Ahmet Qeriqi

Prokuroria Themelore ka pranuar raportin e autopsisë nga Instituti i Mjekësisë Ligjore, për Astrit Deharin

Autopsia e Astrit Deharit

Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit bëri të ditur se Prokuroria Themelore në Prizren ka pranuar sot raportin e autopsisë nga Instituti i Mjekësisë Ligjore, për Astrit Deharin. Zyra në konsultim me familjen Dehari ndërkohë do ta informojnë opinionin publik me rezultatet e raportit të cilin e kanë pranuar sot. Menjëherë …

Më shumë...

FMN-ja i ka vënë kusht Qeverisë së Kosovës që të gjejë një zgjidhje reale të pagesës për veteranët

FMN-ja i ka vënë kusht Qeverisë së Kosovës që të gjejë një zgjidhje reale të pagesës për veteranët

Fondi Monetar Ndërkombëtar i ka vënë kushtin kryesor Qeverisë së Kosovës që të gjejë një zgjidhje sa më të shpejtë të pagesës për veteranët, përndryshe Kosova rrezikon të mos i marrë 100 milionë euro, që i takojnë me marrëveshjen Stand By. Zyrtarë të këtij fondi kanë bërë të ditur se …

Më shumë...

Tomë Gashi: Prokurori Metush Biraj ka thënë se provat nuk mund të na i japë, sepse nuk i posedon

Tomë Gashi: Prokurori Metush Biraj ka thënë se provat nuk mund të na i japë, sepse nuk i posedon

Avokati i familjes së Astrit Deharit, z Tomë Gashi  ka bërë disa kërkesa në drejtim të Ministrisë së Drejtësisë dhe kryeprokurorit të Prizrenit, Sylë Hoxha, me qëllim që në këtë hetim të marrin pjesë edhe ekspertë të pavarur. Ai në konferencën e mbajtur për media nga  Vetëvendosja ka deklaruar se …

Më shumë...

Mustafa: Kosova ka shënuar vlerësim pozitiv në luftën kundër korrupsionit

Isa Mustafa

 Në takimin e Këshillit Kombëtar kundër Korrupsionit, kryeministri, Isa Mustafa ka thënë se Kosova ka shënuar vlerësim pozitiv në luftën kundër korrupsionit. Ai shtoi më tutje se raporti i Transparency Internacional tregon se perceptimi i qytetarëve dhe ballafaqimi i tyre me korrupsionin janë të ndryshme. Duke folur për hapat që …

Më shumë...

Xhavit Haliti dhe Sllobodan Petroviq marrin pjesë në takimin e AP të NATO-s në Stamboll

Xhavit Haliti

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan dhe ministrat e lartë të qeverisë do t’iu bashkohen  ligjvënësve gjatë katër ditëve në Stamboll në Sesionin Vjetor të 62-të Asamblesë Parlamentare të NATO-s. Një delegacion i Kuvendit të Republikës së Kosovës,  i kryesuar nga nënkryetari Xhavit Haliti dhe …

Më shumë...

LDK: Shpend Ahmeti dhe qeveria që e udhëheqë nuk bashkëpunojnë me Kuvendin

LDK: Derisa çështja e dialogut me Serbinë po e mbizotëron debatin, koalicioni qeveritar po uzurpon institucionet

 Agim Gashi,  Shef i Grupit të Asamblistëve të LDK-së, në komunën e Prishtinës, përmes një publikimi ka bërë të ditur se “Meqë zgjedhjet lokale do të mbahen vitin e ardhshëm, ekzekutivi i Komunës së Prishtinës po ngarend për të bërë publike fillimin e realizimit të disa projekteve kapitale të vlerave …

Më shumë...

Ismet Hajrullahu: Ballkani në vorbullen e kusuritjeve të mëdha!

Ismet Hajrullahu

Dalja e Britanisë nga BE-ja apo mbase edhe ndonjë dalje tjetër nga ky Union në të ardhmen, do të çonte projektin e BE-së drejt shpërbërjes. Prishja e BE-së, do të ishte një humbje e madhe, po jo edhe aq për shqiptarët në Ballkan për vete faktin se nuk mund të …

Më shumë...

