Airport Adem Jashari
MIT
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Dëshmorët (faqe 22)

Dëshmorët

Ismet Hasan Osmani (10.10.1957 – 10.5.1999)

Ismet Hasan Osmani (10.10.1957 - 10.5.1999)

Në Izbicë të Drenicës, forcat okupatore e vrastare serbe kanë kryer njërën ndër masakrat më të rënda e më të çmeritura, gjurmët e së cilës janë munduar t’i zhdukin me marrjen e shumë viktimave dhe zhdukjes së tyre. Ata vranë, masakruan dhe pushkatuan 128 shqiptarë të moshave të ndryshme, gra, ...

Më shumë...

Ilir Ali Sadrijaj (18.1.1972 – 10.5.1999)

Ilir Ali Sadrijaj (18.1.1972 - 10.5.1999)

Lindi më 18.1.1972 në fshatin Frashnjet (dikur Kosuriq) të Lugut të Baranit,  komuna e Pejës, në një familje të varfër fshatare. Prindërit Ali e Nurie Sadriaj i patën katër fëmijë, tre djem e një vajzë. Iliri ishte fëmija i parë i tyre. Shkollën fillore e kreu në Gllogjan të Lugut ...

Më shumë...

Hamdi Qazim Ferati (20.2.1959 – 10.5.1999)

Me një Akademi përkujtimore sot në Vushtrri nderoi heroi i kombit Hamdi Ferati në 20 vjetorin e rënies heroike të tij

U lind në Manzë të Poshtme (ish-Svarçak) të komunës së Vushtrrisë më 20 shkurt 1959 në një familje të shquar me traditë patriotike. Më 1919-20, babagjyshi, Ademi e kushëriri i tij, Syla, në pusi te Gryka e Selacit i vrasin shtatë gjandarë serbë. Si hakmarrje, gjandarët e tjerë e rrethojnë ...

Më shumë...

Afrim Halil Behrami (10.3.1972 -10.5.1999)

Afrim Halil Behrami (10.3.1972 -10.5.1999)

Në fshatin Izbicë të Drenicës, forcat ushtarake dhe policore serbe kanë kryer njërën ndër masakrat më të rënda e më të çmeritura gjatë luftës në Kosovë, gjurmët e së cilës janë munduar t’i zhdukin me marrjen e shumë viktimave dhe zhdukjes së tyre. Ata vetëm më 28 mars të vitit ...

Më shumë...

Bekë Sadri Muslijaj (15.5.1941 – 10.5.1999)

Bekë Sadri Muslijaj (15.5.1941 – 10.5.1999)

Dëshmori Bekë Muslijaj, u lind më 15 maj të vitit 1941, në një familje me tradita atdhetare, në fshatin Shaptej, komuna e Deçanit. Babai i Bekës, Sadriu, kishte arritur të shpëtonte në masakrën e Tivarit, ku më 1 prill 1945, në mënyrë barbare e tërbuese ushtria çetnike serbo e malazeze ...

Më shumë...

Shaqir Ahmet Tërshani (26.7.1968 – 10.5.1999)

Shaqir Ahmet Tërshani (26. 7.1968 - 10. 5.1999)

Shaqir Tërshani lindi më 26.7.1968 në fshatin Greiqec të komunës së Therandës, nga babë Ahmeti dhe nënë Vahidja. Prindërit e Shaqës shpërngulen nga fshati Greiqec në Shtime. Këtu ai, në shkollën fillore “Emin Duraku”, fillon dhe mbaron shkollimin fillestar. Shkollën e mesme, drejtimin elektro-teknik, e kreu në shkollën e mesme ...

Më shumë...

Islam Asim Neziraj (6.10.1981 – 10.5.1999)

Islam Asim Neziraj (6.10.1981 - 10.5.1999)

Fshati Mallapolc i Shtimes, luftës së UÇK-së i ka dhënë dëshmorët: Islam Neziraj, Sadik Mujota, Skënder Salihaj dhe shumë martirë. Islam Neziraj lindi në fshatin Mollapolc, më 6 shtator të vitit 1981. Shkollën fillore e ka kryer në Mallapolc dhe në fshatin Petrovë. Pasi kryen shkollën tetëvçare, më 1996 dhe ...

Më shumë...

Naim Qazim Lubovci (10.9.1979 – 10.5.1999)

Naim Qazim Lubovci (10.9.1979 - 10.5.1999)

Naim Lubovci u lind më 10 shtator të vitit 1979, në fshatin Greiçevc të Therandës. Shkollën fillore e kreu në fshatin e lindjes, ndërsa shkollimin e mesëm nuk e vijoi për shkak të kushteve ekonomike dhe rrethanave të pushtimit. Naimi rrjedh prej një familje me tradita atdhetare. Në aksionin famëkeq ...

