Njoftime

Perparim Ahmeti: Tani e tutje Kosova do të figurojë në të gjitha hartat e Evropës, fal Akademisë Copernicus

Perparim Ahmeti: Tani e tutje Kosova do të figurojë në të gjitha hartat e Evropës, fal Akademisë Copernicus

Profesori universitar, Perparim Ahmeti ka thënë se tash e tutje Kosova do të figurojë në të gjitha hartat e Evropës fal Akademisë Kopernicus. Edhe pse BE-ja nuk na njeh si shtet, nuk do të ketë më vend  me harta të Europës, ku Kosova nuk paraqitet e barabarte me kufijtë e …

Më shumë...

Ka vdekur në moshën 49 vjeçare të shtunën me 20 gusht 2022 Fetije Miftar Bala-Sadrijaj

Ka vdekur në moshën 49 vjeçare të shtunën me 20 gusht 2022 Fetije Miftar Bala Sadrijaj

Pas një sëmundje të shkurtër në njërin nga spitalet e Bayernit, ka ndërruar jetë në moshën 49 vjeçare motra e dy dëshmorëve të Atdheut Gani e Xhafer Bala,Fetije Miftar Bala(Sadrijaj). Varrimi i të ndjerës behet në fshatin Vrellë ku do ju njoftojmë me kohë! Të pikëlluar : Familja Bala nga …

Më shumë...

Nxënësit e klasës së parë në Kosovë dhe në Shqipëri nga shtatori i këtij viti do të mësojnë me një Abetare të përbashkët

Nxënësit e klasës së parë në Kosovë dhe në Shqipëri nga shtatori i këtij viti do të mësojnë me një Abetare të përbashkët

Nxënësit e klasës së parë në Kosovë dhe Shqipëri nga shtatori do të mësojnë me një Abetare të përbashkët. Kështu u bë e ditur në një konferencë për media të ministres së Arsimit, Arbërie Nagavci, ku u tha se kanë përfunduar të gjitha procedurat lidhur me këtë çështje. Ajo tha …

Më shumë...

Ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 303 raste të reja, janë shëruar, 858 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 237 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 303  raste  të reja me virusin korona. Gjatë  kësaj periudhe …

Më shumë...

Ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 519 raste të reja, janë shëruar, 779 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 921 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 519  raste  të reja me virusin korona. Gjatë  kësaj periudhe …

Më shumë...

AKP SHPALLI SHITJEN E RE TË ASETEVE PËRMES LIKUIDIMIT Nr. 58 

AKP

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) zyrtarisht ka shpallur shitjen e aseteve përmes likuidimit nr.58. Lista e tenderëve për privatizim me këtë valë të shitjeve përmban 40 asete/njësi atraktive të ndërmarrjeve shoqërore në Republikën e Kosovës, të cilat paraqesin një mundësi të shkëlqyer për zgjerim të biznesit apo iniciativa të reja …

Më shumë...

U zbulua lapidari i luftëtarit të orëve të para të UÇK-së, Nexhmi Shala – komandant Mali

U zbulua lapidarit i luftëtarit të orëve të para të UÇK-së, Nexhmi Shala – komandant Mali

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, kryetari i komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, si dhe bashkëpunëtorë të tjerë, sot kanë marrë pjesë në zbulimin e lapidarit të luftëtarit të orëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Nexhmi Shala – komandant Mali, në një vjetorin e  ndarjes nga jeta. Në …

Më shumë...

Ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 483 raste të reja, janë shëruar, 1 mijë e 196 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 598   testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 483  raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

Kina me rreth 1 miliardë e 500 milionë banorë, ka raportuar shifrat më të larta me virusin korona, me 2 400 raste të reja në një ditë

Coronavirus Kinë

Kina me rreth 1 miliardë e 500 milionë banorë, ka raportuar shifrat më të larta të infeksioneve me  virusin korona në më shumë se tre muaj, me më shumë        se 2 400 raste të regjistruara në një ditë, njoftoi sot Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë. Kjo është shifra …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë në moshën 49 vjeçare, Naxhie Lushtaku-Rreci

Ka ndërruar jetë në moshën 49 vjeçare, Naxhie Lushtaku-Rreci

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku, ka bërë me dije ka ndërruar jetë vajza e axhës së tij. Ai  ka treguar se ajo ka vdekur në moshën 49-vjeçare.  Ka ndërruar jetë në moshën 49 vjeçare vajza e axhës, Naxhie Lushtaku-Rreci. Ajo ishte grua e dashur e nënë e shkëlqyer. …

Më shumë...

Konsumatorët e vendit tonë, po vazhdojnë të përballen me reduktime të energjisë elektrike, dy pa rrymë 6 me rrymë

energji

Me gjithë përpjekjet e Qeverisë së Kosovës dhe institucioneve të vendit, konsumatorët po vazhdojnë të përballen me reduktime të energjisë elektrike, dy pa rrumë 6 me rrymë. Për zgjidhjen e problemit me reduktimet e energjisë elektrike e cila po shqetëson bizneset dhe qytetarët në vend, Ministria e Ekonomisë ka marrë …

Më shumë...

Kanë vdekur dy infektuar me virusin korona, janë paraqitur 783 raste të reja, janë shëruar, 952 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 2 mijë e 473  testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 798  raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 413 raste të reja, janë shëruar, 331 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 467 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 413 raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

Me 18 gusht 2022 në orën 11:00 në Fshati Kleçkë, bëhet zbulimi i Lapidarit për luftëtarin UCK-së Nexhmi Sherif Shala

Organizata e Veteraneve të Luftës së UCK-së, dega në Malishevë, njofton opinion publik se do të bëhet zbulimi i Lapidarit për luftëtarin e orëve të para të UCK-së NEXHMI SHERIF SHALA – Komandat Mali, në një vjetorin e vdekjes se tij. Ceremonia e zbulimit të pllakës bëhet me 18 gusht …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë infektuar me virusin korona, janë paraqitur 274 raste të reja, janë shëruar, 616 të infektuar

COVID

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 883  testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 274 raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë në moshë mjaft të re, Lendita Xhemajli-Fejzullahu

Ka ndërruar jetë në moshë mjaft të re, Lendita Xhemajli-Fejzullahu

Ka ndërruar jetë  në moshë mjaft të re, Lendita Xhemajli Fejzullahu. E ndjera kishte qenë pjesë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndërsa pas lufte kishte veshur edhe uniformën e FSK-së. Ajo kishte kohë që vuante nga një sëmundje e rëndë, ndërsa ishte nënshtruar edhe disa operimeve në shtetin e Turqisë. …

Më shumë...