Limak Kosovo
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 639)

Radio Kosova e Lire

MI prezantoi projektin e autostradës së tretë në Kosovë Prishtinë-Gjilan-Konçul

Sot, Ministria e Infrastrukturës prezantoi projektin e Autostradës së tretë në Kosovë, Prishtinë-Gjilan-Konçul. Lidhur me rëndësinë e kësaj autostrade, Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, theksoi: “Është kënaqësi për mua që të ju drejtohem në këtë takim të rëndësishëm në të cilin po shpalosim disa nga projektet më vitale për ekonominë e ...

Më shumë...

Shala: Dersniku shpalos Dardaninë antike

Në vazhdën e vizitave nëpër lokalitetet arkeologjike të Kosovës, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, vizitoi Dersnikun e Komunës së Klinës, ku u njoftua nga afër me gërmimet, gjetjet dhe konservimet që po bëhen në këtë lokalitet të rëndësishëm të trashëgimisë kulturore të Kosovës. Po ashtu, në Dersnik ...

Më shumë...

Sot bëhet prezantimi i projektit të autostradës Prishtinë-Gjilan-Dheu i Bardhë

Sot më 15 korrik 2016 (E premtë), Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë dhe kryetari i komunës së Gjilanit Lutfi Haziri, do të marrin pjesë në prezantimin e projektit të Autostradës Prishtinë – Gjilan – Dheu i Bardhë si dhe projekteve të tjera të BERZH-it, për hyrje-daljet e qytetit ...

Më shumë...

KKSB në Skenderaj mbajti mbledhjen e radhës

Këshilli komunal për siguri në bashkësi në komunën e Skenderajt mbajti mbledhjen e radhës në të cilën diskutoi për tri çështje të rëndësishme; Sigurinë e përgjithshme, Gatishmërinë për sezonin e korrjeve dhe Sigurinë në komunikacion. Takimin e udhëhoqi nënkryetari i komunës së Skenderajt Fadil Nura, ndërsa morën pjesë përfaqësues të ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri ka uruar fituesen e çmimit ndërkombëtar për paqe, Valdete Idrizi

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri,  në kabinetin e tij ka pritur Valdete Idrizi, fituesen e çmimin ndërkombëtar për paqe “ TheWIFTS Peace Award 2016”. Kryetari Bahtiri ka uruar Valdeten për çmimi e arritur, duke i dëshiruar suksese edhe në të ardhmen, e cila asnjëherë nuk është ndalur  për ...

Më shumë...

Kryetari Begaj shpallet i pafajshëm

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, është shpallur i pafajshëm në aktakuzën e ngritur nga Prokuroria Speciale, për “shpërdorim detyre”. Gjykata në Gjakovë, e ka shpallur të pafajshëm Begajn dhe këtë e ka konfirmuar avokati mbrojtës i kryetarit Begaj, Emrush Kastrati, menjëherë pas përfundimit të gjykimit. Sipas avokatit Kastrati, ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri priti drejtorin e OJQ “Prishtina – REA”, Ahmet Jetullahu

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri  ka pritur  drejtorin e OJQ “Prishtina- REA”, Ahmet Jetullahu, në një takim ku ishin  të pranishëm edhe drejtori i Bujqësisë dhe  Zhvillimit Rural, Nasuf Aliu, drejtori i Mbrojtjes së Mjedisit, Saad Gashi si dhe drejtori i Urbanizmit, Sami Zeka. Ahmet Jetullahu, nga Prishtina ...

Më shumë...

Në Skenderaj u themelua shoqata e pylltarisë Qyqavica

Mbështetur nga Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, në Skenderaj u themelua shoqata e pylltarisë “Qyqavica” Qëllimi i themelimit të kësaj shoqate është menaxhimi sa më i mirë i pyjeve të sektorit privat. Sipas Drejtorit të këtij dikasteri në komunën e Skenderajt, z. Musa Lushtaku, themelimi i kësaj shoqate ...

Më shumë...

