Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 638)

Radio Kosova e Lire

Kosova merr pjesë me tetë sportistë në Lojërat Olimpike.

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka takuar sot kryetarin e Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani, me të cilin ka biseduar rreth përgatitjeve që po bën Kosova për pjesëmarrjen në Lojërat Olimpike në Rio de Janeiro të Brazilit. Kryetari i KOK-ut, Besim Hasani e njoftoi ministrin Shala ...

Më shumë...

U mbajt mbledhja e radhës e Bordit të Drejtorëve në komunën e Mitrovicës.

Nën  udhëheqjen e kryetarit të Komunës së Mitrovicës  Agim Bahtirit , u mbajt mbledhja e radhës e Bordit të Drejtorëve, ku u  diskutua për  trajtimin e objekteve të vjetra që paraqesin rrezik nga vetërrënimi, për gjendjen e pastërtisë në qytet dhe për rindërtimin e   Xhamisë së Ibrit, në cepin verior ...

Më shumë...

1008 nxënës janë regjistruar në shkollat e mesme të komunës së Malishevës

Sot në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, të mbajtur nga kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, gjatë raportimit të tij, drejtori për arsim dhe edukim në komunën e Malishevës , Avdi Morina, tha se në afatin e parë të regjistrimit në shkollat e mesme, janë regjistruar 1008 ...

Më shumë...

Vazhdon realizimi i disa projekteve në Komunën e Malishevës      

Komuna e Malishevës, është duke vazhduar me realizimin e disa projekteve, në tërë territorin e saj. Kështu u tha gjatë raportimit të drejtorit të drejtorisë së urbanizimit Ahmet Morina, në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve. Aktualisht, në Komunën e Malishevës, janë duke u ndërtuar shkolla, rrugë, kanalizime dhe ...

Më shumë...

Kryeministri, Mustafa priti në takim analistin amerikan, Daniel Serwer

Kryeministri, Mustafa priti në takim analistin amerikan, Daniel Serwer

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa ka pritur në takim njohësin amerikan të Ballkanit, analistin politik Daniel Serwer. Në takim u bisedua kryesisht për proceset aktuale në vend si dhe zhvillimet rajonale. Kryeministri Mustafa foli për të arriturat e deritashme, veçmas në zhvillimin ekonomik, integrimet evropiane si dhe fuqizimin ...

Më shumë...

‘The Guardian’: Po rritet polarizimi në shoqërinë turke

‘The Guardian’: Po rritet polarizimi në shoqërinë turke

Gazeta britanike ‘The Guardian’ i ka kushtuar një artikull të veçantë ngjarjeve të fundit në Turqi pas dështimit të grusht-shtetit ushtarak. Artikulli në fjalë analizon prapavijën e ngjarjeve që paraprinë puçin e dështuar. Në të thuhet se “Turqia gjendej nën kthetrat e një grushti shteti të ngadalësuar, por ky nuk ...

Më shumë...

Greqia dorëzon vetëm helikopterin por jo edhe oficerët e puçit

Greqia dorëzon vetëm helikopterin por jo edhe oficerët e puçit

Burime diplomatike thonë se autoritetet greke kanë kthyer helikopterin ushtarak, me të cilin u arratisën tetë oficerë që morën pjesë në grusht-shtetin e dështuar në Turqi. Edhe pse Ministria e jashtme e Turqisë kishte kërkuar dorëzimin e oficerëve në fjalë, autoritetet greke i dorëzuan Forcave të Armatosura Turke vetëm helikopterin ...

Më shumë...

Gylen: Puçin ushtarak e organizoi vetë Erdogani

Udhëheqësi i opozitës turke që jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Fetullah Gylen i është kundërpërgjigjur akuzave të presidentit turk, Erdogan për gjoja organizimin e puçit ushtarak. Imami, Gylen ka thënë se do të respektonte një vendim të mundshëm të autoriteteve amerikane për ekstradimin e tij në Turqi. “Nuk ...

