Njoftime

Rrjeti i Grave të Kosovës organizon ekspozitën: “Dhuna nuk fshihet brenda mureve”

RrGK publikon Raportin Analitik “Më shumë zgjedhje përmes politikave miqësore për familjen”  

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) më 13 shtator nga ora 10:00-16:00 te në Sheshin “Nijazi Azemi”, Viti,  organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna nuk fshihet brenda mureve”. Gjatë përvojës tonë me ekspozitën e njëjtë të organizuar në komuna të ndryshme të Kosovës gjatë këtij viti, kemi parë nevojën që kjo …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 25 raste të reja, janë shëruar 67 të infektuar

Shtatë raste të reja me virusion korona, një rast i vdekjes dhe 199 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 311 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 25    raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka  …

Më shumë...

HARDH FEST MBYLL EDICIONIN MË TË SUKSESSHËM NË HISTORI!

HARDH FEST MBYLL EDICIONIN MË TË SUKSESSHËM NË HISTORI!

Me një numër prej mbi 100.000 vizitorëve për tri ditë e tri net sa ka zgjatur festivali, Hardh Fest sivjet shënon edicionin më të suksesshëm, me programin e pasur vreshtar, vertarë e të trashëgimisë kulturore dhe artistike që ishte përgatitur për vitin 2022. Pjesëmarrja e vizitorëve në Hardh Fest sivjet …

Më shumë...

Ferat Shala: Ka ndërruar jetë veterani dhe luftëtari i lirisë Zymer Krasniqi

Ferat Shala: Ka ndërruar jetë veterani dhe luftëtari i lirisë Zymer Krasniqi

Bashkëluftëtari Ferat Shala ka bërë të ditur se ka vdekur veterani dhe luftëtari i lirisë Zymer Krasniqi. Ai në një postim të tij ka shkruar: Iku në amshim edhe një mësues tjetër, edhe një veteran dhe luftëtarë lirie. Zymer Krasniqi, mësuesi im i gjuhës shqipe nga shkolla fillore, njëri nga …

Më shumë...

U MBAJT MANIFESTIMI TRADICIONAL LETRAR “ORA E TAHIR DESKUT”

U MBAJT MANIFESTIMI TRADICIONAL LETRAR “ORA E TAHIR DESKUT”

Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Klinës, Prof. Dr. Zenun Elezaj, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ka organizuar edicionin e 13-të  me radhë të manifestimit tradicional letrar “Ora e Tahir Deskut”. Ky manifestim mbahet në shenjë përkujtimi dhe nderimi për shkrimtarin dhe reporterin e shquar të luftës së …

Më shumë...

AGJENCIA KOSOVARE E PRIVATIZIMIT SHPALLI REZULTATET E SHITJES SHAL 58

AKP

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) sot në ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjes së aseteve në likuidim SHAL 58 përmes tenderit publik shpalli fituesit e përkohshëm për asetet e ndërmarrjeve shoqërore që ishin në dispozicion për shitje. Për 39 asete sa ishin në shitje gjithsej u pranuan 82 oferta …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 51 raste të reja, janë shëruar 91 të infektuar

COVID

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 492 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 51  raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka  …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 29 raste të reja, janë shëruar 42 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 213 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 29 raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka  …

Më shumë...

Ministri Mehaj në vizitë zyrtare në Gjermani

Njoftohet se me ftesë zyrtare nga autoritetet më të larta të Universitetit të Forcave të Armatosura – Helmut Schimdt, Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, gjendet për vizitë zyrtare në Republikën e Gjermanisë. Gjatë kësaj vizite, Ministri Mehaj do të realizojë takim me homologen gjermane, ministren e Mbrojtjes, znj. Christine Lambrecht, …

Më shumë...

