Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1027)

Ahmet Qeriqi

Rrustem Geci: Epika e Brezës kryengritëse

Rrustem Geci

 ( Në Brezë të Ilirisë, në veri-perëndim të Shkupit, në lartësinë mbidetare 1500 metra, tek vendi i quajtur “Livadhi i madh”, po ndërtohet Memoriali i Dëshmorëve dhe Martirëve të Kombit, për 62 të rënë të atdheut për çlirim! Historia kurrë s´mund të jetë e vdekur, nëse ne jemi në hap ...

Më shumë...

Kodheli: Rusia paraqet rrezik për vendet e Ballkanit

Mimi Kodheli

Ministrja shqiptare e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, Në ditën e dytë të punimeve të Asamblesë parlametare të NATO-s, në Komitetin e Mbrojtjes dhe Sigurisë, ka shprehur domosdoshmërinë e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE, për t’iu shpëtuar influencave ruse dhe frymës së radikalizimit. Përfitoj nga ky rast t’iu shpreh të gjithëve ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: Duhet të përkrahim sinqerisht njëri-tjetrin që të ndërtojmë një të ardhme të barabartë

Hashim Thaçi

 Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalën e tij në Samitin e Brdo Birionit, që po mbahet në Sarajevë ka deklaruar se dialogu, pajtimi, mirëbesimi, miqësia bashkëpunimi dhe në fund integrimi janë e ardhmja e rajonit tonë. “Duhet të përkrahim sinqerisht njëri-tjetrin që të ndërtojmë një të ardhme në të cilën ...

Më shumë...

Murat Meha do të flasë në Komisionin për Integrime Evropiane për demarkacionin me Malin e Zi

Murat Meha

Kryesuesi i Komisionit Shterëror për Shënjimin e Vijës Kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, z. Murat Meha pritet që ditën e martë të flasë në Komisionin për Integrime Evropiane lidhur me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Ky njoftim  është bërë i ditur ditur nga agjenda e Kuvendit ...

Më shumë...

Qendra tregtare “Victoria” në Nottingham të Anglisë, është evakuuar pas alarmit për vendosjen e një bombe

Qendra tregtare “Victoria” në Nottingham të Anglisë, është evakuuar pas alarmit për vendosjen e një bombe

Burimet botërore të lajmeve bëjnë të ditur se personeli i Qendrës tregtare “Victoria” në Nottingham të Anglisë, është evakuuar pas alarmit për një bombë të vendosur brenda mjediseve të saj. Zyrtarët policorë kanë shkuar në vendin e ngjarjes për të hetuar pas zërave për një valixhe të dyshimtë. Vetëm disa ...

Më shumë...

NATO përballet me një mjedis të ri ku Rusia e sheh aleancën si kundërshtare

Rusia po e fuqizon “Bashkimin e Shteteve Ortodokse” të Ballkanit për t’ ia kundërvënë NATO-s

Rusia dhe kërcënimi i saj ndaj vendeve anëtare të Aleancës, ka qenë kryefjala e ditës së parë të punimeve të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, që mbahet në Tiranë. Në çeljen e punimeve të kësaj Asambleje, Presidenti i saj, Michale Turner, e ka renditur këtë çështje, ne prioritetet kryesore te Aleancës. ...

Më shumë...

Në Sarajevë ka filluar punimet Samiti 100

Kryetari Thaçi

Në Sarajevë ka filluar punimet Samiti 100, një nismë që mbledhë afaristë nga rajoni, dhe që i paraprinë Samitit të Bërdo-Brionit, të kryetarëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në Sarajevë për herë të parë në këtë nivel merr pjesë edhe kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetari i Serbisë, Tomislav ...

Më shumë...

Dërguti: Nëse Qeveria insiston ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi do të ketë protesta

Aida Dërguti

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje!, Aida Dërguti, ka paralajmëruar se mund të ketë protesta nëse Qeveria insiston në ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Në këtë intervistë dhënë gazetës “Epoka e re”, Dërguti ka thënë se, pavarësisht mospajtimeve që kanë me AAK-në ...

Më shumë...

