Botimet

Botime të reja të Institutit të Historisë, në Prishtinë

Botime të reja të Institutit të Historisë, në Prishtinë

Këto ditë, Instituti i Historisë, në Prishtinë, botoi këto vepra: Dokumente diplomatike të qeverisë shqiptare për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë, Botim i dytë i plotësuar, nën përzgjedhjen dhe redaktimin e Prof. Assoc. Dr. Sabit Syla; Gjenocidi serb në rajonin e Pejës mars-qershor 1999, të autores Prof. Assoc. Dr. …

Më shumë...

Më 23 nëntor 2019 përurohen librat: “Feniks në Kalvar” dhe “Atdheu e poeti” të autorit, Martin Çuni

Më 23 nëntor 2019 përurohen librat: “Feniks në Kalvar” dhe “Atdheu e poeti” të autorit, Martin Çuni

Në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë do të përurohen: libri publicistik dokumentar: “Feniks në Kalvar”,  dhe  përmbledhja  poetike, “Atdheu e poeti”, të shkrimtarit, poetit dhe publicistit,  Martin Çuni. Këto dy libra do të përurohen ditën e shtunë, më 23 nëntor 2019, duke filluar në orën 14.00. Libri …

Më shumë...

Albert Zholi: Vepra, Ç’ faj kam unë? e poeteshës, Evgjeni Goga Prifti, është libër i ndjeshmërisë njerëzore

Albert Zholi: Vepra, Ç’ faj kam unë? e poeteshës, Evgjeni Goga Prifti, është libër i ndjeshmërisë njerëzore

Libri me poezi, “Ç’faj kam unë?!” është një buqetë e bukur ndjenjash e përjetimesh poetike nga një grua, nga një nënë dhe qytetare shqiptare, nga  poetesha, zonja,  Evgjeni Goga Prifti. Ajo prej vitesh jeton dramën e emigracionit, në kuptimin e qëndrimit larg Atdheut të vet, larg vendlindjes, kujtimeve të rinisë …

Më shumë...

Doli në dritë libri: “Feniks në Kalvar” i autorit, Martin Çuni

Doli në dritë libri: “Feniks në Kalvar” i autorit, Martin Çuni

Ditë më parë doli nga shtypi libri më i ri i shkrimtarit dhe publicistit, Martin Çuni, i cili përmban reportazhe, biseda dhe intervista të epokës së luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Libri ka 330 faqe, shtypi “Shkrola” në Prishtinë. Libri dokumentar “Feniks në kalvar”, i autorit Martin Çuni, është …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Doli nga shtypi libri, “Anita Bitri një meteor, në qiellin e këngës shqiptare”

Albert Z. Zholi: Doli nga shtypi libri, "Anita Bitri një meteor, në qiellin e këngës shqiptare"

NË VEND TË PARATHËNIES…  Sigurisht, Anita Bitri u bë parakohe një emër i madh në panteonin e muzikës së lehtë shqiptare. Ky libër, megjithatë, gjithsesi nuk mund ta përmbylli një jetë aq intensive. Me siguri shkrimtarë a biografë, miq të këngëtares, apo kolegë të saj do të kenë rastin edhe …

Më shumë...

Blerim Bajraktaraj: Monografi që promovon vlerat e larta natyrore që gjendën në Bjeshkët e Deçanit

(Një vlerësim rreth monografisë, “Resurset malore të Deçanit dhe turizmi”, të autorit Adem Lushaj, e cila është promovuar në Deçan)   Në fillet e idesë së autorit për të nxjerr një libër që tani e njohim si monografia “Resurset malore të Deçanit dhe turizmi”, çdohere këmbëngulja që me çdo kusht, …

Më shumë...

Doli në dritë monografia, Sadri Sahit Çatani, vepër e autorit, Ahmet Qeriqi

Doli në dritë monografia, Sadri Sahit Çatani, vepër e autorit, Ahmet Qeriqi

Sektori i botimeve i Radios-Kosova e Lirë ka nxjerrë në dritë monografinë, Sadri Sahit Çatani. Këtë vepër, pas një pune të gjatë hulumtuese e studimore e ka sjellë para lexuesve, profesor, Ahmet Qeriqi, i cili ka më shumë se 40 vjet që merret me jetën dhe veprimtarinë e krerëve dhe …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: “Gjithçka për lirinë e Kosovës”, i autorit, Kadri Rexha

Doli nga shtypi libri: “Gjithçka për lirinë e Kosovës”, i autorit, Kadri Rexha

Doli nga shtypi libri: “Gjithçka për lirinë e Kosovës”, i autorit, Kadri Rexha. Në këtë  libër, janë paraqitur bisedat dhe komunikimi i dy veprimtarëve, të cilët  kohë pas kohe kanë letër këmbyer me njëri-tjetrin lidhur me ngjarjet ditore, problemet me të cilat ishte ballafaquar dhe po ballafaqohet vendi, kujtime për …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri „Qendrat hulumtuese në dhomat përfaqësuese” i autores mr. Havushe Leskovica–Ismailit