Islam Krasniqi: Pse po e dërgojnë vdekjen e Astritit drejt një enigme

Islam Krasniqi

Rasti i Astrit Deharit i cili u privua nga e drejta e  jetës, në rrethana ende të pa njohura, në burgun e Prizrenit, ka filluar të shkoi drejt një enigme, ku dikush me qëllim po i zvarrit hetimet, vetëm  e vetëm që të mbuloj të vërtetën.  Kryesin të gjithë e …

Më shumë...

Vonon zbardhja e vrasjes së Astrit Deharit në Burgun e Prizrenit

Astrit Dehari

Afër dy javë pas vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, nuk janë sqaruar rrethanat e vdekjes së tij. Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, ka thënë se familja ka bërë shumë kërkesa pasi që Ministria e Drejtësisë dhe kryeprokurori Sylë Hoxha pas vdekjes se Astrit Deharit, …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se Shteti i Kosovës po funksionin shumë mirë

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është cituar të ketë deklaruar  se vazhdimi i kushtëzimit të heqjes së vizave për qytetarët e vendit, me luftën ndaj krimit dhe korrupsionit nga institucionet do të dëmtojë besueshmërinë e qytetarëve të Kosovës në Bashkimin Evropian. Përkundër faktit se është debatuar mjaft se a kemi …

Më shumë...

Sot në Prishtinë në orën 18:00, hap punimet Konferenca shkencore “Revista, Dituria Islame”

Dituria Islame

Sot në Prishtinë, në orën 18:00, i hap punimet Konferenca shkencore “Revista Dituria Islame”-  tri dekada jetë, punë, sfida dhe suksese”. Në hapje të konferencës përveç Myftiut të Kosovës, Naim Tërnava do të jenë të pranishëm edhe Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, Ipeshkvi i Ipeshkvisë së Kosovës, Dodë …

Më shumë...

Trump, i ofron ish-shefit të inteligjencës ushtarake, Michael Flynn, postin e këshilltarit për siguri kombëtare

Trump, i ofron ish-shefit të inteligjencës ushtarake, Michael Flynn, postin e këshilltarit për siguri kombëtare

Kryetari amerikan, Donald Trump, i ka ofruar ish-shefit të inteligjencës ushtarake, Michael Flynn, postin e këshilltarit për siguri kombëtare, kanë raportuar mbrëmë mediet amerikane. Derisa nuk ka pasur njoftime se a e ka pranuar Flynn këtë ofertë, agjencia Reuters e ka cituar një zyrtar të lartë të zotit Trump, që …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës do të mblidhet në seancë plenare më 30 nëntor

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës do të mblidhet në seancë plenare më 30 nëntor, me ç’ rast pritet të shqyrtohen  disa projektligje, raporte vjetore, rekomandime dhe propozim-vendime. Në një njoftim të publikuar për medie thuhet se Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, ka mbajtur mbledhjen e radhës, në të cilën ka …

Më shumë...

Behxhet Shala: Mbajtja e një debati parlamentar nuk i kontribuon ndriçimit të vdekjes së Astrit Deharit

Behxhet Shala

Drejtori i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, Behxhet Shala, ka thënë se mbajtja e një debati parlamentar nuk do t’i kontribuonte ndriçimit të vdekjes së Astrit Deharit. Ai  u ka bërë thirrje palëve t’i ulin tensionet në mënyrë që t’u lejohet organeve të hetuesisë ta …

Më shumë...

Pa shuarjen e plotë të strukturave paralele serbe në veri të Kosovës, nuk do të ketë AKS

Strukturat paralele

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës deklarojnë se pa shuarjen e plotë të strukturave paralele serbe në veri të Kosovës, nuk do të fillojë hartimi i Statutit për themelimin e Asociacionit, edhe pse Lista Serbe pret themelimin e menjëhershëm të Asociacionit, pas arritjes së Marrëveshjes për Telekomunikacionin. Mirëpo, krerët e institucioneve …

Më shumë...

Naim Bazaj ka hequr dorë nga kandidatura për kryetar të Drenasit, bashkohet me Ramiz Lladrovcin

Naim Bazaj do të garojë për pozitën e kryetarit të komunës së Drenasit

Naim Bazaj ka hequr dorë nga kandidatura për kryetar të Drenasit në zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen më 4 dhjetor. “Ishte ndjenjë e jashtëzakonshme pritja dhe përkrahja që na dhanë sonte qytetarët e Drenasit për kandidaturën tonë të përbashkët Ramiz Lladrovci. Bashkë me Naim Bazajn, i cili na …

Më shumë...