Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1024)

Ahmet Qeriqi

RKL: Eshton vjen në Kosovë për t’ i bindur politikanët që t’i pranojnë kërkesat e Serbisë lidhur me veriun

Vizita e paralajmëruar e komisares së BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Ketrin Eshton, në Prishtinë, bëhet me qëllim për ta bindur kreun negocuiues të Kosovës, që të pranojë kushtet e Serbisë lidhur me autonominë e plotë të komunave të veriut, në mënyrë që të arrihet zgjidhja kyçe në ...

Më shumë...

RKL: Platformën e Serbisë për Kosovën në mënyrë të heshtur dhe të rafinuar po e pranon Bashkimi Evropian, madje edhe “partnerët tanë”

Sesa janë mashtruar politikanët tanë nga autoritetet e BE-së, dhe diplomatë të tjerë ndërkombëtarë, qysh prej pranimit të bisedimeve me Serbinë, pas legjitimimit të pavarësisë së Kosovës nga Gjykata Ndërkombëtare të Drejtësisë, tashmë po shihet sheshit edhe me korrjen e rezultateve nga ato bisedime të quajtura, teknike. Në fillim, në ...

Më shumë...

Michael Weithmann: “Der ruhelose Balkan” (“Ballkani i trazuar”) Ballkani mes Lindjes dhe Perëndimit

“Ne në Ballkan kemi histori më shumë seç mund ta përballojmë”, theksonte në qershor 1991 i rezignuar Ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjë e Herzegovinës, Haris Silajdzic. Dhe, siç do të mund të plotësonim edhe ne nga Evropa dhe pjesa tjetër e botës, duke shikuar të çorientuar dhe pa ...

Më shumë...

RKL: Fushata kundër luftëtarit të lirisë, Xhabir Zharku është e ulët, jo njerëzore dhe kombëtarisht e dënueshme

Janë disa medie që në vazhdimësi kanë bërë dhe bëjnë punën e Serbisë në Kosovë, të cilat shënjestër numër  një kanë luftëtarët e lirisë. Çlirimtarët e Kosovës, kudo ku ata ndodhen,  veçmas nëse janë zyrtarë të lartë, deputetë apo kryetarë komunash, gjenden në shënjestër të këtyre medieve, të cilat i ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala : Në Serbi u arrestua Mishkoviqi, po në Kosovë a ka të tillë?!

Historia është mësuesja e jetës dhe strehë për idealistët ose përkthyer në shqip: budallenjtë! Historinë e kanë bërë dhe ribërë moralistët, të ndershmit, atdhetarët, filantropët, kokat gjeniale që e kanë ndryshuar botën duke ua ndriçuar rrugën njerëzimit, shpeshherë duke e sakrifikuar veten!   Në kohën para, gjatë dhe pas inkuizicionit ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Jemi në pragun e bashkimit kombëtar apo të ndarjes kombëtare Veri-Jug?

Gjatë muajit nëntor 2012 patëm një ngjeshje të jashtëzakonshme aktivitetesh për të festuar 100 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shtetit Shqiptar. Këto aktivitete ishin kudo ku jetojnë shqiptarë, ku më shumë e ku më pak. Kuptohet që në shtetin e Republikës së Shqipërisë duhej të  kish dhe pati shumë ...

Më shumë...

RKL: EULEX-i shantazhon kryeministrin Thaçi dhe “shefin” e PDK-së, Adem Grabovci

Skandali i përgjimeve të zyrtarëve të lartë të Qeverisë doli në sipërfaqe pikërisht pas reagimit, edhe pse deklarativ, të Qeverisë së Kosovës me rastin e arrestimit të Fatmir Limajt dhe tre bashkëluftëtarëve të tij nga policia e EULEX-it, pikërisht  natën e festave të 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Deklarata publike  ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Përreth flamurit të përbashkuar me Shqipëri të përgjysmuar

