KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2193)

Lajmet

Dinko Gruhonjiq: Dronët e netëve të kristalta

Nëse merrni një gurë dhe godisni furrën e dikujt, vetëm se pronari i saj është shqiptar, Prokuroria serbe do t’ju akuzojë për veprën penale “të prishjes së pronës private” dhe jo për “nxitjen e urrejtjes etnike, fetare, raciste”, vepër kjo që “shpërblehet” me më shumë vite burg. Në fund të ...

Më shumë...

Metë Bytyçi: Paranoja e UEFA-s dhe e politikës europiane për Shqiperinë Natyrale

Metë Bytyçi: Paranoja e UEFA-s dhe e politikës europiane për Shqiperinë Natyrale Deri më sot, gjithmonë, ashtu ka qenë perceptimi i të gjithëve, është se kultura, arti, sporti etj, nuk njohin dhe nuk kanë kufij politikë. Mirëpo kjo nuk u dëshmua me rastin e ndeshjës futbollistike në mes të Serbisë ...

Më shumë...

Kushtrim Sheremeti: Decalogue post Autochthonous

I – Ndeshja   Të gjithë ata që e trajtonin ndeshjen në mes Shqipërisë dhe Serbisë, vetëm si “edhe një ndeshje në kalendarin e UEFA-së”, u bindën se ishin gabim! Po aq gabim e kishin edhe ata tjerët kur thoshin se të shkuarit për çfarëdo “beteje” në Beograd është diçka ...

Më shumë...

Sërish Fishta: Heu Evropë ti Kurva e motit…

Kasta e politikanëve të sotëm shqiptarë, janë shumë të dashuruar në Evropën, e cila as pas 100 vitesh nuk e ka ndyshuar, as pritet ta ndryshojë qëndrimin e saj përbuzës dhe poshtërues ndaj nesh. Këta politikanët e sotëm të trekëndëshit: Tiranë, Shkup, Prishtinë, shumica syresh bijë gjenetikë të atyre të ...

Më shumë...

Fatmir Lamaj: Çmenduri e përkëdhelur

Ajo që ndodhi në një ndeshje futbolli, nuk ishte e papritur për çdo shqiptar që akoma nuk është indoktrinuar nga idealet “ evropiane”, që në tregun e politikës shqipëtare po bëhen mallra çdo ditë e më të skadueshme. Duke pasur parasysh reklamuesit servil e interesaxhinj të OJQ-ve që si kulpra ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Çetnikët serbë po bëjnë përpjekje të destabilizojnë Sanxhakun

 Çetnikët e Serbisë,  jo rastësisht e kanë zgjedhë 23 tetorin si ditë të marshimit nëpër qytetin e Pazarit të Ri. Më 23 tetor të viti 1912 ka filluar beteja e Kumanovës në Luftën e I-rë Ballkanike, ku ushtria serbe u shkaktoi humbje trupave osmane dhe atyre shqiptare, të cilat nuk ...

Më shumë...

RKL: Agonia e nacional-fashizmit serb, kurrsesi nuk po heq shpirt, edhe pse është goditur rëndë

Dueli i futbollit i 14 tetorit 2014, i zhvilluar në Beograd mes Kombëtares shqiptare dhe asaj serbe, edhe njëherë nxori në sipërfaqe jo vetëm armiqësinë 13 shekullore shqiptare serbe, por edhe vazhdimin e agonisë së nacional-fashizmit serb, i cili kurrsesi nuk po heq shpirt, edhe pse është plagosu rëndë, edhe ...

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: Stadiumi i futbollit në Beograd u konvertua në arenë mesjetare

Më 14 tetor në qendër të Beogradit natyra paqësore dhe festive e stadiumit të futbollit rrëshqiti tragjikisht duke nxjerr në sipërfaqe atmosferën mesjetare të arenës së gladiatorëve. Për një moment mu dukë që bari u shndërrua në rërë, presidenti i Sërbis në Jul Cezarin e Romës, policët në ushtar me ...

Më shumë...

