Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Dëshmorët (faqe 12)

Dëshmorët

Mark Tunë Lleshi (24.3.1926- 7.8.1998)

Mark Tunë Lleshi (24.3.1926- 7.8.1998)

Forcat e mëdha e të çfrenuara policore, paramilitare  e ushtarake serboçetnike, pas humbjeve që pësuan në Frontin e Anadrinit; Beteja e Fortesës, e Rahavecit, në Frontin e Drenicës; Gryka e Llapushnikut, Frontin e Rrafshit të Dukagjnit; Qëndresë, Sukë e Cërmjanit, Shqiponjë të Dushkajës, Junik, Stubëll, Rosishtë, Loxhë, pastaj luftimet në ...

Më shumë...

Lefter Lutfi Koxhaj (22.9.1969 – 7.8.2001)

Lefter Lutfi Koxhaj (22.9.1969 - 7.8.2001)

Atë natë që është vrarë Lefteri, tregon bashkëshortja e tij, Rabia, flija me të dy fëmijët, duke qëndruar në mes tyre. Ndërkohë, djali, i cili në atë periudhë nuk i kish mbushur dy vite, llahtariset në gjumë, duke thirur: “Ba …. , Ba … !”. Ngrihem si e çmëndur, pasi ...

Më shumë...

Kapllan Ali Ahmetaj (15.8.1953 – 7.8.1998)

Kapllan Ali Ahmetaj (15.8.1953 - 7.8.1998)

Dëshmori Kapllan Ahmetaj ka lindur më 15 gusht të vitit 1953, në fshatin historik të skajit verior të Drenicës, Radishevë. Në këtë fshat kishte lindur dhe ishte rritur edhe trimëresha e Arbnisë së Vogël, Shote Galica. Kjo trimëreshë dhe burrat e Radishevës bëhen tmerri i krajlit të Serbisë. Ushtria dhe ...

Më shumë...

Bashkim Avdi Leku (25.10.1972 – 6.8.1998)

Bashkim Avdi Leku (25.10.1972 – 6.8.1998)

Familja Leku nga Baica në Drenicë njihet si familje, e cila në vazhdimësi ka luftuar kundër pushtuesit serb dhe asnjëherë nuk është pajtuar me nënshtrimin dhe poshtërimin që i bëhej popullit të tij. Dera e kësaj familjeje ka dhënë Bahtirin, një demokrat i kohës, i cili u likuidua në vitin ...

Më shumë...

Jeton Avdyl Tërstena (8.1.1974 – 6.8.1998)

Jeton Avdyl Tërstena (8.1.1974 - 6.8.1998)

Biri i Avdyl e Nazmie Tërstenës, dëshmori i kombit Jeton Tërstena, me pseudonimin Tota, lindi më 8.1.1974 në Vushtrri. Të parët e tij kishin zbritur nga malësia e Shalës së Bajgorës. Babagjyshi i Jetonit, Feriz Tërstena, pastaj Sherif Tërstena, babagjyshi nga nëna, Ejup Havolli – Llapashtica nga Besiana, e së ...

Më shumë...

Zenel Tahir Mëziu (8.1.1972 – 3.8.1998)

Zenel Tahir Mëziu (8.1.1972 – 3.8.1998)

Zenel (Tahir) Mëziu lindi më 8 Janar të vitit 1972 në fshatin Marinëtë komunës së Skenderajt.  Babai Tahiri dhe nëna Nailja kishin gjashtë fëmijë, katër djem e dy vajza, Zeneli dëshmor, Besimi, Elhemja, Ajeti, Xhevdeti e Luljeta. Zeneli në moshë ishte fëmija më i madh në familje. Shkollën fillore, ciklin ...

Më shumë...

Rexhep Brahim Kadrijaj (17.6.1974 – 2.8.1998)

Rexhep Brahim Kadrijaj (17.6.1974 – 2.8.1998)

Rexhep Kadriaj u lind më 17 qershor 1974 në fshatin Rastavicë të komunës së Deçanit. Prindërit e tij, Brahimi e Ziza, kishin shtatë fëmijë, katër djem e tri vajza. Rexhepi ishte fëmija i gjashtë me radhë. Rexhepi, shkollën fillore e kreu në vendlindjen e tij, në Rastavicë, shkollën e cila ...

Më shumë...

Rrahim Beqiri, luftëtari emblematik i tri luftërave tona çlirimtare, hero i bashkimit të trojeve shqiptare

Me 2 gusht 2019 në Dardanë shënohet 18 vjetori i rënës heroike të dëshmorit të kombit, Rahim Beqiri

Heroi i luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare të vitit 2001 në Maqedoni, Rrahim Beqiri i njohur si komandant Roki, ka mbushur 16 vite nga rënia heroike, në Drenovec të Tetovës. Ai më 1 gusht të vitit 2001 në luftimet e zhvilluara kundër forcave sllavomaqedonase, pas një qëndrese heroike, mori plagë ...

