Kultura

Mehmet Bislimi: NJË SIHARIQ I MADH

   (Makthi i një ëndrre)        – Sa kishte ngrysur dita, atij po i rëndonte koka, as fjetur as zgjuar, po hynte pa dashje nën sqetullat e një gjumi të rëndë, i pa mundur që të përballoi peshën e pushtetit të qepallave më, në çast, sikur ia bëhu ai…       -Mirë së …

Më shumë...

Shefqet DIBRANI: Tradita e Shkollës shqipe në Mërgim

Pothuajse e gjithë tradita e shkollës shqipe lidhet me mërgimin. Figurat më të shquara shqiptare në fusha të ndryshme të shkencës, artit dhe pedagogjisë, që për kushtet e pushtimit të vendlindjes nga turqit apo pushtimet e mëhershme dhe deri tek këto në ditët e sotme, u detyruan ta zhvillojnë veprimtarinë …

Më shumë...

A.Q. Roza Sarah Eshkenazi ( 1895- 1980) ka qenë këngëtarja më e njohur, më e çmuar në Turqi dhe në Greqi, pothuajse gjatë tërë shekullit XX

Me zërin e saj melodik, me këndimin plot afsh dhe përkushtim të këngëve hebraike, armene, turke e sidomos greke, Roza Eshkenazi  ka mbetur këngëtarja më e njohur e Mesdheut, legjenda e këngëve tradicionale, hebraike, turke dhe greke. Me zërin e saj apasionues, këndimin me tërë afshin, ajo ngriti peshë jo vetëm …

Më shumë...

Xhevat Ukshini: Gazeta “The Hindu“ mbi romanin e Ismail Kadaresë „Tri këngë zie për Kosovën“

Gazeta e madhe e Indisë në gjuhën angleze „The Hindu“ në njërin prej numrave të gushtit  ka botuar  shkrimin  me titullin „identiteti dhe territoret gjuhësore“ të profesorit të letërsisë angleze Alok Bhalla, i cili  merret  me studimin e  asaj letërsie, që për objekt të saj ka ndarjen. Autor i shumë …

Më shumë...

Kadri Rexha: Lulet e lirisë në këngën e popullit

(Në 15-vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve të kombit: Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu) Sipas traditës sonë shekullore përjetësimi i heroit në këngë paraqet ngjarje të veçantë. Sepse populli nuk ia falë këngën gjithkujt, sepse populli nuk ka hatër e as mëshirë. Kënga e popullit kërkon prova të …

Më shumë...

Poeti i dashuruar në vargun poetik

Poeti, veprimtari dhe idealisti, Selman Dervishi, radhitet në mesin e krijuesve që kanë bërë emër sidomos pas luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe fitores historike të shqiptarëve kundër kolonializmit e hegjemonizmit shekullor serb. Ai ka shkruar poezi që nga mosha rinore. Ka bashkëpunuar me revistat e shkollave dhe me gazetat e …

Më shumë...

Fadil Shyti: PËRPJEKJE SKANDALOZE E RTK-SË, PËR REHABILITIMIN E PIONIERËVE TË TITOS!

Një plak i urtë nga Drenica, tash dëshmor i lirisë – duke folur kundër manipuluesve të historisë dhe rrenave të tyre, thoshte:Nuk po më vjen mërzi se po rrejnë, por po më vjen mërzi se po kujtojnë se po u besoj! Më 9. 4.2007, në njërin nga emisionet e një …

Më shumë...

QERIMANE POLISI “FOLKLORI DHE TRADITAT STRUGANE”

Trevat shqiptare brez pas brezi kultivuan dhe ruajtën me xhelozi traditën, kulturën, folklorin, veshjet, artizanatet, dhe gjithë ata që e përbëjnë në përgjithësi karakteristikat e një populli. Brezat shkuan e u ndërruan, erdhën gjeneratat e reja por në thelb, traditat mbetën të kujtohen dhe të përfaqësojnë veçoritë e trevave dhe …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Mërgata e martirizuar

(Vështrim për librin “Atentatet” të veprimtarit dhe publicistit, Ibrahim Kelmendi)Përderisa shkrimtari, Nasho Jorgaqi mërgatën shqiptare në Perëndim e kishte emërtuar “Mërgata e Qyqeve”, e cila jo vetëm sepse qe përshkruar, por në shumë segmente ishte e tillë, veprimtari dhe publicisti i mirënjohur nga Kosova, Ibrahim Kelmendi, librin e tij me …

Më shumë...