Doli nga shtypi libri „Qendrat hulumtuese në dhomat përfaqësuese” i autores mr. Havushe Leskovica–Ismailit

Temë e këtij libri janë qendrat për hulumtim parlamentar të cilat funksionojnë në kuadër të parlamenteve në shumë shtete të botës. Autorja në fjalë është përpjekur t’u jap përgjigje pyetjeve më të parashtruara të cilat kanë të bëjnë me qendrat e hulumtimit parlamentar lidhur me qëllimin e krijimit të tyre, …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Libri me poezi “STUDENTËT PROTESTOJNË” dhe realiteti i sotëm

Albert Z. ZHOLI: Libri me poezi “STUDENTËT PROTESTOJNË” dhe realiteti i sotëm

 Studentët përfaqësojnë pjesën më vitale të shoqërisë shqiptare, pjesën më të bukur, më rinore, më ëndërrimtare, më të guximshme, më vizionare. Studentët janë e ardhmja e vendit të shqipeve, janë krenaria e kombit tonë. Studentët e duan atdheun sepse kërkojnë të ndryshojë gjendja dhe jo të ikin nga atdheu pasi …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Libri poetik “Dimër me tulipanë” dhe qasja provokuese e Alketa Ballkamenit

Albert Z. ZHOLI: Libri poetik “Dimër me tulipanë” dhe qasja provokuese e Alketa Ballkamenit

Libri poetik “Dimër me tulipanë” i autores, Alketa Ballkameni, erdhi tek unë një ditë fillim vjeshte, teksa moti i nxehtë ende donte të vazhdonte kokëfortësinë e të nxehtit të gushtit. Duke lexuar poezitë, ato vinin me radhë si një fllad pranveror, dhe pse vjeshta tashmë kishte ditë që pretendonte se …

Më shumë...

Doli në dritë libri, “Atdheu dhe poeti”, i autorit, Martin Çuni

Doli në dritë libri, “Atdheu dhe poeti”, i autorit, Martin Çuni

Libri më i ri i shkrimtarit, poetit, publicistit  dhe veprimtarit, Martin Çuni, (i cili po vazhdon ta pasurojë literaturën tonë me vepra të arrira letrare artistike e dokumentare), i titulluar, Atdheu dhe poeti, i përket krijimtarisë së pas luftës, të autorit, në periudhë e rikthimit në Gjermani, ku ka zhvilluar …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri, „Ushtari Astrit Suli“ në gjuhën gjermane, i autorit, Arber Shabanaj

Doli nga shtypi libri, „Ushtari Astrit Suli“ në gjuhën gjermane, i autorit, Arber Shabanaj

(Der Soldat Astrit Suli“ – ein Roman von Arber Shabanaj – Exposé)  Unë, në këtë roman interpretoj kuptueshëm përjetimet e mia të luftës dhe dua që ato ngjarje, „krejtësisht të pamaskuara“, pra mua ashtu si edhe kanë ndodhur, të ja sjellë lexuesit para syve. Këtu rrëfehet mbi përjetimet nga Lufta …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: “LIBRI, PUSHTETI MË BUJAR” ku emrat e mëdhenj japin mesazhin e kohës

Albert Z. ZHOLI: “LIBRI, PUSHTETI MË BUJAR” ku emrat e mëdhenj japin mesazhin e kohës

(Intervista, portrete, reportazhe, mbresa, kujtime, bashkëbisedime) Thuhet se një libër është një histori për mendjen, ndërsa një këngë është një histori për shpirtin. Apo “Miq të mirë, libra të mirë dhe një ndërgjegje të fjetur: Kjo është jeta ideale”. Leximi i një libri ka qenë në të gjitha kohërat dhe …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Lirika eksplicite e Naim Fetaj

Shefqet Dibrani: Lirika eksplicite e Naim Fetahajt

(Naim Fetaj, “MË LANË EDHE PA KËNGË”, botoi Shtëpia Botuese “BEQIR MUSLIU”, Gjilan 2019, faqe 136, ISBN 978-9951-760-19-5) Në lirikën e sotme shqipe, Naim Fetaj hyn si një poet i spikatur, me vargun eksplicit (të qartë), dhe me porosi përmbajtjesore. “Kompasi më la… e vetë e theva qafën/ Sot e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Në rrugëtimin e tij poetik, Bajram Bekteshi ecën lirshëm, si kalorës i fjalës së lirë

Ahmet Qeriqi: Në rrugëtimin e tij poetik, Bajram Bekteshi ecën lirshëm, si kalorës i fjalës së lirë

Bajram Bekteshi i takon radhës së poetëve të Kosovës, të cilët krijimtarinë e tyre e kanë filluar në vitet e robërisë dhe nuk e kanë ndalur më, kanë ecur me kohën dhe nuk e kanë ndaluar hapin. Duke i mbetur besnik kumtit poetik, frymëzimeve të mbara, gjithnjë në kacafytje me …

Më shumë...