Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 762)

Radio Kosova e Lire

Haradinaj: AAK po përgatitet që të hyjë në zgjedhje e vetme

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj nuk ka përjashtuar mundësinë që subjekti i tij të garojë i vetëm në zgjedhje. Sipas tij “AAK po përgatitet të hyjë e vetme në zgjedhje”, duke shtuar se lista e përbashkët me partitë opozitare nuk është tash në agjendë. Haradinaj ka ...

Më shumë...

Veseli: Jahjaga la një trashëgimi të çmuar politike

Kryekuvendari, Kadri Veseli ka zhvilluar sot një takim me kryetaren në largim, Atifete Jahjaga, për të cilën tha se po lë një trashëgimi të çmuar politike. “Duke e kthyer drejtimin e Presidencës në shembull frymëzimi për mijëra gra e burra që e duan dhe punojnë pa u lodhur për vendin ...

Më shumë...

Miratohet projektligji për themelimin e Akademisë së Drejtësisë

Qeveria e Mustafës bën sehir teksa mbahet fushata zgjedhore e Serbisë në Kosovë

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj të rregullt, i ka dhënë dritën e gjelbër themelimit të Akademisë së Drejtësisë. Ky projektligj mori shumicën e votave. Pas kësaj, edhe 12 pika të tjera të rendit të ditës kanë kaluar pa asnjë diskutim të vetëm, përveç me leximin e shpejtë të ...

Më shumë...

Gjuriq: Prishtina ka sjellje të papranueshme

Gjuriq

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka bërë të ditur se Serbia është duke shqyrtuar mundësinë që t’i kundërpërgjigjet me reciprocitet kamionëve që vijnë nga Kosova. Kjo pasi institucionet e Kosovës kanë marrë vendim për bllokimin e kamionëve dhe maunave serbe që bartin ...

Më shumë...

Gashi: Marrëveshja për ekstradim, e rrit kredibilitetin e Kosovës

Ibrahim Gashi

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Ibrahim Gashi, duke komentuar marrëveshjen për ekstradim të nënshkruar dje midis Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka thënë se ajo është e arritur e rëndësishme që i kontribuon sigurisë dhe stabilitetit rajonal. Sipas profesor Gashit, arritja e një marrëveshje të tillë rrit kredibilitetin dhe ...

Më shumë...

Thaçi zyrtarizohet në krye të shtetit me 8 prill

Thaçi: Angazhimi kundër terrorizmit dhe ekstremizmit po jep sukseset e para

Përurimi i kryetarit të ri të vendit, Hashim Thaçi, do të bëhet me 8 prill në orën 11:00 në sheshin ‘Skënderbeu’ në Prishtinë. Në këtë ceremoni zyrtare nuk do të jenë të pranishëm përfaqësuesit e opozitës, të cilët ende nuk kanë dalë me ndonjë qëndrim sesi do të veprojnë me ...

Më shumë...

Osmani: Vendi mund të shkojë në zgjedhje kur Veselit të konfirmohet kryetar i PDK-së

Vjosa Osmani, premton qeverisje të mirë, sundim të ligjit, zhvillim ekonomik, punësim, arsim cilësor

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani nuk ka përjashtuar mundësinë që pas konfirmimit të Kadri Veselit si kryetar i PDK-së, Kosova të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Duke folur në një intervistë për gazetën ‘Zëri’, ajo ka vlerësuar se mbajtja e këtyre zgjedhjeve nuk do të jetë aspak ...

Më shumë...

Kështu prodhohen ‘lëngjet’ që importohen nga Serbia

Disa fotografi të afishuara në rrjetet sociale tregojnë sesi prodhuesi serb i lëngjeve ‘Fructal’ bën prodhimin e këtyre pijeve pa kurrfarë standardi higjienik. Në këto fotografi shihet se prodhimi bëhet në bodrume të errëta plot lagështi e pa kurrfarë higjiene, me teknikë të vjetruar e pa kurrfarë kriteri. Ish-prodhuesi slloven ...

Më shumë...

