Njoftime

Programit Publik i Shkollës Verore si Shkolla 2022 – Performancë nga Michala Julinyova dhe Erlira Latifi

Programit Publik i Shkollës Verore si Shkolla 2022 - Performancë nga Michala Julinyova dhe Erlira Latifi

Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor ka kënaqësinë të ju ftojë në performancën e Michala Julinyova dhe Erlira Latifi, si pjesë e Programit Publik të #ShkollaVeroresiShkollë 2022. 12 gusht 2022 Vendi: Klubi i Boksit 20:00 Michala Julinyova & Erlira Latifi Michala Julinyova & Erlira Latifi: “Dans une vallée profonde” Nëpërmjet vallëzimit, tingullit, …

Më shumë...

Sot ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 860 raste të reja, janë shëruar 1 mijë e 1 mijë e 155 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 2 mijë e 469 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 860 të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore …

Më shumë...

Sot dhe nesër (12 dhe 13 gusht) në Malishevë, do të mbahet edicioni i parë i festivalit “MAL FEST”

Sot dhe nesër (12 dhe 13 gusht) në Malishevë, do të mbahet edicioni i parë i festivalit “MAL FEST”

Sot dhe nesër (12 dhe 13 gusht) do të mbahet edicioni i parë i festivalit “MAL FEST” në Malishevë, organizmin që synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës, prandaj ky festival mbahet në kuadër të shënimit të “Ditëve të Diasporës” dhe të …

Më shumë...

Sot ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 780 raste të reja, janë shëruar 1 mijë e 562 të infektuar

Nga testimi i 2.183 mostrave konfirmohen 47 raste të reja me Covid-19, ndërsa sot janë shëruar 202 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 2 mijë e 279   testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 780 të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore …

Më shumë...

Byroja Kosovare e Sigurimeve në 20 muajt e fundit trajton 11.435 lëndë

Në 20-të muajt e fundit, Byroja Kosovare e Sigurimit (BKS) ka mbyllur hiç më pakë se 11,435 lëndë, shifër kjo më e larta që nga themelimi i BKS-së e deri më sot. Drejtori i BKS-së Sami Mazreku, gjatë prezantimit të punës 20 mujore para gazetareve ka thënë se falë punës …

Më shumë...

AGJENCIA KOSOVARE E PRIVATIZIMIT SHPALLI REZULTATET E SHITJES SHAL 57

AKP-ja

 Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) sot në ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjes së aseteve ne likuidim SHAL 57 përmes tenderit publik shpalli fituesit e përkohshëm për asetet e ndërmarrjeve shoqërore që ishin në dispozicion për shitje. Për 27 asete sa ishin në shitje gjithsej u pranuan 54 oferta …

Më shumë...

Në 24 vjetorin e rënies, përkujtohen dëshmorët, Halil Sejfijaj, Enver Halilaj, Orhan Halilaj, Arton Hasanaj, Naim Nimanaj, Arben Ahmetaj

Në 24 vjetorin e rënies, përkujtohen dëshmorët, Halil Sejfijaj, Enver Halilaj, Orhan Halilaj, Arton Hasanaj, Naim Nimanaj, Arben Ahmetaj

Të nderuara Familje të Dëshmorëve, Invalid e Veteran të luftës së UÇK-së , ju qytetar të nderuar. Ju njoftojmë se me 11.08.2022 mbahen homazhe për Dëshmorët e Kombit: Halil Sejfijaj, Enver Halilaj, Orhan Halilaj, ArtonHasanaj, Naim Nimanaj, Arben Ahmetaj. Homazhet mbahen në ora 10:00 në Kompleksin Memorial ,,Dëshmorët e Kombit’’ …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 1 mijë e 197 raste të reja, janë shëruar 1 mijë e 30 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 3 mijë e 550    testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 1 mijë e 197   të reja me virusin korona. Gjatë …

Më shumë...

Mbahet një ligjëratë nga Sezgin Boynik, me temë: Të jetosh me kontradiktat: Arti bashkëkohor dhe nacionalizmi

Mbahet një ligjëratë nga Sezgin Boynik, me temë: Të jetosh me kontradiktat: Arti bashkëkohor dhe nacionalizmi

Nga ora 20:00 në Klubin e Boksit, Programi Publik do të mbajë një ligjëratë nga Sezgin Boynik, “Të jetosh me kontradiktat: Arti bashkëkohor dhe nacionalizmi” 10 gusht 2022 Vendi: Klubi i Boksit 20:00 Sezgin Boynik (BC) Diskutues: Andi Haxhiu Qëllimi i leksionit si pjesë e Programit Publik është të diskutojë …

Më shumë...

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë, “Fluturat”, i cili mbahet pas 4 vjet ndalese

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë, “Fluturat”, i cili mbahet pas 4 vjet ndalese

Rikthehet në Prizren Festivali për Fëmijë “Fluturat”, këtë vit mbahet pas 4 vjet ndalese Që nga viti 2001 në Prizren organizohej Festivali i Këngëve për Fëmijë “Fluturat”. Festivali u organzura deri në vitin 2017. Nëpër këtë festival parakaluan fëmijë të talentuar, të cilët u bënë emra në muzikën shqiptare.  Sivjet …

Më shumë...

Dhoma e Tregtisë përshëndetë vendimin e dy Qeverive për hekurudhën, kërkohet të jetë me dy linja

Dhoma e Tregtisë përshëndetë vendimin e dy Qeverive për hekurudhën, kërkohet të jetë me dy linja

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Kosovë njofton se përshëndetë vendimin e marrë në takimin ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Shqipërisë, përmes së cilit janë koordinuar për ndërtimin e projektit tregtar në Porto-Romano, integrimi me hekurudhën Durrës-Prishtinë dhe Porti i Thatë në Kosovë. Dhoma e …

Më shumë...

Skandal në Maqedoninë e Veriut: policia mban mbyllur dervishët bektashinj

Skandal në Maqedoninë e Veriut: policia mban mbyllur dervishët bektashinj

Teqeja Bektashiane, Harabati Baba, ne Tetove, po uzurpohet nga persona te caktuar. Në ditën e fundit të agjërimit të Matemit, Bektashinjtë e Tetovës nuk patën mendjen vetëm te ritualet, por edhe te mbrojtja e pragut të tempullit të tyre fetar, Teqesë Harabati Baba. Sot më 8 gusht, eshte bere tentimi …

Më shumë...

Kanë vdekur dy të infektuar me virusin korona, janë paraqitur 331 raste të reja, janë shëruar 918 të infektuar

Shërohen 786 qytetarë, konfirmohen 84 raste pozitive me Covid-19 dhe 4 të infektuar e humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 125   testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 331 të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore …

Më shumë...

Ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 930 raste të reja, janë shëruar 1 mijë e 479 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 2 mijë e 779  testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 930 të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore …

Më shumë...

Sot në Junik, në 24-vjetorin e rënies, u përkujtua dëshmori i kombit, Bashkim Leku

Sot në Junik, në 24-vjetorin e rënies, u përkujtua dëshmori i kombit, Bashkim Leku

Në përvjetorin e 24 të rënies së dëshmorit Bashkim Leku, familjarët e farefisi i tij, shoqatat e dala nga Lufta, përfaqësues të Komunës së Junikut dhe bashkëluftëtarë të UÇK-së, u bënë homazhe dhe u vendosën kurora lulesh të freskta pranë Lapidarit në vend rënien e dëshmorit Bashkim Leku. Fjalë përshendetëse, …

Më shumë...