Lulzim Aliu: Komuna e Ferizajt ka buxhet të falsifikuar

Mijëra qytetarë presin që sot në Kuvend të rishikohet buxheti ku do të përfitojnë nga 170 euro që u takojnë atyre

Lulzim Aliu, nënkryetari i Degës së PDK-së,  në Ferizaj, në një tubim me gazetarë ka deklaruar se komuna e Ferizajt ka buxhet të falsifikuar, kjo  nuk është akuzë, nuk është pretendim, por është realitet. Kjo e vërtetë doli në shesh në mbledhjen e jashtëzakonshme  të Kuvendit të Komunës të mbajtur ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Avdo Mexhedoviqi ishte “Homeri“ i Ballkanit

Ismet Azizi: Avdo Mexhedoviqi ishte “Homeri“ i Ballkanit

Këngët shqiptare të Eposit të Kreshnikëve janë cikël këngësh epike heroike legjendare. Ato radhiten ndër shtyllat më të rëndësishme artistike të kulturës shpirtërore të shqiptarëve. Eposi i Kreshnikëve është jehonë poetike disa shtresore e jetës së përbashkët (sh.VI-VIII), por edhe e konflikteve disa shekullore ndëretnike, e kacafytjeve dhe e përgjakjeve ...

Më shumë...

Kryeministri Isa Mustafa nuk begenis që Gani Koci ish-kuadër i UÇK-së ta drejtojë Ministrinë e Drejtësisë

Gani Koci

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se ndryshimet në Qeveri nuk po arrijnë të bëhen, për shkak se kryeministrit Isa Mustafa,  nuk lejon që Gani Koci ta marrë postin e ministrit të Drejtësisë,  edhe pse atë e ka propozuar PDK-ja e cila është në koalicion qeveritar më LDK-në e Isa Mustafës.  ...

Më shumë...

Ish-komandantit të UÇK-së, Azem Syla, ia kanë vazhduar paraburgimin edhe për tre muaj të tjerë

Azem Syla

Gjykata Themelore e Prishtinës, me kërkesë të prokurorisë së EULEX-it ia ka vazhduar paraburgimin, Azem Sylës edhe për tre muaj të tjerë, ka bërë të ditur avokati, Tomë Gashi, i cili edhe e ka kundërshtuar vendimin. Azem Syla ka një muaj që po mbahet në paraburgim, pasi është në mesin ...

Më shumë...

Angelika Viets: Gjermania është duke ndjekur me interesim çështjen e demarkacionit Kosovë-Mali i Zi

Angelika Veits

Në një intervistë për “Kosovapress”, mbasadorja e Gjermanisë në Kosovë, Angelika Viets, ka deklaruar se shteti gjerman është duke ndjekur me interesim të madh çështjen e marrëveshjes për demarkacionin Kosovë-Mali i Zi. Ajo  ka thënë se verifikimet për çështjen e demarkacionit tashmë janë kryer edhe nga ekspertët ndërkombëtarë dhe rezultatet ...

Më shumë...

Përparimi befasues i ISIS-it në rajonin e dy qyteteve nën kontroll të kryengritësve sirianë

Sulmi në Rusi

Të paktën 100 mijë njerëz janë bllokuar përgjatë kufirit të Sirisë me Turqinë, pasi Shteti Islamik depërtoi nëpër territorin nën kontroll të kryengritësve të provincës siriane të Halepit.  Përparimi befasues i ISIS-it në rajonin e dy qyteteve nën kontroll të kryengritësve sirianë ndodhi në moment kur xhihadistët ballafaqohen me ofensivë ...

Më shumë...

Fajon: Zgjidhja për çështjen e demarkacionit të gjendet pa e hapur procesin e rinegocimit

Fajon: Ideja për shkëmbimin e territoreve është e rrezikshme, ndryshimi i kufijve mund të çojë në konflikte e luftra

Raportuesja për çështjen e vizave në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon  kërkon që zgjidhja për çështjen e demarkacionit të kufirit  mes Kosovës dhe Malit të Zi  të gjendet pa e hapur  procesin  në rinegocim. Deputetja sllovene ka thënë se duhet të gjendet zgjidhje kompromisi nga palët. “Atmosfera në Komisionin Evropian, nuk ...

Më shumë...

Bedri Islami: A është Muli (Flamuri) i vetëm? Po “Hutini”, “Sqepari”, “Safeti”, “Ariu” apo “Pashtriku”?!

Bedri Islami

Nuk jam habitur aspak kur kam mësuar ngjarjen e ndodhur me Flamur Nokën, “misionarin” e flaktë të Partisë Demokratike, udhëtimin e tij drejt ish-shtetit jugosllav, arrestimin, mbajtjen në paraburgim, informacionet e dhëna nga ai për UDB-në dhe nënshkrimin e çfarëdo dokumenti që mund t’i kenë paraqitur ato. Nuk jam habitur ...

Më shumë...