Kremtimi në nivel kombëtar i 100-vjetorit të  shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, atëherë dhe tani të cunguar, po përcillet me një eufori jo vetëm folklorike, tashmë tradicionale, por edhe politike, me një eufori, e cila nuk e mbulon dot realitetin e Shqipërisë së cunguar, të ndarë e të përçarë, të ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Liribërësit nuk kanë nevojë për falje, as për mëshirë, kanë nevojë për drejtësi

Sivjet kur po shënojmë 100-vjetorin e Pavarësisë së Shtetit Shqiptar jemi të vetëdijshëm se gjenocidi serb, krimet dhe terrori i ushtruar mbi popullin shqiptar të Kosovës e të viseve të tjera shqiptare ka përmasa shumë më të mëdha sesa që e tregojnë të dhënat dhe hulumtimet e deritanishme. Vetëm në ...

Më shumë...

Ragip Shala: 30 vjetori i LPK-së dhe 100 –vjetori i shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë Londineze

Veprimtaria atdhetare e LPK-së, është veprimtari e sakrificës, e djersës dhe e  gjakut të një brezi të tërë për kauzën kombëtare, për përmbushjen, jo vetëm të synimeve të LSH të Prizrenit, por edhe të kuvendarëve të Vlorës së vitit 1912. Roli dhe rëndësia e LPK-së, është sa kombëtar aq edhe ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Mesazhe të rrezikshme dhe përçarëse të Sali Berishës dhe Atifete Jahjagës në 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Vështirë se do të gjejë njeriu ndonjë vend me klasë “intelektuale” si në Shqipëri e Kosovë, që për 24 orë rresht shesin nacionalizëm e patriotizëm ani pse më parë dekada me radhë kanë përhapur me dashuri të pashembullt idetë e internacionales socialiste,  Frojdi do të thoshte po përdorin mekanizmin e ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Mentaliteti abuziv i të festuarit

Hyra sot në një supermarket për të blerë disa gjëra elementare dhe i habitur shikoja përgatitjet për festimin e Vitit të Ri. Të shpenzohen gjithë ato para për dekorime idhujtare të qytetit për një festë, sfondi pagan i së cilës nuk mund të mohohet nga askush, është shumë e dhimbshme! ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Gjendja e rëndë sociale e të burgosurve politikë në Kosovë, mungesa e trajtimit institucional dhe kontributi që ata i kanë dhënë lirisë dhe pavarësisë së vendit

1. Të burgosurit politikë, sintagmë me të cilën identifikohen veprimtarët e rezistencës aktive kombëtare në Kosovë e më gjerë, idealistët dhe luftëtarët për lirinë e Kosovës dhe bashkimin e trojeve etnike, janë kategori e veçantë sociale, e cila në vazhdimësi është lënë dhe ende po lihet jashtë trajtimit institucional. Edhe ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Marrëveshjet gjithnjë të dështuara shqiptaro-serbe

Kryeadministratori i parë i Kosovës, Bernard Kushner, duke folur për pamundësinë  e marrëveshjeve mes shqiptarëve dhe serbëve, qysh në verë të vitit 1999 kishte thënë se  në mes të marrëveshjeve të dëshirueshme, qëndrojnë 13 shekuj armiqësi, andaj edhe çdo marrëveshje e pretenduar do të duhej të shikohej nga ky pozicion. ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Karadaku i Labërisë

Ishte Tetor i vitit 1997. Grupi prej pesë turistash anglezë, të moshave 28 deri 42 vjeç, pasi kish mbërritur në qytetin e Vlorës, ish nisur për t’u njohur me krahinën e Labërisë, me emërin Lumi i Vlorës dhe për të dalë më pas në Tepelenë e Gjirokastër. Pasi kishin ndaluar ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Në një vend ku secili kundërshton secilin, është vështirë të mbetesh indiferent!

Nëse këto perceptime aktuale skicojnë klasën politike gjithandej tokave shqiptare, atëherë është i pashmangshëm zhgënjimi i prurjeve të dëshiruara përgjatë një decenie e gjysmë. Me gjithë emocionin e pajustifikueshëm, qytetari ynë ende po vuan nga anemia e guximit për t’i vënë me shpatulla për muri të papërgjegjshmit e ngarkuar me ...

Më shumë...