KEK
Fillimi / Njoftime (faqe 36)

Njoftime

Nesër në Gllogjan e Voksh të Deçanit nderohen gjashtë dëshmorë të kombit në përvjetorin e përjetëisë se tyre

Nesër në Gllogjan e Voksh të Deçanit nderohen gjashtë dëshmorë të kombit

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, se nesër me 6 qershor 2019, në orën 10:00 në fshatin Voksh mbahen homazhe për heronjtë e kombit Shaban Mazrekaj dhe Isuf Mazrekaj ndërsa në orën 11:00, në Kompleksin Memorial “Dëshmoret e Kombit” në Gllogjan, për Shpend Malaj, Burim ...

Më shumë...

Nesër në Klinë nis festivali folklorik mbarëkombëtar, edicioni i 19-të me radhë “I këndojmë lirisë”

Nesër në Klinë nis festivali folklorik mbarëkombëtar, edicioni i 19-të me radhë “I këndojmë lirisë”

Nesër në Klinë nis festivali folklorik mbarëkombëtar “I këndojmë lirisë”, që mbahet tri ditë me radhë. Sivjet është edicioni 19-të me radhë i festivalit dhe nis në Çabiq, në vendlindjen e Mujë Krasniqit- Kapuçit, njërit nga komandantët më të shquar të UÇK-së. E para që do të paraqitet në skenë ...

Më shumë...

Me 07 qershor 2019 në Prizren promovohet libri “Ne ishim e ARDHMJA” e autorit ish-luftëtarit të lirisë, Sadik Halitjaha

Me 07 qershor 2019 në Prizren promovohet libri “Ne ishim e ARDHMJA” e autorit ish-luftëtarit të lirisë, Sadik Halitjaha

Njoftohen bashkëveprimtarë, shok dhe bashkëluftëtarë se të premten, me 07 qershor 2019 në orën 17:oo, në lokalet e “DokuKino” në Prizren, komandant Sadik Halitjaha promovon librin e tij, të titulluar “Ne ishim e ARDHMJA”. Ky libër pasqyron arsyen, strategjinë dhe qëllimin e luftës së UÇK-së.  Ju ftojmë të marrim pjesë në këtë eveniment ...

Më shumë...

Sot në Deçan nderohen dëshmorët e kombit, Rexhep Mazrekaj, Selmon Dukaj, Ahmet Baqaj dhe Ahmet Baqaj

Sot në Deçan nderohen dëshmorët e kombit, Rexhep Mazrekaj, Selmon Dukaj, Ahmet Baqaj dhe Ahmet Baqaj

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, së sot, më  3 qershor 2019, mbahen homazhe për dëshmorët e kombit në Deçan. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: në orën 11:00 bëhen homazhe për dëshmorët Rexhep Mazrekaj, Selmon Dukaj dhe Ahmet Baqaj, tek vendi i rënies, rrugës magjistrale ...

Më shumë...

Nesër në Dyz të Besianës përkujtohen dëshmorët e kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha

Nesër në Dyz të Besianës përkujtohen dëshmorët e kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha

Me datën 2 qershor 2019 në orën 14:00 në Dyz të Besianës tek shkolla e fshatit mbahet manifestim përkujtimor me rastin e 20 vjetorit të rëniës së dëshmorëve të kombit, Jetullah Islami dhe Esat Berisha. Ndërsa në orën 15:00 bëhen homazhe në fshatin Penuhë.

Më shumë...

Nesër në Pobërgjë, Hulaj dhe Botushë të Deçanit bëhen homazhe për 19 martirët e këtyre fshatrave

Nesër në Pobërgjë, Hulaj dhe Botushë të Deçanit bëhen homazhe për 19 martirët e këtyre fshatrave

Njoftohen familjet e dëshmoreve, invalidët dhe  veteranët e luftës së UÇK-së, se më 1 Qershorë 2019 -në orën 11:00 mbahen homazhe për 19 martirët e fshatit Pobërgjë, Hulaj dhe Botushë, per Naim Tolaj, bashkpuntorin më të suksesëshem të heroit Sali Çekaj, në Kompleksin Memorial në Pobërgjë . 1.Naim (Hysen) Tolaj, ...

Më shumë...

Në 20 vjetorin e rënies së heroit të kombit, Xhemajl Fetahaj mbahet Akademi përkujtimore në Prishtinë

Xhemajl Fetahaj

Në 20 vjetorin e rënies së heroit të kombit, Xhemajl Fetahaj, sot në, orën 12:00, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë, mbahet Akademi përkujtimore nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj. Më 31 maj të viti 1999 në luftimet e zhvilluara në Frontin e në Koshares ka rënë ...

