MIT KS
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 620)

Radio Kosova e Lire

Çitaku: Takimet e Këshillit të Sigurimit për Kosovën, janë humbje kohe

Vlora Çitaku: Deklarata e Vuçiqit për masakrën e Reçakut është çmenduri dhe e papranueshëme

Këshilli i Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka mbajtur seancën e radhës ku është paraqitur Raporti tremujor për situatën në vendin tonë. Gjatë fjalës para të pranishmëve, ambasadorja, Vlora Çitaku ka theksuar se takimet e Këshillit të Sigurimit për Kosovën, janë humbje kohe. Kosova është një republikë e ...

Më shumë...

Në Kleçkë u ekspozua vetura e Komandant Kumanovës

Në Kleçkë u ekspozua vetura e Komandant Kumanovës

Në kuadër të shënimit të Ditës së Brigadës 121, në kompleksin e varrezave të dëshmorëve të UÇK-së, “Ismet Jashari-Kumanova”, në Kleçkë u ekspozua vetura e Komandant Kumanovës. Ekspozimi i veturës është përcjellë me homazhe në varrezat e dëshmorëve të kombit si dhe me përurimin e librit “Në çdo lis një ...

Më shumë...

Në Kleçkë ekspozohet vetura e Komandant Kumanovës

Në kompleksin e varrezave të dëshmorëve të Brigadës 121 të UÇK-së, “Ismet Jashari-Kumanova”, në Kleçkë, është ekspozuar vetura e Komandant Kumanovës. Ky ekspozim i veturës, është përcjellë me homazhe në varrezat e dëshmorëve të kombit, si dhe me përurimin e librit “Në çdo lis një sy shqiponje”, kushtuar togut të ...

Më shumë...

Simiq: Lista Serbe mund të mos marrë pjesë në votimin për demarkacionin

Igor Simiq thotë se Lista Serbe nuk do të kthehet në Qeveri

Kryetari i Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, Sllavko Simiq ka paralajmëruar se deputetët e subjektit politik që ai drejton mund të mos marrin pjesë në seancën e Kuvendit të Kosovës në të cilen do të hidhet për votim Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi. Ai i ka deklaruar ...

Më shumë...

Marashi: Atdhetarët e vërtetë nuk po vlerësohen si duhet e tradhtarët po inkurajohen

Pren Marashi: 5, 6 dhe 7 Marsi nuk është festë zyrtare ndërsa Dita e Evropës po si falënderim për izolimin

Duke komentuar zhvillimet e fundit në vend që kanë të bëjnë me demarkacionin me Malin e Zi, eprori i shquar i UÇK-së, Pren Marashi ka shfaqur shqetësimin e tij se atdhetarët e vërtetë nuk po vlerësohen si duhet ndërkohë që po inkurajohen tradhtarët. Atdhetarëve po ju humbasin vlerat. Evropa inkurajon ...

Më shumë...

Degët e partive politike në Pejë i kanë dhënë mbështetje protestës kundër Demarkacionit

Protesta në Pejë kundër demarkacionit

Degët e të gjitha partive politike në Pejë i kanë dhënë mbështetje protestës kundër Demarkacionit me Malin e Zi, e cila do të mbahet në këtë qytet. Përfaqësues të të gjitha subjekteve politike nga qendra e qytetit të Pejës kanë bërë thirrje për protestë për të kundërshtuar ratifikimin e marrëveshjes ...

Më shumë...

Protestë në Prishtinë kundër emërimit të Vuk Jeremiqit në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së

Vuk Jeremiq

Të indinjuara dhe revoltuara me paralajmërimet se kush mund të ketë pozitën më të rëndësishme në Organizatën e Kombave të Bashkuara në të ardhmen e afërt, organizata të shumta në Kosovë kanë paralajmëruar se më 3 shtator do të protestojnë në Prishtinë. Protesta do të bëhet kundër emërimit të Vuk ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi ka shfaqur bindjen se Marrëveshja për Demarkacionin do të marr votat e nevojshme

Hashim Thaçi

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka shfaqur bindjen se Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi do të marr votat e nevojshme. Ai ka thënë se në seancën e Kuvendit të Kosovës më një shtator, kjo marrëveshje do të ratifikohet. Sipas kryetarit të vendit, Hashim Thaçi, Marrëveshja për Demarkacionin me ...

