Jashar Dobraj është mbajt mbledhja e rregullt e KPF-së më këtë rend dite: Shqyrtimi dhe miratimi i procesverbalit nga mbledhja e kaluar Shqyrtimi  i Projekt-Rregullores për Transparencë Shqyrtimi i Projekt-Rregullores për ndarjen e Subvencioneve Shqyrtimi i kërkesës  të Lidhjes së Historianëve ...

Më shumë...

Policia ka shtuar praninë e saj dhe masat e sigurisë në Aeroportin “Adem Jashari”

Aeroporti Adem Jashari

Policia ka shtuar sot praninë e saj dhe masat e sigurisë në Aeroportin “Adem Jashari”. Zyrtar të Policisë së Kosovës kanë thënë se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar për rritjen e pranisë së organeve të rendit sepse prania më e madhe e policisë është rutinë në kuadër të shtimit ...

Më shumë...

Konkursi për pranimin e studentëve për studime bachelor, master dhe doktoratë do të shpallet më 29 gusht

Konkursi për pranimin e studentëve për studime bachelor, master dhe doktoratë në Universitetin e Prishtinës do të shpallet më 29 gusht. Prorektori për marrëdhënie me jashtë në UP, Afrim Hoti, ka njoftuar se me datën 29 gusht të hapet konkursi i dytë, do të thotë që do të jetë një ...

Më shumë...

Investim i rëndësishëm edhe në Malishevë

Në rrjedhën e investimeve të shumta në tërë Kosovën, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar sot një memorandum bashkëpunimi me Komunën e Malishevës, i cili parasheh mbështetjen financiare për “Renovimin e Stadiumit të futbollit në Malishevë”, në vlerë prej 400 mijë euro. Në bazë të Memorandumit, MKRS-ja investon ...

Më shumë...

Deçani ka mbajt debat Publik për dy projekt rregullore

Në sallën e Asamblesë Komunalenë Deçan është mbajt debat publik më qytetarë ku janë diskutuar dy projekt rregullore Projekt rregullore për transparencë dhe Projekt rregullore për ndarje të Subvencioneve Një numër i konsiderueshëm i qytetarëve morën pjesë  në diskutim duke përfshirë edhe këshillat e fshatrave  të cilët kanë diskutuar për ...

Më shumë...

Kryetari Asllanaj dhe Arian Zekaj, drejtor në OEA janë takuar me biznesmenë suharekas

Organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, në Suharekë u mbajt një tryezë diskutimi me përfaqësues të bizneseve privat të cilat llogariten të jenë më të suksesshmet në Komunën e Suharekës. Gjatë kësaj tryeze u debatua për shumë çështje që kishin të bënin me zhvillimin e sektorit privat. Kryetari i ...

Më shumë...

Ka filluar turneu ne Beach Volley në Suharekë

Në kuadër të manifestimit “Ditët e Mërgatës”, në Suharekë, është mbajtur Turneu në Beach Volley ( ambient i improvizuar si në plazh), ku ekipe të ndryshme kanë garuar në mes vete. Pjesëmarrës sivjet janë ekipe nga vende të ndryshme si: nga Tirana, Tetova, Prishtina, Gjilani, Peja, Ferizaj, Skenderaj, Drenasi dhe ...

Më shumë...