KEK
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 640)

Radio Kosova e Lire

Musliu: Bashkësia ndërkombëtare nuk po i bën presion Serbisë

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli priti në takim kryetarin e këshillit kombëtar shqiptar, Jonuz Musliu dhe kryetarin e Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi. Gjatë bisedës së zhvilluar, Kryetari i këshillit kombëtar shqiptar, Jonuz Musliu theksoi se problemet për shqiptarët e luginës ende janë të pazgjidhura, tekstet mësimore s’po lejohen. Për ...

Më shumë...

Në Ditën e Rinisë në Malishevë jepen mesazhe të shumta

Në kuadër të shënimit të muajit të rinisë në Kosovë, Dita e Rinisë, po shënohet në Malishevë. Në hapjen zyrtare të kësaj dite, u dhanë mesazhe për të rinjtë malishevas. Në këtë hapje zyrtare, krahas të rinjve dhe organizatave rinore, morën pjesë edhe Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj ...

Më shumë...

Takim i papritur në mes të kryekuvendarit Veseli dhe ambasadorit të SHBA-ve Greg Delawie

Kadri Veseli - Greg Delawie

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka zhvilluar një takim të paparalajmëruar me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie. Njoftohet se temë qendrore e takimit në mes tyre ka qenë çështja e Demarkacionit me Malin e Zi. Kohë më parë, gjatë një interviste për Zërin e ...

Më shumë...

Përfaqësuesit e Komisionit për Punë të Jashtme pritën në takim drejtorin politik në MPJ të Sllovenisë

Përfaqësuesit e Komisionit për Punë të Jashtme pritën në takim drejtorin politik në MPJ të Sllovenisë

Përfaqësuesit e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës dhe atij për Integrime Evropiane, Elmi Reçica e Njomza Emini dhe deputeti Zafir Berisha e Valdete Bajrami, kanë pritur në takim drejtorin politik në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Tomazh Lovrençiç. Në takim u bisedua për bashkëpunimin ...

Më shumë...

Në vendin tonë vjen një delegacion nga Serbia për ta ruajtur Kosovën në kuadër të Serbisë!

Qeveria Serbe

Sot në vendin tonë arrijë për vizitë dyditore një delegacion i Serbisë nga zyrtar të Ministrisë së Punëve të Jashtme të këtij vendi. Në njoftim thuhet se këta zyrtarë do ta vizitojnë Kosovën për rëndësinë e madhe të ngecjes diplomatike në ruajtjen e Kosovës si pjesë e Serbisë.(!) Në njoftim ...

Më shumë...

Ekipi për hartimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe ende nuk ka filluar përgatitjen e statusit

Gecaj: E bojkotuam Thaçin sepse nuk e njohim më për kryetar të Kosovës

Ekipi për hartimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe ende nuk ka filluar punën për përgatitjen e statusit. Duke folur për këtë temë, zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj ka deklaruar se ekipi është kompletuar me dy anëtar të rinj por ende nuk ka filluar punën. Ai ...

Më shumë...

Këshilli i Prindërve kërkon nga SBASHK-u që ta shqyrtoj me seriozitet paralajmërimin për grevë

Driton Çaushi: Nëse vazhdon kontestimi për zëvendësimin e orëve të mësimit, kompensimi më nuk do të ketë efekt

Këshilli i Prindërve të Kosovës ka vlerësuar se paralajmërimet e Sindikatës së Bashkuar për Arsim Shkencë dhe Kulturë për grevë, janë shqetësuese. Në komunikatën e Këshillit të Prindërve thuhet se prindërit janë të vetëdijshëm për rolin që kanë luajt mësimdhënësit në vitet e nëntëdhjeta kur Kosova ishte nën okupimin e ...

Më shumë...

Sot është Dita Ndërkombëtare për Personat e Shurdhër

Sot është Dita Ndërkombëtare për Personat e Shurdhër

Sot është Dita Ndërkombëtare për Personat e Shurdhër. Ashtu sikur nëpër vende të tjera, edhe në vendin tonë do të mbahen aktivitete të ndryshme. Me këtë rast, Zyra për Qeverisje të Mirë/Zyra e Kryeministrit në bashkëpunim me Shoqatën e Personave të Shurdhër do të organizojnë konferencë për media, ku do ...

