Fillimi / Lajmet (faqe 1717)

Lajmet

Ymeri: Nuk ka më bashkëpunim opozitar

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri ka pranuar se prej sot nuk ka bashkëpunim mes tri partive opozitare. Ai ka theksuar se AAK dhe Nisma kanë vendosur që tash e tutje kundërshtimin e tyre ta vazhdojnë pa Vetëvendosjen. Ymeri konsideron se vendimet e njëanshme të AAK-së kanë ndikuar në ftohjen e ...

Më shumë...

Kuçi vlerëson lart Veselin për kryetar të PDK-së

Hajredin Kuçi

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi ka vlerësuar se Kadri Veseli ka kapacitet njerëzor, intelektual, moral dhe politik për ta udhëhequr këtë subjekt politik. Ai ka shprehur bindjen se Veseli do të vazhdojë rrugën në të cilën Thaçi dhe të tjerët e sollën PDK-në si partinë e parë dhe prijëse të ...

Më shumë...

Avokatët serbë e quajnë kriminelin Ivanoviq ‘Mendela i Kosovës’

Avokatët serbë e quajnë kriminelin Ivanoviq ‘Mendela i Kosovës’

Personat publik në Serbi shpesh dinë të bëjnë skena patetike kur vjen puna te serbët e Kosovës. Dragolub Gjorgjeviq, përfaqësues i Shoqatës së Avokatëve të Serbisë, e ka quajtur Oliver Ivanoviqin si ‘Nelson Mendela’ i Kosovës, pavarësisht se ai është gjetur fajtor për akuzat krime lufte ndaj shqiptarëve në veri ...

Më shumë...

Kadaj-Bujupi: Nuk kisha mos-marrëveshje personale me AAK-në

Kadaj-Bujupi: Merkel e ka konfirmuar që nuk do të ketë ndarje të Kosovës ashtu siç u promovua kohëve të fundit

Ish-deputetja e AAK-së, Donika Kadaj-Bajupi në një intervistë për gazetën ditore ‘Zëri’, ka shpjeguar shkaqet e braktisjes së këtij subjekti dhe aderimit në Vetëvendosje. Ajo ka mohuar se është larguar për shkak të mos-marrëveshjeve personale, por ka thënë se ka dallime konceptuale me partinë e Ramush Haradinajt. Kadaj-Bujupi e ka ...

Më shumë...

Avokatët shpresojnë se do të lirohen Sulejman Selimi, Sami Lushtaku e të tjerët

Tomë Gashi: Skandali më i madh juridik i pasluftës është mbajtja në paraburgim e Sylejman Selimit dhe Jahir Demakut

Avokatët Tomë Gashi dhe Tahir Rrecaj  shpresojnë se Vendimi i shkallës së dytë për të rikthyer në shqyrtim gjyqësor lëndën kundër Sylejman Selimit, Sami Lushtakut e të dhjetë ushtarëve e eprorëve të UÇK-së nga Zona e Drenicës,  gjatë këtij shqyrtimi Gjykata e Apelit do t’i liroj nga akuzat të gjithë ...

Më shumë...

Serbët ndihen të fyer e të poshtëruar për shkak se Rusia shpalosi Flamurin e Kosovës

rusi

Disa medie në Serbi  janë shprehur tejet të indinjuara jo vetëm me  triumfin e Majlinda Kelmendit në Kampionatin evropian të xhudos, por shumë më tepër për shkak se Garda Ceremoniale ka intonuar Himnin e Kosovës dhe ka afishuar Flamurin e saj, me rastin e shpalljes kampion Evrope të Majlinda Kelmendit. ...

Më shumë...

Beogradi kërkon lirimin me kusht të kriminelit, Oliver Ivanoviq

Beogradi kërkon lirimin me kusht të kriminelit, Oliver Ivanoviq

Qeveria serbe po kërkon nga bashkësia ndërkombëtare që të lirojë me kusht kryetarin e Nismës Qytetare ‘Serbia, Demokracia, Drejtësia’, Oliver Ivanoviq. Pavarësisht se ky është dënuar me një dënim minimal pasi që është gjetur fajtor për krime lufte ndaj shqiptarëve, zyrtarët në Beograd vlerësojnë se Ivanoviq është dënuar nga një ...

Më shumë...

