MIT KS
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1135)

Ahmet Qeriqi

Fatmir Graiçevci: Çmimi Nobel – rezultat i meritës apo lobimit-manipulimit

Duket se asnjëherë më parë se sa tani kemi nevojë për filozofinë e Niçes në përgjithësi dhe pikëpamjeve të tij mbi vlerat dhe rivlerësimit të tyre në veçanti. Pavarësisht se 10 vitet e fundit i kaloj në çmendi, pesimizmi i tij mbi vlerat dhe për atë që e priste Evropën ...

Më shumë...

Feti Mehdiu: Zëri i dëshmorëve

(Shehidët kurrë nuk vdesin,“ata janë të gjallë por ju s`e kuptoni  dot. ( Sureja  Bekare, nr. 145)   Hej, hej…, heeej… A po dëgjoni more! Hej… Juve po ju thërras Pikërisht, juve, Që vraponi rrugëve të Kosovës së lirë Për të kënaqur qëllimet tuaja të mjera;   Juve,  që vraponi ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Pritje

tek shtegu i rrugës së Arbrit atje të guri i betimit ku flamuri i lirisë është larë me gjak ku dikur është bërë fuqishëm betimit i burrave atdheut mos t’ hymë në hak   koha zbehu fuqinë e fjalës pritja kohën ka ngrënë me dhëmbë nëpër kohë ndarë e shkapërderdhë ...

Më shumë...

Kur vdes motra e Simbolit të Rezistencës Kombëtare

Në moshën 84-vjeçare ka vdekur Ajshe Demaçi-Jashari, motra e Simbolit të Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi. Me rastin e varrimit, në varrezat e qytetit, në Prishtinë, pasi falënderoi të gjithë ata që kishin shkuar për të marrë pjesë  në ceremoninë mortore, Bacë Adem Demaçi solli në kujtesë sakrificën e motrës së ...

Më shumë...

Mimikëria humoristike në Kosovë zëvendësim për mungesën e humorit dhe satirës profesionale

Seritë apo  emisionet humoristike në Kosovës, që janë shfaqur dhe nuk shfaqen më, por që kanë mbetur nëpër audio e videokaseta dhe të janë postuar në  youtube  si: “Familja moderne”, “Kafeneja jonë”, “Përralla me tupan”, “Stupcat” e të tjera si këto janë përshkuar dhe përshkohen me mungesë të shprehur të ...

Më shumë...

Hasan Qyqalla: Liria jonë është shkruar me Alfabetin e gjakut

(Prof. dr. Nusret  Pllana: “Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët 1844 – 1999”)   Gjergj FISHTA, duke derdhur tërë mllefin e pezmin, ku tjetër pos te shkaktari kryesor i katrahurës shqiptare, te Fuqitë e Mëdha të Evropës e botës, në vargjet e veta nxjerr klithmën:   Uh! Evropë, ti kurva ...

Më shumë...

Mr. Kadri REXHA: Rruga letrare e Jusuf Gërvallës

Jusuf Gërvalla, si poet  sprovat e para i bëri  në kohën kur ishte  gjimnazist. Nëse nuk i llogarisim këtu tekstet e këngëve dhe pak poezi e tregime të tij, të botuara në gazetën “Flaka e vëllazërimit, fillet e poezisë së mirëfilltë të Jusuf Gërvallës datojnë nga viti 1974, kur para ...

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Romani i Jokai Morit, “Trëndafili i bardhë”, një vepër me rëndësi për shqiptarët

Romani “Trëndafili i Bardhë” i autorit Hungarez, Jokai Mor, është një roman i pasur me të gjitha e elementet e duhura, që mban  në vete, përpos artit të së shkruarit, dhe at të historisë së periudhës së Perandorisë Osmane. Jokai Mor,  jo vetëm që ishte poet, romancier dhe krijues i ...

Më shumë...

