Ahmet Qeriqi

PD dorëzon në KQZ një mori shkeljesh dhe manipulimesh të Ferid Aganit

Partia e Drejtesise

Udhëheqja e re e Partisë së Drejtësisë, në krye me kryetarin z.Sylejman Çerkezi, kanë evidentuar një mori shkeljesh e manipulime të rënda nga ana e ish kryetarit të PD-së, z.Ferid Agani, gjatë procesit sa është munduar të kthejë ndikimin e tij në parti. Në Këshillin Drejtues të PD-së të mbajtur …

Më shumë...

A.Qeriqi: Pse Edi Rama i “frikësohet” Shqipërisë së Madhe?

Ahmet Qeriqi

…Edi Rama  mbase nuk e di, mbase nuk deshi të tregonte, për arsyet që i di vetë se Greqia ka pasur dhjetë herë më shumë kolaboracionistë, që i kanë shërbyer Italisë e sidomos Gjermanisë, sesa i paskan shërbyer çamët. E di se  Greqia, ashtu sikur të gjitha shtetet e Ballkanit ka …

Më shumë...

Jorgo Mandili: Rexhep Qosja për oligarkinë politike dhe sovranin e nëpërkëmbur

Dr. Rexhep Qosja

Liria mund të shfrytëzohet mund të përdoret në mënyra të ndryshme prej njerëzve të ndryshëm: prej dikujt shfrytëzohet në radhë të parë për shprehje të lirë të mendimit; prej dikujt në radhë të parë për të fituar pasuri; prej dikujt në radhë të parë për të krijuar karrierë politike pavarësisht …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Një fushatë zgjedhore e tipit titist

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup  Krasniqi ka reaguar kundër keqpërdorimit të nxënësve dhe arsimtarëve në fushatën zgjedhore që po e zhvillon në komunën e Drenasit kandidati për kryetar i PDK-së, Ramiz Llavdovci. Në ketë rast ai i ka pyetur  iniciatorët e ndryshimit të Kodit Penal e …

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Humbje e vetëm humbje…

Nebih Rexhepi

Përfundimisht Populli i Shqipërisë ka hyrë në një kulturë të lartë evropiane të votimit, e cila është shtylla kryesore për një Shtet Demokratikë. Për fat të keq një gjë e tillë nuk po ndodhë në Kosovë dhe ç’është më e keqja as që ka shenja për një gjë të tillë. …

Më shumë...

ATSH-Intervista e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për televizionin grek, Skai

Edi Rama

Zoti kryeministër, faleminderit që ratë dakord për ta zhvilluar këtë intervistë. Kryeministri Rama: Faleminderit që erdhët. Alexis Papahelas -Më lini t’ju bëj një pyetje së pari. Si e shihni marrëdhënien e Shqipërisë me Greqinë në këtë pikë? Kryeministri Rama: Nëse e shohim në tablonë e madhe, është një marrëdhënie shumë e rëndësishme. …

Më shumë...

Isa Mustafa: 28 Nëntori, Dita e Flamurit Kombëtar shqiptar, ditë pushimi në Kosovë

Flamuri Kuq e Zi

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka propozuar që 28 Nëntori, Dita e Flamurit Kombëtar shqiptar, dhe Dita e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë të jetë ditë pushimi në Kosovë. Dita festive më e madhe e shqiptarëve nuk ndodhet në listën e festave zyrtare në Kosovë, dhe kjo ishte arsyeja që …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Një fushatë zgjedhore e tipit titist

Jakup Krasniqi

Dikush në Kosovë  këto ditë po na tregon përralla për fëmijë për netët e gjata të dimrit që po vije. Kështu mund të cilësohen përpjekjet për ndryshimin në Kodin Penal dhe Procedurat Penale. Jam më shumë se i bindur se problemi nuk është te Kodi Penal e as Procedurat Penale, …

Më shumë...

Edi Rama: Nuk është irredentiste t’iu thuash fëmijëve se shqiptarët kanë jetuar në një zonë që quhet Çamëri

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për televizionin grek Skai ka deklaruar se nuk është irredentistë t’ju thuash fëmijëve tanë se ku kanë jetuar shqiptarët dhe nuk mendoj se është irredentiste t’ju thuash njerëzve se ka qenë një zonë që quhej Çamëri, e që shqiptarët jetonin atje, e …

Më shumë...

