Analiza

RKL: Përpjekje sistematike, 13-vjeçare, të forcave të territ për ndaljen e “zërit” të lirisë

Radio-Kosova e Lirë qysh prej themelimit e deri tani gjithnjë dhe në çdo situatë ka mbështetur dhe i ka kontribuar në të gjitha segmentet idesë së patjetërsueshme të bashkimit kombëtar dhe në këtë drejtim e ka orientuar dhe e orienton konceptin redaktues, duke trajtuar tema të shumta nga historia, qytetërimi …

Më shumë...

RKL: Në 134-vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Prej Epopesë lavdiplote, çlirimtare dhe fitimtare të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, asnjëherë nuk pushuan përpjekjet e liridashësve shqiptarë për t’u çliruar nga Perandoria Osmane, e cila për 500-vjet rresht mbajti nën robëri, jo vetëm Shqipërinë, por tërë Ballkanin, një pjesë të madhe të Evropës dhe shumë shtete ndër më të fuqishmet  të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Përpjekjet e disa “studiuesve” dhe “skribëve” të papërgjegjshëm për ta deformuar të kaluarën

“Epoka” e demokracisë u solli shqiptarëve shumë liri dhe favore, fjalën dhe mendimin e lirë, kapardisjen intelektuale, mujsharinë politike dhe garën pa fre për ta reklamuar veten, për ta rishikuar të kaluarën, për ta rishkruar atë, secili sipas mënyrës dhe bindjes së vet. Kjo garë marramendëse, ky “turr” i të …

Më shumë...

Katedralja e Ibrahimit (Abrahamit) dhe Xhamia e Isasë (Jezusit)

Prishtina! Qyteti Universitar i Kosovës me “Universitetin e Prishtinës”, qyteti kulturor me “Teatrin e Kukllave”, “Galerinë e Arteve”, ish-kino “Vlaznimin” e ish-kino “Rinia”, qyteti i informimit me ish-“Rilindjen” e ish-“RTP”, qyteti sportiv i “KF Prishtina”, qyteti i rekreacionit nga parku “Gërmia” e tek patinazhi i dikurshnëm i ish-”Boro dhe Ramizi”, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Politika dhe morali dy kategori që nuk bashkëjetojnë dot

Dorëheqja e zëvendës-kryeministrit, Hajredin Kuçi nga dy postet e larta qeveritare, ka qenë e paralajmëruar dhe nuk ka shkaktuar ndonjë “tronditje” në Qeveri. Kuçi, si njeri i parimeve, ka sqaruar se veprimi i tij për të dhënë dorëheqje nga dy postet që i mbante, ishte bashkimi i moralit dhe i …

Më shumë...

Uk Lushi: Kronikë e vetë-promovimit finok të gënjeshtarit, Craig Jurisevic

“Blood On My Hands: A Surgeon At War” është libër me kujtime nga lufta e Kosovës i Craig Jurisevic, një kirurg australian me prejardhje sllovene, siç deklarohet dendur ai kur flet për mediat shqiptare. Memoaret e Jurisevicit janë botuar për herë të parë në anglisht nga Wild Dingo Press diku …

Më shumë...

RKL: Të gjithë në përkrahje të At Nikollë Markut

Kryepeshkopi moral, (jo zyrtar) i ortodoksisë shqiptare, prifti i Kishës “Shën Mëria” në Elbasan, aktualisht  është prifti më përfaqësues i interesave fetare dhe kombëtare të Shqipërisë. Është figurë qendrore për të gjithë besimtarët ortodoksë shqiptarë, të cilët e njohin, e duan dhe e respektojnë fenë e tyre dhe shprehin nderim e mos-harrim …

Më shumë...

