KEK
Fillimi / Fejton (faqe 25)

Fejton

A do të lejohet të dështojë kryengritja kundër diktaturës në Siri ashtu sikur kishte dështuar lufta e Spanjës? I

Po bëhen gati tri vjet qysh kur ka filluar kryengritja e sirianëve liridashës kundër regjimit diktatorial të Bashar al Assadit. Kryengritja  në Siri kundër regjimi të diktatorit,  Bashar Al Assad, në fillim u përkrah nga shumë shtete, veçmas nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat për afër një vit ...

Më shumë...

Shqiptarët me Sirinë nuk i lidh vetëm feja, por edhe një pjesë tragjike e heroike e historisë II

Me qëllim për të zbardhur disa segmente me rëndësi të historisë  së Sirisë dhe kontributi që i kanë dhënë shqiptarët këtij shteti,  duhet të shpalosin disa fragmente të  historisë së gjatë shqiptare-osmane e cila sjellë fakte e dëshmi të shumta, qp hedhin dritë mbi të kaluarën e përbashkët mbi fatin ...

Më shumë...

Bota po hesht për krimet barbaroide të Bashar Asadit, në Siri, besnikut të Kremlinit III

Bashar Al Assad

Lufta në Siri, nuk ka të ndalur. Karakteri i saj çlirimtar ka pësuar në radhë të parë në mungesë të përkrahjes parimore dhe humane nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Tërheqja e Uashingtoni zyrtar nga synimi për ta ndihmuar popullin e Sirisë në luftë kundër diktaturës njëpartiake të Bashar al ...

Më shumë...

A. Prapashtica: Lufta qytetare në Siri kundër diktatorit Asad ashtu si lufta kundër diktatorit Franko në vitin 1936

Jo përse nuk me dhimbset populli i vuajtur sirian dhe fëmijët që  në Siri po vriten nga plumbat e të rriturve,  por përse  Kombi dhe Atdheu i ynë i ndarë në 6 shtete ka aq shumë halle sa mua nuk me ka shkau mendja që të merrem edhe  me hallet ...

Më shumë...

Ramiz Lushaj: Martiri emblematik, Bajram Hysi i mekulëve dhe masakra e Previsë

Në mëngjesin e 9 tetorit  të vitit 1912, mbi kalanë e Deçiçit, ku para disa muajsh, më 6 prill 1911 kryengritësit trima shqiptarë të prirë nga legjendari Dedë Gjo’ Luli e ngritën Flamurin Kombëtar Shqiptar, djali i mbretit Nikolla, princi 33-vjeçar Mirko, do të qëllonte me tre të shtëna topi, ...

Më shumë...

Pashtriku.com: A e njohim si duhet Mark Krasniqin, komunistin rankoviqist-titist

Pejë, 15. 12. 2013 – (Armiqësimi i Mark Krasniqit me Gjon Sereqin!) – Akademik Mark Krasniqit u lind më 19 tetor 1920, në fshatin Gllaviçicë, afër Pejës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa gjimnazin në Prizren. Pas përfundimit të maturës në vitin 1941 dhe betimit të tij që të ...

Më shumë...

Prof. Dr: Hakif Bajrami: Rëndësia historike e Konferencës së Bujanit ( 31. 12. 1943 dhe 1-2 janar 1944) në faktorizimin e Kosovës në LANÇ

Rezoluta e Konferencës së Bujanit për Vetëvendosje u votua dhe u tradhtua nga komunistët e Kosovës

Shqiptarët e Kosovës gjatë viteve 1941-1945 ishin të rreshtuar në tri grupime politike. Në grupin e parë ishin rreshtuar personalitete të njohura si profashistë. Në grupin e dytë ishin të rreshtuar disa intelektualë të shkolluar në Shqipëri si pro kominternistë. Në grupin e tretë ishin të rreshtuar kryesisht disa personalitete ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ali Pashë Tepelena, Luani i Janinës në këngët e trimërisë

Ali Pashë Tepelena, Luani i Janinës (1740 - 1822)

Rapsodët shqiptarë në të kaluarën u kanë kënduar trimave e trimëreshave, që kanë bërë emër, qoftë në luftë kundër pushtuesve, qoftë edhe për rastet e trimërisë individuale, duke ruajtur nderin, burrërinë, besën. Shembuj të trimërisë kishte kudo në trojet e pushtuara arbërore nga Roma e Bizanti nga turku e sllavi, ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Portreti i Malësorit II

Malësorët e Malësisë së Madhe kontribues të luftës dhe të paqes   Problemi i shqiptarëve në Mal të Zi është problem që prek jo vetëm ndjenjat nacioanale të shqiptarëve, është problem që ka ngërthyer në vete kujtesën e tyre historike, të Malësisë dhe malësorëve, të shumë gjeneratave që u larguan ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Portreti i Malësorit I

Shikoni këta barbarë! ka thirrur çdo tiran që ka shtyrë në fatkeqësi viktimën e vet, kur më në fund e ka pa të pamundshme me e bërë skllav. Ngjarja e dhimshme e Malësisë nuk i është treguar popullit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ajo ka qenë zhdukur në Evropë, ...

Më shumë...

Xhelal Zejneli: KONFERENCA E AMBASADORËVE NË LONDËR (17 dhjetor 1912 – maj 1913) I

Nga trungu i atdheut “gërshërët e rrobaqepësve të mbledhur në Londër”, siç u shpreh shtypi i kohës, shkëputën krahinat më pjellore dhe që kishin qenë vatra të rëndësishme të Lëvizjes kombëtare. Me fillimin e konfliktit ballkanik, çështja shqiptare u vu në qendër të luftës diplomatike ndërmjet Fuqive të Mëdha. Më ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: OZN-a, UDB-ja dhe Kuvendi i Prizrenit ( 8-10 korrik 1945)

Dihet mirëfilli se pas Luftës së Dytë Botërore, syri dhe veshi i regjimit jugosllavë ishte padyshim Shërbimi famëkeq UDB. Ku e kishte zanafillën kjo famëkeqja UDB për Kosovë, e cila ia nxiu jetën shqiptarëve?! Më 14 maj 1944 me vendim të Shtabit Suprem të UNÇJ-së, u formua OZN’a (Odelenjeza Zashtitu ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kënga e trimërisë në margjinat e historisë ( Halil Arnauti dhe Musliu- Musa dhe Halili)

Halil Patrona

Këngët historike, duke filluar prej ciklit të këngëve  të Luftës së Kosovës të vitit 1389 e deri te këngët e dëshmorëve të UÇK-së, janë këngë që kanë pasqyruar dhe pasqyrojnë heroizmin shqiptar nëpër shekuj. Nga ky mes i këngëve kemi edhe këngët e trimërisë, të cilat jo doemos lidhen për ...

Më shumë...