MIT KS
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 636)

Radio Kosova e Lire

Suhareka organizon diskutim publik me qytetaret

Komuna e Suharekës me 10.08.2016 do të organizoj tubim publik me qytetarët për temat: Planifikimi i buxhetit për vitin 2017 dhe Lista e projekteve kapitale për vitin 2017 Tubimi do të mbahet në sallën e asamblesë komunale në Suharekë në ora 13:00. Duke pasur parasysh përmbushjen e kërkesave të qytetarëve, ...

Më shumë...

SHENOHET 26 KORRIKU DITA E DËSHMORËVE TË UÇK-së TË SHTIMES

Me homazhe dhe vendosje të kurorave dhe buqetave me lule në Varrezat e Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) në Shtime, në Kompleksin Përkujtimor në Reçak dhe në fshatin Mollopolc, ka filluar shënimi i 26 Korrikut, Ditës së Dëshmorëve të UÇK-së të komunës së Shtimes, Po ashtu në shenjë ...

Më shumë...

KRYETARI ISMAJLI PRITI NË TAKIM FALENDERUES EKIPEN INXHINIERIKE TE KFOR-it TURK

Kryetari i Komunës së Shtimes z. Naim Ismajli, priti në një takim falënderues ekipin inxhinierik të KFOR-it turk, të cilët janë duke realizuar projektin për rregullimin e disa rrugëve në komunën e Shtimes. Kryetari Ismajli në radhë të parë falënderoi pjesëtarët e KFOR-it turk për punën dhe angazhimin që po ...

Më shumë...

Juniku organizon tubim me publikun për buxhetin e vitit 2017

Njoftohen të gjithë qytetarët e komunës së Junikut  se me datën 2 gusht 2016, do të mbahet dëgjim publik me qytetaret për buxhetin e vitit 2017. Takimi do të mbahet në Sallën e Asamblesë komunale duke filluar nga ora 10:00. Ky takim është i rëndësisë së veçantë, pasi që do ...

Më shumë...

Me aktivitete sportive kanë filluar manifestimet “Ditet e Mërgatës” në Suharekë

Komuna e Suharekës në bashkëpunim me Ministrinë e Diasporës, ka përgatitur një varg aktivitetesh kulturo-sportive të cilat do të zhvillohen gjatë një javë në kuadër të festës tashmë tradicionale “Ditët e Mërgatës. Kështu,  këto aktivitete kanë filluar sot me ngjarjen sportive që u zhvillua në qendër të qytetit në Sheshin ...

Më shumë...

Varroset i riu, Dijamant Zabërgja që humbi jetën në sulmin e Mynihut

Varroset i riu, Dijamant Zabërgja që humbi jetën në sulmin e Mynihut

Në fshatin Ropicë sot është varrosur i riu, Dijamant Zabërgja, i cili humbi jetën të premten e kaluar gjatë sulmit në Mynih. Në ceremoninë e varrimit të 21-vjeçarit, përveç familjarëve dhe të afërmeve morën pjesë edhe shumë qytetarë e edhe zyrtarë të kabinetit qeveritar. I pranishëm u pa edhe kryetari ...

Më shumë...

Aktivitete të shumta kulturore dhe sportive në kuadër të Javës së Diasporës në Skenderaj

Java e Diasporës në Skenderaj po shënohet me shumë aktivitete kulturore dhe sportive, të cilat kanë zgjuar interesimin e bashkatdhetarëve që po qëndrojnë në vendlindjen e tyre për pushime. Këtë vit aktivitetet kushtuar Javës së Diasporës mbështetur financiarisht nga Ministria e Diasporës dhe Komuna e Skenderajt-Drejtoria për Kulturë, Rini dhe ...

Më shumë...

