Opinione

Agim Vuniqi: Uji i turbulltë është testuar, por gota nuk është thyer

Agim Vuniqi

Polarizimi në rritje rreth shfuqizimit te Gjykatës Speciale ripërtrijnë thirrjet e diplomatëve perëndimor për kujdes, dhe nuk janë aspak të favorshme për zyrtarët e krahut të luftës, siç i quajnë disa. Tash për tash “trio” në pushtet përfaqësojnë zbehtë politikën zyrtare të vendit, edhe për faktin se ata kanë lidhur …

Më shumë...

Надежда Лубянецкая: Ja kush kanë qenë dhe janë sot pasardhësit e Rokfellerëve dhe të klanit Rothschild

Надежда Лубянецкая: Ja kush kanë qenë dhe janë sot pasardhësit e Rokfellerëve dhe të klanit Rothschild

Mirëdita, zotërinj! Unë e konsideroj si detyrë time qytetare për t’iu informuar se: Vladimir Putin, ashtu si britaniku Charles me “Princi” janë të afërm të ngushtë të gjakut hebrenj -mason nga  origjina e Baron Guy de Rothschildëve. Dmitry Medvedev, pastaj Menahem- David Rockefeller Mendel, janë nga lloji  i hebraikëve sefardit. …

Më shumë...

Astrit Dervishaj: Radio-Kosova e lirë, Zëri i Lirisë

Astrit Dervishaj: Radio-Kosova e lirë, Zëri i Lirisë

Radio-Kosova e lirë, Zëri i Lirisë Më 4 janar në vitin 1999 në kohën më të vështirë Filloi të dëgjohej zëri unik i Radios Kosova e Lirë Ai ishte zë autentik që i dha mesazh të gjithë botës Ai zë unik ishte zëri i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Zëri më …

Më shumë...

Milazim Kadriu: Radio “Kosova e Lirë”- Urime 19-vjetori

Milazim Kadriu

Radio “Kosova e Lirë”- ishte zëri i lirisë, zëri i pastër shqiptar, nderi i kombit ! Kaluan 19 vite  kur u lind në tymin dhe flakën e barotit të UÇK-së së lavdishme! Zëri i saj depërtoi nëpër krisma pushkësh duke u dhënë kurajë luftëtarëve të lirisë për luftë kundër okupatorit …

Më shumë...

Ilir Sefaj: Dekada e parë e mëvetësisë po na gjen pa ushtri!

Ilir Sefaj

Kanë mbetur edhe pak javë që kur qytetarët e vendit do ta festojnë 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Por, fatkeqësisht dekada e parë e mëvetësisë së saj, Kosovën po e gjen pa ushtri. Përderisa po i ofrohemi dekadës së parë të pavarësisë së vendit, pak ka shpresë që njëkohësisht po …

Më shumë...

Refik Hasani: Ushtarakët e Rusisë në Nish duan imunitet diplomatik e territorial!

Refik Hasani

Ushtarakët e Rusisë në Nish bashkarisht me ata të Serbisë  duan  të vishen  me  imunitet diplomatik e territorial për të luajtur rolin e ushtarakëve në këtë pjesë. Vetëm ata do të mundë  sipas tyre të kryenin detyrën e Ushtarakut por me petkun e diplomatëve.  Në qendrën e quajtur,,Humanitare’’ në Nish …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Radio Kosova e Lirë ka përhapur dhe po e përhapë zërin e Lirisë

Nebih Rexhepi

Secili përvjetor i Radios Kosova e Lirë ka qenë  i veçantë, edhe ky i sivjetmi është i tillë. Çdo vit e më shumë ky medium po bëhet më i begatshëm, sepse e tillë është Liria, ajo po rritet, duke u bërë gjithnjë e më madhështore. Është madhështore sepse pikërisht Radio …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: 30 dhjetori Dita e Veteranit të UÇK-së, dita e burrave dhe burrëreshave të Atdheut

Nexhmi Lajçi

Pranvera është stina kur për çdo ditë i kujtojmë bashkëluftëtarët tanë që kurrë nuk u kthyen nga betejat, por sot është 30 dhjetori, dita e përkujtimit të angazhimit, kontributit dhe sakrificës së të gjithë atyre që u kthyen gjallë nga frontet e luftës, shumë prej tyre me plagë në shtat …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Karamele… në tezgjah

Agim Vuniqi

Bisedime… me kushte, pa kushte, me flamuj, me himn, me karrige në OKB, me sovran tjetër të deleguar nga BE-ja, jo nga OKB-ja… “Ali Hoxha, Hoxhë Alia”. Për pak harruam edhe shumë ëmbëlsime tjera autoktone, lesh me fije sheqeri, sheqer-lesh, etj? Shumica i duan festat, shumë festa. Por unë jo …

Më shumë...

