leoni

Njoftime

Sot mbahet manifestimi përkujtimor “6 Qershori 2001 – Çlirimi i Karadakut të Kumanovës”

Sot mbahet manifestimi përkujtimor “6 Qershori 2001 çlirimi i Karadakut të Kumanovës”

Sot mbahet manifestimi përkujtimor “6 Qershori 2001 çlirimi i Karadakut të Kumanovës”. Kjo ngjarje do të zhvillohet në orën 17:00 në fshatin Hotël të Kumanovës.  Kujtojmë së gjatë vitit 2001 në Maqedoni janë zhvilluar luftime në mes të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare  e vet organizuar nga populli shqiptar dhe forcave ushtarake e …

Më shumë...

Nesër përkujtohen dëshmorët e kombit Burim Mustafaj, Shpend Malaj dhe Jeton Dedushaj

Nesër përkujtohen dëshmorët e kombit Burim Mustafaj, Shpend Malaj dhe Jeton Dedushaj

Nesër  me 6 Qershor 2019, mbahen homazhe për dëshmorët e kombit, Burim Mustafaj-Zheli, udhëheqes i njesitit “Zhelat” që komandohej nga gjeneral Shkelzen Haradinaj. Shpend Malaj komandnat i logjistikes në Brigaden 131 dhe Jeton Dedushaj udhëheqës togu në këtë brigadë. Homazhet bëhen në orën 11:00 në Kompleksin Memorial Gllogjan.

Më shumë...

Nesër në Gllogjan e Voksh të Deçanit nderohen gjashtë dëshmorë të kombit në përvjetorin e përjetëisë se tyre

Nesër në Gllogjan e Voksh të Deçanit nderohen gjashtë dëshmorë të kombit

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, se nesër me 6 qershor 2019, në orën 10:00 në fshatin Voksh mbahen homazhe për heronjtë e kombit Shaban Mazrekaj dhe Isuf Mazrekaj ndërsa në orën 11:00, në Kompleksin Memorial “Dëshmoret e Kombit” në Gllogjan, për Shpend Malaj, Burim …

Më shumë...

Nesër në Klinë nis festivali folklorik mbarëkombëtar, edicioni i 19-të me radhë “I këndojmë lirisë”

Nesër në Klinë nis festivali folklorik mbarëkombëtar, edicioni i 19-të me radhë “I këndojmë lirisë”

Nesër në Klinë nis festivali folklorik mbarëkombëtar “I këndojmë lirisë”, që mbahet tri ditë me radhë. Sivjet është edicioni 19-të me radhë i festivalit dhe nis në Çabiq, në vendlindjen e Mujë Krasniqit- Kapuçit, njërit nga komandantët më të shquar të UÇK-së. E para që do të paraqitet në skenë …

Më shumë...

Me 07 qershor 2019 në Prizren promovohet libri “Ne ishim e ARDHMJA” e autorit ish-luftëtarit të lirisë, Sadik Halitjaha

Me 07 qershor 2019 në Prizren promovohet libri “Ne ishim e ARDHMJA” e autorit ish-luftëtarit të lirisë, Sadik Halitjaha

Njoftohen bashkëveprimtarë, shok dhe bashkëluftëtarë se të premten, me 07 qershor 2019 në orën 17:oo, në lokalet e “DokuKino” në Prizren, komandant Sadik Halitjaha promovon librin e tij, të titulluar “Ne ishim e ARDHMJA”. Ky libër pasqyron arsyen, strategjinë dhe qëllimin e luftës së UÇK-së.  Ju ftojmë të marrim pjesë në këtë eveniment …

Më shumë...

Sot në Deçan nderohen dëshmorët e kombit, Rexhep Mazrekaj, Selmon Dukaj, Ahmet Baqaj dhe Ahmet Baqaj

Sot në Deçan nderohen dëshmorët e kombit, Rexhep Mazrekaj, Selmon Dukaj, Ahmet Baqaj dhe Ahmet Baqaj

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, së sot, më  3 qershor 2019, mbahen homazhe për dëshmorët e kombit në Deçan. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: në orën 11:00 bëhen homazhe për dëshmorët Rexhep Mazrekaj, Selmon Dukaj dhe Ahmet Baqaj, tek vendi i rënies, rrugës magjistrale …

Më shumë...

Nesër në Dyz të Besianës përkujtohen dëshmorët e kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha

Nesër në Dyz të Besianës përkujtohen dëshmorët e kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha

Me datën 2 qershor 2019 në orën 14:00 në Dyz të Besianës tek shkolla e fshatit mbahet manifestim përkujtimor me rastin e 20 vjetorit të rëniës së dëshmorëve të kombit, Jetullah Islami dhe Esat Berisha. Ndërsa në orën 15:00 bëhen homazhe në fshatin Penuhë.

Më shumë...

