Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1027)

Ahmet Qeriqi

Agron Shele: Brukseli shokohet me barbaritë serbe në Kosovë!

Promovohen në Bruksel  veprat e Dr Nusret Pllanës: “Terrori i Serbisë  pushtuese mbi shqiptarët 1844-1999 ”  , “Intervenimi i NATO- S  në Kosovë” dhe filmi dokumentar “Rrugëtimi i një libri nëpër  botë”   Me rastin e 15-Vjetorit të Intervenimit Humanitar dhe Ushtarak të NATO- S në Kosovë, në një nga ...

Më shumë...

M. Bislimi: Çdo ditë pranvere na përkujton Komandant Plakun, sepse vepra e tij kurrë s’ do të plaket

Sa herë që vjen pranvera na kujton shumë ngjarje të rënda, të stuhishme të madhërishme, ngjarje kthesash të mëdha për fatin e Kosovës dhe në mënyrë të pamohueshme shkatërrimin e ish Jugosllavisë nga demonstratat e fuqishme shqiptare që tunden themelet e asaj kreatore përfundimisht. Kjo Jugosllavi nuk u ribë më ...

Më shumë...

RKL: Pse nuk janë gjepura krahasimet e Kosovës me Krimenë

Në deklaratat e tij, si kundërpërgjigje ndaj fjalimit të kryetarit të Federatës ruse, Vladimir Putin, i cili hoqi një paralele mes pavarësisë së Kosovës dhe referendumit për ribashkimin e Krimesë me Rusinë, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka dhënë një prononcim të ngutshëm, jo diplomatik, të ngurtë dhe krejtësisht të ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Një roman për Çamërinë, dhembjen tonë të madhe

(Arben Kondi: “Rikthim në Çamëri”, botimi i gjashtë, Shtëpia Botuese “Ilar”, Tiranë 2012)   Romanin  historik e udhëpërshkrues “Rikthim në Çamëri”, të shkrimtarit Arben Kondi, herën e parë e kam lexuar gjatë një pushimi në fshatin turistik “Mali i Robit”, në qershor të vitit 2011, ndërsa  për herë të dytë ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala Bajgora: A është rritja e rrogave pozitivitet i domosdoshëm apo imoralitet?

Kryeministri aktual i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi mori një vendim me të cilin rriten rrogat në mënyrë lineare prej 25% për të gjithë të punësuarit në Kosovë përjashtuar rastet kur të punësuarit vet financohen apo ata që janë të punësuar në sektorin privat. Natyrisht se reagimet e para ishin ...

Më shumë...

Lerdikion Jupaj: Shkëlqimi dhe Rënia e Televizioneve Shqiptare

Me ndryshimin e sistemit politiko shoqëror në Shqipëri pas vitit 90 dhe kalimin e saj në një shoqëri demokratiko – kapitaliste, duhet të ndryshonte edhe roli dhe objektivat e masmedias shqiptare. Them duhet sepse masmedia shqiptare jo vetëm që nuk ndryshoi rol dhe objektiv por vazhdoi edhe me tej në ...

Më shumë...

A. Q. Një ligj antishqiptar, anticivilizues, fyes për moralin dhe traditën historike të shqiptarëve

Askund në botën e qytetëruar nuk nxirren ligje që kufizojnë vullnetin dhe përcaktimin e qytetarit për t’ iu bashkuar një grupi, një kombi, një feje, apo një ideologjie të caktuar. Me aprovimin e këtij ligji sanksionohet e drejta e natyrshme e shqiptarëve për të mbrojtur bashkëkombësit e tyre në trojet ...

Më shumë...

RKL: Rritja e pagave, hipokrizia e opozitës dhe deputetëve

Rritja e pagave 25 për qind nga Qeveria e Kosovës për shërbyesit civilë dhe për tërë aparaturën shtetërore është bërë mollë sherri në mes të deputetëve të opozitës dhe të pozitës. Kryeministri i Kosovës, Hashim  Thaçi u akuzua se i ka rritur pagat në prag të zgjedhjeve të përgjithshme dhe ...

