Ahmet Qeriqi

RrGGK: Trupi i veprimtares, Sevdije Ahmeti varroset sot në varrezat e Prishtinës, në orën 14.00

RrGGK: Trupi i veprimtares, Sevdije Ahmeti varroset sot në varrezat e Prishtinës, në orën 14.00

Sevdije Ahmeti ishte ideatorja dhe shtylla e lëvizjes së grave në Kosovë. Në mesin e mbrojtësve më të hershëm të të drejtave të grave si të drejta të njeriut në Kosovë, ajo ishte udhëheqëse, aktiviste, feministe, shkrimtare. Në fillimet e aktiviteteve të saj për të drejtat e grave, si redaktore …

Më shumë...

Ismet Azizi: Vendimet që i mori Kuvendi i Drenicës më 20 Nëntor të vitit 1944

Ismet Azizi: Vendimet që i mori Kuvendi i Drenicës më 20 Nëntor të vitit 1944

( Me rastin e 72-vjetorit të Kuvendit  të Drenicës,  i cili organizoi luftën kundër depërtimit të forcave partizane çetnike serbe në Kosovë) Kuvendi Institucional i Drenicës i filloi punimet më 20 nëntor 1944, në lokalet e Kuvendit Komunal të Polacit, në orën 10, 00. Kuvendin e hapi delegati më i …

Më shumë...

Ismet Azizi: Ja cilat vendime i mori Kuvendi i Drenicës i 20 Nëntorit të vitit 1944

Shaban Polluzha

( Me rastin e 72-vjetorit të Kuvendit  të Drenicës,  i cili organizoi luftën kundër depërtimit të forcave partizane çetnike serbe në Kosovë) Kuvendi Institucional i Drenicës i filloi punimet më 20 nëntor 1944, në lokalet e Kuvendit Komunal të Polacit, në orën 10, 00. Kuvendin e hapi delegati më i …

Më shumë...

Asnjë deklaratë e autoriteteve të Serbisë s’ mund ta ndalojë Kosovën të anëtarësohet në UNESCO

Valon Murtezaj

Zëvendës-ministri i Punëve të Jashtme i Qeverisë së Kosovës, Valon Murtezaj, thotë për Radion Evropa e Lirë se institucionet e Kosovës janë duke punuar në përmbushjen e standardeve që ndërlidhen me mundësinë për anëtarësim në UNESCO, ndonëse ai nuk ka përmendur afate të mundshme se kur dhe nëse Kosova do …

Më shumë...

Çedomir Jovanoviq: Kryetari Nikoliq po shkakton konflikt me Kosovë në vend të zgjidhjes së problemeve

Çedomir Jovanoviq

Pas deklaratave të kryetarit serb Nikoliq se nëse Kosova futet në UNESCO duhet të ndërpriten bisedimet me Prishtinën, socialdemokrati, Çedomir Jovanoviq i thotë Nikoliqit se  duhet të ketë kujdes me këto deklarata që mund t’i rrezikojnë bisedimet. Në vend se të vazhdojnë  negociatat  dhe zbatimi i  marrëveshjeve të Brukselit, Nikoliq …

Më shumë...

Në prani të 300 mysafirëve dhe delegatëve, u mbajt Kuvendi Zgjedhor i degës së AKR-së, në Skënderaj

Në prani të 300 mysafirëve dhe delegatëve, u mbajt Kuvendi Zgjedhor i degës së AKR-së, në Skënderaj

Në kuadër të procesit të ristrukturimit të brendshëm të Aleancës Kosova e Re, sot në Skenderaj në prani të mbi 300 mysafirëve dhe delegatëve, është mbajtur Kuvendi Zgjedhor i degës së partisë në këtë Komunë. Në mesin të pranishmëve ishte edhe koordinatori i zgjedhjeve në AKR Vesel Makolli, kandidati për …

Më shumë...

U mbajt Marshi Protestues: Mitrovica kërkon drejtësi për Astrit Deharin

U mbajt Marshi Protestues: Mitrovica kërkon drejtësi për Astrit Deharin

Në marshin protestues të organizuar nga qytetarët  me moton, “Mitrovica kërkon drejtësi për Astritin!” kanë marrë pjesë shumë protestues nga Mitrovica e më gjerë.   Marshi filloi nga xhamia kryesore e qytetit dhe vazhdoi në shesh për t’u ndalur te busti i heroit, Mehë Uka. Aty u mbajtën edhe disa fjalime …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Nisma Socialdemokrate është shtëpia jonë

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovës, Jakup Krasniqi fton të gjithë shqiptarët që jetojnë me vlerat e parimet e socialdemokracisë që t’i bashkohen Nismës me qëllim për jetësimin e vlerave që kanë  degraduar në antivlera. NISMA përfaqëson vlerat e Lirisë, të Drejtësisë, të Barazisë e të Solidaritetit mes …

Më shumë...