Zogaj-Gashi: Arsimi cilësor dhe gjithëpërfshirja kusht për zhvillim të qëndrueshëm

Rritja e qëndrueshme ekonomike mund të sigurohet vetëm me arsim cilësor, kapital njerëzor profesional, shtet ligjor, menaxhim efikas të financave publike, treg të hapur dhe disponueshmëri të infrastrukturës, ka deklaruar Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj-Gashi. Këto komente ajo i bëri në Konferencën “Perspektiva Ekonomike e Kosovës- Sfidat dhe Mundësitë”, ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri u prit nga Ministri i Bujqësisë, Memli Krasniqi

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i shoqëruar nga drejtori për Bujqësi dhe Zhvillim Rural në komunën e Mitrovicës dhe  Ministri i Bujqësisë dhe Zvillimit Rural, Memli Krasniqi, kanë biseduar në Prishtinë  rreth mundësisë së përkrahjes më të madhe të fermerëve të komunës së Mitrovicës. Ai tha se tek ...

Më shumë...

Ministri  Zharku mori pjesë në inaugurimin e lokomotivës së kompanisë hekurudhore “TrainKos”

Ministri i infrastrukturës, Lutfi Zharku mori pjesë në inaugurimin e lokomotivës së kompanisë hekurudhore “TrainKos”. Ministri Zharku,  gjatë këtij solemniteti u shpreh se është për t’u përshëndetur angazhimi i bordit drejtues dhe menaxhmentit të lartë të “TrainKos-it” për modernizimin  e mjeteve motorike dhe vagonëve, duke synuar arritjen e standardeve të ...

Më shumë...

17 vjet nga Masakra e Belegut të Deçanit  

Në 17 vjetorin e masakrës së fshatit Beleg të komunës së Deçanit, në të cilën forcat ushtarake dhe para ushtarake serbe me 29 dhe 30 mars të vitit 1999, patën vrarë dhe masakruar 46 dëshmorë dhe martirë të këtij fshati dhe fshatrave tjera të Komunës së Deçanit, është shënuar kjo ...

Më shumë...

Komuna e Shtimes përfituese e grantit prej 62,400 € nga DEMOS-i  

Në kuadër të Programit të Decentralizimit dhe Përkrahjes Komunave ( DEMOS ), i financuar nga Qeveria Zvicerane dhe në zbatim nga Helvetas Suiss Inteckooperation, Fondacion Zvicera për Zhvillim dhe Bashkëpunim, përfaqësuar nga z. Norbert Pijls, Menaxher i projektit DEMOS dhe Komunës së Shtimes, përfaqësuar nga Kryetari  z. Naim Ismajli, më ...

Më shumë...

Në Izbicë të Skenderajt u shënua Dita e Martirëve dhe u përkujtua 17 vjetori i Masakrës së Izbicës

Në këtë tubim përkujtimor të pranishmëve ju drejtuan Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës Kadri Veseli, vëllai i Komandant Legjendar Adem Jashari, Rifat Jashari, Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura, përfaqësuesi i familjeve të personave të pagjetur Bajram Qerkini dhe Xhavit Jashari në emër të shoqatave të dala ...

Më shumë...

Nënkryetari i Skenderajt Fadil Nura bëri homazhe për dëshmorin Beqir Meha

Në 17 vjetorin e rënies së dëshmorit Beqir Meha, nënkryetari i komunës së Skenderajt Fadil Nura i shoqëruar nga Kryesuesi i Kuvendit Ismet Salihu, udhëheqës të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së dhe familjarë, bëri homazhe dhe vendosi lule pranë lapidarit të dëshmorit në Çubrel, në vendin e rënies ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Tërpezë, Tërpezë e Poshtme dhe Shkarashnik  

Njoftohen banorët e Tërpezës, Tërpezës së Poshtme dhe Shkarashnikut, se repelimi i kafshëve në këto  vendbanime, do të bëhet të mërkurën më 30 mars 2016. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër të luftimit dhe parandalimit të etheve hemorragjike krime kongo, prandaj luten të gjithë ata që kanë kafshë shtëpiake, kafshët ...

Më shumë...