tv dielli
Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 722)

Radio Kosova e Lire

Rruga N2 Hani Elezit tani është e qarkullueshme për të gjithë

Ministria e Infrastrukturës njoftojmë qytetarët se për shkak të reshjeve të shiut, në rrugën N2 – Prishtinë-Hani i Elezit, në Grykën e Kaçanikut janë shkaktuar rrëshqitje të dheut,  kështu që kjo pjesë e rrugës ishte mbyllur për qarkullim për një kohë, mirëpo pas punës së madhe qe ka bërë Kompania ...

Më shumë...

Sitnica del nga shtrati-vërshon disa shtëpi dhe qindra hektarë tokë të punueshme

Lumi Sitnica ka dalë nga shtrati i vet dhe ka vërshuar disa shtëpi dhe qindra hektarë tokë të punueshme. Drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim në komunën e Mitrovicës, Musa Dragaj, i cili ka dalë në vendin e ngjarjes tha se situata është mjaftë serioze dhe se fryrja e ...

Më shumë...

Repelimi i kafshëve fillon të hënën në Banjë të Malishevës

Shtabi komunal në Malishevë, për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krimo kongo, njofton se fushata e repelimit të kafshëve, si masë parandalues ndaj EHKK, do të filloj të hënën me datë 14 mars, në fshatin Banjë. Me këtë rast, luten të gjithë ata që kanë kafshë shtëpiake, ti mbajnë ...

Më shumë...

Bllokohet rruga N2 – Prishtinë-Hani i Elezit në Grykën e Kaçanikut

Ministria e Infrastrukturës njoftojmë qytetarët se për shkak të reshjeve të shiut, në rrugën N2 – Prishtinë-Hani i Elezit, në Grykën e Kaçanikut janë shkaktuar rrëshqitje të dheut,  kështu që kjo pjesë e rrugës është mbyllur tërësisht dhe aktualisht është e pakalueshme. Rruga është bllokuar në pjesën te muri mbrojtës, ...

Më shumë...

Mirëmbahen rrugët në Segmentin Nacional dhe Regjional

Ministria e Infrastrukturës njofton qytetarët në lidhje me gjendjen e rrugëve  gjatë ditëve të fundit si pasojë e reshjeve të shiut. Probleme me ujera ka ende në rrugën Nacionale N2, segmenti Ferizaj deri tek udhëkryqi në drejtim të Janjevës, në lokacionin Babush dhe tek kolegji “ Mehmet Akif “. Në ...

Më shumë...

Organizata FOLE N’FOLE takoi të rinjtë e komunës së Deçanit

Organizata FOLE N’FOLE   të premten ka mbajtur një takim më të rinjtë e komunës së Deçanit ku i pranishëm ishte edhe i pari i komunës së Deçanit  z.Rasim Selmanaj. Temë e këtij takimi ishte ,,Rrjeti i Edukatorëve bashkëmoshatar ’’.  Më këtë rast kryetari i komunës së Deçanit z.Rasim Selmanaj, bashkëbisedoi ...

Më shumë...

Komuna e Mitrovicës dhe OJQ “Prishtina-REA” nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri dhe drejtori i OJQ “Prishtina-REA”, Ahmet Jetullahu, në një takim ku ishte i pranishëm edhe drejtori i Bujqësisë dhe  Zhvillimit Rural, Nasuf Aliu, kanë nënshkruar një marrëveshje për bashkëpunim në të ardhmen. Me këtë marrëveshje parashihet që në Mitrovicë të organizohen aktivitete të ...

Më shumë...

KMDLNJ në Mitrovicë hapi ekspozitën “Mos e harroni të kaluarën nëse dëshironi një të ardhme të ndritur“

“Mos e harroni të kaluarën, nëse e dëshironi një të ardhme të ndritur”, është motoja e ekspozitës me fotografi të autorit Halit Barani, që u hap të premten ne oborrin e Komunës së Mitrovicës, në përvjetorin e 35 të demonstratave gjithë popullore të vitit 1981 në Kosovë dhe në prag ...

Më shumë...