Mr. Kadri Rexha: BALADË PËR TOKËN E DJEGUR

( Çast me këngën “Prej Prokupje deri në Nish”, kënduar nga rapsodi Dervish Shaqa) Kënga “Prej Prokupje deri në Nish” radhitet në mesin e kryeveprave të epikës sonë historike. E krijuar afërsisht para dyqind vjetësh kjo këngë është kënduar thuaja nga të gjithë rapsodët e shquar shqiptar. E kënduar me një …

Më shumë...

Faik Islami: Mjerimi i Letërsisë me “Otellon…” e Ben Blushit

  Ditë më parë Ministria e Kulturës, nëpërmjet një ceremonie festive, bëri të njohur fituesit e konkursit për veprat më të mira letrare të vitit që sapo u mbyll. E sikurse dhe u bëmë me dije, në gjininë e romanit, ia dhuroi vendin e parë Ben Blushit, me romanin e tij …

Më shumë...

Mr. Kadri Rexha: NË SHQIPËRI GJETËM NJË NËNË

 ( Me rastin e 55-vjetorit të arratisjes së rapsodit Dervish Shaqa)Rapsodi kombëtar në kohë zezoneNë odat e Dukagjinit dhe më gjerë kënga e rapsodit Dervish Shaqa ishte bërë institucion i historisë dhe traditës, arkiv i kronikave të gjalla, ishte bërë ndjenjë dhe përjetësim kombëtar. Kënga e tij, kudo që dëgjohej, …

Më shumë...

Zymer Neziri: LETËRSIA GOJORE DHE IDENTITETI KOMBËTAR SHQIPTAR

(Fjala e mbylljes në simpoziumin shkencor ndërkombëtar Letërsia gojore dhe identiteti kombëtar shqiptar, Ulqin, më 18 shtator 2011)   Të nderuar të pranishëm, simpoziumi shkencor ndërkombëtar Letërsia gojore dhe identiteti kombëtar shqiptar, që i filloi punimet sot, pas leximit të referatit, të kumtesave dhe të dis­kutimeve, po përfundon sonte. Në këtë simpozium u lexuan, sipas pro­g­ra­mit, 16 kumtesa, referati dhe …

Më shumë...

Mr. Sheremet Krasniqi: Dromca kujtimesh nga takimet me shkrimtarin Sulejman Krasniqi

Me shkrimtarin e madh Sulejman Krasniqi u njoha para 31 vjetësh, më 1980, kur një grup studentësh të shkallës së tretë qëndruam një muaj në Shqipëri me punë  studimore. Atëbotë, ai ma dhuroi romanin e tij “Prijësja e komitëve “ kushtuar Shote Galicës.   Më 1995 e kalova ilegalisht kufirin dhe …

Më shumë...

A.Q: “Konstandini i Vogëlthi”, kënduar nga këngëtari arvanitas, Thanasi Moraiti

Motivi i mbajtjes së besës bashkëshortore, është ndër motivet më të moçme të kujtesës shpirtërore shqiptare dhe ka të ngjarë të ketë qenë analog me motivin e kthimit të Odiseut në Itakë, sipas përshkrimeve që ka bërë rapsodi grek, Homeri, babai i eposit në letërsinë botërore. Kënga e Konstandinit, e …

Më shumë...

Prof. dr. Mehdi Polisi: Sami Frashëri njohës i Kur’anit

Dijetari i njohur turk, Levendi, në veprën e tij monografike për Sami Frashërin, duke u mbështetur në tri burime kryesore shkruan se Sami Frashëri ka përkthyer edhe Kur’anin, por, gjithnjë sipas këtyre burimeve, Këshilli i Kontrollit të Sheriatit, të cilit Samiu ia kishte paraqitur kërkesën për të marrë lejen e …

Më shumë...