vala – old
driloni com
vipa
muqa 900
Fillimi / Institucionet

Institucionet

Thaçi: Direktiva e BE-së do të ndihmojë Kosovën në realizimin e potencialit dhe krijimit të vendeve të punës

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë kanë mbajtur konferencën për media lidhur me projektin “Asistenca për Zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, Direktiva e Shërbimeve të BE-së”. Me këtë rast, zëvendësministri i Tregtisë dhe Industrisë, Faton Thaçi, ka thënë para të pranishmëve se Kosova ...

Më shumë...

Mbahet takimi “Tryezë për Siguri dhe Shëndetin në Punë”

Zëvendësministri i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale Çerkin Dukolli, mori pjesë në takimin e përbashkët në mes partnerëve social të përbërë nga punëdhënës, punëmarrës dhe përfaqësues zyrtarë nga Qeveria e Kosovës me temën “Tryezë për Siguri dhe Shëndetin në Punë”, organizuar nga Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës ...

Më shumë...

Në Malishevë shënohet dita botërore ujit me një garë në ese dhe pikturë

Në Malishevë, është shënuar dita botërore e ujit. Ky aktivitet është shënuar në bashkëpunim mes kompanisë regjionale  të ujërave “Hidroregjioni jugor” dhe Komunës së Malishevës, përkatësisht Drejtorisë për Arsim dhe Edukim, me një garë me nxënësit nga klasat e gjashta deri në klasat e nënta, në ese dhe vizatim, me ...

Më shumë...

Të gjitha rrugët e Komunës së Rahovecit janë të kalueshme

Bora që ka rënë gjatë ditës së mërkurë dhe që po vazhdon edhe gjatë ditës së sotshme, nuk ka paraqitur problem, pasi që Komuna e Rahovecit përmes operatorit ekonomik për mirëmbajtjen e rrugëve gjatë sezonit dimëror e ka bërë largimi i borës nga rruga. Në vazhdimësi për koordinimin e operatorit ...

Më shumë...

Në Suharekë u mbajt takimi i radhës i sigurisë lokale

Kryesuesja e takimit lokal për siguri në komunën e Suharekës, Mihrije Suka, nënkryetare e Komunës, në takimin e sigurisë ka fol për aktivitetet që janë zhvilluar gjatë javës si: takimi informues me biznese, Kompani private dhe institucione publike për PZHK-në, pastaj për vizitën e kryetarit Muharremaj në Lagjën “Fidanishtja”, për ...

Më shumë...

Katër komunat rrëzë Çyçavicës, thellojnë bashkëpunimin

Katër kryetarët e komunave, të Skenderajt, Drenasit, Vushtrrisë dhe Kastriotit, së bashku me Nënkryetarët, shefat e kabineteve, Kryesuesit e Kuvendeve Komunale dhe drejtorët e drejtorive, janë takuar, me qëllim të intensifikimit të bashkëpunimit. Kryetarët Bekim Jashari, Ramiz Lladrovci, Xhafer Tahiri dhe Xhafer Gashi, në këtë takim, u zotuan për thellimin ...

Më shumë...

Bora ka shkaktuar probleme në qarkullim

Reshjet e shumta të borës në 24 orët e fundit, kanë shkaktuar probleme në  qarkullim, në disa rrugë në territorin e Komunës së Malishevës. Sipas drejtorit të Drejtorisë së Shërbimeve Publike, Milazim Morina, ekipet janë në terren, por rënia e vazhdueshme e borës, është duke shkaktuar probleme, përfshi edhe ofrimin ...

Më shumë...

Ministri Reçica merr pjesë në konferencën e nivelit të lartë të BE-së

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, me ftesë të Presidencës Bullgare të Këshillit të Bashkimit Evropian, do të marrë pjesë në konferencën e nivelit të lartë, “E ardhmja e punës”, që mbahet në Sofje të Bullgarisë. Konferenca mbahet më 21 dhe 22 mars, duke bërë bashkë përfaqësues të ...

Më shumë...

