Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1416)

Ahmet Qeriqi

Sot në Gjykatën e Shkupit filloi gjykimi i hoxhallarëve të arrestuar më 6 gusht të vitit 2015

Sot në Gjykatën e Shkupit filloi gjykimi i hoxhallarëve të arrestuar më 6 gusht të vitit 2015

Sot në Gjykatën e Shkupit filloi gjykimi i hoxhallarëve të arrestuar më 6 gusht të vitit 2015 për shkak se dyshohen se kanë regrutuar shqiptarë, me qëllim që të shkojnë për të luftuar në Siri në rradhët e Shtetit Islamik ISIS. Në kompleksin e gjykatave gjendet prani e madhe policore ...

Më shumë...

Afërdita Dervishi: Rëndësia e demonstratave të vitit 1981 në vetëdijësimin kombëtar dhe politika e kohës

Afërdita Dervishi

Pesha e dhembjes së jetës nën pushtim nuk ndjehet nga të gjithë njerëzit njësoj, siç nuk ndjehet njësoj dashuria për gjakun, gjuhën, kombin. Këtë e ka përkufizuar mirë Noli ynë, kur ka thënë se bukë dhe punë gjen edhe nën pushtuesin, por është bukë dhe punë e turpit. Prandaj demonstratat ...

Më shumë...

Haradinaj: Opozita nuk i ka dorëzuar mandatet, por nuk do të marrë pjesë në seancat plenare të një Kuvendi

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka arsyetuar vendimin e përbashkët e tri grupeve parlamentare të partive të opozitës, për mos  pjesëmarrje në seancat e Kuvendit. Ai në një intervistë për ‘Epokën e re’, ka thënë se opozita nuk i ka dorëzuar mandatet, por nuk do ...

Më shumë...

Shqiptarët përbëjnë rreth 47% të popullatës së përgjithshme në Maqedoni

Shqiptarët

Analisti shqiptar nga Maqedonia, Nijazi Muhamedi konstaton se shqiptarët përbëjnë 47%  të popullatës në Maqedoni. Këto të dhëna burojnë nga një institucion ndërkombëtar, transmeton TetovaSot. “Sipas një informacioni që është publikura nga një institucion ndërkombëtar javët e fundit, shqiptarët në Maqedoni janë 47,% nga popullsia e përgjithshme e Maqedonisë” u ...

Më shumë...

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë kundër deputetit Taulant Balla

Taulant Balla

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë, duke shpallur të pafajshëm deputetin e Partisë Socialiste, Taulant Balla, i paditur nga vajza e ish-kryeministrit Sali Berisha për shpifje. Nënkryetari i Grupit Parlamentar socialist u padit nga Argita Berisha menjëherë pas deklaratave të tij publike, ...

Më shumë...

Pacolli: Opozita të kthehet në Kuvend dhe të bashkëpunojë në mënyrë që proceset të shkojnë përpara

Behxhet Pacolli

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, është shprehur tejet i shqetësuar për këtë që po ndodh në Kuvendin e Kosovës. “Konsideroj se edhe ai filli i hollë që ka mundur të jetë lidhshmëria mes opozitës dhe pozitës definitivisht është këputur dhe duhet të gjendet zgjidhje urgjente”, ka thënë ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Marsi e prilli i vitit 1981, protestë, demonstratë, përpjekje për kryengritje, apo kryengritje

vitit 1981

Sa herë vjen 11 marsi, na kthen në kujtesë atë të kaluar jo të largët dhe përgjithësisht i kujtojmë zhvillimet sociale e politike, që u manifestuan në mars, prill, maj të vitit 1981. I përkujtojmë të rënët, vizitojmë familjarët e tyre, shihemi me ndonjë bashkëvuajtës burgu, evokojmë ndonjë kujtim. Dhe, ...

Më shumë...

35-vjet…“Republikë, Kushtetutë, ja me hatër ja me luftë”

35-vjet...“Republikë, Kushtetutë, ja me hatër ja me luftë”

Po mbushen 35-vjet qysh kur një grup studentësh të Universitetit të Prishtinës, në orët e mbrëmjes, të 11 marsit të vitit 1981, shfaqen pakënaqësinë e tyre, jo edhe aq spontane sikur është komentuar sa e sa herë deri tani. Ata u bashkuan te “Mensa e  Studentëve”, në Prishtinë, me qëllim   ...

Më shumë...

