leoni

Njoftime

Barut Kolshi: Ka ndërruar jetë invalidi dhe veterani i UÇK-së Halil Kolshi – KOBURJA

Barut Kolshi: Ka ndërruar jetë invalidi dhe veterani i UÇK-së Halil Kolshi – KUBURJA

Ka ndërruar jetë veterani dhe  invalidi i UÇK-së, Halil Kolshi – KOBURJA. Halil Kolshi, ishte i përndjekur nga regjimi serbo sllav ku si pasojë ka vuajtur dënim me burg. Pas lirimit nga burgu, ai ka vazhduar veprimtarinë ilegale në kontributin për çlirimin e vendit. Në vitin 1998 iu ka bashkuar …

Më shumë...

Nora Kalaja: Klement Tinaj lanson këngën e re “Bajzjane” bashkë me videoklip

Nora Kalaja: Klement Tinaj lanson këngën e re "Bajzjane" bashkë me videoklip

Klement Tinaj, me origjinë nga Malësia e Madhe që jeton në Hollivud, vjen me këngën dhe klipin e ri “Bajzjane”. “Muzikën e kam trashëgimi,” shprehet aktori dhe këngëtari i mirënjohur Kelmendas. Videoklipi dhe kënga e re “Bajzane” është pritur mirë nga publiku dhe nga kolegët e Klementit.  Klement Tinaj filloi të …

Më shumë...

AKP SHPALLI SHITJEN E RE TË ASETEVE PËRMES LIKUIDIMIT Nr. 59 

AKP

KP SHPALLI SHITJEN E RE TË ASETEVE PËRMES LIKUIDIMIT Nr. 59  Prishtinë – Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) zyrtarisht ka shpallur shitjen e aseteve përmes likuidimit nr.59. Lista e aseteve për privatizim në këtë valë të shitjes përmban 31 asete/njësi atraktive të ndërmarrjeve shoqërore në Republikën e Kosovës, të cilat paraqesin një mundësi …

Më shumë...

FSK-së i shtohen edhe 12 kadetë të rinj

FSK-së i shtohen edhe 12 kadetë të rinj

Në Kazermën e FSK-së, “Adem Jashari”, në Prishtinë, u mbajt ceremonia e betimit të dymbëdhjetë kadetëve të rinj të Akademisë së Mbrojtjes së FSK-së, Gjenerata 2026. Në këtë ceremoni morën pjesë Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, zv.komandanti i FSK-së, gjeneralmajor Enver Cikaqi, zyrtarë dhe ushtarakë të lartë të Ministrisë së …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur vetëm 15 raste të reja, janë shëruar 25 të infektuar

Shërohen 786 qytetarë, konfirmohen 84 raste pozitive me Covid-19 dhe 4 të infektuar e humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 2o3 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur vetëm 15   raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk …

Më shumë...

SEED dhe ambasada çeke nesër mbajnë forumin: Edukimi dhe të drejtat e nxënësve në ambientet shkollore

SEED dhe ambasada çeke nesër mbajnë forumin: Edukimi dhe të drejtat e nxënësve në ambientet shkollore

SEED dhe Ambasada mbajnë një forum mbi sigurinë dhe të drejtat e të rinjve në institucione shkollore për të prezantuar të dhenat nga manualet: “Edukimi dhe të drejtat e nxënësve në ambientet shkollore” dhe “Qasja praktike karshi të drejtave të rinjëve në Institucione shkollore”. Manualet kanë synim avancimin e praktikave …

Më shumë...

Mazreku: Policia dhe stikerat ulën numrin e automjeteve të paregjistruara në Kosovë

Angazhimi i  Policisë së Kosovës, si dhe vendosja e stikerave në xhama të automjeteve ka ulur dukshëm numrin e automjeteve të paregjistruara në vendin tonë. Drejtori i Byrosë Kosovare të Sigurimit (BKS) Sami Mazreku tregon se momentalisht Kosova ka numrin më të ulët të automjeteve të paregjistruara që nga përfundimi …

Më shumë...