Më shumë...

Rafuna: SHBA-të kanë investuar mbi tre milion euro në Doganën e Kosovës

Rafuna

Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Lulzim Rafuna, priti në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie. Në takimin në mes tyre u bisedua për punën dhe të arriturat e doganës në zbatimin e ligjit dhe zhvillimin ekonomik të vendit. Me këtë rast, drejtori i Përgjithshëm i Doganave, ...

Më shumë...

Kryetari Selmanaj ka pritur në takim përfaqësues të Lidhjes së Shkrimtarëve në Mërgatë

Kryetari i komunës së Deçanit z.Rasim Selmanaj ka pritur në takim nënkryetarin e Lidhjes së Shkrimtarëve në Mërgatë poetin z.Musa Jupolli, sekretarin organizativ poetin z.Mentor Thaqi, të cilët jetojnë në perëndim, poetin z.Murteza Osdautaj dhe prof. Adem Lushaj. Gjatë këtij takimi kryetari Selmanaj i njoftoj të pranishmit për aktivitetet e ...

Më shumë...

Komuna e Junikut nderoi veprën e mësuesit të ndjerë Ali Shehu

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Junikut z. Agron Kuçi , në sallën e asamblesë komunale në Junik, u mbajt mbledhje komemorative për të nderuar veprën e mësuesit dhe  pedagogut të shquar të arsimit në Junik, të ndjerit  Ali Shehu. Për veprën e të ndjerit folën drejtori i shkollës fillore ...

Më shumë...

“Apimedica” qendra më e madhe e ëmave në Shqipëri dhe Kosovë

Që bletaria është një  mundësi e mirë për rritjen e ekonomisë familjare, dëshmi e madhe është bletaria si Qendër e Ëmave “Apimedica”, e themeluar dhe në pronësi të z. Zymer Bajraktarit, i cili këtë veprimtari e zhvillon në disa lokacione. Bazuar në këtë, drejtori për Bujqësi dhe Zhvillim Ekonomik në ...

Më shumë...

Kryetari Begaj ngushëlloi ambasadën italiane

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, i ka dërguar një telegram ngushëllimi, ambasadës italiane në Prishtinë, me rastin e humbjes së dhjetëra jetëve të njerëzve, në tërmetin e mbrëmshëm në Itali. “Në emër të të gjithë banorëve të Komunës së Malishevës, ju shprehim ngushëllimet më të sinqerta, me rastin ...

Më shumë...

Qeveria mbajti mbledhjen e radhës

Qeveria e Kosovës mbajti mbledhjen e radhës gjatë së cilës morë vendim t’i ndaj një milion euro për trajtimin e sëmundjes gungore të gjedhit e cila është shfaqur në Kosovë. Trajtimi parasheh vaksinimin e të gjitha gjedheve. Gjatë mbledhjes së sotme, kabineti qeveritar vendosi sot që të ndajë mjetet për ...

Më shumë...

Haradinaj: Fushata e Thaçit, Mustafës dhe Veselit për Demarkacionin është antikushtetuese

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se fushata që po bënë kryetari i vendit, Hashim Thaçi, kryeministri, Isa Mustafa dhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli për ta imponuar nënshkrimin e Marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi, është antikushtetuese. Kjo është shkelje flagrante e Kushtetutës. ...

Më shumë...

Në Raportin e KS të OKB-së do të flitet për Demarkacionin dhe moszabtimin e marrëveshjeve të arritura në Bruksel

Këshilli i Sigurimit të UN

Këshilli i Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara do të mbaj sotmbajë seancën e tij tremujore për Kosovën.Në faqen zyrtare të Këshillit, thuhet se ekziston mundësia që në mledhjen e Këshillit të Sigurimit Kosova të përfaqësohet nga ambasadorja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku ndërsa Serbia të ...

Më shumë...