RKL: Deklarata e 2 korrikut e vitit 1990, si kofini pas të vjelave

Plot 23 vjet më parë,  delegatët shqiptarë të Kuvendit të Krahinës Autonome të Kosovë-Metohisë, pas disa ditë diskutimesh, më 2 korrik të vitit 1990 kishin  shpallur Kosovën Republikë të barabartë me republikat tjera të ish-Jugosllavisë. Deklarata e 2 Korrikut u shpall para ndërtesës së Kuvendit, pasi autoritet e Serbisë, të …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Të fyer e të zhgënjyer

 –   Mes hamendjes dhe shpërfytyrimit prej shumë kohësh kisha një konsideratë për ju, zoti Noci, mbase të panevojshme, në fakt ata që nuk kanë konsideratë për të tjerët – veç unit të vet, do të thotë se të shkon mundi huq, bukur e thotë populli: si t’i hedhësh qenit hallvë! …

Më shumë...

Isa Mustafa e vendosi në Prishtinë, Rugovën, Thaçi e Krasniqi nuk e vendosen, Adem Jasharin

Kryetari i Prishtinës dhe kryetar i LDK-së, Isa Mustafa, në prag të fushatës për zgjedhjet e 3 nëntorit dhe në përmbushje të premtimeve që i kishte dhënë elektoratit për rregullimin e Sheshit, “Ibrahim Rugova”, solli në Prishtinë dhe vendosi mu në qendër të kryeqytetit, Shtatoren 4 metra e gjysmë të …

Më shumë...

Dr. Jakup Krasniqi: Cilat janë fajet e EULEX-it

EULEKS-i nuk është problemi kryesor pse po merret me krimet e shpifura të luftës, por pse nuk po merret me veprat kriminale të pas luftës në Kosovë. Qytetarëve të Kosovës, sigurisht që lufta u ka shkaktuar dëme të mëdha e të shumëfishta, të shërushme e të pa shërueshme, por liria …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: «Ortodoksia serbe» dhe « herezia shqiptare»

Në shkrimin tim të titulluar “’mendim i lirë’ apo ‘skizofreni politike’” nxorra në shesh se akuzat e Fatos Lubonjës dhe Arben Idrizit kundër personaliteteve më të rëndësishme të historisë moderne të Kosovës bazohen në dokumentin e përpiluar nga institucionet politike dhe të shërbimeve sekrete (civil dhe ushtarak) të Serbisë, të …

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Me lëndën fetare në shkolla shpëtohet arsimi

Suksesi, fati dhe ardhmëria e një populli varet nga edukata dhe arsimimi i tij. Andaj edhe shtetet e zhvilluara dhe ato në zhvillim kanë investuar dhe vazhdojnë të investojnë me të madhe dhe si duhet, në fushën e arsimit dhe edukimit, për çka edhe kanë arritur atje ku janë sot. …

Më shumë...

Zeqirija Ibrahimi: Debati mbi religjionin dhe tifozeria

Para disa ditësh u takuam në Prishtinë. Lëvizja Vetëvendosje dhe SHB “Logos-A”, duke e marrë shkas librin e Kim Mehmetit “Shkupi”, të botuar para do kohe, organizuan një promovim dhe debat për Shkupin si një qytet të rëndësishëm shqiptar ose një qytet ku po tkurret shqiptaria. Në fakt, ky debat …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Perandoria Osmane ishte fuqi pushtuese botërore dhe jo Aleancë ushtarake

Debatet  që janë ngjallur lidhur me kërkesat e Turqisë zyrtare për ndryshimin e disa përmbajtjeve dhe formulimeve në  tekstet e Historisë së Popullit Shqiptar, me të drejtë kanë nxituar reagime ndër më të ndryshmet, kryesisht reagime në mbrojtje të identitetit kombëtar të shqiptarëve dhe në mbrojtje të së vërtetës së …

Më shumë...

Xhaladin Zeneli: Komuna e Malësisë, lojë politike e Podgoricës

Çështja e Komunës së Tuzit të Malësisë është pjesë e programit e pothuajse të gjithë subjekteve politike shqiptare dhe disa organizatave joqeveritare. Gjithashtu, kjo çështje ka qenë temë e diskutimeve të niveleve të ndryshme temë e disa elaborateve e projekteve dhe shkak i protestave paqësore. Që nga viti 1997 e …

Më shumë...