vala
muqa 900
subvencionet
vipa
Fillimi / Fatmir Greicevci

Fatmir Greicevci

Pieter Feith: Nacionalistët maqedonas po luajnë me zjarr

Ish ndërmjetësuesi në negociata për arritjen e Marrëveshjes së Ohrit, Piter Feith ka tërhequr vërejtjen se nacionalistët maqedonas po luajnë me zjarr. Ai I ka deklaruar agjencisë së lajmeve Ruters se duke refuzuar të dorëzojnë pushtetin, nacionalistët maqedonas janë duke luajtur me zjarr. Rreziku mund të eskalojë edhe më tej ...

Më shumë...

Tillerson: Dështimi për të vepruar ndaj Koresë veriore sjell pasoja katastrofike

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka tërhequr vërejtjen se dështimi për të vepruar ndaj Koresë veriore mund të sjell pasoja katastrofike për Korenë e Jugut, Japoninë dhe më gjerë. Gjatë fjalën në Kombet e Bashkuara, Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson bëri thirrje për forcimin e sanksioneve financiare kundër ...

Më shumë...

Blakaj: Marihuana por përdorët edhe nga grup mosha 12 vjeçare

Njohës të dukurisë së dëmshme të narkomanisë kanë deklaruar se numri i përdoruesve të substancës narkotike heroinë, ka shënuar rënie. Drejtori i Qendrës Mediko-Psikoterapeutike “Labirint”, Safet Blakaj ka deklaruar se gjatë tri viteve të fundit, në Kosovë nuk është shënuar asnjë rast që të rinjtë të kenë kërkuar ndihmë mjekësore ...

Më shumë...

Ahmeti: Askush nuk ka arsye të frikësohet nga fuqizimi i shqiptarëve

Ahmeti skeptik në zgjidhjen e krizës në Maqedoni, nuk shoh dritë në fund të tunelit

Duke komentuar zhvillimet më të fundit në ish Republikës Jugosllave në Maqedoni pas zgjedhjes së Talat Xhaferit në pozitën e kryetarit të Kuvendit, kryetari i Bashkimit Demokratik për Intekgrim, Ali Ahmeti, ka thënë se askush nuk ka arsye të frikësohet nga fuqizimi i shqiptarëve në këtë shtet. Faktorizimi i shqiptarëve ...

Më shumë...

Xhaferi: Nuk ka arsye për frikë nga fakti se Kuvendi do të udhëhiqet nga një shqiptar

Xhaferi: VMRO-DPMNE-ja nuk do transformim të qetë të pushtetit

Kryetari i sapozgjedhur i Kuvendit të ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Talat Xhaferi ka thënë se nuk ka arsye për frikë nga fakti se Kuvendi do të udhëhiqet nga një shqiptar. Duke komentuar protestat e dhunshme dhe histerinë e protestuesve sllavo-maqedonas që rrahën brutalisht dhe gjakosen disa deputet, kryetari i ...

Më shumë...

Stoltenberg: Dhuna nuk ka vend në Kuvend, akterët politik t’i respektojnë proceset demokratike

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg sot do ta vizitojë Kosovën

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg e ka vlerësuar pozitivisht zgjedhjen e kryeparlamentarit të Kuvendit të Maqedonisë dhe ka dënuar sulmet e dhunshme gjatë ditës së djeshme. I dënoj fuqishëm sulmet e djeshme ndaj anëtarëve të Parlamentit në Shkup. Dhuna nuk ka vend në asnjë Kuvend. U bëj thirrje aktorëve ...

Më shumë...

Donika Kadaj-Bujupi: Nuk do të lejojmë të ratifikohet Marrëveshja për Demarkacionin

Donika Kadaj Bujupi

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj-Bujupi, ka paralajmëruar se deputetët e partive opozitare nuk do të lejojnë të ratifikohet marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi. Ajo ka theksuar se nëse kjo marrëveshje sillet për votim në Kuvend, ne do të shkojmë edhe përdorimit të gazit lotsjellës. Demarkacioni nuk kalon ...

Më shumë...

Nuk pritet që në të ardhmen të ketë tjetër Marrëveshje për Demarkacionin

Mali i Zi i gatshëm ta ndihmojë Kosovën për përmbylljen e çështjes së demarkacionit

Duke folur për çështjen e demarkacionit, njohësit e kësaj çështje kanë thënë se nuk besojnë se në të ardhmen do të ketë version tjetër për Demarkacionin. Sipas tyre, edhe nëse kjo legjislaturë nuk ia del ta ratifikoj këtë marrëveshje dhe për pasojë vendi shkon në zgjedhje të reja, edhe legjislatura ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar anulimin e urdhër arrestit për deputetin e saj, Albin Kurti

Lëvizja Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar anulimin e urdhër arrestit për deputetin  e saj, Albin Kurti. Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri ka shkruar se varësia e gjyqësorit të Kosovës nga pushteti politik po na shndërron në vend qesharak. Edhe pse aferat korruptive mes politikanëve, biznesmenëve e kriminelëve kanë dalë sheshit, me publikimin ...

Më shumë...

FMN ka kërkuar ri klasifikimin e veteranëve të luftës sipas ligjit të ri

FMN ka kërkuar ri klasifikimin e veteranëve të luftës sipas ligjit të ri

Ministri i Financave Avdullah Hoti, dhe Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza janë pritur në takim nga zëvendës presidenti i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Tao Zhang, drejtori i Departamentit për Evropë në FMN, Paul Thomson, si dhe drejtorja Ekzekutive e Konstituencës së Kosovës, Michaela Erbenova. Zyrtarët e Fondit Monetar ...

Më shumë...