kek
MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 620)

Radio Kosova e Lire

‘Die Press’: Serbia humb 60 mijë euro në ditë nga bllokada e Kosovës

‘Die Press’: Serbia humb 60 mijë euro në ditë nga bllokada e Kosovës

E përditshmja austriake ‘Die Press’ bën me dije se takimi mes përfaqësuesve të Kosovës dhe atyre të Serbisë për bllokadën që Kosova u ka bërë kamionëve që bartin naftë dhe gaz nga Serbia, do të mbahet javën e ardhshme në Vjenë. Në shkrim thuhet se Prishtina dhe Beogradi, nën ndërmjetësimin ...

Më shumë...

Fabrika e këpucëve ‘Geris’ kaplohet nga zjarri

Fabrika e këpucëve ‘Geris’ kaplohet nga zjarri

Fabrika e këpucëve ‘Hit Shoes – Geris’ në fshatin Prelez në magjistralen Ferizaj-Prishtinë, në mëngjesin e sotëm është përfshirë nga zjarri. Tre punëtorë dhe një zjarrfikës kanë pësuar lëndime pas kaosit të krijuar brenda fabrikës, të përfshirë nga tymi dhe flakët. Ekipet e zjarrfikësve kanë dalë menjëherë në vendin e ...

Më shumë...

Kroacia bllokon hapjen e negociatave të Serbisë për anëtarësim

Kroacia bllokon hapjen e negociatave të Serbisë për anëtarësim

Ndryshe nga elita politike në Kosovë e cila përmes bisedimeve të pakushtëzuara e ka avancuar pozitën ndërkombëtare të Serbisë, veçmas integrimin e saj në BE, Kroacia vazhdon të jetë e pakompromis me Beogradin. Zagrebi për të dytën herë me radhë ka bllokuar hapjen e kapitullit 23, që ka të bëjë ...

Më shumë...

Ish-gjenerali serb akuzohet për kalim të paautorizuar të kufirit

Ish-gjenerali serb, Millovan Bojoviq, i cili sipas Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut dyshohet se ka kryer krime lufte kundër civilëve shqiptarë, është dënuar me 1 muaj paraburgim nga Gjykata Themelore e Prishtinës, dega në Besianë. Ish-gjenerali serb është ngarkuar me akuzën për kalim të paautorizuar ...

Më shumë...

Projekti DEMOS ka nënshkruar kontratë me Komunën e Rahovecit

Të premten më 8 prill, projekti DEMOS ka nënshkruar kontratë me Komunën e Rahovecit për shfrytëzimin e fondit të fituar nga Skema e granteve për vitin 2016. Shuma e përgjithshme e granteve të pranuara nga komuna e Rahovecit është 69.300 euro, të cilat kjo komunë do ti investojë në ndërtimin ...

Më shumë...

Përfunduan punët në kubëzimin e rrugës, “Xheladin Kutllovci”, në Iliridë të Mitrovicës

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, vizitoi lagjen Iliridë me rastin e përfundimit të punimeve në rrugën “Xheladin Kutllovci”, ku u prit nga qytetarët e kësaj lagjeje dhe u vlerësua lartë angazhimi i vazhdueshëm i tij për përmirësimin e infrastrukturës së kësaj lagjeje dhe Mitrovicës në tërësi. Kryetari Bahtiri ...

Më shumë...

Kryetari Begaj: Dyert e hapura për qytetarë

Kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj, sikur çdo të premte (si dhe ditëve tjera të javës), ka vazhduar ti mbajë dyert e hapura për qytetarët, të cilët dëshirojnë të takohen, ti shfaqin kërkesat e tyre, qoftë si individ, qoftë si komunitet, për çështje të caktuara. Për këtë qëllim kryetari ...

Më shumë...

Mustafa kërkon nga shtetet e Quint-it liberalizimin e vizave

Mustafa kërkon nga shtetet e Quint-it liberalizimin e vizave

Kryeministri, Isa Mustafa priti në një takim përfaqësuesit e shteteve të Quint-it në Kosovë. Në këtë takim, ku ishte i pranishëm edhe ministri i Integrimit, Bekim Çollaku, kreu i Qeverisë foli për përparimet në vendin tonë. Mustafa i njoftoi ambasadorët për përqendrimin e Qeverisë së Kosovës në zhvillim ekonomik dhe ...