Ambasadori Delawie përshëndeti vendimin e Inspektoratit të Ministrisë së Drejtësisë

Delawie: Prokuroria po sfidohet në pjesën veriore të Kosovës

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, e ka përshëndetur vendimin e Inspektoratit të Ministrisë së Drejtësisë për suspendimin e katër zyrtarëve të Qendrës së Paraburgimit, në Prizren. Ai e ka mirëpritur  vendimin e Inspektoratit të Ministrisë së Drejtësisë dhe veprimet që janë ndërmarrë për suspendimin e katër zyrtarëve përgjegjës lidhur …

Më shumë...

Azem Syla do të qëndrojë edhe dy muaj në paraburgim

Azem Syla

Avokati, Tomë Gashi ka bërë të ditur se Azem Syla do të qëndrojë edhe dy muaj në paraburgim, duke u mbështetur në vendimin e fundit të Gjykatës Themelore të Prishtinës. Avokati  ka paraqitur ankesë drejtuar  Gjykatës së Apelit, meqë e konsideron të padrejtë vazhdimin e paraburgimit për Azem Sylën, i …

Më shumë...

Konkursi për akademikë, përparësi kanë ish komunistët dhe tani LDK-istët

Sot bëhen 43 vjet nga themelimi i Akademisë Shkencave dhe e Arteve të Kosovës

Ashtu sikur edhe me rastin e veteranëve, kur Qeveria e Kosovës shpalli konkurs me të drejtë pjesëmarrjeje të çdo qytetari të Kosovës, pavarësisht përkatësisë kombëtare,  edhe  Akademia e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës kishte shpallur konkurs për anëtarë të rinj me qëllim për t i pranuar në ASHAK. Konkursi …

Më shumë...

Vehbi Berisha akuzon zyrtarët e lartë publikë për keqpërdorim të fushatës në Drenas

Partia FJALA

Kandidati për kryetar të Komunës së Drenasit nga Partia FJALA nëpërmjet një postimi në faqen e tij zyrtare ka akuzuar zyrtarë të lartë publik se po i keqpërdorin resurset e institucioneve shtetërore – publike për fushatë dhe aktivitete partiake në Drenas. Berisha tha se çështje e cila po na shqetëson …

Më shumë...

Rexhep Tajip Erdogan shpreson për marrëdhënie më të mira me Donald Trumpin

Erdogan

Kryetari i Rusisë, Rexhep Tajip Erdogan rreshtohet në krahun e liderëve botërorë që shpresojnë në ngrohjen e marrëdhënieve të vendeve të tyre me Amerikën pasi në krye të Shtëpisë së Bardhë të vendoset Donald Trump. Fitorja e miliarderit në zgjedhjet e 8 nëntorit krijoi shumë pakënaqësi në Shtetet e Bashkuara …

Më shumë...

Faik Miftari: Projektligji për lirinë fetare i cili do të sjell përçarje fetare

Faik Miftari

Në Republikën e Kosovës për momentin në fuqi është Ligji Nr. 02/L-32 për lirinë fetare në Kosovë i aprovuar qysh në vitin 2006 nga Kuvendi i Kosovës. Ligji për lirinë fetare në Kosovë është në formë të përgjithësuar, ka zbrastësira, është jo i plotë, pasi që më tepër trajton lirinë …

Më shumë...

Skënder Kapiti: Në Kosovë si në Shqipëri sundon elita politike e korrupsionit

Skënder S. Kapiti

Është e pabesueshme që Shqipëia mbeti prej 25 vitesh vëndi më i prapambetur në Europë civilizisht dhe demokratikisht  në rrugën e progresit, mirëqënies dhe të integrimit, pa ndërtuar akoma një shtet ligjor dhe me standarte moderne shtetformuese, pavarësisht se i ka të gjitha mundësitë dhe kapacitetet njerëzore, intelektuale, ekonomike, gjeostrategjike …

Më shumë...