Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet (faqe 1713)

Lajmet

Beogradi kërkon lirimin me kusht të kriminelit, Oliver Ivanoviq

Beogradi kërkon lirimin me kusht të kriminelit, Oliver Ivanoviq

Qeveria serbe po kërkon nga bashkësia ndërkombëtare që të lirojë me kusht kryetarin e Nismës Qytetare ‘Serbia, Demokracia, Drejtësia’, Oliver Ivanoviq. Pavarësisht se ky është dënuar me një dënim minimal pasi që është gjetur fajtor për krime lufte ndaj shqiptarëve, zyrtarët në Beograd vlerësojnë se Ivanoviq është dënuar nga një ...

Më shumë...

Pacolli: Synojmë t’i fitojmë 20% të votave

Behxhet Pacolli

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli në një intervistë dhënë për Klan Kosova, ka folur për një plan të veçantë për t’i fituar 20 përqind të votave, kurdo që të mbahen zgjedhjet e reja. Ai ka thënë se ka filluar me ndryshime rrënjësore brenda partisë, duke e filtruar nga siç ka ...

Më shumë...

Mustafa: Nuk ka qëndrim zyrtar në lidhje me vizat

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se ende nuk ka ndonjë qëndrim në lidhje me liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Ai ka thënë se ka deklarata dhe shkrime të llojllojshme, por jo edhe deklarata zyrtare nga Brukseli. “Çfarë është e sigurt tani, është se ne ...

Më shumë...

128 zyrtarë policorë marrin gradën rreshter

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Në një ceremoni solemne, Policia e Kosovës ka graduar 128 zyrtarë policor me gradën rreshter. Me këtë rast, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Shpend Maxhuni, theksoi se përvoja e fituar, aftësitë, trajnimet dhe avancimet e këtyre zyrtarëve policorë do t’i mundësojnë policisë në realizimin e zotimit dhe detyrimit në mbrojtjen ...

Më shumë...

Shkupi sot protestoi kuqezi

Shkupi sot protestoi kuqezi

Mijëra qytetarë shqiptarë morën pjesë në protestën e sotme në Shkup me moton ‘Ndal Sistemit’, ku shprehën revoltën ndaj proceseve të montuara politike në Maqedoni dhe padrejtësive të tjera me të cilat po përballen shqiptarët. Protestuesit nisën marshin e tyre paqësor nga Bitpazari, duke vazhduar më pas deri te ndërtesa ...

Më shumë...

Rama: Deklarata e Berishës tregon se ai i trembet reformës në drejtësi

Rama

Kryeministri, Edi Rama ka vlerësuar se thirrja e Sali Berishës për armatosjen e qytetarëve kundër Qeverisë, e radhit atë në mesin e atyre që nuk e duan reformën në drejtësi. Në një paraqitje para medieve, kreu i Qeverisë shqiptare ka vlerësuar se sa më shumë po rritet presioni i publikut ...

Më shumë...

OSBE do të ndihmojë mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë

Serbia dhe Spanja bojkotojnë konferencën e OSBE-së për shkak të Kosovës

Misioni i OSBE-së do të jetë i tëri në shërbim të lehtësimit të mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë, pavarësisht se ato përbëjnë shkelje të rëndshme të sovranitetit të shtetit tonë. Ky mision ka njoftuar se do të hapë pesë qendra me degë përkatëse nëpër Kosovë, më 24 ...

Më shumë...

Veseli: Do të anëtarësoj PDK-në në familjen e partive të djathta evropiane

Kadri Veseli

Gjatë një konference të mbajtur në selinë qendrore të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka shpallur kandidaturën për kryetar të partisë më të votuar në vend. Ai ka sqaruar para gazetarëve se këtë vendim e ka marrë pas konsultimeve me familjen dhe kolegët. “Pas një konsultimi me bashkëshorten, familjen ...

Më shumë...

Krasniqi: AAK jo vetëm po flirton, por edhe po bashkëpunon me pushtetin

Deputeti i PSD-së, Frashër Krasniqi thotë se për herë të parë politika po bëhet së bashku përballë Serbisë

Nuk kanë të ndalur përplasjet verbale mes partive që para disa muajsh përbënin opozitën e bashkuar. Situata është tendosur edhe më pas deklaratës së ish-anëtarit të Kryesisë së AAK-së, Burim Ramadani i cili ka akuzuar në mënyrë të tërthortë anëtarët e Vetëvendosjes për sulmet me koktej mollotovi dhe djegien e ...