Në Kazermën e FSK-së, “Adem Jashari”, në Prishtinë, nesër, mbahet ceremonia e betimit të kadetëve të rinj

Në Kazermën e FSK-së, “Adem Jashari”, në Prishtinë, nesër, më  16 shtator, duke filluar nga ora 10:00, do të mbahet ceremonia e betimit të kadetëve të rinj të FSK-së. Në këtë ceremoni do të marrë pjesë: Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant, Bashkim Jashari, pastaj  ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, zyrtarë dhe …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur vetëm 10 raste të reja, janë shëruar 51 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 295 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur vetëm 1o   raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk …

Më shumë...

Përgatiten rekomandimet për profilin gjinor të Kosovës në bujqësi

Përgatiten rekomandimet për profilin gjinor të Kosovës në bujqësi

Profili Gjinor i Kosovës “Bujqësia dhe Jetesa Rurale”, i përgatitur nga Rrjeti i Grave të Kosovës me mbështetjen financiare të FAO-s, vë në pah pabarazitë gjinore që ndikojnë në aspekte të ndryshme të prodhimit bujqësor dhe jetesës rurale. Vlerësimi thekson se gratë rurale shpenzojnë 83 për qind të kohës së …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur vetëm 13 raste të reja, janë shëruar 20 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 170 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur vetëm 13   raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë Aza Rushiti, nëna e Heroit të Kombit Florim Rushiti-Kingji

Ka ndërruar jetë Aza Rushiti, nëna e heroit të Kombit Florim Rushiti-Kingji. Me këtë rast familja ka lëshuar një njoftim publik ku ka shkruar: Me pikëllim të thellë ju njoftojmë se më datë 12 shtator 2022 ndërroi jetë më e dashura jonë Aza Rushiti, Nëna e heroit të Kombit Florim …

Më shumë...

Nuk u arrit marrëveshje për ndërprerjen e grevës në arsim mes kryeministri Kurti dhe Këshillit grevist të BSPK-së

Nuk u arrit marrëveshje për ndërprerjen e grevës në arsim mes kryeministri Kurti dhe Këshillit grevist të BSPK-së

Sot kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i  takua  me Këshillin Grevist të BSPK-së.  Pas takimit Këshilli grevist i kryesuar nga Rrahman Jasharaj ka deklaruar se me kryeministrin Albin Kurti kanë biseduar rreth mundësisë së arritjes së marrëveshjes për ndërprerjen e grevës. Sapo dolëm nga një takim shumë kohë i pritur …

Më shumë...

25 vjet më parë në Gërlicë të Ferizajt u krye aksioni i parë i UÇK-së, kundër forcave policore serbe

25 vjet më parë në Gërlicë të Ferizajt u krye aksioni i parë i UÇK-së, kundër forcave policore serbe

25 vjet më parë në Gërlicë të Ferizajt u krye aksioni i parë i UÇK-së, kundër forcave policore serbe. Atë ditë krisi pushka e UÇK-së nga Rexhep Bislimi, Ferat Shala, Idriz Hajdari e Afrim Nuha. Këtë aksion para 25 vjetësh, më  12 shtator të vitit 1997, në fshatin Gërlicë e …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur vetëm 4 raste të reja, janë shëruar 49 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 102 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur vetëm 4    raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk …

Më shumë...

Gjon Gjoni, i ndau dekoratën “Qytetar Nderi”, botuesit amerikan, Ramiz Tafilajt, për merita të veçanta

Gjon Gjoni, i ndau dekoratën "Qytetar Nderi", botuesit amerikan, Ramiz Tafilajt, për merita të veçanta

Në Pukë, monumenti i Migjenit me Lulin e Vocërr,  edhe sot e gjithë ditën vazhdon t’i dërgojnë mesazhe  qortuese, por edhe orientuese botës shqiptare, që të ruajë binarët historik. Në këtë frymë, sot,  Kryetari i Bashkësisë së Pukës, zoti Gjon Gjoni, i ndau dekoratën Qytetarë Nderi, botuesit amerikan Ramiz Tafilajt, …

Më shumë...