Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1024)

Ahmet Qeriqi

Veseli: Ka ardhur koha që diaspora të marrë rolin e investimit të kapitalit të saj në veprimtaritë prodhuese në Kosovë

Veseli: Ka ardhur koha që diaspora të marrë rolin e investimit të kapitalit të saj në veprimtaritë prodhuese në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim një delegacion të Unionit të Bizneseve Shqiptare në Gjermani. Në takim u diskutua për zhvillimet aktuale në fushën e ekonomisë në Kosovë. Kryetari Veseli, duke përgëzuar drejtuesit e këtij Unioni për punën që janë duke bërë në krijimin e ...

Më shumë...

Turqia feston 563 vjetorin e pushtimit të Konstantinopojës

Turqia feston 563 vjetorin e pushtimit të Konstantinopojës

Me fishekzjarre dhe me festim qendror, Turqia sot shënon 563 vjetorin e pushtimit otoman të Konstantinopojës, tash Stambolli. Në kremte marrin pjesë kryetari dhe kryeministri, Rexhep Taip Erdogan dhe Binali Jildrim. Rreth një milion veta pritet të marrin pjesë në kremten e madh në distriktin Jenikapi, në pjesën evropiane të ...

Më shumë...

Më shumë se 20 u vranë dhe rreth 50 të tjerë u plagosën nga tri sulme me bomba dhe dy sulme vetëvrasëse në Bagdad

Më shumë se 20 u vranë dhe rreth 50 të tjerë u plagosën nga tri sulme me bomba dhe dy sulme vetëvrasëse në Bagdad

Sulmet e sotme në Bagdad erdhën pasi forcat irakiane dhe policia shiite kanë nisur luftimet kundër militantëve të Shtetit Islamik, në Felluxha, fortesën e tyre në perëndim të kryeqytetit. Dymbëdhjetë persona u vranë dhe më shumë se 20 të tjerë u plagosën kur një makinë bombë shpërtheu në rrethin verior ...

Më shumë...

Rama: Integrimi i Kosovës, Malit të Zi dhe Maqedonisë në NATO investim kapital dhe përgjigje për Rusinë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në fjalën e tij në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, e cila për herë të parë po mbahet në Tiranë,  ka deklaruare se “përfshirja e plotë e Ballkanit në NATO do të jetë një investim kapital për të mirën e rajonit dhe përgjigja më e qartë ...

Më shumë...

Më 3 qershor në Prishtinë do të zhvillohet mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë

Mbledhja Kosovë-Shqipëri

Në vazhdën e takimeve, të rregullta, por të rralla dhe pa ndonjë efekt të veçantë  është paralajmëruar që më 3 qershor, në Prishtinë, të zhvillohet mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. Sipas njoftimeve të mëhershme në rend të ditës do të jenë zbatimi i marrëveshjeve ...

Më shumë...

Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë deklaruar se së shpejti do të themelohet komisioni për hartimin e statusit AKS-së

Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë deklaruar se së shpejti do të themelohet komisioni për hartimin e statusit AKS-së

Krerët e institucioneve të Kosovës, pavarësisht protestave e demonstratave të opozitës dhe bllokimit të punimeve të Kuvendit për shtatë muaj ende shprehen të vendosur për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, i cili, sipas tyre, do të bëhet krejtësisht sipas Kushtetutës së Kosovës. Kryetari Thaçi dhe kryeministri Mustafa ...

Më shumë...

Mërgata ka qenë dhe do të vazhdon të mbetet e një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik të vendit

Mërgata ka qenë dhe do të vazhdon të mbetet e një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik të vendit

Në konferencën “Diaspora-investimet dhe punësimi” që po mbahet në Prishtinë, u tha se mërgata ka qenë dhe do të vazhdon të mbetet e një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik të Kosovës. Pos prezantimit të projekteve për investime, në konferencë po debatohet edhe për mundësitë që ofron legjislatura e re ...

Më shumë...

Opozita sërish e bashkuar për ta kundërshtuar demarkacionin

Opozita

Pavarësisht mospajtimeve, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën – janë të gatshme të ribashkohen për ta parandaluar në Kuvend ratifikimin e marrëveshjes për demarkacion me Malin e Zi. Aida Dërguti nga VV, Pal Lekaj nga AAK dhe Bilall Sherifi nga Nisma kanë thënë për “Epokën ...

Më shumë...