Ministri Gashi: Në Ditën Botërore të Poezisë, po e kujtojmë dhe po e përurojmë librin për Gani Xhafollin

Në kuadër të aktiviteteve që janë organizuar në Kosovës për Ditën Botërore të Poezisë, nën patronatin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, është organizuar manifestim kulturor në përkujtim të jetës dhe veprës së shkrimtarit Gani Xhafolli. Me këtë rast, është përuruar edhe libri i autorëve Reshat Sehitaj dhe Asllan ...

Më shumë...

Ahmet Kryeziu Drejtor vendor në organizatën “Save the Children“ viziton Komunën e Junikut

Kryetari i komunës së Junikut Agron Kuçi priti në takim informues Ahmet Kryeziu Drejtor vendor në organizatën “Save the Children “ me bashkëpunëtorë.  Artan Bllaca dhe Emira Pruthi. Në këtë takim u diskutua rreth projektit “Përmirësimi i qasjes dhe cilësisë për kujdesin dhe zhvillimin gjatë fëmijërisë së hershme (KZHFH)” i ...

Më shumë...

Kryetari Muharremaj së bashku me nxënësit e SHFMU “7 Marsi” lulëzojnë ambientin e shkollës

Në ditën e pare të stinës së pranverës, kryetari i Komunës së Suharekës,Bali Muharremaj, ka vizituar Shkollën Fillore të Mesme të Ulët “7 Marsi “ në Suharekë. Ai së bashku me nxënësit dhe drejtorin e kësaj shkolle kanë lulëzuar kopshtin e shkollës. Ka mbjellur lule te freskëta së bashku me ...

Më shumë...

Në Komunën e Deçanit u mbajt takim informues nga Sekretariati i Përbashkët Teknik i Programit IPA BNK Mali i Zi – Kosovë

Në Komunën e Deçanit u mbajt takim informues nga Sekretariati i Përbashkët Teknik i Programit IPA BNK Mali i Zi – Kosovë 2014-2020, të përfaqësuar nga Sanja Todorovic, Drejtuese e Sekretariatit të përbashkët teknik me bashkëpunëtore dhe mbikëqyrësen e këtij programi nga Bashkimi Evropian Donada von Sigsfeld, të cilët mbajtën ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ PRITI NË TAKIM SHEFEN E ZYRËS SË BE-SË NË KOSOVË, NATALIYA APOSTOLOVA

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj priti në takim shefen e zyrës së BE-së në Kosovë,  Nataliya Apostolova, të cilën e ka informuar për projektet aktuale të ndërtimit të infrastrukturës rrugore dhe hekurudhore të Republikës së Kosovës dhe për ato në të ardhmen lidhur me agjendën e konektivitetit për projektet ndërkufitare. ...

Më shumë...

Ministri Gashi: Me sponsorizim në kulturë, rini, sport e trashëgimi do të kemi edhe ngritje të performancës

Nën organizimin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, u mbajt tryeza e diskutimit lidhur me aktet ligjore që kanë të bëjmë me sponsorizimin, dhe përfitimet që dalin nga këto politika të reja të MKRS-së për palët përfituese si dhe për bizneset. Në këtë tryezë mori pjesë edhe ministri i Kulturës, ...

Më shumë...

Takohen kryetarët Smajl Latifi dhe Bali Muharremaj

Gjatë ditës së mërkurë Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi dhe stafi i tij kanë pritur në takim Kryetarin e Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj i shoqëruar nga drejtorët e drejtorive komunale. Gjatë takimit Kryetarët Latifi dhe Muharremaj, kanë biseduar për mundësinë e bashkëpunimin në realizimin e projekteve të ...

Më shumë...

Në QKMF-në e Suharekës vendoset aparati për regjistrimin e hyrje daljeve të punëtorëve

Që nga e mërkura të punësuarit në QKMF-në e Suharekës, sa herë vijnë e dalin nga puna do të regjistrohen përmes aparatit elektronik dhe kartelave personale të koduara. Me rastin e shpërndarjes së kartelave dhe fillimin e kësaj metode të regjistrimit ishte i pranishëm edhe Kryetari i Komunës së Suharekës ...

Më shumë...