Opinione

Bjorn Lomborg: Bota nuk po përmbyset sikur po ngjallin panik mediet në lajmet kryesore

Bjorn Lomborg: Bota nuk po përmbyset sikur po ngjallin panik mediet në lajmet kryesore

Njerëzit janë të njëanshëm ndaj lajmit të keq. Media e reflekton dhe formëson këtë preferencë, duke na ushqyer me fatkeqësi dhe panik. Trendet e gjata, të ngadalta dhe pozitive nuk ia dalin të jenë në faqet e para të lajmeve apo në bisedat kryesore. Ndaj krijojmë perceptime të gabuara, veçanërisht …

Më shumë...

Milosh Çiriç: Ballkani është plot me monumente të Millosheviqit

Milosh Çiriç

Partia Socialiste e Serbisë ka paraqitur një propozim për të ngritur një monument për ish-shefin e saj, Sllobodan Millosheviq, në Beograd. Kjo u njoftua në 12 vjetorin e vdekjes së Millosheviqit, më 11 mars, pas zgjedhjeve të mbajtura në Beograd një fundjavë më parë dhe mes lajmeve se Këshilli Bashkiak …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Shqipëria dhe Kosova do të çlirohen nga diktatura e krimit dhe e korrupsionit

Skënder S. Kapiti

Diktaturë, do të thotë shfrytëzim i pakufishëm i fuqisë nga dikush, nga një grup individësh të veshur me pushtet shtetëror. Realisht në Shqipëri ku grup i fuqishëm janë politikanët, establishmenti politik i kriminalizuar dhe i korruptuar së bashku me sistemin e drejtësisë të cilët janë  oligarkomafia  si antivlera më e …

Më shumë...

Marjana Zeneli-Bulku: Demokracia një mision i papërfunduar

Marjana Zeneli-Bulku

Për ne që e mirëpritëm demokracinë si pjesë e atij brezi që jetoi 18 vjet në diktaturë, kohë kjo e mjaftueshme për të kuptuar marrëzinë e një sistemi të padrejtë diktatorial si edhe ato dhjetëra arsye pse prindërit e mi, familja ime, e mijëra shqiptarë mezi e pritën demokracinë, që …

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Diskriminim në punësim nga shteti

Mr. Lulzim A. Beqiri

Neni 5 i ligjit të punës përcakton qartë se diskriminimi është i ndaluar në punësim dhe profesion, lidhur me rekrutimin në punësim, trajnimin, promovimin e punësimit, kushtet e punësimit, masat disiplinore, ndërprerjen e kontratës së punës ose çështjeve të tjera nga marrëdhënia e punës të rregulluara me këtë ligj dhe …

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Oda Ekonomike e Kosovës, është e Kosovës, apo filialë e Serbisë?

Fetnete Ramosaj

E ashtuquajtura Odë Ekonomike e Kosovës, e drejtuar nga Safet Gërxhaliu më shumë po ngjet të jetë filialë e Serbisë, sesa Odë Ekonomike e Kosovës. Është skandaloz veprimi i saj i këtyre ditëve, kur në Prishtinë organizoi Panairin Ndërkombëtar Prishtina 2018 duke ua mohuar pjesëmarrjen ndërmarrjeve të tjera të rajonit …

Më shumë...

Dmitri Trenin: Lufta e re e ftohtë po gatuhet në Siri

Dmitri Trenin: Lufta e re e ftohtë po gatuhet në Siri

Antonio Guterres, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, së fundmi tha se Lufta e Ftohtë ishte kthyer me një hakmarrje, por edhe me një ndryshim. Kjo është e saktë, por e vonuar gjithashtu. Konfrontimi i ri midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara filloi në vitin 2014 dhe është intensifikuar …

Më shumë...

Frank Shkreli: Vdiq, Barbara Bush, “Gjyshja e Amerikës”

Frank Shkreli: Vdiq, Barbara Bush, “Gjyshja e Amerikës”

Barbara Bush, e quajtur si në përkëdhelje, “Gjyshja e Amerikës”, ose “gjyshja e të gjithëve” bashkshortja e Presidentit të 41-të dhe nëna e Presidentit të 43-të të Shteteteve të Bashkuara, ndërroi jetë më 17 prill në moshën 92-vjeçare në shtëpinë e saj në Huston të shtetit Texas, e rrethuar nga …

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Konak për armikun

Mr. Lulzim A. Beqiri

Nën organizimin e Odës Ekonomike të Kosovës e mbështetur nga Qeveria e Kosovës,  është hapur panairi ndërkombëtar “Prishtina 2018”, ku po marrin pjesë rreth 170 kompani nga vende të ndryshme, e 70 nga pjesëmarrësit janë nga Serbia dhe sa për fillim me mirëseardhje një “cakërrim” të gotave me raki të …

Më shumë...