Për Greqinë çështja çame nuk ekziston, meqë ata paskan bashkëpunuar me forcat okupatore italiane

Masakra në Çamëri

Çështja çame nuk ekziston dhe risjellja e përsëritur e një çështjeje inekzistente nga autoritetet zyrtare shqiptare nuk u shërben marrëdhënieve tona dypalëshe. Kjo është përgjigjja e qarqeve politike pranë Ministrisë së Jashtme greke, ndaj deklaratës së fundit të ministrit të Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati, në një intervistë për Top Channel, ...

Më shumë...

Frank Shkreli; Demokracia, të drejtat e njeriut dhe roli i shtypit të lirë

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Të ënjtën që kaloi në Budapest të Hungarisë, Zëvendës Sekretarja Amerikane e Shtetit për Sigurinë Civile, Demokracinë dhe të Drejtat e Njeriut, Sarah Sewall mbajti një fjalim mbi demokracinë, të drejtat e njeriut dhe mbi rolin e shtypit të lirë në mbrojtjen e këtyre të drejtave.    Diplomatja amerikane ishte ftuar ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Fjala e dr. Prof. Bardhyl Çaushit në Gjykatën Kushtetuese të Jugosllavisë, më 30 maj 1991

Adil Fetahu: Fjala e dr. Prof. Bardhyt Çaushit në Gjykatën Kushtetuese të Jugosllavisë, më 30 maj 1998

Gjenerata e mesme dhe ajo më e vjetër, i  dinë dhe mbajnë mend ndryshimet që bënë organet e Serbisë në kushtetutë, ligje, vendime, programe, masa e integrime të dhunshme, me të cilat rrënuan  rendin kushtetues-juridik jo vetëm të Kosovës, por edhe të Jugosllavisë, duke suprimuar statusin politik dhe kushtetues-juridik të ...

Më shumë...

Rrustem Geci: Epika e Brezës kryengritëse

Rrustem Geci

 ( Në Brezë të Ilirisë, në veri-perëndim të Shkupit, në lartësinë mbidetare 1500 metra, tek vendi i quajtur “Livadhi i madh”, po ndërtohet Memoriali i Dëshmorëve dhe Martirëve të Kombit, për 62 të rënë të atdheut për çlirim! Historia kurrë s´mund të jetë e vdekur, nëse ne jemi në hap ...

Më shumë...

Kodheli: Rusia paraqet rrezik për vendet e Ballkanit

Mimi Kodheli

Ministrja shqiptare e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, Në ditën e dytë të punimeve të Asamblesë parlametare të NATO-s, në Komitetin e Mbrojtjes dhe Sigurisë, ka shprehur domosdoshmërinë e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE, për t’iu shpëtuar influencave ruse dhe frymës së radikalizimit. Përfitoj nga ky rast t’iu shpreh të gjithëve ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: Duhet të përkrahim sinqerisht njëri-tjetrin që të ndërtojmë një të ardhme të barabartë

Hashim Thaçi

 Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalën e tij në Samitin e Brdo Birionit, që po mbahet në Sarajevë ka deklaruar se dialogu, pajtimi, mirëbesimi, miqësia bashkëpunimi dhe në fund integrimi janë e ardhmja e rajonit tonë. “Duhet të përkrahim sinqerisht njëri-tjetrin që të ndërtojmë një të ardhme në të cilën ...

Më shumë...

Murat Meha do të flasë në Komisionin për Integrime Evropiane për demarkacionin me Malin e Zi

Murat Meha

Kryesuesi i Komisionit Shterëror për Shënjimin e Vijës Kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, z. Murat Meha pritet që ditën e martë të flasë në Komisionin për Integrime Evropiane lidhur me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Ky njoftim  është bërë i ditur ditur nga agjenda e Kuvendit ...

Më shumë...

Qendra tregtare “Victoria” në Nottingham të Anglisë, është evakuuar pas alarmit për vendosjen e një bombe

Qendra tregtare “Victoria” në Nottingham të Anglisë, është evakuuar pas alarmit për vendosjen e një bombe

Burimet botërore të lajmeve bëjnë të ditur se personeli i Qendrës tregtare “Victoria” në Nottingham të Anglisë, është evakuuar pas alarmit për një bombë të vendosur brenda mjediseve të saj. Zyrtarët policorë kanë shkuar në vendin e ngjarjes për të hetuar pas zërave për një valixhe të dyshimtë. Vetëm disa ...

Më shumë...