Dr: Shefqet Krasniqi: Kosova në vitin e gjashtë të pavarësisë

Në vitin 2008 Kosova shpalli pavarësinë. Ishte ditë e madhe dhe e tillë vazhdon dhe do të vazhdojë të jetë, me lejen e Allahut. Çlirimi nga një okupator që, përveç tjerash, na ka luftuar edhe pse jemi muslimanë, nuk ka pse të mos jetë datë e shënuar. Ndonëse Kosova pati ...

Më shumë...

U nda nga jeta historiani që asnjëherë nuk u zmbraps nga e vërteta shkencore, pavarësisht pasojave…

Dr. Muhamet Pirraku ishte në mesin e historianëve e veprimtarëve të vendit, i cili në asnjë segment të punës së tij shkencore nuk bëhej zap, nuk ndalonte rrugëtimin, por gjithnjë bënte një hap tutje, gjithnjë shkonte më tej, në kërkim të dijes dhe në gjurmim të së vërtetës, të asaj ...

Më shumë...

George F.Williams, “E njoha Shqipërinë të mbytur në gjak”

Në mesin e intelektualëve, diplomatëve dhe burrështetasve të ndryshëm të botës, të cilët  kanë shfaqur mirëkuptim dhe mbështetje morale për shqiptarët ka qenë edhe ambasadori amerikan në Greqi dhe Mal të Zi, z.  Gjorgj Viliams. Pikëpamjet e tij për kombin shqiptar, racën besimin dhe katandisjen ku e kishin gremisur Fuqitë ...

Më shumë...

Dr. Mark Ndreca: Vlerësim për librin, “Organizatat ekstremiste serbe në Kosovë”

Sapo e mora në dorë librin “Organizatat ekstremiste serbe në Kosovë”, të autores Fetnete Ramosaj, e lexova pa ju nda e me një frymë…, dhe kjo ndodhi së paku për dy arsye: Së pari, për vlerësimin e “hipotekuar” për autoren, e cila gjithherë shquhet për stilin e saj realist dhe ...

Më shumë...

ASHAK-u po bën përpjekje për atentat kundër gjuhës së përbashkët letrare shqipe

Nisma e kahershme të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të  Kosovës,  kundër gjuhës standarde shqipe, ka filluar të dalë në sipërfaqe në Kosovën tonë të pavarur, të krijuar  me sakrificën dhe gjakun e dhjetëra mijëra dëshmorëve e martirëve. Ky sulm mbi kulturën dhe unitetin gjuhësor të shqiptarëve të mbarë botës,  ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Kur horrat e derrat marrin mundin për të na mësuar se cilat qenkan vlerat dhe antivlerat

Ka kohë që nëpër disa faqe elektronike të dominuara nga faqet e verdha, afishohen shkrime të horrave, mendjerobëruarve, me një fjalor të pistë dhe etiketues që provojnë të bëjnë edhe diagnoza psikiatrike. Për mendimin tim, ky soj i njerëzve para se të provojë të analizojë dhe vlerësojë të tjerët është ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Përjetësi (Akademik Rexhep Qosja)

    me fjalët e zemrës t’ia themi t’ia themi sinqerisht t’ia themi troç atij burri akademik Qosja je më i rëndë se guri më i madh se lisi më i bardhë se plisi fisnik si vet fisi ynë arbër   simbol urtësie krenari e shqiptarisë kurorë diturie rrënjë e ...

Më shumë...

RKL: Për 200 milicët e mbetur pa punë të kohës së ish-Kosovë Metohisë, kërkohet trajtim institucional

Disa ish-kuadro dhe pjesëtarë të Policisë së Kosovës deri në vitin 1990, e njohur asokohe  si Milicia e Kosovës dhe Metohisë, ndihen të anashkaluar dhe të harruar nga institucionet e vendit. Vetëm rreth 200 ish-policë shqiptarë, të cilët në vitin 1990 janë larguar nga puna, duke ia dorëzuar Serbisë, armët ...

Më shumë...