Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 637)

Radio Kosova e Lire

Bashkim Ferat Shala, dhuroi 51 karroca për personat me nevoja të veçanta

Mërgimtari Bashkim Ferat Shala, nga fshati Guncat i Komunës së Malishevës, që jeton dhe punon në Zvicër, ka dhënë një donacion domethënës për personat me nevoja të veçanta, nga Komuna e Malishevës. Ai, ja ka dhuruar organizatës për personat me nevoja të veçanta “Handikos” në Malishevë, 51 karroca. Këtë donacion, ...

Më shumë...

Murati: Mungesa e kartonit të gjelbër po e dëmton diasporën dhe ekonominë

Murati

Mungesa e ‘kartonit të gjelbër’ vazhdon të dëmtojë diasporën por edhe ekonominë e Kosovës. Këtë shqetësim e ngriti ministri i Diasporës, Valon Murati gjatë mbledhjes së Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. Sipas tij, mos-anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Byrove e rrjedhimisht aplikimi i tarifës së sigurimit kufitar po vazhdon ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi pranon letrat kredenciale të ambasadorit të ri italian

Kryetari Thaçi pranon letrat kredenciale të ambasadorit të ri italian

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pranuar sot letrat kredenciale nga ambasadori i ri italian në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi. Me këtë rast, Thaçi i uroi mirëseardhje ambasadorit Sardi, të cilin e përgëzoi për marrjen e detyrës, duke shprehur gatishmërinë për thellimin e marrëdhënieve të mira me Italinë. ...

Më shumë...

Serbët kundërshtojnë procesin e regjistrimit në veri

Serbët kundërshtojnë procesin e regjistrimit në veri

Serbët e veriut po kundërshtojnë regjistrimin e paralajmëruar të popullsisë në këtë pjesë të Kosovës. Ata kanë kërkuar nga përfaqësuesit e serbëve në institucionet qendrore të Kosovës që të mos lejojnë të organizohet ky regjistrim. Të paktën këto janë edhe rezultatet e një ankete të realizuar me qytetarë serbë në ...

Më shumë...

Haradinaj: Të krijohet një komision i përzier për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi

Ramush Haradinaj

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka bërë të ditur kërkesën e saj që në tryezën për demarkacionin që do të mbahet me 3 gusht, të shkarkohet Komisioni Qeveritar për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, dhe në vend të tij të krijohet një komision i përzier që do ...

Më shumë...

Veteranët kroatë kundër anëtarësimit të Serbisë në BE

Veteranët kroatë kundër anëtarësimit të Serbisë në BE

Veteranët e luftës në Kroaci sot kanë kërkuar nga Qeveria dhe diplomacia kroate që të pengojnë hapjen e kapitujve 23 dhe 24 për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian. Gjatë një konference për medie, ata paralajmëruan qeverinë kroate se hapja e bisedimeve për anëtarësimin e Serbisë nuk mund të jetë ...

Më shumë...

Po bëhet asfaltimi i rrugës Savrovë-Dubravë

Komuna e Suharekës vazhdimisht po kujdeset për qytetarët e sajë me projekte të shumta. Një nga projektet e shumta që janë duke u zhvilluar në përmirësim të jetës së qytetarëve është edhe asfaltimi i rrugës Savrovë-Dubravë. Projekte të tilla do të vazhdojnë edhe më tutje deri në realizimin e të ...

Më shumë...

Sulm i armatosur në veri të Turqisë, vriten dy policë

Sulm i armatosur në veri të Turqisë, vriten dy policë

Situata e sigurisë në Turqi është buzë përshkallëzimit të përgjithshëm. Autoritetet turke thonë se dy policë janë vrarë teksa po mbanin sigurinë një postbllok rrugor në zonat veriore të vendit. Nga ky sulm janë lënduar edhe pesë oficerë të tjerë si dhe një civil. Mësohet se sulmi ka ndodhur në ...

Më shumë...