Më shumë...

Krasniqi: Pengesa e shpërndarjes së opozitës janë ata që së pari dëshirojnë të kapin opozitën por edhe pushtetin

Jakup Krasniqi

Kryetari për çështje kombëtare i Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, në një bisedë mediale  ka deklaruar se pengesa kryesore e shpërndarjes së opozitës janë ata që së pari dëshirojnë të kapin opozitën, e më pas edhe pushtetin, dhe përgjegjësi me të madhe për këtë ka Vetëvendosje. Sipas tij  Kosovës i ...

Më shumë...

Bushati kërkon që Kosova të anëtarësohet në Kartën e Adriatikut

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka mirëkuptim për Greqinë sepse atje edhe ka studiuar

Gjatë një takimi në Nju-Jork mes ministrave të jashtëm të vendeve të Kartës SHBA-Adriatik,  ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, kërkoi në mënyrë të përsëritur anëtarësimin e Kosovës në Kartën e Adriatikut, duke e cilësuar si domosdoshmëri për paqen e sigurinë në rajonin e Ballkanit dhe si një hap ...

Më shumë...

Apostolova: Opozita duhet të përfshihet në proceset vendimmarrëse

Apostolova: Opozita duhet të përfshihet në proceset vendimmarrëse

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi, priti në takim njoftues shefen e Zyrës së BE-së dhe njëkohësisht përfaqësuesja Speciale e Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, me rastin e marrjes së mandatit te saj. Ajo theksoi nevojën për një komunikim të mirë me popullin e Kosovës, si dhe me opozitën e cila sipas ...

Më shumë...

Projekti për eliminimin e ujërave atmosferik në rrugën e Reqanit të Suharekës

Një problemi të vjetër po i vije fundi me investimet që po bën komuna e Suharekës. Do të parandalohen vërshimet e zakonshme pas reshjeve të shiut, në rrugën Xhavit Syla në fshatin Reqan të komunës së Suharekës. Ky është një lajm i mirë për të gjithë banorët e Therandës, veçanërisht ...

Më shumë...

Kryetari Asllanaj në zyrën e tij ka takuar mbi 20 qytetarë

Të enjteve është dita kur kryetari i Komunës së Suharekës z. Sali Asllanaj, takon qytetarët që janë të interesuar të parashtrojnë kërkesat dhe hallet e tyre para të parit të Komunës. Edhe këtë të enjte para derës së kryetari erdhën shumë qytetarë të cilët kanë biseduar me te dhe secili ...

Më shumë...

U mbajt takimi i rregullt javor i sigurisë lokale në Suhareke

Komandanti i stacionit policor në Suharekë, kapiten Milazim Lumi, ka bërë të ditur në takimin e rregullt të sigurisë lokale se ka filluar të aplikohet Ligji i ri për rregullat në komunikacionin rrugor dhe tha se ditën e parë janë shqiptuar 22 gjoba në trafik. Ai gjithashtu ka njoftuar edhe ...

Më shumë...

Asfaltohet një rrugë në lagjen “Arbëria” në qytetin e Klinës

Investimet në infrastrukturën rrugore në qytetin e Klinës nuk kanë të ndalur. Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota me bashkëpunëtorë, kanë përcjellë nga afër fillimin e punimeve në asfaltimin e rrugës në lagjen “ Arbëria” në qytetin e Klinës. Banorët janë gëzuar për këtë projekt dhe kanë falënderuar Kryetarin ...

Më shumë...

Gashi: Projekti Gratë në Punë Online tregues suksesi

Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik Besa Zogaj – Gashi ka marre pjese ne konferencën Western Balkan Brown Bag Lunch (BBL) Week, që e cila po mbahet ne Uashington nën organizimin e Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor. Me këtë rast zëvendësministrja Zogaj – Gashi ne hapje te konferencës, e cila ka temë ...

Më shumë...