Mbahet debati me qytetar për Planin e Veprimit për Transparencë dhe Rregullore për Transparencë në Komunën e Rahovecit

Në sallën e Kuvendit Komunal të Rahovecit, të premten u mbajt debat me qytetarë për Planin e Veprimit për Transparencë dhe Rregulloren për Transparencë. Qëllimi i mbajtjes së këtij debati ishte që të debatohet për dy dokumente të cilat janë të një rëndësie të veçantë për transparencë dhe llogaridhënie në ...

Më shumë...

Komuna e Ferizajt apelon tek qytetarët që uji që përdoret për pije të vlohet paraprakisht

Qeveria komunale e Ferizaj gjatë tërë ditës së premte ka pasur një angazhim të shtuar si me mbledhje e takime po ashtu edhe me vëzhgim të situatës në teren si pasojë e vërshimeve gjatë dy ditëve të fundit. Duke filluar nga i pari i komunës, Muharrem Svarqa i cili gjatë ...

Më shumë...

Fshati Tërrn i Ferizajt vërshohet nga uji

Reshjet e pandërprera të shiut kanë krijuar një gjendje kaotike në fshatin Tërrn të komunës së Ferizajt mëngjesin e së premtes. Sipas banorëve të këtushëm prej se ky fshat goditet nga vërshimet niveli i ujit asnjëherë nuk ishte më i lartë siç është tani gati 1 metër. Autoritetet komunale të ...

Më shumë...

Kryetari Vehapi priti në takim koordinatorët e OJQ “Humaniteti “ dhe “Handikos”

Kryetari i Komunës së Rahovecit  z. Idriz Vehapi,  ka pritur në takim z. Ramadan Rama, koordinator i OJQ-së “Humaniteti” dhe z. Haxhi Hoxha,  koordinator i OJQ-së  “Handikos”, të  cilët veprojnë në Komunën e Rahovecit. Kryetari Vehapi,  falënderoi për vizitën e bërë,  dhe tha se e vlerësoj shumë punën të cilën ...

Më shumë...

Rahoveci nënshkruan kontratë me Ambasadën Japoneze për ndarjen e grantit për pajisje medicinale në vlerë prej 61.116 euro

Komuna e Rahovecit ka nënshkruar një kontratë me ambasadën e Japonisë përkatësisht, nënshkrimi i kësaj kontrate është bërë nga drejtori i QKMF-së z. Shemsedin Popaj dhe sekretari i dytë i Ambasadës së Japonisë në Austri dhe Kosovë z. Mitsunori Ogasawara. Në ceremoninë e nënshkrimit ishte edhe z.Munib Durguti, drejtori i ...

Më shumë...

Bizneset turke të interesuar për bashkëpunim me Malishevën

Kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj, ka pritur sot përfaqësuesin e kompanisë “SacSan” nga Bursa e Turqisë dhe në të njëjtën kohë, përfaqësues i disa bizneseve tjera, z.Ibrahim Ljajic, me të cilin ka biseduar për mundësinë e bashkëpunimit mes bizneseve turke të Bursës dhe bizneset nga Malisheva. Kryetari Begaj, ...

Më shumë...

Bie niveli i ujit në lumin Mirusha të komunës së Malishevës

Ndërprerja e shiut, ka bërë që të filloi të bie niveli i ujit në lumin Mirusha, si dhe në liqenin në Mirushë, mirëpo rruga Mirushë-Gurbardh vazhdon të mbetet e pakalueshme, si dhe rruga Malishevë-Duhël, me vështirësi e kalueshme, por masat preventive dhe kujdesi i shtuar, vazhdojnë të jenë në fuqi. ...

Më shumë...

Federata e Sportit Shkollor përfiton 150 mijë euro nga MKRS-ja

Në kuadër të memorandumeve të nënshkruara me federata të sportit të Kosovës, u nënshkrua edhe memorandumi i bashkëpunimit mes Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Federatës së Sportit Shkollor të Kosovës. Nëpërmjet këtij memorandum, MKRS-ja subvencionon Federatën e Sportit Shkollor me 150 mijë euro për programin e këtij viti. ...

Më shumë...