Airport Adem Jashari
kek
tv dielli
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 1852)

Lajmet

Ismet Hajrullahu: Cili Flamur mund ta përfaqësojë Kosovën?

  Duke i ofruar simbole shtetërore Kosovës, që nuk i përfaqësojnë vlerat tona të mirëfillta kombëtare, në këto kohëra të papërshtatshme, krejtësisht të errëta, i hapet rruga sharlatanizmit politik që të pranojë copëtimin e mëtejshëm dhe mohimin e autoktonisë shqiptare në Kosovë. Po të mos ishte kështu nuk do të ...

Më shumë...

ROLI I GJERMANISË NË ZGJEDHJEN E ÇËSHTJES SË KOSOVËS, shkruar nga Abdullah Prapashtica

  Me fillimin e këtij viti, Kancelarja e Republikës së Gjermanisë, zonja Merkel e mori mandatin në krye të Bashkimit Evropian për periudhën e ardhshme. Momentalisht në Kosovë ne krye të institucioneve më te rëndësishme ndërkombëtare i kemi udhëheqës diplomatët dhe gjeneralët gjermanë. Pikërisht në kohën kur Këshilli i Sigurimit ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Republika e Kosovës është realitet

  Lajmi i fundit që erdhi nga tejoqeani, pikërisht nga Amerika për ftesën zyrtare të presidentit Bush për zyrtarët më të lartë të vendit: presidentin Sejdiu, kryeminstrin Thaçi dhe ministrin e Punëve të Jashtme Hyseni është vërtet inkurajues dhe shumë domethënës, është një pranim i hapur dhe përkrahje zyrtare e ...

Më shumë...

Qerimane Polisi: “Mos na rëndoni edhe më shumë!

Të përballur me sfida të mëdha, në një papunësi të theksuar, me një jetë të shtrenjtë, me çmime që mezi i mba xhepi i qytetarit të mjerë, ne sot na duhet të përballemi edhe me një “dhuratë” të çmuar që na doli nga xhepi i nuk e dimë se kujt. Haraçi ...

Më shumë...

Koço DANAJ: PRESIDENTI BUSH SHPREHET KUNDËR PAVARSISË SË KOSOVËS NGA SHQIPËRIA!

  Rryma politike në Tiranë, Prishtinë apo Tetovë (që)preferon më shumë tezën e Boris Tadiçit mbi pavarsinë politike dhe ekonomike të Kosovës apo mbi zhvillimin ekonomik të Gruevskit.Pas pavarsisë juridike të Kosovës, thelbi i luftës politike në hapsirën shqiptare do të jetë : Shqiptarë apo otomanë ?!…Duket se analiza dhe ...

Më shumë...

Halil Katana: AKTI I PROKURORIT SHUAIP PRESHEVA DHE PËRQASJA E SOTME

Shuaip Presheva ka qenë prokuror i Prishtinës në vitet e pushtimit nazist. Në atë kohë, Shqipëria dhe një pjesë e Kosovës me Vise, kanë qenë të “bashkuara” nën një administratë kuislinge të përbashkët. Ministër i Brendshëm për një kohë, ka qenë xhelati famëkeq nazist, Xhafer Deva. Në tetor të vitit 1943, ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Disa nga sfidat e ardhshme të cilat e presin Kosovën e pavarur

Ballkani ka qënë përherë zonë interesash të Fuqive të Mëdha. Nuk ka ngelë perandor i botës pa e vizituar, si asnjë rajon tjetër të globit. Dikur zonë interesash midis Perandorisë Perse dhe Romës, më vonë midis Perandorisë Bizantine dhe Rusisë; pastaj midis Perandorisë Turke dhe asaj Austro-Hungareze dhe asaj Ruse; ...

Më shumë...

Mehdi Krasniqi: Serbia e fitoi betejën në OKB, por e humbi Bashkimin Evropian

  Dy janë synimet e politikanëve serbë që i presin nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, e para: hapja e çështjes së Kosovës në një front tjetër të ri politik, në të cilin Rusia dhe SHBA-të do të konfrontoheshin politikisht, dhe OKB-ja, do të kërkonte sërish seanca të jashtëzakonshme me të ...

