Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 766)

Radio Kosova e Lire

Bibliotekat – institucione të kujtesës nacionale

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, i shoqëruar nga drejtori i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, Fazli Gajraku, kanë vizituar Republikën e Shqipërisë, ku janë takuar me drejtuesit e institucioneve të kulturës të këtij vendi, ministren e Kulturës, Mirela Kombaro, dhe drejtoreshën e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani. ...

Më shumë...

Kryetari i kastriotit priti në takim kryeministrin dhe stafin e tij

Kryetari i komunës së Kastriotit Xhafer Gashi, priti në takim kryeministrin e Republikës së Kosovës Isa Mustafa me një pjesë të kabinetit të tij. Kryetari Gashi, e falënderoi për vizitën kryeministrin dhe e njoftoi me punët që janë bërë në këtë komunë, sfidat me të cilat është duke u ballafaquar ...

Më shumë...

Ligjëratë vetëdijësuese me nxënësit e Carralevës për minat dhe mjetet e pa shpërthyera

Zyra Komunale për Mbrojtje dhe Shpëtim në bashkëpunim me Kryqin e Kuq të Shtimes si dhe Njësinë Profesionale për Zjarrfikje dhe Shpëtim, të premten në Shkollën Fillore dhe të Mesme të Ulët “Abdullah Shabani” në Carralevë, kanë mbajtur një ligjërata me nxënës të klasave VI –IX-të, kushtuar minave dhe mjeteve ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri kërkoj përgjegjësi më të madhe nga inspektorët

Zbatimi dhe respektimi i ligjit me përpikëri dhe marrja e masave më energjike ndaj shkelësve të ligjit, është kërkesë kryesore e kryetarit të komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, bërë inspektorëve komunal me në krye drejtorin Naim Hajra, në një takim që ka pas me ta, mbajtur  të premten, në të ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Drenoc, Lubizhdë, Mleqan dhe Balincë  

Njoftohen banorët e Drenocit dhe Lubizhdës të komunës së Malishevës, se repelimi i kafshëve në këto  vendbanime, do të bëhet të shtunën më 26 mars 2016. Ndërsa në fshatrat  Mleqan dhe Balincës, repelimi i kafshëve  do të bëhet të hënën më 28 mars 2016. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa, shikoi nga afër dëmet nga vërshimet e janarit dhe marsit në Malishevë

Kryeministri i Qeverisës së Republikës së Kosovës, z.Isa Mustafa, ka qëndruar të premten në Malishevë, ku është pritur nga Kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj. Vizita e kryeministrit, kishte për qëllim njohjen e drejtpërdrejt me dëmet e shkaktuara nga vërshimet e janarit dhe marsit në Komunën e Malishevës, ku ...

Më shumë...

Në fshatrat Fortesë, Brestoc dhe Celinë të Rahovecit përkujtohen Dëshmorët dhe Martirët e rënë gjatë luftës së vitit 1999

Me tubime përkujtimore, u shënua shtatëmbëdhjetë vjetori  i vrasjes dhe masakrimit të Dëshmorëve dhe Martirëve në fshatrat Fortesë, Brestoc dhe Celinë të Komunës së Rahovecit. Në tubimet përkujtimore morën pjesë z. Idriz Vehapi, kryetari i Komunës së Rahovecit me bashkëpunëtor, z. Ramadan Hoti, nënkryetar i Komunës së Gjakovës, familjarë të ...

Më shumë...

Kundërshtohet financimi i RTK-së përmes faturave të rrymës

RTK

Federata e Sindikatave të Pavarura ‘ElektroKosova’ ka kundërshtuar mundësinë që financimi i RTK-së të bëhet përmes kontributeve që mblidhen përmes faturave të rrymës elektrike. Në një kumtesë për medie, kjo sindikatë ka shprehur shqetësimin për mbledhjen e Komisionit Parlamentar për Administratë Publike, ku është kërkuar që financimi i RTK-së të ...

Më shumë...