Më shumë...

Faik Tefik Mjeku (15.5.1964 – 31.7.1998)

Faik Tefik Mjeku (15.5.1964 – 31.7.1998)

Dëshmori i kombit Faik Mjeku u lind në fshatin Grabovc i Epërm të Komunës së Kastriotit, (ish-Obiliq) nga prindërit Tefik e Havë Mjeku. Shkollën fillore e kreu në fshatin Shipitullë, ndërsa shkollimin e mesëm në Qendrën Shkollore Teknike në Kastriot. Në pamundësi për të vazhduar shkollimin universitar për shkak të ...

Më shumë...

Tahir Malë Sinani (25.5.1964 – 29.7.2001)

Tahir Malë Sinani (25.5.1964 – 29.7.2001)

Tahir Sinani, oficeri i njohur i Ushtrisë së Shqipërisë, më vonë komandant në tri luftërat tona çlirimtare, u lind  më 25 maj të vitit 1964 në Gri të Tropojës.  Mësimet e para i mori në vendlindje, ndërsa të mesmet, drejtimi i agronomisë, në qytetin, Bajram Curr. Me të mbaruar të ...

Më shumë...

Hyrë Qazim Emini (21.7.1973 – 29.7.2001)

Hyrë Qazim Emini (21.7.1973 – 29.7.2001)

Njëra ndër atdhetaret, të cilat luftuan për Shqipërinë Etnike, për Shqipërinë si të tërë e të pandarë me kufij copëtues, ishte edhe luftëtarja e pa epur Hyrë Emini, Kjo atdhetare, për ta ribërë Shqipërinë Etnike, ngjeshi armët e lirisë dhe filloi betejat në malet e Jezercit e të malësisë së ...

Më shumë...

Naser Ademi ( 2.12.1965 – 29.7.2001)

Naser Ademi ( 2.12.1965 – 29.7.2001)

Lufta e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në trojet shqiptare të Maqedonisë. filloi në pranverë të vitit  2001 dhe u intensifikua sidomos pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Konçulit, të 13 shkurtit të vitit 2001 ku shumë luftëtarë të UÇPMB-së, të pakënaqur me nënshkrimin e Marrëveshjes,   me armatimin e tyre depërtuan në Likovë, ...

Më shumë...

Brahim Tefik Ademi (28.8.1973 – 29.7.2001)

Brahim Tefik Ademi (28.8.1973 - 29.7.2001)

Njëri ndër idealistët militantë të popullit shqiptar të Kosovës, të cilët nuk mund të pajtoheshin me gjeografinë e copëzuar e të ndarë me kufij, të lirisë së atdheut, është edhe dëshmori Brahim Ademi. Që ditën kur kishte ngjeshur armën e lirisë, duke u rreshtuar në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të ...

Më shumë...

Avdyl Ali Jasiqi (26.3.1966 – 28.7.1998)

Avdyl Ali Jasiqi (26.3.1966 – 28.7.1998)

Avdyl Jasiqi u lind më 26.3.1966 në fshatin Jasiq të komunës së Junikut në një familje e varfër fshatare, por me traditë të lartë patriotike. Prindërit e tij Ali e Zizë Jasiqi kishin shtatë fëmijë: Ibrahimin, Demën, Nepën, Avdylin, Milazimin, Shyhreten dhe Sadeten. Shkollën fillore Avdyli e nisi në vendlindje ...

Më shumë...

Shkëlzen Rexhë Gacaferi (22.6.1971 – 28.7.1998)

Shkëlzen Rexhë Gacaferi (22.6.1971 - 28.7.1998)

Biografinë e vet prej atdhetari e luftëtari të shquar të UÇK-së, dëshmori Shkëlzen Gacaferi e shkroi në betejat e zhvilluara në Junik, Voksh, Gjocaj, Jasiq e Zharre, ku u shqua për gatishmërinë luftarake, për guximin e jashtzakonshëm dhe për heroizmin luftarak, duke u bërë shembull për brezat e ardhshëm. Shkëlzen ...

Më shumë...

Muharrem Hasan Hoxha (8.1.1974 – 28.7.1998)

Muharrem Hasan Hoxha (8.1.1974 - 28.7.1998)

Dëshmori i kombit Muharrem Hoxha u lind më 8 janar të vitit 1974 në Prizren, ku kishte zënë vend familja e atdhetarit të madh, Adem Hoxha nga Shkoza e Llapushës, pas braktisjes së kreshtave të thata e malore të saj. Shkollën fillore e mbaroi në Prizren ku u shqua si ...

Më shumë...