Më shumë...

Nga Frank Shkreli: Drejtësi për viktimat e komunizmit

 Më heret këtë muaj në Budapesht të Hungarisë filloi gjyqi i një prej ish-zyrtarëve më të lartë komunist të atij vendi, i akuzuar për krime që kanë lidhje me vrasjet e ndodhura pas revolucionit anti-komunist të dështuar hungarez, në vitin 1956.  Ish-zyrtari i lartë komunist hungarez, i cili gjëndet përball ...

Më shumë...

RKL: ASHAK-u u dashka të emërtohet: Josip Broz Tito-Sinan Hasani

Nënkryetari i ASHAK-ut “akademik”, Pajazit Nushi, në përpjekje për ta ruajtur këtë institucion, gjithnjë të tillë  sikur ka qenë qysh prej themelimit nga Jugosllavia dhe institucionet e Krahinës Socialiste të Kosovë Metohisë, ka bërë të ditur se kërkesat për heqjen e titullit të akademikut –Josip Broz Titos dhe Sinan Hasanit ...

Më shumë...

33 vjet nga Pranvera Lavdiplote e Lirisë

11 marsi i vitit 1981 shënoi epokën e stopimit të jugosllavizimit të shqiptarëve dhe trasoi rrugën për krijimin e Republikës së Kosovës   Demonstratat gjithë-popullore të Marsit dhe Prillit të viti 1981, shënuan kthesën vendimtare të ndarjes definitive të shqiptarëve të robëruar nga ish-RSFJ. Kërkesa për krijimin e një republike ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: 50 pyetje të pështira të një gjeografi-demograf-demagog

Ja si e zbulon fytyrën e vërtetë  kryetari i Akademisë së Shkencave të Kosovës!   Gjeografi i retarduar, kryetari aktual i ASHAK-ut, pjellë UDB-je, i cili me dy bashkëvendës të “Luginës së Preshevës” (Presevska Dolina) udhëheqë Akademinë e LDK-izuar, zbrazi nga goja e ndryrë e tij tërë mllefin e zemërimin ...

Më shumë...

Ismet Hajrullahu: Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe Alternativa Pacifiste

(Kumtesë e lexuar në Forumin  e 6-të publik  te organizuar nga Akademia Shqiptare e Arteve dhe e Shkencave me rastin e 6-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës.)     Për dallim nga popujt e tjerë në ish-Jugosllavi, shqiptarëve të Kosovës iu desh të organizonin një qëndresë kundër pushtimit serbo-jugosllav ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Xhordano Bruno dhe Halit Krasniqi

Emra të njohur janë këto dy personalitete. Kanë shumë gjëra të përbashkëta dhe gjithashtu një fat të njëjtë ndonëse koha kur kanë jetuar dhe vepruar është krejtësisht tjetër. Edhe rrethanat dhe mundësitë gjithashtu! Dallimi midis këtyre dy personaliteteve qëndron në faktin se kanë bërë histori në kohë të ndryshme.   ...

Më shumë...

A. Fetahu: Hapja e Mësonjëtores së parë shqipe në Korçë ishte një fitore e madhe për shqiptarët

Dita e Mësuesit është një festë e karakterit historik, arsimor e kulturor, që i kushtohet personelit arsimor-edukativ të të gjitha niveleve të arsimit, prej shkollës fillore, deri në universitet. Në kalendarin e festave të ndryshme, në vende të ndryshme shënojnë e kremtojnë data të ndryshme nga historia e tyre. Dita ...

Më shumë...

Mehmet Buslimi: Beqir Mehës

një shekull me pushkët e lirisë në dorë një shekull në kërkim të bashkimit kombëtar një shekull rezistencë një shekull përkushtim një shekull luftë kundër pushtuesit barbarë Mehajt bijtë e dëshmuar të shqiptarisë Meha i parë Mehajt themeli i lirisë   tri gjenerata Emini Nebihu Tahiri Beqari stërgjyshi gjyshi i ...

Më shumë...