Ministri Zharku: Do të ketë transparencë në dhënien e patent-shoferëve

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku ka përuruar sot projektin e kamerave mbikëqyrëse për testimin e kandidatëve në njësinë për patent-shoferë në Prishtinë. Me këtë rast, ai përcolli nga afër vendosjen e kamerave në sallat ku mbahet testimi teorik. Ai e vlerësoi këtë projekt si mjaft të rëndësishëm, meqë kjo sipas ...

Më shumë...

Ymeri: Protesta shtyhet me qëllim të konsolidimit të frontit opozitar

Ymeri: Kombëtarja na bëri të ndihemi të barabartë me kombet e tjera

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, në një postim të afishuar në llogarinë e tij në Facebook, ka treguar shkaqet e shtyrjes së protestës së paralajmëruar me 26 mars. Sipas tij, kjo është bërë me qëllim të konsolidimit të brendshëm dhe zgjerimit të frontit opozitar. “Opozita e bashkuar ka marrë vendim ...

Më shumë...

Haradinaj: Partnerët e opozitës kërkuan shtyrjen e protestës

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se shtyrja e protestës nuk ka ardhur nga subjekti që ai drejton. Në një postim të afishuar në llogarinë e tij në facebook, ai ka bërë të ditur se kërkesa për të shtyrë mbajtjen e protestës ka ardhur nga ...

Më shumë...

“Askushi” i Bashkim Hoxhës fiton çmimin e parë për Dramën Origjinale Shqipe “Katarina Josipi”

MKRS

Në bazë të Rregullores nr. 05/2013 të (MKRS) për ndarjen e çmimeve për Dramë Origjinale Shqipe “Katarina Josipi”, Juria Profesionale për ndarjen e Çmimeve për Dramë Origjinale Shqipe “Katarina Josipi” e emëruar nga Ministri i Kulturës, Kujtim Shala, ka bërë vlerësimin për dramat më të mira për vitin 2015, ku ...

Më shumë...

Ministri Zharku inauguroi projektin e kamerave monitoruese në Njësinë e Patentë-Shoferëve

Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku, inauguroi projektin e kamerave monitoruese për testimin e kandidatëve në Njësinë për Patentë-Shoferë në Prishtinë. Me këtë rast ministri Zharku, pa nga afër vendosjen e kamerave në  sallat e kësaj njësie që kanë të bëjnë me testimin teorik, njëkohësisht edhe vendosjen e kamerave në veturat ...

Më shumë...

Opozita anulon protestën e 26 marsit

Tri partitë opozitare, Vetëvendosje, AAK dhe Nisma, kanë hequr dorë nga protesta e paralajmëruar për nesër. Pas një takimi midis përfaqësuesve të tri subjekteve opozitare në një nga lokalet e kryeqytetit, u vendos që të anulohet protesta e 26 marsit. Kjo u bë e ditur nga vetë kreu i AAK-së, ...

Më shumë...

Kompania “Easy Jet Airlines” i shtohet trafikut ajror të Kosovë  

Ministria e Infrastrukturës njofton se, më 24 mars 2016, kompanisë “Easy Jet Airlines”, i është mundësuar hyrja në tregun e Kosovës, me ç’rast do t’i shfrytëzoj të drejtat e trafikut. Kjo kompani ka orar të fluturimit nga data 27 e këtij muaji. Hyrja e një kompanie Ajrore nga Anglia, në ...

Më shumë...

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt dhe Kryesuesi i Kuvendit morën pjesë në tryezën e organizuar nga OJQ Prehja

Qendra e Gruas Prehja ka organizuar një tryezë bashkëbisedimi në lidhje me raportin 5 mujor të kësaj organizate mbi monitorimin e punës së Qeverisë komunale dhe Kuvendit komunal të Skenderajt. Më këtë rast Nënkryetari Nura shprehu gatishmërinë e Komunës së Skenderajt për bashkëpunim me OJQ-të dhe kërkoi raportim të drejtë ...

Më shumë...