Pacolli: Synojmë t’i fitojmë 20% të votave

Behxhet Pacolli

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli në një intervistë dhënë për Klan Kosova, ka folur për një plan të veçantë për t’i fituar 20 përqind të votave, kurdo që të mbahen zgjedhjet e reja. Ai ka thënë se ka filluar me ndryshime rrënjësore brenda partisë, duke e filtruar nga siç ka ...

Më shumë...

Mustafa: Nuk ka qëndrim zyrtar në lidhje me vizat

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se ende nuk ka ndonjë qëndrim në lidhje me liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Ai ka thënë se ka deklarata dhe shkrime të llojllojshme, por jo edhe deklarata zyrtare nga Brukseli. “Çfarë është e sigurt tani, është se ne ...

Më shumë...

128 zyrtarë policorë marrin gradën rreshter

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Në një ceremoni solemne, Policia e Kosovës ka graduar 128 zyrtarë policor me gradën rreshter. Me këtë rast, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Shpend Maxhuni, theksoi se përvoja e fituar, aftësitë, trajnimet dhe avancimet e këtyre zyrtarëve policorë do t’i mundësojnë policisë në realizimin e zotimit dhe detyrimit në mbrojtjen ...

Më shumë...

Shkupi sot protestoi kuqezi

Shkupi sot protestoi kuqezi

Mijëra qytetarë shqiptarë morën pjesë në protestën e sotme në Shkup me moton ‘Ndal Sistemit’, ku shprehën revoltën ndaj proceseve të montuara politike në Maqedoni dhe padrejtësive të tjera me të cilat po përballen shqiptarët. Protestuesit nisën marshin e tyre paqësor nga Bitpazari, duke vazhduar më pas deri te ndërtesa ...

Më shumë...

Rama: Deklarata e Berishës tregon se ai i trembet reformës në drejtësi

Rama

Kryeministri, Edi Rama ka vlerësuar se thirrja e Sali Berishës për armatosjen e qytetarëve kundër Qeverisë, e radhit atë në mesin e atyre që nuk e duan reformën në drejtësi. Në një paraqitje para medieve, kreu i Qeverisë shqiptare ka vlerësuar se sa më shumë po rritet presioni i publikut ...

Më shumë...

OSBE do të ndihmojë mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë

Serbia dhe Spanja bojkotojnë konferencën e OSBE-së për shkak të Kosovës

Misioni i OSBE-së do të jetë i tëri në shërbim të lehtësimit të mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë, pavarësisht se ato përbëjnë shkelje të rëndshme të sovranitetit të shtetit tonë. Ky mision ka njoftuar se do të hapë pesë qendra me degë përkatëse nëpër Kosovë, më 24 ...

Më shumë...

Veseli: Do të anëtarësoj PDK-në në familjen e partive të djathta evropiane

Kadri Veseli

Gjatë një konference të mbajtur në selinë qendrore të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka shpallur kandidaturën për kryetar të partisë më të votuar në vend. Ai ka sqaruar para gazetarëve se këtë vendim e ka marrë pas konsultimeve me familjen dhe kolegët. “Pas një konsultimi me bashkëshorten, familjen ...

Më shumë...

Krasniqi: AAK jo vetëm po flirton, por edhe po bashkëpunon me pushtetin

Deputeti i PSD-së, Frashër Krasniqi thotë se për herë të parë politika po bëhet së bashku përballë Serbisë

Nuk kanë të ndalur përplasjet verbale mes partive që para disa muajsh përbënin opozitën e bashkuar. Situata është tendosur edhe më pas deklaratës së ish-anëtarit të Kryesisë së AAK-së, Burim Ramadani i cili ka akuzuar në mënyrë të tërthortë anëtarët e Vetëvendosjes për sulmet me koktej mollotovi dhe djegien e ...

Më shumë...

Kryetari, Thaçi priti në takim ambasadorin britanik, O’Connell

Kryetari, Thaçi priti në takim ambasadorin britanik, O’Connell

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi priti sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairi O’Connell. Në këtë takim, ata biseduan për bashkëpunimin e mirë mes dy vendeve dhe mundësinë e thellimit të marrëdhënieve. Kryetari, Thaçi përmendi se Kosova ka shmangur zhytjen në krizë politike dhe se ditët ...

Më shumë...