VV bën homazhe pranë Lapidarit të Heroit, Enver Zymberi

VV bën homazhe pranë Lapidarit të Heroit, Enver Zymberi

Një delegacion i Vetëvendosjes sot ka bërë homazhe pranë lapidarit të Heroit, Enver Zymberi. Në njoftimin e Vetëvendosjes thuhet se shembulli i Enver Zymberit ishte dhe mbetet inkurajues jo vetëm për brezin tonë, por edhe për gjithë brezat e ardhshëm. Vetëvendosje ka kritikuar gjyqësorin për mos kapjen e fajtorëve tash ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Drenoc të Malishevës

Njoftohen banorët e fshatit Drenoc të komunës së Malishevës, se të mërkurën më 27 Korrik 2016, do të bëhet repelimi i kafshëve. Ky është cikli i katërt i repelimit të kafshëve, në kuadër të zbatimit të strategjisë për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Me këtë rast ...

Më shumë...

Miniferma “Fllanza” së shpejti do të prodhoj mish thëllëze

Zëvendësministri i  Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Vezir Jonuzi, i shoqëruar nga nënkryetari i komunës së Mitrovicës, Safet Kamberi, kanë vizituar Minifermën familjare “Fllanza”, në Vaganicë të Mitrovicës, ku me pronaren Hadije Ahmeti, kanë biseduar për gjendjen në minifermë dhe për mundësitë e mbështetjes së saj. Pronarja e Minfermës “Fllanza”, ...

Më shumë...

Tahiri bën premtime për heqjen e barrikadës në urën e Ibrit

Edita Tahiri

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka përsëritur se “zbatimi i marrëveshjeve nga ana e Serbisë hap rrugën për Asociacionin”. Ajo ka bërë të ditur se sot Kosovën do ta vizitojë një delegacion i BE-së, me të cilët do të diskutojë për barrikadën mbi lumin Ibër. Ministrja Tahiri ka theksuar se ...

Më shumë...

Ahmeti: Një parti politike iu gëzua vërshimeve të djeshme në Prishtinë

Shpend Ahmeti

Kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti përmes një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se gjendja në kryeqytet pas shirave të rrëmbyeshëm, është stabilizuar, edhe pse kanë mbetur shumë dëme nga vërshimet. Me këtë rast, ai ka falënderuar ekipet që ishin në terren. “Falënderojmë të gjitha ekipet e komunës dhe ...

Më shumë...

Selimi: Qeveria nuk po e procedon ligjin për ushtrinë

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, në mbledhjen e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri e Mbikëqyrje të FSK-së,  ka thënë se Qeveria po e lë pa punë komisionin, e nuk i ka proceduar as dy projektligjet, që janë tejet të rëndësishme, sikurse ajo për shndërrimin e FSK-së në Forcë të ...

Më shumë...

Përkujtohet polici, Enver Zymberi në 5-vjetorin e rënies

Përkujtohet polici, Enver Zymberi në 5-vjetorin e rënies

Policia e Kosovës sot ka mbajtur një ceremoni të veçantë përkujtimore me rastin e 5-vjetorit të rënies heroike të policit të njësive speciale, Enver Zymberi. Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni dhe Drejtori i Policisë, Shpend Maxhuni vendosën kurora lulesh tek lapidari i heroit në kompleksin e Drejtorisë së ...

Më shumë...

Policia shton masat e sigurisë pas sulmeve terroriste në Evropë

ROSU

Policia e Kosovës ka përforcuar masat e sigurisë për të shmangur sulme të mundshme terroriste. Kjo vjen pasi që një valë sulmesh terroriste ka përfshirë Evropën, duke filluar nga sulmet në Nice të Francës, në Stamboll dhe së fundmi edhe në Mynih të Gjermanisë. Institucionet e sigurisë në vend nuk ...

Më shumë...

Mustafa dhe LDK, të vetmit që këmbëngulin për demarkacionin

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri, Isa Mustafa dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë mbetur të vetëm në këmbënguljen e tyre për miratimin me çdo kusht të versionit aktual të Marrëveshjes për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Partneri qeveritar, PDK, ka ndryshuar qëndrimet e saj karshi kësaj marrëveshje kontroverse pasi që zyrtarët e ...

Më shumë...