Më shumë...

Në Gorozhup të Hasit sot nderohen dëshmorët e Operacionit “Shigjeta” në 20 vjetorin e rënies heroike

Në Gorozhup të Hasit sot nderohen e Operacionit "Shigjeta" në 20 vjetorin e rënies heroike

Sot në Gorozhup të Hasit në orën 13.00 mbahen homazhe me rastin e shënimit të 20 vjetorit të rënies së dëshmorëve të atdheut në Operacionin “Shigjeta” në Pashtrik, për nder heroizmit të tyre ju ftojmen qytetarët e trojeve shqiptare që t’i nderojnë me pietet të lartë ashtu siç e meritojnë lavdinë ...

Më shumë...

Sot në Drenas zbulohen shtatoret e heronjve të kombit, Rasim Kiçina dhe Bedri Shala

Më 30 maj 2019 në Drenas përurohet shtatorët e heronjve kombëtar, Rasim Kiqina dhe Bedri Shala

Sot në Drenas zbulohen shtatoret e heronjve të kombit, Rasim Kiçina dhe Bedri Shala. Zbulimi i shtatorëve bëhet në Sheshin “Fehmi Lladrovci”, duke filluar në orën 12:00. Me këtë rast do të mbahet edhe një manifestim, ku veç qytetarëve, do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e lartë të shtetit të ...

Më shumë...

Është ndarë nga jeta Haxhi Hysen Qazimi, babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi – “Komandant Lleshit”

Është ndarë nga jeta Haxhi Hysen Qazimi, babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi - "Komandant Lleshit"

Është ndarë nga jeta Haxhi Hysen Qazimi, babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi – Komandant Lleshi. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së Xhavit përmes një postimi. “Sot ndërroi jetë Haxhi Hysen Qazimi babai i dëshmorit të kombit, Ridvan Qazimi – Komandant Lleshi. ...

Më shumë...

Selim Pacolli: Me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Prishtinës organizohen aktiviteteve të shumta kulturore e sportive

Selim Pacolli: Me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Prishtinës organizohen aktiviteteve të shumta kulturore e sportive

Nënkryetari i Prishtinës, Selim Pacolli ka bërë të ditur se me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të kryeqytetit nga forcat pushtuese serbe do të organizohen aktiviteteve të shumta kulturore e sportive. “Sot, si Komunë e Prishtinës kemi hapur muajin e aktiviteteve të shumta kulturore e sportive me rastin e 20-vjetorit ...

Më shumë...

Në 20 vjetorin e rënies heroike sot kujtohet dëshmori i kombit, Mustafë Haxhiu

Në 20 vjetorin e rënies heroike sot kujtohet dëshmori i kombit, Mustafë Haxhiu

Nën organizimin e kryetarit të Skenderajt, Bekim Jashari, sot bëhen homazhe n. Homazhet bëhen në Kompleksin Memorial në fshatin Ternavc të Skenderajt, duke filluar në orën 11:00. Mustafë Haxhiu ka rënë dëshmor 20 vite më parë, derisa njësiti i tij i UÇK-së luftonte më forcat e armiku, për të nxjerr ...

Më shumë...

Nesër në Rahovec me aktivitete përkujtimore e kulturo-artistike përkujtohen dëshmorët e rënë në Betejën e Mileskes

Nesër në Rahovec me aktivitete përkujtimore e kulturo-artistike përkujtohen dëshmorët e rënë në Betejën e Mileskes

Të martën me 28 maj 2019 me rastin e 20 vjetorit të Betejës së Mileskes, përkujtohet rënia heroike e dëshmorëve të kombit Ismajl Malush Gashi nga Krusha e Madhe, Habib Jakup Gashi nga Nagavci, Bedri Bajram Berisha nga Volljaka, Mensur Sefer Zymberaj nga Drenoci, Kurtish Bajram Hasani nga Qëndresa. Në ...

Më shumë...

Më 29 maj 2019 mbahen homazhe dhe përkujtohen heronjtë dhe dëshmorët e kombit në Carrabreg të Epërm dhe Lloqan

Më 29 maj 2019 mbahen homazhe dhe përkujtohen heronjtë dhe dëshmorët e kombit në Carrabreg të Epërm dhe Lloqan

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët e veteranët e luftës së UÇK-së dhe qytetarët se më 29 maj 2019 mbahen homazhe dhe përkujtohen heronjtë dhe dëshmorët e kombit në Deçan. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: në orën 10:00 bëhen homazhe në fshatin Lloqan. Në orën 10:30 – bëhen homazhe në fshatin Carrabreg i Epërm, ...

Më shumë...