kek
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 610)

Radio Kosova e Lire

Kryetari Thaçi takoi rektorin dhe dekanët e rinj të Universitetit të Prishtinës

Kryetari Thaçi takoi rektorin dhe dekanët e rinj të Universitetit të Prishtinës

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim rektorin e ri të Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema, bashkë me dekanët e sapozgjedhur. Kryetari Thaçi shprehu përkrahjen e tij për vazhdimin e reformave në Universitet, duke shtuar se me punën e udhëheqësve “mund të bëhen ndryshime të ...

Më shumë...

Mustafa: Jemi të hapur për dialog me opozitën

Mustafa

Kryeministri, Isa Mustafa ka vlerësuar se Kosova nuk ka nevojë për zgjedhje të parakohshme, pasi që siç u shpreh ai, dy partitë në koalicion kanë shumicën e votave. Gjatë një vizite në komunën e Shtimes, kreu i Qeverisë ka përsëritur gatishmërinë për të hyrë në dialog me partitë e opozitës. ...

Më shumë...

Begaj: Marrëveshjet me Serbinë dhe Malin e Zi, eksperimente për vendin

Ragip Begaj

Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj i ka cilësuar eksperimente Marrëveshjen për Asociacionin dhe atë për Demarkacionin, të arritura në gusht të vitit të kaluar. Në një intervistë dhënë për Radion ‘Kosova e Lirë’, ku ka folur për zhvillimet në komunën që drejton, Begaj ka komentuar edhe dy marrëveshjet ...

Më shumë...

Krasniqi: Kryesia e PDK-së do të fillojë takimet me kryetarët e degëve

Memli Krasniqi: Pa asnjë bazë po spekulohet për ndarje të Kosovës, për shkëmbime të territoreve me Serbinë

Partia Demokratike të Kosovës ka mbajtur sot mbledhjen e Kryesisë, në të cilën u fol për konventën e kësaj partie që do të mbahet me 7 maj. Gjatë një konference për medie, nënkryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka bërë të ditur se Kryesia e kësaj partie do të dalë në ...

Më shumë...

Krasniqi: Po bisedojmë me partitë në pushtet për mbajtjen e zgjedhjeve

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi, nuk e ka mohuar mundësinë e bashkëpunimit me PDK-në e Kadri Veselit, nëse siç ka thënë ai, kjo parti distancohet nga keqqeverisja. Krasniqi ka pranuar se janë në bisedime me partitë e koalicionit qeverisës, për siç ka thënë ai, mbajtjen sa më ...

Më shumë...

Asfaltohet edhe një rrugë në Pagarushë të Malishevës

Sot në fshatin Pagarushë të komunës së Malishevës, përkatësisht në lagjen Bajdan, ka filluar asfaltimi i rrugës së kësaj lagjeje, e cila lidhet me rrugën kryesore të fshatit. Asfaltimi i kësaj rruge, është në kuadër të rregullimit të infrastrukturës së përgjithshme në Komunën e Malishevës, me qëllim të krijimit të ...

Më shumë...

Filluan punimet në rrjetin e ujësjellësit në lagjen Kallavaj të Junikut

Komuna e Junikut në vazhdimësi po përpiqet që përmes investimeve në infrastrukturë, të jua lehtësoj jetën e qytetarëve te sajë. Një ndër investimet e shumta është edhe fillimi i punimeve në hapjen dhe instalimin e rrjetit të ujësjellësit në lagjen Kallavaj, i cili ka filluar që të realizohet ditëve të ...

Më shumë...

Humbi jetën tragjikisht luftëtarit dhe veterani i UÇK-së ILMI (Zenel) LUFAJ

Pas humbjes tragjike të jetës së luftëtarit dhe veteranit ILMI (Zenel) LUFAJ nga Strellci i Ulët i komunës së Deçanit, nën organizimin e shoqatave të dala nga Lufta e UÇK-së, sot me 19 Prill 2016, në ora 13:00 në sallën e Asamblesë Komunale në Deçan mbahet mbledhje komemorative. Ndërkaq varrimi ...

Më shumë...