Mbi njëqind sipërmarrës socialë në Forumin Rajonal RISE 2022! i cili mbahet me 6-8 shtator 2022, ne Tiranë

Mbi njëqind sipërmarrës socialë në Forumin Rajonal RISE 2022! i cili mbahet me 6-8 shtator 2022, ne Tiranë

Mbi njëqind sipërmarrës socialë në Forumin Rajonal RISE 2022! i cili mbahet me 6-8 shtator 2022, ne Tiranë Me mbylljen e ciklit të dytë të Rrugëtimit të Rise, dhe në perspektivën e fillimit të ciklit të tretë, projekti i Inkubatorit Rajonal për Sipërmarrësit Socialë (RISE), mbështetur nga Agjencia Franceze e …

Më shumë...

Dorëzohet Ministria e Financave, ekzekuton pagat edhe për pjesën e mbetur të organizatave buxhetore

Në njoftimin për medie, Ministria e Financave bëri të ditur se ekzekutimi i pagave është bërë edhe përkundër afatit shtesë disa organizata buxhetore as deri në ditën e sotme nuk kanë bërë përditësimin e listave për të reflektuar kompensimin e saktë për orët dhe ditët e punuara. Bazuar në Ligjin …

Më shumë...

Komuna e Klinës dhe Rrjeti i Grave të Kosovës organizojnë ekspozitën, Dhuna nuk fshehet brenda mureve

Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës

Komuna e Klinës në bashkëpunim me Rrjetin e Grave të Kosovës (RrGK) më 6 shtator deri më 9 shtator nga ora 10:00-16:00 te Jehona e Dukagjinit në Klinë hapin ekspozitën “Dhuna nuk fshehet brenda mureve”. Kjo ekspozitë ka për qëllim të ngrisë vetëdijen e qytetarëve të Republikës së Kosovës në lidhje me dhunën në familje dhe për t’i njoftuar ata për së …

Më shumë...

U përkujtua 24 vjetori i betejës për Zatriqin dhe rënies në krye të detyrës i tre dëshmorëve nga ky fshat

Në fshatin Zatriq të komunës së Rahovecit u përkujtua 24 vjetori i betejës së Zatriqit dhe rënies në krye të detyrës i tre dëshmorëve nga ky fshat. I pranishëm ishte edhe kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, i cili në fjalën e tij para të pranishmëve tha: Vepra e …

Më shumë...

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajori Ferenc KAJÁRI, priti në takim Njomza Eminin dhe Daut Tishukun

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajori Ferenc KAJÁRI, priti në takim Njomza Eminin dhe Daut Tishukun

Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO , gjeneralmajori Ferenc KAJÁRI, priti sot presidenten e Komitetit Paralimpik të Kosovës (KPK), znj. Njomza EMINI dhe zëvendëspresidentin z. Daut TISHUKI në Shtabin e KFOR-it (Camp Film City) për urime  lidhur me anëtarësimin e KPK-së në Komitetin Paralimpik Ndërkombëtar dhe për …

Më shumë...

Përurohet libri “RRUGËTIMI I NJË BASHKATDHETARI” kushtuar Elfi Agushit

Përurohet libri “RRUGËTIMI I NJË BASHKATDHETARI” kushtuar Elfi Agushit

Njoftohen dhe ftohen bashkëatdhetarët e bashkëveprimtarët dhe të interesuarit e tjerë që, të shtunën me 3 shtator 2022, duke filluar nga ora 17:00 në Qendrën e Kulturës në Ferizaj (tek ish TMK-ja), Rr “Ramadan Rexhepi”, pn., të marrin pjesë në manifestimin vlerësues të librit “RRUGËTIMI I NJË BASHKATDHETARI”, kushtuar veprimtarit …

Më shumë...

35 vjet më parë, më 3 shtator 1987 është vrarë, Aziz Kelmendi

Aziz Kelmendi

Më 3 shtator të vitit 1987 është vrarë Aziz Kelemdi. Ai kishte lindur në fshatin Karaçicë të  Drenicës. Ishte vrarë në dalje të Kazermës së Paraçinit, në Serbi më 3 shtator të vitit 1987, pasi paraprakisht dyshohej se kishte vrarë katër  ushtarë jugosllavë.  Kjo vrasje mbeti enigmatike për faktin se …

Më shumë...