Nënkryetari i Skenderajt shoqëron personat me aftësi të kufizuara në një piknik në liqenin e Batllavës

Shoqata e personave me aftësi të kufizuara Handikos nga Skenderaj ka organizuar piknik një ditor në liqenin e Batllavës. Përveç anëtarëve të shoqatës në piknik kanë marrë pjesë nënkryetari i komunës së Skenderajt z.Fadil Nura dhe kryesuesi i kuvendit Ismet Salihu. Pjesëmarrësit qëndruan në natyrë duke u argëtuar me muzikë ...

Më shumë...

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt ka vizituar QKMF-në

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura ka vizituar QKMF-në më qëllim të rritjes së efikastitetit të shërbimeve shëndetësore. Ai i shoqëruar nga Kryesuesi i Kuvendit Ismet Salihu dhe Drejtori i QKMF-së Fazli Kadriu ka kërkuar shërbime efikase nga stafi mjekësor duke premtuar se shumë shpejt, pas përfundimit të ndërtimit ...

Më shumë...

Komiteti për Komunitete dha tri rekomandime për Kuvendin e Komunës së Malishevës

Komiteti për Komunitete, organ i Kuvendi të Komunës së Malishevës, nën drejtimin e kryesuesit të këtij komiteti, Labinot Gashi, ka mbajtur mbledhjen e rregull. Në këtë mbledhje, u shqyrtua raporti i punës së Drejtorisë për Arsim dhe Edukim, ndërsa në fund, komiteti ka dhënë edhe tri rekomandime, që do ti ...

Më shumë...

Festivali folklorik “Oda e Llapushës” mbahet më 1 dhe 2 gusht

Njoftohen të gjithë qytetarët e Komunës së Malishevës dhe më gjerë, artdashësit, rapsodët, shoqëritë kulturo-artistike, ansamblet e këngëve dhe valleve nga të gjitha trevat shqiptare se, më 1 dhe 2 gusht, prej orës 19:00, Komuna e Malishevës organizon edicionin e tretë të Festivalit folklorik mbarëkombëtar “Oda e Llapushës”. Festivali organizohet ...

Më shumë...

Policia kërkon nga Komuna e Suharekës të behet shenjëzimi i rrugëve në qytet

Në takimin e rregullt javor të koordinimit lokal të sigurisë që u mbajt sot, u fol për gjendjen e sigurisë në Komunën e Suharekës, ku u tha se gjatë javës kanë ndodhur këto raste: 1 shmangëje nga dogana, 4 aksidente trafiku me përmasa të vogla, 4 dëmtime prone, 1 vjedhje ...

Më shumë...

Edhe tri rrugë me ndriçim publik në Shtime

Më datë 13.7.2016, është përuruar Projekti i ndriçimit publik në Rr. “ Skënder Qarri “, “Shote Galica “ dhe “ Shaqir Tërshani “, në Shtime. Janë vendosur 27 shtylla të ndriçimit publik. Ky projekt është realizuar në kuadër të projekteve të IOM-it-Programi i EU-së për stabilizimin e komuniteteve III ( ...

Më shumë...

Ministri Zharkupriti në një takim priti shefen e zyrës ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë

Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku priti në takim shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, ambasadoren znj.Konstantina Athanassiadou. Në këtë takim, ministri  Zharku e njoftoi shefen e zyrës ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, znj.Athanassiadou, me prioritetet e Ministrisë së Infrastrukturës, në zhvillimin e projekteve të rëndësishme në lëminë e ...

Më shumë...

Qeveria mbështet zhvillimin e kompanive të sektorit minerar

Potenciali minerar që ka Republika e Kosovës nuk është shfrytëzuar në kapacitet që ka, andaj Qeveria do të shqyrtojë të gjitha mundësitë që të krijojë kushte më të favorshme për kompanitë e sektorit minerar me qëllim të shfrytëzimit të këtyre resurseve dhe krijimin e vendeve të reja të punës, ka ...

Më shumë...