KEK
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 764)

Radio Kosova e Lire

Kryetari Bashota uron besimtaret mysliman me rastin e ramazanit

Në urimin e kryetarit të komunës së Klinës z.Sokol Bashota me rastin e muajit të ramazanit thuhet: të nderuar besimtarë myslimanë shqiptarë urime muajin e ramazanit, muajin e shenjtë, muaji i sakrificës dhe i reflektimit, vetëpastrimit shpirtëror dhe devotshmërisë ndaj krijuesit. Muaji i shenjtë i Ramazanit shënon sakrificën më sublime ...

Më shumë...

Në Klinë fillon  Festivali Folklorik “I këndojmë lirisë”

Edicioni i gjashtëmbëdhjetë i Festivalit Folklorik  “I këndojmë lirisë”, do të mbahet më 6, 7 dhe 8 qershor në komunën e Klinës. Ky festival tanimë tradicional i kushtohet dëshmorëve dhe mbahet në shënim të datës së lindjes të komandantit të UÇK-së, Mujë Krasniqi-Kapuçi. Hapja e festivalit do të bëhet në ...

Më shumë...

Ministri Zharku mori pjesë në takimin e bankës botërore ne Vjenë të Austrisë

Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku po merr pjesë në work shopin, për ministrat e fushave të ndërlidhura me agjendën e procesit të Berlinit i cili po mbahet në Vjenë, të cilin e ka organizuar Banka Botërore. Me këtë rast ministri Zharku gjatë fjalimit të tij në sesionin plenar” Përmirësimi i ...

Më shumë...

Komuna Beshiktash e Stambollit shtron nga 900 iftare në ditë gjatë gjithë Ramazanit për mitrovicas

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka pritur në një takim nënkryetarin e komunës Beshiktash të Stambollit, i cili po qëndron në Mitrovicë për të implementuar projektin humanitar për organizimin e iftarit afër Xhamisë së Zallit, në qendër të qytetit të Mitrovicës. Nënkryetari i Beshiktashit, Kirsigil,  e njoftoi  kryetarin ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Marali, Dragobil dhe Astrazup

Njoftohen banorët e  Maralisë, Dragobilit dhe Astrazupit të komunës së Malishevës, se të martën  më 7 qershor 2016, do të bëhet repelimi i kafshëve. Ky është cikli i tretë i repelimit të kafshëve, në kuadër të zbatimit të strategjisë për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Me ...

Më shumë...

Situata epidemiologjike nën kontroll, ndërsa vazhdojnë me sukses fushatat e dezinsektimit dhe repelimit në Malishevë

“Situata epidemiologjike me ethet hemorragjike, është nën kontroll dhe nuk ka asnjë rast të regjistruar me EHKK”, kështu u raportua në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, të mbajtur nga Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj. Në këtë mbledhje u shpreh shqetësimi për digën në liqenin e Mirushës, ...

Më shumë...

Kryetari Begaj, uron të gjithë besimtarët me rastin e muajit të ramazanit

Me rastin e fillimit të muajit të shenjtë dhe të bekuar të ramazanit, kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, uron të gjithë besimtarët mysliman në Komunën e Malishevës, duke ju dëshiruar agjërim të lehtë. “Të gjithë besimtarëve mysliman, ju uroj agjërim të lehtë. Muaji i shenjtë i ramazanit, le ...

Më shumë...

Në Suharekë u mbajt pjesa e parë e testit “Matura shtetërore 2016”

Edhe në Komunën e Suharekës, është mbajtur testi “Matura shtetërore 2016”. Numri i atyre që kanë marrë pjesë sivjet ka qenë 1.072 maturantë  ( gjimnazi, shkolla teknike dhe shkolla profesionale) të cilët në afatin e qershorit iu kanë nënshtruar testit  në afatin e qershorit, pjesën e parë. Testi është mbajtur, ...

Më shumë...

Vizitohen vendet e trashëgimisë kulturore në Ferizaj

Njohës të trashëgimisë kulturore, qytetarë dhe zyrtarë komunalë në kuadër të ditëve të kulturës që po mbahen në Ferizaj kanë vizituar sot disa lokalitete të ndryshme të trashëgimisë kulturore duke filluar nga Mulliri i Selman Beut  në fshatin Jezerc. Me këtë rast u tha se Ferizaj është një vendbanim i ...

Më shumë...

Më 6 dhe 7 Qershor në Skenderaj mbahet Festivali i teatrove shkollore dhe për fëmijë

Organizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, Sektori i Kulturës në bashkëpunim me Teatrin Kaqurrela të Skenderajt, më 6 dhe 7 qershor mbahet edicioni i 10-të i Festivalit të teatrove shkollore dhe për fëmijë Drenushat. Sivjet në festival do të paraqiten 14 shfaqje për fëmijë gjatë dy ditëve të ...

Më shumë...

Filloj ndërtimi i kanalizimit dhe asfaltimi i rrugës ,,2 korriku” në Shtime

Kanë nisur punimet në rrugën “2 Korriku” në Shtime për ndërtimin e kanalizimit dhe asfaltimit të saj. Përgjegjësi i sektorit për ndërtim, z. Fatmir Rexhepi, bënë të ditur se me këtë projekt do të ndërtohet kanalizimi për ujëra të zeza në gjatësi prej 360 metra me gypa Ø 315 si ...

Më shumë...

U shënua 6 qershori Dita e Dëshmorëve të Mitrovicës

Kryetarit  i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, nënkryetari i komunës, Safet Kamberi, kryesuesi i Kuvendit të Komunës, Bislim Imeri, përfaqësues  të institucioneve tjera  lokale,  familjarë të dëshmorëve, përfaqësues të organizatave të dala nga lufta  dhe qytetarë të shumtë, në varrezat e dëshmorëve në Shipol, kanë bërë homazhe dhe kanë vendos ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri bisedoi me përfaqësues të fshatrave të rajonit të Shalës së Bajgores

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i shoqëruar nga drejtorët e administratës komunale, Sami Zeka e Besnik Beka, si dhe nga kryetari i Qendrës Rajonale të KMDLNj në Mitrovicë, Halit Barani, ka qëndruar gjatë tërë ditës në rajonin e Shalës së Bajgores, ku ka  biseduar  me përfaqësues të fshatrave, ...

Më shumë...

Edhe një rrugë e re në komunën e Deçanit

Kryetari i komunës së Deçanit z.Rasim Selmanaj me bashkëpunëtorë sot kanë bërë përurimin e rrugës ,,Shefqet Zukaj ‘’ në fshatin Beleg rrugë kjo e cila ka zgjidhë problemin për 24 familje në këtë lagje. Kryetrari Selmanaj, tha se në prioritetet e komunës së Deçanit ishte vendosur kjo rrugë të cilën ...

Më shumë...