Më shumë...

Sot shpallet aktgjykimi për rastin ‘Badovci’

Gjykata

Sot në Gjykatën Themelore të Prishtinës pritet të shpallet aktgjykimi përfundimtar për rastin ‘Badovci’, ku pesë persona akuzohen për përgatitje të veprave terroriste ose veprave penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës. Në seancën e fundit, prokurorja e rastit ka thënë se qëndron pranë aktakuzës, duke shprehur ...

Më shumë...

Ministri Yagcilar u takua me rektorin e Universitetit të Prizrenit

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike Mahir Yagcilar, priti në takim, përfaqësuesit e Universitetit të Prizrenit, të udhëhequr nga rektori Ramë Vataj. Në këtë takim, temë e bisedës ishte,  vazhdimi i bashkëpunimit  në mes të Universitetit të Prizrenit dhe  Ministrisë së Administratës Publike në projekte të ndryshme, të cilat kanë ...

Më shumë...

Mbahet dëgjimi i pestë publik me qytetarë për planifikimin e buxhetit 2017- 2019

Komuna e Mitrovicës, përkatësisht Drejtoria për Buxhet dhe Financa, ka mbajtur  dëgjimin  publik  të radhës, me banorët e fshatrave  të komunës së  Mitrovicës për buxhetin e vitit 2017, ku pati pjesëmarrje të kënaqshme të qytetarëve. Përfaqësuesit e Komunës kanë paraqitur para qytetarëve planin për Buxhetin e vitit 2017, ndërkaq  këta ...

Më shumë...

Ministri Zharku viziton komunën e Pejës

Të shtunën me 16 korrik 2016, në orën 12:00, ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, do të vizitojë Komunën e Pejës, ku do të takohet me kryetarin e Komunës, Gazmend Muhaxheri. Me rastin e kësaj vizite, ministri Zharku do të vizitojë punimet në zgjerimin e rrugës nacionale N9, drejtimi ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Pagarushë dhe Gurishtë të Malishevës

Njoftohen banorët e fshatit Pagarushë dhe Gurishtë, se të shtunën më 16 Korrik 2016, do të bëhet repelimi i kafshëve. Ky është cikli i katërt i repelimit të kafshëve, në kuadër të zbatimit të strategjisë për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Me këtë rast luten të ...

Më shumë...

Kuvendi i Komunës së Malishevës, shqyrtoi raportin e auditorit për vitin 2015

Kuvendi i Komunës së Malishevës, i drejtuar nga kryesuesi Aziz Thaçi ka mbajtur mbledhjen e  shtatë të rregullt për këtë vit. Mbledhja ka filluar me një minutë heshtje në nderim për viktimat në Nice të Francës, ku humbën jetën mbi 80 qytetarë. Temë kryesore e mbledhjes, ishte shqyrtimi i raportit ...

Më shumë...

Në Mitrovicë u mbajt dëgjimi i katërt publik rreth planifikimin të buxhetit 2017-2019

Në sallën e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, u mbajt dëgjimi i katërt buxhetor publik, ku u diskutua rreth planifikimit të buxhetit komunal për vitet 2017-2019, në fushën e Shëndetësisë dhe të Mirëqenies sociale. Në këtë debat morën pjesë drejtori i Shëndetësisë, Muhedin Osmani, përfaqësues nga Drejtoria për Integrime Evropiane ...

Më shumë...

Kryetari Kuçi priti në një takim, Komandantin e KFOR-it Perëndim Kolonel Giovanni GIAGHEDDU

Kryetari i komunës së Junikut z.Agron Kuçi ka pritur në një takim, Komandantin e KFOR-it Perëndim, Kolonel Giovanni GIAGHEDDU. Në këtë takim kryetari Kuçi e ka njoftuar komandantin GIAGHEDDU me zhvillimet e përgjithshme te Komunës së Junikut, i cili u impresionua me gjendjen e sigurisë dhe traditën e mire ndërqytetare ...

Më shumë...