Jakup Krasniqi kundër propozimit për ndërtimin e xhamisë në oborrin e Universitetit të Prishtinës

J. Krasniqi

Në një reagim të tij lidhur me propozimin për ndërtimin e një xhamie në kompleksin,  universitar, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi u shpreh kundër ndërtimit të xhamisë  në oborrin e Universitetit të Prishtinës. Në reagimin e tij thuhet: Kompleksi Universitar, duhet të mbetet aty ku …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Koalicioni i Vetëvendosjes me AKR-në ishte gabim që gati i kushtoi VV-së me humbjen e Prishtinës

Xhevat Bislimi

Ndertimi i nje xhamie turko-arabe (te pakten te ishte shqiptare…) ne oborrin e Universitetit “Hasan Prishtina”(!!) paska qene “premtim” i Selim bej Pacollit, prandaj duhet ta jetesoje ate ne koalicion me VV-ne!! Koalicioni i panatyrshem i LVV-se me “partine” e pacolleve ishte gabim qe gati i kushtoi VV-se me humbjen …

Më shumë...

Shefik Surdulli: Çlirimtarët dhe përbuzësit e lirisë

Shefik Surdulli

 Goditja mbi interesat dhe vlerat kombëtare, nga segmente të caktuara brendapërbrenda llojit, në momentet vendimtare në historinë tonë kombëtare, nuk është diçka e panjohur ndër ne. Por, që ajo të bëhet edhe tash, në kohën moderne, kur Kosova është çliruar dhe ka fituar lirinë e pavarësinë e saj, duket e …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Viti i krizës së arsyes politike

Bahri Bivolaku

Është koha që Kosova të ndryshojë,  që nga politika, media e shoqëria civile, për të dhënë shembullin së pari para qytetarëve tanë e pastaj të tjerëve, se me të vërtetë ia duam rritën Kosovës dhe nuk e lëndojmë atë nga inatet personale. Viti që po lëmë ishte vit i prodhimit …

Më shumë...

Edmond Ekrem Krasniqi: Vendorë dhe ambasadorë të BE dhe SHBA: Mos e amnistoni Serbinë nga krimet e luftës

Edmond Ekrem Krasniqi

Ambasadorët e vendeve të BE-së dhe SHBA-së nuk kanë të drejtë as morale e as politike që të kërcënohen me izolim të Kosovës nëse kërkesat tona bëhen për plotësim të ligjit për gjykatën speciale, e jo ashtu siç po kërkohet aktualisht : shfuqizimi i saj. Ligji për gjykatën speciale DUHET që …

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Në vend të urimit për Vitin e Ri, reagim qytetar kundër mbajtjes në paraburgim të Albin Kurtit e Donikë Bujupit

Ruzhdi Jashari

Në vend që reagimi të vinte nga KUVENDI I KOSOVËS, nga përfaqesuesit e zgjedhur, tashmë reagimet po vinë nga populli, në kundërshtim të përsekutimit politik dhe padrejtësisë që po bëhet deputetëve; Albin Kurti dhe Donika Kada-Bujupi. I gjithë populli e ka të qartë, se Albin Kurti është lider i pakontestuar …

Më shumë...

Shkëlqim Millaku: Të lejohet legjitimiteti i gjuhës shqipe në Maqedoni!

Shkelqim Millaku

Në Maqedoni nuk është problem dygjuhësia, por vullneti i mirë politik për ta respektuar të drejtën elementare të shoqërisë shqiptare. Gjuha shqipe është familje në vete. Maqedonishtja është familje në vete. Në aspektin e historisë së tyre janë krejtësisht degëzime të pavarura. Gjuha shqipe mbi dy mijë e njëqind vite …

Më shumë...