Marsi e prilli i vitit 1981 vendosen themelet e Republikës së Kosovës

1981

Demonstratat gjithëpopullore të Marsit dhe Prillit të viti 1981, shënuan kthesën vendimtare të ndarjes definitive të shqiptarëve të robëruar nga ish-RSFJ. Kërkesa për krijimin e një republike të shqiptarëve në Jugosllavi, shtrohej si nevojë strategjike e kohës, për të ruajtur identitetin kombëtar të shqiptarëve dhe për të krijuar parakushte për ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Gjendja në Kosovë është shumë më e rënduar sesa e kupton koalicionin qeverisës

(Askush nuk ka te drejte t’i tradhtoje dhe zhgenjeje strukturate-veprimtaret-anetaret tane dhe ata mijera qytetare qe i besuan bashkimit te opozites) Ne kushtet dhe rrethanat qe gjendet Republika e Kosoves, per fajin me shume te koalicionit qeverises, per fajin e nje projekti nderkombetar per deshqiptarizimin e Kosoves, por edhe per ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Shtypi serb i cilëson skandaloze vizitat e delegacionit të Sanxhakut në Prekaz e në Kosovë

Ismet Azizi: Shtypi serb i cilëson skandaloze vizitat e delegacionit të Sanxhakut në Prekaz e në Kosovë

Brenda dy jave  me ftesë të organizatës “Kosova për Sanxhakun” në vendin  tonë  ishin për vizitë dy delegacione të Këshillit Kombëtar Boshnjak nga Sanxhaku dhe herën e dytë edhe një grup i studentëve  nga Novi Pazari, Tutini dhe Senica. Vizita e dytë kishte për qëllim pjesëmarrjen në manifestimin e “Epopesë ...

Më shumë...

Agjencia Kadastrale e Kosovës, takim me Zyrat Kadastrale Komunale

Agjencia Kadastrale e Kosovës, takim me Zyrat Kadastrale Komunale

( Tema: Prezantim i projekteve, identifikim i sfidave) Agjencia Kadastrale e Kosovës, autoritet qendror për kadastër, hartografi dhe infrastrukturë të të dhënave gjeohapësinore si dhe autoritet përgjegjës për mirëmbajtjen e bazës së centralizuar të të dhënave kadastrale dhe regjistrave pronësorë ka mbajtur një takim gjithëpërfshirës pune me përfaqësues të autoriteteve ...

Më shumë...

KEDS: Ndërprerjet e planifikuara të rrymës për mirëmbajtjen e rrjetit nëpër rajonet e Kosovës

KEDS: Ndërprerjet e planifikuara të rrymës për mirëmbajtjen e rrjetit nëpër rajonet e Kosovës

Në rajonin e Prizrenit, më 13.03.2016 në Zhuri do të shkyçet dalja 35kV Dragashi prej orës 12:00 deri në orën 15:00. Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin fshatrat: Kuk, Restelice, Bresane, Kuklibeg, Blaç, Zaplluxhe, Lubovishte, Kukjan, Vranishte, Mlikë, Glloboqicë, Krushevë, Zlipotok, ...

Më shumë...

Kostiq: Nuk ka asnjë pengesë për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë

Kostiq: Nuk ka asnjë pengesë për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë

Pavarësisht deklaratave të zyrtarëve të lartë të Qeverisë sonë se nuk do të lejohet mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, drejtues të partive politike serbe në vendin tonë kanë filluar përgaditjet për fushatën parazgjedhore. Kryetari i Komunës së Graçanicës, Vladeta Kostiq ka thënë se nuk ka asnjë pengesë për ...

Më shumë...

Opozita do të vazhdojë të jetë e bashkuar

Rexhep Selimi

Duke folur për hapat që do t’i ndërmarrin në të ardhmen, deputetë të partive opozitare kanë theksuar se ata janë të bashkuar në qëllimet e tyre dhe se vendimet do të jenë të përbashkëta, ashtu sikur kanë qenë deri më tani. Deputeti nga radhët e Vetëvendosjes, Rexhep Selimi deklaroi se ...

Më shumë...

Basha i opozitës në Shqipëri takon dhe lavdëron pozitën në Kosovë

Basha i opozitës në Shqipëri takon dhe lavdëron pozitën në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha gjatë qëndrimit në Prishtinë ka deklaruar se opozita të cilën ai e udhëheq në rrugë e në mitingje populiste, nuk do ta marrë shembullin e opozitës së Kosovës, në Kuvend me përdorim të gazit lotsjellës. Basha nuk ka përmendur  me këtë rast ...

Më shumë...