Ramadan Pllana: Bajrush Xhemaili nga Kumanova, një hero i heshtur

( Në përkujtim të njëvjetorit të vdekjes sëveprimtarit të paepur për çlirim e ribashkim kombëtar, i cili vdiq, më 21 tetor 2013.)   Bajrush Xhemaili (15.02.1950 – 21.10. 2013)   Një aktivist i lirisë kombëtare, i cili u dëshmua me veprimtarinë e vet qysh nga mosha e re, deri në ...

Më shumë...

Brahim I. Avdyli: Çështje me prioritet bashkimi i Kosovës dhe i trojeve të tjera me Shqipërinë

Çështja që na preokupon më së shumti nëpër gazetat e botës dhe gazetat rajonale shqiptare, është bashkimi i vërtetë i tokave shqiptare të Kosovës me Shqipërinë. Prej Republikës së Kosovës thuhet se dëshiron që të ndahet toka e ripushtuar serbe, që prej Ibrit dhe andej, ndërsa thuhet se Republikës së ...

Më shumë...

Mr.Ali Hertica: Platforma e Shqipërisë Natyrale

Pjesërisht në ditët tona, ka gjetur vend një pjesëmarrje e theksuar politike si vlerë me përshkrimin e ndryshimit që ndodh me njerëzit,në kalimin nga gjendja natyrore në gjendje shoqërore.E rëndësishme është që tani njerëzit nuk duhet të jenë nën pushtetin arbitrar të të tjerëve.Sipas vrojtimeve të gjendjes natyrore ,sfera politike ...

Më shumë...

F. Graiçevci: Me thirrjet gjakatare serbe habiten vetëm ata që besojnë në demokratizimin e Serbisë

Nuk është për t’u habitur me dhunën e shfrenuar dhe thirrjet gjenocidale serbe ndaj shqiptarëve por është për të ardhur keq me habinë e atyre që janë habitur me këtë mendësi të serbëve! Nuk është për të u habitur as me mos shprehjen e keqardhjes nga shtresa politike apo intelektuale ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Flamuri që zbriti nga qielli në Beograd, ngjallë emocione në Sanxhak

Në flamurin që fluturoi lartë mbi stadiumin e ish APJ ( JNA)  janë paraqitur territoret e “Shqipëri së Madhe”, me datën e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë 28 11 1912, me tekstin: “vendasit” dhe ilustrimi me dy figurat e historisë shqiptare, shkruan sanxhak-avaz. Përveç Ismail Qemajlit, ishte edhe Isa Boletini, ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Konferencë kushtuar shqiptarëve në Mal të Zi

Nga një ftesë që më dërgoi Profesori Viktor Ivezaj i Universitetit Wayne State të shtetit Miçigan në Shtetet e Bashkuara, mësova për organizimin e konferencës së dytë ndërkombëtare, kushtuar shqiptarëve në Mal të Zi.  Konferenca e parë mbi gjëndjen e shqiptarëve në shtetin malazez mbi “Historinë, Identitetin dhe Politikat e ...

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Reagim ndaj deklaratave shoviniste të Tadiçit e Daçiçit

Valëvitjet e fluturakes me hartën e Shqipërisë Etnike dhe dy heronjtë kombëtarë shqiptarë, Ismail Qemali dhe Isa Boletini mbi qielli i ngrysur nga urrejtja antishqiptare kanë qenë si ylberi i shpresës dhe lirisë dhe RIBASHKIMIT KOMBËTAR për kombin shqiptar anëmbanë trevave etnike shqiptare dhe Diasporës, që kanë rrethuar globin në ...

Më shumë...

E. Babamusta: Të hiqet statusi kandidat i Serbisë për në BE; t’i jepet fund dhunës mbi shqiptarët

U bëj thirrje të gjithë shqiptarëve  të kontaktojnë qeveritarët dhe organet e larta të komunitetit ndërkombëtar si OKB, BE, NATO, etj me këtë peticion, nënshkruar në emrin dhe adresën tuaj. ShBA-ja dhe komuniteti ndërkombëtar duhet të paraprijnë në çështjet emergjente të shkeljes të drejtave njerëzore ndaj shqiptarëve sot.  Më 14 ...

Më shumë...