Takim i komisionit të përbashkët teknik Kosovë-Maqedoni

Të premten, më 15.04.2016, është mbajtur në Prishtinë takimi i komisionit të përbashkët teknik ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Maqedonisë mbi Transportin rrugor ndërkombëtar të udhëtarëve dhe mallrave. Me këtë rast është nënshkruar protokolli i përbashkët teknik nga kryesuesit e delegacioneve, z. Burim Krasniqi nga pala kosovare dhe ...

Më shumë...

Në Mitrovicë, prezantohet Strategjia për Vetëqeverisje Lokale 2016-2026

Nën organizimin e Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, në Komunën e Mitrovicës, u prezantua Strategjia për Vetëqeverisje Lokale 2016-2026. Në këtë takim morën  pjesë: Kryetarët e komunave, përfaqësues  të MAPL–së ,OSCE-së, BE-së, përfaqësues të shoqërisë civile, zyrtarë të zgjedhur dhe emëruar të komunave. Kryetari i komunës së Mitrovicës z.Agim ...

Më shumë...

Në Rahovec shënohet Dita Ndërkombëtare e Trashëgimisë Kulturore

18 Prilli, Dita Ndërkombëtare e Trashëgimisë Kulturore, është shënuar në Rahovec me mbajtjen e një tryeze me temën “Trashëgimia kulturo-historike e komunës së Rahovecit”,  ku ishin të pranishëm edhe prof.dr. Sabahudin Cena, njohës dhe hulumtues i trashëgimisë kulturore të Anadrinisë, Dervish Çadraku,  kryetar i Shoqatës për ruajtjen e vlerave kombëtare ...

Më shumë...

Sot në Bruksel mbahet takimi i radhës mes Kosovës dhe Serbisë

Edita Tahiri

Sot në Bruksel do të zhvillohet një takim urgjent mes palës së Kosovës dhe asaj të Serbisë. Protesta e djeshme e ekstremistëve serbë në Jarinje, ka bërë që Beogradi sakaq ta diktojë agjendën e këtij takimi. Ankesat e serbëve ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për ndalimin e hyrjes dhe ...

Më shumë...

Vazhdon projekti i rregullimit të rrugëve fushore në Komunën e Rahovecit

Komuna e Rahovecit gjatë muajit mars, ka filluar realizimin e projektit që ka të bëjë me rregullimin e rrugëve fushore, projekt ky i cili është i një rëndësie të madhe për gjithë fermerët e Komunës. Për të shikuar më për së afërmi se si po ecin punët në realizimin e ...

Më shumë...

Të premtën në Shkup ortestohet kundër proceseve të montuara gjyqësore

Të premten në Shkup protestohet kundër proceseve të montuara

Qytetarë të shumtë, shoqata të ndryshme e organizime nga diaspora kanë paralajmëruar pjesëmarrjen në protestën që do të mbahet të premten në Shkup, me moton ‘Ndal’ kundër diskriminimit dhe padrejtësive ndaj shqiptarëve nga pushteti i deritanishëm. Proceset e montuara politike të njohura si ‘Sopoti’, ‘Radusha’, ‘Brodeci’, ‘Monstra’, ‘Kumanova’, janë disa ...

Më shumë...

Mbahet seanca e radhës për rastin e luftimeve në Lagjen e Trimave

Mbahet seanca e radhës për rastin e luftimeve në Lagjen e Trimave

Në Shkup po vazhdon seanca gjyqësore e radhës për rastin e luftimeve në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Edhe kjo seancë po zhvillohet pa praninë e gazetarëve dhe familjarëve të të dyshuarve. Në këtë seancë do të bëhet vlerësimi i aktakuzës për tetë persona, të cilët akuzohen për logjistikë të ...

Më shumë...

Vazhdojnë protestat në Shkup

Në Shkup vazhdojnë edhe sot protestat anti-qeveritare

Në Shkup po vazhdojnë protestat e opozitës, të përkrahura edhe nga shoqëria civile. Protestuesit po marshojnë nga Prokuroria Publike, duke vijuar më pas drejt ndërtesës së Kuvendit të Maqedonisë. Ata po brohorasin parulla ‘Nuk mund të amnistohen kriminelët’, ‘Dorëheqje Ivanovit’, ‘Non Pasaran’ e të tjera si këto. Një numër protestuesish ...

Më shumë...