Më shumë...

Kush po e kërcënon Kosovën nga brenda?(koment i RKL-së)

  Zhvillimet e fundit në vendin tonë, i tërë procesi i quajtur politik, sidomos pas shtyrjes së afatit për përcaktimin e statusit të Kosovës, ka marrë rrugën drejt prapakthimit. “Ekipi negociator” ka marrë goditjen vendimtare, ashtu sikurse edhe tërë ai goxha proces i bisedimeve ku flitej e propagandohej për fitore ...

Më shumë...

Fadil SHYTI: “POPULLI SHQIPTAR DO TË ECË ME VENDOSMËRI NË RRUGËN E TIJ DERI NË FITORE

  Gjendja tepër konfuze që e ka përfshirë politikën “demokratike shqiptare” në përgjithësi dhe politikën e “Grupit të Unitetit” në Prishtinë, në veçanti, për zgjidhjen e çështjes shqiptare dhe asaj të Kosovës si pjesë parësore gjatë këtyre viteve, natyrisht se i ka bërë të bien në kundërthënie të papajtueshme dy ...

Më shumë...

RKL: Serbia, xhandar i Rusisë në Ballkan

  Roli i Rusisë në krijimin dhe mbështetjen e shteteve sllave në Ballkan ka qenë dhe po mbetet një rol i fuqishëm dhe gjithnjë konstant në drejtim të zgjerimit të hegjemonisë ruse dhe sllave në të kaluarën, por edhe aktualisht, në kohën kur shtetet e rajonit po shfaqin interesim për ...

Më shumë...

Prononcimet e korit eufemistik të mimikërisë: Lama, Gashi, Rexhepi, Hysa, Kosumi

Në kohën kur për herë të parë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, u thyen heshtat mes Rusisë dhe disa vendeve anëtare të KS të OKB-së, lidhur me statusin e Kosovës, në kohën kur diplomati i mirënjohur i kalibrit jo vetëm amerikan, por edhe botëror, Riçard Hollbruk, paralajmëron Rusinë se ...

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: UNË NUK HEQ DORË NGA RIBASHKIMI KOMBËTAR!

  E falënderoj zotin Baki Ymeri, i cili ka pasqyruar rastin të sulmit fizik kundër meje për gazetën “Ndryshe” të Tiranës. Gjithsesi, e konsideroj të domosdoshme të reagoj kundër pohimeve të fundit të artikullit të tij, duke e pasur të qartë se sa kohë jetoj, frymoj do të jem mbrojtëse ...

Më shumë...

Intervistë speciale e gazetarit sicilian, Orazio Vasta dhënë Radios-Kosova e lirë

Disa të dhëna jetëshkruese për gazetarin dhe shkrimtarin e njohur sicilian, Orazio VastaOracio Vasta ka lindur në Katania në vitit 1959 në një familje proletare. Qysh nga rinia në “Lidhjen studentore” ishte një gazetar i ri që merrej me temat marksiste të vitit 1968. Në vitet në vazhdim, gjatë shkollimit ...

Më shumë...

Serbia, po e tregon fytyrën e vet të vërtetë sodomiste (RKL

Me vjet e decenie të tëra intelektualët dhe historianët shqiptarë, dhe jo vetëm këta, janë munduar të ia bëjnë me dije botës së qytetëruar se në mesin e serbëve jeton një botë demoniake, e “krijuar” vetëm për të kryer krime dhe monstruozitete ndër më të djallëzuarat. Rasti i fundit i manifestimit ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Cilat ishin akuzat e Ibrahim Rugovës kundër UÇK-së?!

  Çka i thotë Ibrahim Rugova, presidentit Klinton, për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës?! Ndonëse takimi i Ibrahim Rugovës me varrmihësin e shqiptarëve Sllobodan Millosheviq futi huti dhe shkaktoi indinjatë të thellë te populli shqiptar në Kosovë e gjetiu, diplomacia amerikane për ta relaksuar këtë gjendje të krijuar, bëri një hap ...

Më shumë...