Më shumë...

Ilir Halit Konushevci (20.6.1969 – 9.5.1998)

Ilir Halit Konushevci (20.6.1969 – 9.5.1998)

Iliri lindi më 20.6.1969, në fshatin Llugë të komunës së Podujevës. Ai ishte fëmija e tretë i prindërve, Halitit dhe Nazmies. Shkollën fillore e kreu në Lluzhan, të mesmen në Besianë, ndërsa studioi në Shkollën e lartë Teknike, në Ferizaj. Veprimtarinë e vet atdhetare e filloi në kohën kur lëvizja ...

Më shumë...

Hazir Avdyl Malaj (1944 – 9.5.1998)

Hazir Avdyl Malaj (1944 - 9.5.1998)

Luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës e kanë përkrahur dhe në të kanë marrë pjesë aktive edhe shumë oficerë dhe ushtarë nga Shqipëria. Në mesin e tyre kanë rënë dëshmorë edhe disa eprorë dhe ushtarë nga pothuajse të gjitha viset e Shqipërisë prej Tropojës, Shkodrës, Beratit, Kavajës, Çermenikës e Tiranës. ...

Më shumë...

Bajram Ukë Muslijaj (6.11.1969 – 9.5.1999)

Bajram Ukë Muslijaj (6.11.1969 – 9.5.1999)

Bajram Muslijaj u lind më 6 nëntor të vitit 1969, në fshatin Shaptej, komuna e Deçanit. Ishte fëmija i katërt, nga shtatë fëmijët e prindërve Ukë e Gjykë Muslijaj. Është dëshmori i dytë i kësaj familje, e cila lirisë së atdheut ia fali tre djemtë e saj më të mirë, ...

Më shumë...

Shemsi Ukë Muslijaj (1.5.1958 – 9.5.1999)

Shemsi Ukë Muslijaj (1.5.1958 – 9.5.1999)

Shemsi Muslijaj, u lind më 1 maj të vitit 1958, në një familje të ndershme e me tradita atdhetare në fshatin Shaptej, komuna e Deçanit. Prindërit Ukë Muslijaj e Gjyke Halilaj, bijë e Lipovecit, kishin shtatë fëmijë, gjashtë djem e një vajzë. Edhe pse me vështirësi ekonomike, të gjithë i ...

Më shumë...

Azem Ukë Muslijaj (10.6.1972 – 9.5.1999)

Azem Ukë Muslijaj (10.6.1972 – 9.5.1999)

Azem Muslijaj u lind më 10 qershor të vitit 1972, në Shaptej të Deçanit, në një familje të ndershme, bujare e atdhetare. Ishte fëmija i gjashtë i prindërve Ukë e Gjykë Muslijaj, dhe dëshmori i tretë i kësaj familjeje. Mësimet e para i mori në shkollën fillore “Drita” të Gramaçelit, ...

Më shumë...

Skënder Hamdi Gashi (28.6.1970 – 9.5.1999)

Skënder Hamdi Gashi (28.6.1970 – 9.5.1999)

Familja Gashi në Anallap të Besianës është ndër familjet e njohura në Llap për angazhim kundër okupatorit serbo. Në këtë familje bujare të fisit Gashi më 28.6.1970 u lind dëshmori i kombit, Skënder Hamdi Gashi. Babai, Hamdi Gashi ishte i martuar me Fatime Zenelin nga Sibofci, të cilëve u lindën ...

Më shumë...

Fatmir Hajdar Hyseni (10.4.1976 – 9.5.1999)

Fatmir Hajdar Hyseni (10.4.1976 - 9.5.1999)

Dëshmori 23-vjeçar, Fatmir Hyseni, lindur në fshatin Mavri (ish-Sllatinë), i biri i Hajdarit dhe i Zahasë, rrjedh nga një familje e shtresës së mesme. Shkollën 8-vjeçare e kreu në fshatin e lindjes, ndërsa të mesmen e la përgjysmë, të cilën e vazhdonte në qytetin e Besianës (ish-Podujevë). Familja e Fatmirit ...

Më shumë...

Besim Daut Halilaj (25.4.1967 – 9.5.1998)

Besim Daut Halilaj (25.4.1967 - 9.5.1998)

Besim Halilaj është njëri ndër dëshmorët e parë të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Për çlirimin e atdheut nga barbaria serbe, ka rënë dëshmorë edhe vëllai i Besimit, Alban Halilaj, po ashtu edhe babai i tij, Daut Halilaj, mësues dhe atdhetar i njohur i Drenicës. Familja Halilaj e Grykasit ...

Më shumë...