Nesër në Pobërgjë, Hulaj dhe Botushë të Deçanit bëhen homazhe për 19 martirët e këtyre fshatrave

Nesër në Pobërgjë, Hulaj dhe Botushë të Deçanit bëhen homazhe për 19 martirët e këtyre fshatrave

Njoftohen familjet e dëshmoreve, invalidët dhe  veteranët e luftës së UÇK-së, se më 1 Qershorë 2019 -në orën 11:00 mbahen homazhe për 19 martirët e fshatit Pobërgjë, Hulaj dhe Botushë, per Naim Tolaj, bashkpuntorin më të suksesëshem të heroit Sali Çekaj, në Kompleksin Memorial në Pobërgjë . 1.Naim (Hysen) Tolaj, …

Më shumë...

Në 20 vjetorin e rënies së heroit të kombit, Xhemajl Fetahaj mbahet Akademi përkujtimore në Prishtinë

Xhemajl Fetahaj

Në 20 vjetorin e rënies së heroit të kombit, Xhemajl Fetahaj, sot në, orën 12:00, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, mbahet Akademi përkujtimore nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj. Më 31 maj të viti 1999 në luftimet e zhvilluara në Frontin e në Koshares ka rënë …

Më shumë...

Në Gorozhup të Hasit sot nderohen dëshmorët e Operacionit “Shigjeta” në 20 vjetorin e rënies heroike

Në Gorozhup të Hasit sot nderohen e Operacionit "Shigjeta" në 20 vjetorin e rënies heroike

Sot në Gorozhup të Hasit në orën 13.00 mbahen homazhe me rastin e shënimit të 20 vjetorit të rënies së dëshmorëve të atdheut në Operacionin “Shigjeta” në Pashtrik, për nder heroizmit të tyre ju ftojmen qytetarët e trojeve shqiptare që t’i nderojnë me pietet të lartë ashtu siç e meritojnë lavdinë …

Më shumë...

Sot në Drenas zbulohen shtatoret e heronjve të kombit, Rasim Kiçina dhe Bedri Shala

Më 30 maj 2019 në Drenas përurohet shtatorët e heronjve kombëtar, Rasim Kiqina dhe Bedri Shala

Sot në Drenas zbulohen shtatoret e heronjve të kombit, Rasim Kiçina dhe Bedri Shala. Zbulimi i shtatorëve bëhet në Sheshin “Fehmi Lladrovci”, duke filluar në orën 12:00. Me këtë rast do të mbahet edhe një manifestim, ku veç qytetarëve, do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e lartë të shtetit të …

Më shumë...

Është ndarë nga jeta Haxhi Hysen Qazimi, babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi – “Komandant Lleshit”

Është ndarë nga jeta Haxhi Hysen Qazimi, babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi - "Komandant Lleshit"

Është ndarë nga jeta Haxhi Hysen Qazimi, babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi – Komandant Lleshi. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së Xhavit përmes një postimi. “Sot ndërroi jetë Haxhi Hysen Qazimi babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi – Komandant Lleshi. …

Më shumë...

Selim Pacolli: Me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Prishtinës organizohen aktiviteteve të shumta kulturore e sportive

Selim Pacolli: Me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Prishtinës organizohen aktiviteteve të shumta kulturore e sportive

Nënkryetari i Prishtinës, Selim Pacolli ka bërë të ditur se me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të kryeqytetit nga forcat pushtuese serbe do të organizohen aktiviteteve të shumta kulturore e sportive. “Sot, si Komunë e Prishtinës kemi hapur muajin e aktiviteteve të shumta kulturore e sportive me rastin e 20-vjetorit …

Më shumë...

Në 20 vjetorin e rënies heroike sot kujtohet dëshmori i kombit, Mustafë Haxhiu

Në 20 vjetorin e rënies heroike sot kujtohet dëshmori i kombit, Mustafë Haxhiu

Nën organizimin e kryetarit të Skenderajt, Bekim Jashari, sot bëhen homazhe n. Homazhet bëhen në Kompleksin Memorial në fshatin Ternavc të Skenderajt, duke filluar në orën 11:00. Mustafë Haxhiu ka rënë dëshmor 20 vite më parë, derisa njësiti i tij i UÇK-së luftonte më forcat e armiku, për të nxjerr …

Më shumë...

Nesër në Rahovec me aktivitete përkujtimore e kulturo-artistike përkujtohen dëshmorët e rënë në Betejën e Mileskes

Nesër në Rahovec me aktivitete përkujtimore e kulturo-artistike përkujtohen dëshmorët e rënë në Betejën e Mileskes

Të martën me 28 maj 2019 me rastin e 20 vjetorit të Betejës së Mileskes, përkujtohet rënia heroike e dëshmorëve të kombit Ismajl Malush Gashi nga Krusha e Madhe, Habib Jakup Gashi nga Nagavci, Bedri Bajram Berisha nga Volljaka, Mensur Sefer Zymberaj nga Drenoci, Kurtish Bajram Hasani nga Qëndresa. Në …

Më shumë...