Më shumë...

Krasniqi: Veprimet e AAK-së mund të dobësojnë përpjekjen opozitare

Frasher Krasniqi

Vetëvendosje nuk do t’i bashkohet protestës së thirrur nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Zyrtarë të këtij subjekti thonë se ata nuk kanë qenë të njoftuar paraprakisht për datën e caktuar nga AAK, madje as nuk janë konsultuar për protestë. I pyetur për këtë çështje zëdhënësi i Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi, ...

Më shumë...

VV kërkon lirimin e aktivistëve të arrestuar

VV kërkon lirimin e aktivistëve të arrestuar

Vetëvendosje ka kërkuar lirimin e aktivistëve të saj që u arrestuan pas hedhjes së gazit lotsjellës në ceremoninë, teksa inaugurohej Thaçi president. “Një president që inaugurohet nën rrethim policor të kryeqytetit; që e vë policinë rrugëve për ta mbrojtur nga populli i vet; që largon çdo flamur kombëtar që mund ...

Më shumë...

Thaçi inaugurohet në krye të shtetit (Përmbledhje)

Thaçi inaugurohet në krye të shtetit (Përmbledhje)

Sot në orën 11:00 në sheshin ‘Skënderbeu’ në Prishtinë u bë inaugurimi i Hashim Thaçit në postin e kryetarit të Republikës së Kosovës. Në një ceremoni ku mbizotëronin flamujt multi-etnik të Ahtisaarit e nën masa të shtrënguara  të sigurisë, Thaçi në praninë e delegacioneve të shumta dhe ambasadorëve të huaj, ...

Më shumë...

AAK: Zgjedhja e Thaçit president, reciklim i gjendjes katastrofike

AAK

AAK e ka cilësuar si cirkus ceremoninë e sotme të inaugurimit të Thaçit si president i vendit. Ky subjekt nëpërmjet një kumtese për medie, e ka cilësuar Thaçin si sinonim të kapjes së shtetit. Për AAK-në, zgjedhja e Thaçit është një ngjarje tjetër e keqe për Kosovën, duke nënvizuar se ...

Më shumë...

Sherifi: Nisma i bashkëngjitet protestës me 14 maj

Bilall Sherifi

Nisma për Kosovën ka paralajmëruar se do t’i bashkëngjitet protestës së thirrur nga AAK, me 14 maj. Sekretari i këtij subjekti, Bilall Sherifi, ka bërë me dije se Nisma do t’i bashkëngjitet protestës. “”Ne do të marrim pjesë në çdo protestë, e cila organizohet për rrëzimin e kësaj qeverie, pa ...

Më shumë...

12 persona arrestohen për ‘prishje rendi’ gjatë ceremonisë së Thaçit

12 persona arrestohen për ‘prishje rendi’ gjatë ceremonisë së Thaçit

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë ditës së sotme janë arrestuar 12 persona të dyshuar për prishje të rendit gjatë ceremonisë së zyrtarizimit të Hashim Thaçit në krye të shtetit të Kosovës. Sipas Policisë, 12 persona janë shoqëruar në stacionin policor për intervistim si të dyshuar për ...

Më shumë...

Mustafa: Të përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit me Italinë

Mustafa: Të përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit me Italinë

Kryeministri, Isa Mustafa sot priti në një takim drejtorin për Ballkanin pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë, Andrea Orizio. Në këtë takim, kreu i Qeverisë e njoftoi bashkëbiseduesin për zhvillimet në Kosovë, me theks të veçantë për synimet e Qeverisë për zhvillimin ekonomik të vendit. Me këtë rast, ...

Më shumë...

Në Deçan diskutohet lidhur më Strategjinë Kombëtare të Bjeshkëve të Nemuna

Komisioni i nxjerrë nga Asambleja komunale e Deçanit më 29.06.2015 në  përbërje të: Bashkim Ramosaj, Mehmet Osaj, Enver Osdautaj, Xhevdet Hasanmetaj, Sadri Lokaj dhe Fatmir Cacaj, pas takimeve të mbajtura dhe konsultimeve më komunitetin ka ardhur në përfundim si në vijim. Propozimet e Komisionit: Relacioni – Nga Manastiri ne drejtim ...

Më shumë...