Më shumë...

Kryetari, Thaçi priti në takim ambasadorin britanik, O’Connell

Kryetari, Thaçi priti në takim ambasadorin britanik, O’Connell

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi priti sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairi O’Connell. Në këtë takim, ata biseduan për bashkëpunimin e mirë mes dy vendeve dhe mundësinë e thellimit të marrëdhënieve. Kryetari, Thaçi përmendi se Kosova ka shmangur zhytjen në krizë politike dhe se ditët ...

Më shumë...

Deputeti, Sali Berisha përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi

Sali Berisha

Byroja e Kuvendit të Shqipërisë ka përjashtuar sot deputetin e Partisë Demokratike, Sali Berisha për 10 ditë nga Kuvendi. Ky vendim vjen pas kërkesës së Partisë Socialiste drejtuar Byrosë së Kuvendit për përjashtimin 10 ditor të ish-kryetarit të Partisë Demokratike. Në shkresën dërguar Byrosë, Partia Socialiste ka kërkuar përjashtimin e ...

Më shumë...

Tahiri: Do të ndërtohen gjashtë pikë-kalime kufitare sipas Marrëveshjes IBM

Tahiri: Do të ndërtohen gjashtë pikë-kalime kufitare sipas Marrëveshjes IBM

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka bërë të ditur se janë shënuar përparime në përgatitjet për ndërtimin e gjashtë pikëkalimeve të përhershme kufitare të Menaxhimit të Integruar të Kufirit, në përputhje me Marrëveshjen e Brukselit. Ministrja pa portofol në Qeverinë e Kosovës ka saktësuar se faza e parë e projekteve ...

Më shumë...

Avokatët: Të paraburgosurit e Grupit të Kumanovës po përballen me dhunë

OVL-UÇK: Gjykimi i “Rastit të Kumanovës” është politik dhe vazhdimësi e një procesi të montuar nga politika

Të akuzuarit e Grupit të Kumanovës vazhdojnë të përballen me maltretime në burgjet e Prilepit dhe Manastirit. Avokati mbrojtës, Naser Raufi ka thënë se ndaj të paraburgosurve ende po ushtrohet dhunë nga autoritetet e burgjeve. Shenja të qarta dhune vërehen tek Sedel Miftari dhe Bajram Elshani. Pavarësisht këtyre shkeljeve elementare ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli, priti sot në takim zëvendës-kryeministrin e Turqisë, Numan Kurtulmush

Kryekuvendari Veseli, priti sot në takim zëvendës-kryeministrin e Turqisë, Numan Kurtulmush

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim zëvendës-kryeministrin e Turqisë, Numan Kurtulmush, të cilin e njoftoi për zhvillimet në vend dhe hapat që ka bërë Kosova gjatë viteve të fundit, duke u shndërruar në një faktor paqeje dhe stabiliteti në rajon. Veseli çmoi lart bashkëpunimin që ...

Më shumë...

Me rastin Ditës Ndërkombëtare të Tokës sot MFSK dhe FSK organizuan aktivitete në pastrimin e ambienteve

Me rastin Ditës Ndërkombëtare të Tokës sot MFSK dhe FSK organizuan aktivitete në pastrimin e ambienteve

Me rastin Ditës Ndërkombëtare të Tokës, sot më 22 prill, Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës(MFSK) dhe FSK-ja organizuan aktivitete të ndryshme në pastrimin e ambientit dhe mbjelljen e fidanëve-drurëve dekorativ dhe luleve, në hapësirat e Ministrisë dhe kazermave të FSK-së si dhe në disa ambiente publike. Aktiviteti kryesor ...

Më shumë...

Ministri, Lutfi Zharku merr pjesë në konferencën, “Plani investiv për Evropë”, që mbahet në Slloveni

Ministri, Lutfi Zharku merr pjesë në konferencën, “Plani investiv për Evropë”, që mbahet në Slloveni

Me ftesë të komisares për transport, Violeta Bulc, ministri i Infrastrukturës, z. Lutfi Zharku, po merr pjesë në konferencën rajonale “Plani investiv për Evropë”, të organizuar nga Komisioni Evropian. z. Zharku ishte pjesëmarrës i panelit të kësaj konference, në të cilën foli mbi projektet infrastrukturore rrugore dhe hekurudhore në Kosovë. ...

Më shumë...