Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 765)

Radio Kosova e Lire

Urimi i kryetarit Bashota me rastin e Pashkëve

Kryetari i komunës së Klinës z.Sokol Bashota, me rastin e festës së Pashkëve ju përcjell  të gjithë besimtarëve shqiptarë të krishterë, katolikë, kudo ndodhen, urimet më të përzemërta për mbarësi, mirëqenie, gëzim e harmoni. Kjo ditë e shenjtë në kalendarin e krishterë, për besimtarët katolikë sjellë harenë dhe solemnitetin e ...

Më shumë...

Suhareka përkujton Masakrën e 26 marsit të vitit 1999

Në 17 vjetorin e rënies, Komuna e Suharekës, të shtunën ka përkujtuar mbi 500 martirët e rënë për lirinë e vendit, si dhe ka përkujtuar ditën më makabre, kur  forcat kriminele serbe  vranë e masakruan 70  qytetarë të  pafajshëm, 49 prej tyre të familjeve Berisha. Në shenjë respekti dhe përkujtimi, ...

Më shumë...

Drejtuesit e komunës së Mitrovicës bisedojnë me qytetarë për zgjidhjen e problemeve të tyre  

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i shoqëruar nga drejtori i Drejtorisë për Shërbime Publike dhe infrastrukturë, Besnik Beka, ka vizituar një lagje me rreth 40 shtëpi banimi në lokalitetin e Tunelit të Parë, që shtrihet përgjatë Floatcionit të Minierës së Stan Tërgut, ku me përfaqësuesit e banorëve kanë ...

Më shumë...

Tërstenasit kërkojnë ndërtimin e rrugës dhe të shkollës

Nënkryetari i komunës së Mitrovicës, Safet Kamberi, drejtori i Drejtorisë për Infrastrukturë e Shërbime Publike, Besnik Beka  dhe drejtori i Drejtorisë për Arsim, Pajazit Hajzeri, kanë qëndruar në fshatin Tërstenë të rajonit malor të Shalës së Bajgores, ku me banorët e atyshëm biseduan për çështjen e ndërtimit të rrugës dhe ...

Më shumë...

Urimi i kryetarit Svarqa për Pashkë

Kryetari i komunës së Ferizajt, z.Muharrem Svarqa ju uron të gjithë besimtarëve katolikë, festën e madhe të Pashkëve, e cila përkon me fillimin e pranverës, me fillimin e ringjalljes, të jetës së re dhe të shpresës. Le të jetë edhe kjo festë moment bashkimi rreth tryezës së dashurisë, respektit, vëllazërisë ...

Më shumë...

Veseli uron festën e Pashkëve katolik

Kadri Veseli

Me rastin e festës së Pashkëve, kryekuvendari Kadri Veseli ka uruar të Ipeshkvin e Kosovës, imzot Dodë Gjergjin si dhe të gjithë besimtarët katolik në vend. “Të gjithë besimtarëve katolikë, familjeve të tyre, në Kosovë e diasporë, gëzuar Pashkët! Festa e Ringjalljes së Krishtit, simbolizon ngadhnjimin e jetës mbi vdekjen, ...

Më shumë...

Mustafa përkujton martirët e Krushës së Madhe

Isa Mustafa

Kryeministri, Isa Mustafa ka përkujtuar 243 viktimat e Krushës së Madhe si dhe anëtarët e familjes Berisha nga Theranda, që u vranë e u masakruan nga forcat ushtarake serbe. Sipas kryeministrit, masakra në Krushë të Madhe si dhe ajo e Therandës, “përbëjnë dy prej krimeve më brutale mbi popullin e ...

Më shumë...

Kritikohet EULEX-i që nuk dënoi kriminelet që përgjakën Krushën

Familjarë të viktimave, përfaqësues të institucioneve qendrore dhe lokale sot përkujtuan 17-vjetorin e Masakrës në Krushë të Madhe. Të pranishmit në këtë këtë përkujtim kritikuan ashpër EULEX-in, i cili nuk ka arrestuar dhe dënuar asnjë kriminel serb që masakruan fëmijë, gra e pleq të këtij fshati. Pas vendosjes së kurorave ...

Më shumë...

Haradinaj: Vendimi për protestën merret gjatë javës së ardhshme

Ramush Haradinaj

Pas krijimit të situatës së re brenda frontit opozitar, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës sot ka mbajtur një mbledhje të jashtëzakonshme të Këshillit të Përgjithshëm, ku ishin të ftuar edhe kryetarët e degëve të këtij subjekti. Me të përfunduar kjo mbledhje, kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka folur në një ...

Më shumë...

Abrashi: Ri-dizajnimi i Qeverisë nuk do të ndodhë shpejt

Abrashi: Qasja e Albin Kurtit është që të kontrollojë gjithçka por sistemi politik në Kosovë është ndryshe

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi, ka deklaruar se ri-dizajnimi i kabinetit qeveritar të Isa Mustafës nuk do të ndodhë së shpejti, ashtu siç kanë paralajmëruar disa medie. Në fazën e parë, sipas tij, PDK do të sjellë emrat për postet e lëna bosh e në fazën e dytë ...

Më shumë...

Asllanaj nuk përjashton koalicionin mes LDK-së dhe Vetëvendosjes

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sali Asllanaj nuk ka përjashtuar mundësinë që kjo parti të bëj koalicion edhe me Vetëvendosjen. Gjatë një interviste për ditoren ‘Epoka e Re’, ai ka vlerësuar se në Kuvend po mungon debati i mirëfilltë mes pozitës dhe opozitës, ku me këtë rast, ...

Më shumë...

Maloku: Shtyrja e protestës, hap i qëlluar

Naim Maloku

Njohësi i rrethanave të sigurisë në vend, Naim Maloku, duke komentuar shtyrjen e protestës së sotme nga ana e partive opozitare, e ka quajtur këtë si vendim pozitiv. Në një shkrim të afishuar në llogarinë e tij në Facebook, ai ka vlerësuar se shtyrja e protestës është hap i qëlluar ...

Më shumë...

Osmani: Të mos lejohen zgjedhjet e Serbisë në Kosovë

Vjosa Osmani, premton qeverisje të mirë, sundim të ligjit, zhvillim ekonomik, punësim, arsim cilësor

Pavarësisht se në pjesën veriore të Mitrovicës ka filluar fushata për zgjedhjet parlamentare të Serbisë, Qeveria e Isa Mustafës ende nuk ka dalë me një qëndrim zyrtar për këtë çështje. Përfaqësues të Qeverisë thonë se vetëm gjatë javës së ardhshme do të mblidhen e do të vendosin si do të ...

Më shumë...

Imzot Dodë Gjergji uron besimtarët katolik për Pashkët

Në vigjilje të Pashkëve, bashkësia katolike në Kosovë ka nisur përgatitjet për shënimin e kësaj kremte. Zyra e Ipeshkvisë së Kosovës ka paralajmëruar mbajtjen e meshës solemne në Katedralën ‘Nënë Tereza’ në Prishtinë, e cila do të udhëhiqet nga ipeshkvi i Kosovës, imzot Dodë Gjergji. Kjo meshë, sipas njoftimit, do ...

Më shumë...