Limak Kosovo
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 658)

Radio Kosova e Lire

Sot shpallet aktgjykimi për rastin ‘Badovci’

Gjykata

Sot në Gjykatën Themelore të Prishtinës pritet të shpallet aktgjykimi përfundimtar për rastin ‘Badovci’, ku pesë persona akuzohen për përgatitje të veprave terroriste ose veprave penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës. Në seancën e fundit, prokurorja e rastit ka thënë se qëndron pranë aktakuzës, duke shprehur ...

Më shumë...

Ministri Yagcilar u takua me rektorin e Universitetit të Prizrenit

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike Mahir Yagcilar, priti në takim, përfaqësuesit e Universitetit të Prizrenit, të udhëhequr nga rektori Ramë Vataj. Në këtë takim, temë e bisedës ishte,  vazhdimi i bashkëpunimit  në mes të Universitetit të Prizrenit dhe  Ministrisë së Administratës Publike në projekte të ndryshme, të cilat kanë ...

Më shumë...

Mbahet dëgjimi i pestë publik me qytetarë për planifikimin e buxhetit 2017- 2019

Komuna e Mitrovicës, përkatësisht Drejtoria për Buxhet dhe Financa, ka mbajtur  dëgjimin  publik  të radhës, me banorët e fshatrave  të komunës së  Mitrovicës për buxhetin e vitit 2017, ku pati pjesëmarrje të kënaqshme të qytetarëve. Përfaqësuesit e Komunës kanë paraqitur para qytetarëve planin për Buxhetin e vitit 2017, ndërkaq  këta ...

Më shumë...

Ministri Zharku viziton komunën e Pejës

Të shtunën me 16 korrik 2016, në orën 12:00, ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, do të vizitojë Komunën e Pejës, ku do të takohet me kryetarin e Komunës, Gazmend Muhaxheri. Me rastin e kësaj vizite, ministri Zharku do të vizitojë punimet në zgjerimin e rrugës nacionale N9, drejtimi ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Pagarushë dhe Gurishtë të Malishevës

Njoftohen banorët e fshatit Pagarushë dhe Gurishtë, se të shtunën më 16 Korrik 2016, do të bëhet repelimi i kafshëve. Ky është cikli i katërt i repelimit të kafshëve, në kuadër të zbatimit të strategjisë për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Me këtë rast luten të ...

Më shumë...

Kuvendi i Komunës së Malishevës, shqyrtoi raportin e auditorit për vitin 2015

Kuvendi i Komunës së Malishevës, i drejtuar nga kryesuesi Aziz Thaçi ka mbajtur mbledhjen e  shtatë të rregullt për këtë vit. Mbledhja ka filluar me një minutë heshtje në nderim për viktimat në Nice të Francës, ku humbën jetën mbi 80 qytetarë. Temë kryesore e mbledhjes, ishte shqyrtimi i raportit ...

Më shumë...

Në Mitrovicë u mbajt dëgjimi i katërt publik rreth planifikimin të buxhetit 2017-2019

Në sallën e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, u mbajt dëgjimi i katërt buxhetor publik, ku u diskutua rreth planifikimit të buxhetit komunal për vitet 2017-2019, në fushën e Shëndetësisë dhe të Mirëqenies sociale. Në këtë debat morën pjesë drejtori i Shëndetësisë, Muhedin Osmani, përfaqësues nga Drejtoria për Integrime Evropiane ...

Më shumë...

Kryetari Kuçi priti në një takim, Komandantin e KFOR-it Perëndim Kolonel Giovanni GIAGHEDDU

Kryetari i komunës së Junikut z.Agron Kuçi ka pritur në një takim, Komandantin e KFOR-it Perëndim, Kolonel Giovanni GIAGHEDDU. Në këtë takim kryetari Kuçi e ka njoftuar komandantin GIAGHEDDU me zhvillimet e përgjithshme te Komunës së Junikut, i cili u impresionua me gjendjen e sigurisë dhe traditën e mire ndërqytetare ...