Michael Flynn: Ka ardhur koha që ta shohim më mirë rëndësinë e Turqisë dhe ta pranojmë si prioritet

Michael Flynn: Ka ardhur koha që ta shohim më mirë rëndësinë e Turqisë dhe ta pranojmë si prioritet

Këshilltari i kryetarit, Donald Trump për siguri kombëtare, Michael Flynn ka sugjeruar se Uashingtoni duhet të përmirësojë marrëdhëniet e tij me Turqinë, duke ekstraduar një klerik, të cilin Ankaraja e akuzon për përpjekje të grusht shtetit në muajin korrik. Gjenerallejtënanti i pensionuar, Michael Flynn, ish-drejtor i Agjencisë së Inteligjencës, emërimi …

Më shumë...

Nikoliq: Do të ndërpriten bisedimet me Prishtinën nëse Kosova anëtarësohet në UNESCO

Nikoliq

Kryetari i Serbisë, Tomisllav Nikoliq ka deklaruar se do të ndërpriten bisedimet me Prishtinën nëse Kosova do të futet në UNESCO. Ai ka thënë se pa bisedime në Bruksel është e pakonceptueshme që të futet Kosova në UNESCO. “Është larg mendsh që Kosova të jetë në UNESCO pa u biseduar …

Më shumë...

Dodë Gjergji: Revista “Drita” dhe Revista “Dituria Islame”, kanë qenë “kandila drite dhe diturie”

Dodë Gjergji

Po i vazhdon punimet Konferenca shkencore “Revista Dituria Islame”-  tri dekada jetë, punë, sfida dhe suksese”.  Pjesa shkencore e konferencës do të mbahet sot dhe nesër selinë e Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës.  Në fjalën e tij në këtë konferencë ipeshkvi  Dodë Gjergji deklaroi se me kënaqësi ka pranuar …

Më shumë...

Zijadin Sela akuzon kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, për “interferim” në zgjedhjet që do të mbahen në Maqedoni

Sela: Shqiptarët vazhdojnë të jenë të margjinalizuar në Maqedoni, edhe me qeverinë e re

Kryetari i Lëvizjes “Reforma-PDSH”, Zijadin Sela ka akuzuar kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, i cili sipas është duke interferuar në zgjedhjet që do të mbahen në Maqedoni. Sela gjatë prezantimit të platformës së “Aleancës për Shqiptarët”, ka thënë se edhe BDI ashtu edhe PDSH janë përgjegjëse për gjendjen e rëndë …

Më shumë...

Ramiz Lladrovci thotë se do të jetë pranë qytetarëve të Drenasit

Ramiz Lladrovci thotë se do të jetë pranë qytetarëve të Drenasit

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka vazhduar takimet konsultative me qëllim të projektimit të programit të tij qeverisës për ta bërë Drenasin një komunë më të mirë për qytetarët e tij. Ai në takim me qytetarët e Korroticës së Epërme dhe Gllobarit theksoi …

Më shumë...

Dëshmitari C: Më mashtruan dhe më manipuluan hetuesi i EULEX-it, Antoni Roka dhe prokurori Salustro

Salustro

Dëshmitari C në gjykimin kundër kreut të UÇK-së në Drenicë është mashtruar nga hetuesit e EULEX-it, duke nënshkruar një dokument në gjuhën angleze, për të cilin ka besuar se është dokument për padinë që i kishte bërë Spitalit, në Prishtinë.  Nënshkrimi i tij ishte manipuluar dhe ai ishte paraqitur si …

Më shumë...

Fatmir Xhafaj, kërkoi nga Ministria e Financave të verifikojë shpenzimet e fondeve nga institucionet e pavarura

Fatmir Xhafaj

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafaj, kërkoi dje nga Ministria e Financave që të verifikojë shpenzimet e fondeve nga institucionet e pavarura. Gjatë mbledhjes së Komisionit të Ligjeve Xhafaj tha  se titullarët e institucioneve të pavarura ankohen për mungesa fondesh, por kur vjen puna janë gjithmonë nëpër udhëtime dhe …

Më shumë...

Kolonel, Arben Duka: Të mos dorëzohen armët, Shteti i kishte në depo dhe s’i ruajti dot

Kolonel, Arben Duka: Të mos dorëzohen armët, Shteti i kishte në depo dhe s’i ruajti dot

Jam absolutisht kundër thirrjes së Sajmir Tahirit për dorëzimin e armëve nga ana e popullit tek qeveria. Përse të dorëzohen armët? Që të demontohen, të shkatërrohen dhe të shiten për skrap?! Shteti i kishte armët në depo dhe s’i ruajti dot. Qëllimi kryesor i miqve tanë armiq ka qenë shkatërrimi …

Më shumë...