Leonid Isajev: Përse Rusia nuk iu kundërpërgjigj me armë sulmeve të Amerikës në Siri?

Leonid Isajev: Përse Rusia nuk iu kundërpërgjigj me armë sulmeve të Amerikës në Siri?

Nëse marrim parasysh faktin se administrata amerikane të paktën e konsideronte hipotetikisht skenarin e ndërhyrjes ushtarake në Siri, Moska nuk kishte zgjidhje tjetër përveçse të blinte kohë  rreth “masave të ndëshkimit”. Ashtu sikur në  vitin e kaluar, asgjë nuk ndodhi pas sulmit amerikan, dhe, argumenti për mosmarrjen e ndonjë veprimi …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: A ka parti politike që hap debatin për të ardhmen?

Bahri Bivolaku

Koha është e vlefshme dhe politika e Kosovës ka nevojë ta mësojë se si ta përdorë në debate për të ardhmen, në vend se ta shpenzojë në debate për të kaluarën… Ka vite që në Kosovë dëgjohen ankesa për ngopje të qytetarëve nga politika, gjersa arsyeja mendoj të jetë se …

Më shumë...

Ismet Azizi: Kur Çubriloviqi i “çmonte” lartë vlerat shqiptare dhe parashihte rrezikun e zgjerimit te tyre!

Ismet Azizi

Që nga “Naçertanija” e Ilija Garashaninit, që u hartua në vitin 1844, veçanërisht nga Kongresi i Berlinit (1878), nuk prajtën angazhimet e qarqeve dhe të regjimeve serbe për shkatërrimin e homogjenitetit etnik të tokave shqiptare, spastrimin etnik të tyre dhe për kolonizimin me elementin sllav. Këto veprime kanë patur për …

Më shumë...

Astrit Çipini: Rrëfehen kriminelët, vrasësit e Ndrec Ndue Gjokës, Bardhok Bibës…

Mësuesi i Popullit Ndrecë Ndue Gjoka (1919-1946)

Ndrec Ndue Gjoka, ishte një njeri plot ëndrra për të hapur shkolla e për të ndriçuar mendjen e patriotëve të tij të zhytur në një terr mesjetar. I kërkoi direkt kryeministrit të kohës, Enver Hoxhës, që në Mirdite në mënyrë të menjëhershme të hapeshin 50 shkolla. Përgjigja i erdhi e …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Oazë e kujt është Kosova ?

Sylejman Krasniqi

          Ka tri vjet që politika në Kosovë po mirret me rehatimin e fqinjëve të saj dhe nuk po i shikon problemet e veta të brendëshme. Që nga gjysma  e  parë  e vitit 2015 qeveritë tona bëjnë gara se cila do të jetë më besnike ndaj nënshkrimeve  të vëna në Bruksel  nga krerët e shtetit tonë. …

Më shumë...

Nexhat Llumnica: Më 1 Maj duhet të protestojmë dhe jo të festojmë!

Nexhat Llumnica

Dita ndërkombëtare e punëtorëve, 1 Maji edhe në Kosovë duhet të  mbahet me protesta ashtu sikur në shumë vende të Botës. Në Kosovë ka për çfarë të protestojnë punëtorët. Te ne nuk respektohet ligji i punës e as marrëveshja kolektive, sidomos në sektorin privat, që nuk e njohin fare  ligjin …

Më shumë...

Skënder S.Kapiti: Xhudistet e Kosovës janë sot krenaria më e madhe kombëtare me të cilat krenohemi

Në çdo evenimet dhe turne nderkombëtar, europian dhe botëror të sportit të xhudos, ku kanë garuar vajzat shqiptare të Kosovës, ato i kanë dhuruar asaj medalje, krenari dhe lavdi duke ngritur lart prestigjin dhe imazhin e shqiptarëve dhe të shtetit të Kosovës, duke sfiduar dhe lëne prapa edhe shumë vënde

Në çdo evenimet dhe turne nderkombëtar, europian dhe botëror të sportit të xhudos, ku kanë garuar vajzat shqiptare të Kosovës, ato i kanë  dhuruar  asaj medalje, krenari dhe lavdi duke ngritur lart prestigjin dhe imazhin e shqiptarëve dhe të shtetit të Kosovës, duke sfiduar dhe lëne prapa edhe shumë vënde …

Më shumë...