Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
MIT
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 640)

Radio Kosova e Lire

Nënshkruhet Marrëveshja për ekstradim midis Kosovës dhe SHBA

Kryetarja në largim, Atifete Jahjaga dhe ambasadori amerikan në vendin tonë, Greg Delawie, nënshkruan sot marrëveshjen e ekstradimit midis Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në ceremoninë e nënshkrimit, kryetarja Jahjaga u shpreh se kjo marrëveshje jo vetëm që shënon një hap të rëndësishëm, por edhe thellon bashkëpunimin midis ...

Më shumë...

Ministri Shala priti drejtuesit e Shoqatës së Producentëve të Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka pritur sot në një takim Blerta Bashollin, kryetare e Shoqatës së Producentëve të Kosovës, të shoqëruar nga Shkumbin Istrefi dhe Fatmir Spahiu. Drejtuesit e kësaj shoqate e njoftuan ministrin Shala me qëllimet dhe objektivat e kësaj shoqate, dhe u shprehën se ...

Më shumë...

Lëshohen për qarkullim dy shiritat e rrugës Kaçanik-Hani i Elezit

Ju njoftojmë se rruga nacionale N2 Kaçanik-Hani i Elezit, tashmë është e lirë për qarkullimin e automateve. Për shkak të shembjeve të vazhdueshme të gurëve dhe dheut, tash e disa ditë kjo rrugë ishte e kalueshme vetëm në njërin shirit. Mirëpo, Ministria e Infrastrukturës, gjegjësisht Departamenti i Menaxhimit të Rrugëve, ...

Më shumë...

Fshati Vitak përkujtoi dëshmorët dhe martirët

Fshati Vitak i komunës së Skenderajt ka përkujtuar dëshmorët dhe martirët e rënë gjatë luftës në Kosovë. Përveç një tubimi përkujtimor me këtë rast u bë edhe përurimi i lapidarit të ndërtuar kushtuar të rënëve të fshatit. Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura në fjalën e tij të mbajtur ...

Më shumë...

U përkujtua dëshmori Ilir Lushtaku në 17 vjetorin e rënies

Dëshmori Ilir Kushtaku i rënë më 26 mars 1999 u përkujtua me aktivitet përkujtimore, kulturore e sportive. Një delegacion i Komunës së Skenderajt i udhëhequr nga Nënkryetari Fadil Nura, nxënës dhe mësimdhënës të shkollës “Ilir Lushtaku”, sportistë veteranë, bashkëluftëtarë dhe familjarë të dëshmorit, bënë homazhe pranë varrit të tij. Ndërsa ...

Më shumë...

Përfaqësuesit e minatorëve pensionistë sërish kërkuan mbështetjen e kryetarit Bahtiri

Kryetar i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, priti përfaqësuesit  e Sindikatës së Pavarur të Pensionistëve të Parakohshëm të Trepçës,  me në krye Ramadan Ademin, të cilët kërkuan nga kryetari Bahtiri mbështetje për realizimin e synimeve të tyre në lidhje me  nivelizimin e pensioneve. Kryetari Bahtiri, u premtoi ish-minatorëve, tani pensionistë ...

Më shumë...

Drejtuesit e komunës së Mitrovicës biseduan edhe me banorët e Zhabarit e të Koshtovës  

Fshatrat Zhabar dhe Koshtovë, përgjatë magjistrales së Ibrit, kanë qenë vendtakimet e radhës me qytetarë,  që gjatë ditëve të pushimit i kanë mbajtur drejtuesit e komunës së Mitrovicës. Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i shoqëruar nga drejtorët Jeton Ujkani e Besnik Beka, takimin e parë e kanë mbajtur ...

Më shumë...

Me 31 mars zgjidhet rektori i ri i UP ‘Hasan Prishtina’

Marian Demaj, Nuredin Mestani dhe Jusuf Musliu janë tre kandidatët që kanë aplikuar për rektor të Universitetit të Prishtinës. Bëhet e ditur se pasnesër me 31 mars, do të mblidhet Këshilli Drejtues i UP-së për ta zgjedhur rektorin e ardhshëm të institucionit më të lartë arsimor në vend. Nëse edhe ...