Më shumë...

MI prezantoi projektin e autostradës së tretë në Kosovë Prishtinë-Gjilan-Konçul

Sot, Ministria e Infrastrukturës prezantoi projektin e Autostradës së tretë në Kosovë, Prishtinë-Gjilan-Konçul. Lidhur me rëndësinë e kësaj autostrade, Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, theksoi: “Është kënaqësi për mua që të ju drejtohem në këtë takim të rëndësishëm në të cilin po shpalosim disa nga projektet më vitale për ekonominë e ...

Më shumë...

Shala: Dersniku shpalos Dardaninë antike

Në vazhdën e vizitave nëpër lokalitetet arkeologjike të Kosovës, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, vizitoi Dersnikun e Komunës së Klinës, ku u njoftua nga afër me gërmimet, gjetjet dhe konservimet që po bëhen në këtë lokalitet të rëndësishëm të trashëgimisë kulturore të Kosovës. Po ashtu, në Dersnik ...

Më shumë...

Sot bëhet prezantimi i projektit të autostradës Prishtinë-Gjilan-Dheu i Bardhë

Sot më 15 korrik 2016 (E premtë), Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë dhe kryetari i komunës së Gjilanit Lutfi Haziri, do të marrin pjesë në prezantimin e projektit të Autostradës Prishtinë – Gjilan – Dheu i Bardhë si dhe projekteve të tjera të BERZH-it, për hyrje-daljet e qytetit ...

Më shumë...

KKSB në Skenderaj mbajti mbledhjen e radhës

Këshilli komunal për siguri në bashkësi në komunën e Skenderajt mbajti mbledhjen e radhës në të cilën diskutoi për tri çështje të rëndësishme; Sigurinë e përgjithshme, Gatishmërinë për sezonin e korrjeve dhe Sigurinë në komunikacion. Takimin e udhëhoqi nënkryetari i komunës së Skenderajt Fadil Nura, ndërsa morën pjesë përfaqësues të ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri ka uruar fituesen e çmimit ndërkombëtar për paqe, Valdete Idrizi

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri,  në kabinetin e tij ka pritur Valdete Idrizi, fituesen e çmimin ndërkombëtar për paqe “ TheWIFTS Peace Award 2016”. Kryetari Bahtiri ka uruar Valdeten për çmimi e arritur, duke i dëshiruar suksese edhe në të ardhmen, e cila asnjëherë nuk është ndalur  për ...

Më shumë...

Kryetari Begaj shpallet i pafajshëm

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, është shpallur i pafajshëm në aktakuzën e ngritur nga Prokuroria Speciale, për “shpërdorim detyre”. Gjykata në Gjakovë, e ka shpallur të pafajshëm Begajn dhe këtë e ka konfirmuar avokati mbrojtës i kryetarit Begaj, Emrush Kastrati, menjëherë pas përfundimit të gjykimit. Sipas avokatit Kastrati, ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri priti drejtorin e OJQ “Prishtina – REA”, Ahmet Jetullahu

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri  ka pritur  drejtorin e OJQ “Prishtina- REA”, Ahmet Jetullahu, në një takim ku ishin  të pranishëm edhe drejtori i Bujqësisë dhe  Zhvillimit Rural, Nasuf Aliu, drejtori i Mbrojtjes së Mjedisit, Saad Gashi si dhe drejtori i Urbanizmit, Sami Zeka. Ahmet Jetullahu, nga Prishtina ...

Më shumë...

Në Skenderaj u themelua shoqata e pylltarisë Qyqavica

Mbështetur nga Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, në Skenderaj u themelua shoqata e pylltarisë “Qyqavica” Qëllimi i themelimit të kësaj shoqate është menaxhimi sa më i mirë i pyjeve të sektorit privat. Sipas Drejtorit të këtij dikasteri në komunën e Skenderajt, z. Musa Lushtaku, themelimi i kësaj shoqate ...

Më shumë...