Nderohen dëshmorët nga Malisheva, të rënë në betejën e Rahovecit

Sot, me nderime pranë varrezave të dëshmorëve dhe në vendin e rënies, janë nderuar dëshmorët e kombit, nga Komuna e Malishevës të rënë në korrik të vitit 1998, në betejën e Rahovecit. Homazhe dhe nderime kanë bërë, familjarë të dëshmorëve, kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj me bashkëpunëtor, bashkëluftëtarë ...

Më shumë...

Kurz: Turqia nuk ka vend në Evropë nëse e rikthen vendimin me vdekje

Kurz

Edhe ministri i jashtëm austriak, Sebastian Kurz është shprehur kundër masave drakonike që po merren në Turqi kundër kundërshtarëve të regjimit. Në një prononcim për mediet austriake, Kurz duke komentuar paralajmërimet e Erdoganit për rikthimin e dënimit me vdekje, ka thënë se shtetet me praktika të tilla nuk kanë vend ...

Më shumë...

Mustafa: Kemi arritur përparime, përkundër pengesave

Kryeministri Mustafa e rithekson se Kosova refuzon idenë e unionit doganor rajonal

Kryeministri, Isa Mustafa, gjatë mbledhjes së Këshillit Nacional për Zhvillim Ekonomik, i ka hedhur sërish fajin opozitës për siç ka thënë ai, pengesat me të cilat është përballur deri më tani. Sipas tij, përkundër pengesave që kanë dalë nga Asociacioni i Komunave me shumicë serbe dhe demarkacioni i kufirit me ...

Më shumë...

KKSB në komunën e Deçanit ka  mbajtur takim III-të të rregullt

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi i komunës së Deçanit ka mbajt takimin e III-të të  rregullt më këtë rend punë – Çështja e sigurisë në komunën e Deçanit (përgatitjet për mirëpritjen e bashkatdhetarëve) – Të ndryshme Të pranishëm ishin strukturat policore nga niveli  lokal , OSBE, UNMIK, KFOR,  FSK-së, ...

Më shumë...

340 mijë euro për stadiumin e Kaçanikut

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar sot një memorandum bashkëpunimi me Komunën e Kaçanikut, me qëllim të realizimit të projektit “Renovimi i Stadiumit të futbollit në Kaçanik”, ku MKRS-ja do të investojë mjete financiare me një shumë prej 200 mijë euro. Memorandumi i nënshkruar mes palëve parasheh që ...

Më shumë...

Kryetari i komunës së Malishevës Ragip Begaj falënderoi humanistin gjerman Manfred Wittwer

Kryetari i Komunës së Malishevës, ka pritur sot në një takim, humanistin e njohur gjerman, nga qyteti i Soestit, Manfred Wittwer, të cilin e ka falënderuar për angazhimin e tij, në sigurimin e dy kontingjenteve me inventar, për shkollat e Komunës së Malishevës. Po ashtu, kryetari Begaj, krahas humanistit Wittwer, ...

Më shumë...

Në Mitrovicë u mbajt dëgjimi i gjashtë publik për planifikimin e buxhetit për vitin 2017-2019

Pas pesë dëgjimeve publike që janë mbajtur në komunën e Mitrovicës, përkatësisht Drejtoria për Buxhet dhe Financa, ka mbajtur të hënën dëgjimin e gjashtë publik me qytetarët,  i cili sipas kësaj drejtorie  është i parafundit për planifikimin e buxhetit për vitin 2017-2019. Drejtori për Buxhet dhe  Financa, Nysret Maxhera, tha ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Maxharrë, Shkozë dhe Janqisht të Malishevës

Njoftohen banorët e fshatrave Maxharrës, Shkozës dhe Janqishtit të komunës së Malishevës, se të marte më 19 Korrik 2016, do të bëhet repelimi i kafshëve. Ky është cikli i katërt i repelimit të kafshëve, në kuadër të zbatimit të strategjisë për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). ...

Më shumë...