Më shumë...

Njoftim për shënimin e 17-vjetorit të rënies së Dëshmorëve dhe Martirëve të fshatit Opterushë dhe Pastaselë të Rahovecit

Komuna Rahovec

Me rastin e shënimit të  17-vjetorit të rënies së Dëshmorëve dhe Martirëve të fshatin Opterushë  të Komunës së Rahovecit, do të organizohet tubim përkujtimor. Tubimi përkujtimor do të mbahet me datë 30 mars 2016, me fillim në ora 12:00, tek varrezat e Dëshmorëve dhe Martirëve të fshatit Opterushë. Po ashtu ...

Më shumë...

Lëshohet për qarkullim rruga Kaçanik – Hani i Elezit

Ministria e Infrastrukturës ka njoftuar se sot është lëshuar për qarkullim rruga nacionale Kaçanik – Hani i Elezit, pas pastrimit të gurëve dhe dheut të shembur. “Për shkak të shembjeve të vazhdueshme të gurëve dhe dheut, tash e disa ditë kjo rrugë ishte e kalueshme vetëm në njërin shirit. Mirëpo, ...

Më shumë...

Gjuriq: Universiteti në Mitrovicë, në kompetencat e Beogradit

Gjuriq

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka deklaruar se Universiteti paralel i Prishtinës me seli në Mitrovicë, përbën një nga shtyllat e mbetjes së serbëve në Kosovë. Ai citohet të ketë thënë se për fatin e këtij universiteti “me përkrahje të Serbisë do ...

Më shumë...

Serbia ‘maskon’ maunet me tabela të Bosnjës

Pas vendimit të institucioneve të Kosovës për masa reciprociteti ndaj Serbisë, kamionët dhe maunet serbe po gjejnë mënyra të reja kontrabandimi për futjen e gazit dhe naftës në territorin e vendit tonë. Burime nga terreni njoftojnë se në Kosovë janë parë duke lëvizur maune me tabela të Bosnjës. Duket se ...

Më shumë...

Hasani: Gjatë kësaj jave caktohet data e protestës opozitare

Anëtari i Kryesisë së Nismës për Kosovën, Bajram Hasani ka paralajmëruar se gjatë kësaj jave do të ketë takim të partnerëve opozitar për caktimin e datës së protestës së radhës. Ai ka bërë të ditur se Nisma do të vazhdojë të jetë konstruktive në drejtim të mbajtjes së unitetit të ...

Më shumë...

Abrashi: Keqpërdorimet e pensioneve sjellin miliona euro humbje

Arban Abrashi

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka deklaruar se keqpërdorimet më të mëdha të pensioneve ndodhin nga ata që jetojnë jashtë vendit. Ai ka saktësuar se dëmi që i shkaktohet buxhetit nga keqpërdoruesit e pensioneve arrin në disa miliona në vit. Ky keqpërdorim, sipas ministrit Abrashi, do të ...

Më shumë...

Punëtorët e Pallatit të Drejtësisë ndërprejnë punën

Kocijançiq thotë që gjithçka është në rregull me Pallatin e Drejtësisë

Sindikata e Judikaturës në Gjykatën Themelore të Prishtinës, ka bërë me dije se për shkak të kushteve të papërshtatshme në mjediset e Gjykatës, do të ndërpritet puna në Pallatin e Drejtësisë. Sindikalistët kanë sqaruar se për shkak të kushteve të këqija të punës, përkatësisht mungesës së oksigjenit, punëtorët janë duke ...

Më shumë...

Veseli përkujton Masakrën e Izbicës

Qindra familjarë, përfaqësues të institucioneve qendrore e lokale si dhe qytetarë të shumtë sot përkujtuan 17-vjetorin e Masakrës së Izbicës, si njëra nga plojat më të mëdha gjatë luftës së fundit në Kosovë. Në fjalën e tij para të pranishmëve, kryekuvendari Kadri Veseli e quajti fshatin Izbicë si lëndinë të ...

Më shumë...