Ahmet Qeriqi

Abdirahim Idrizi: Rrëshqitja në rrethin vicioz

“Liria është e vetmja gjë që nuk mund ta keni, nëse nuk jeni të gatshëm ta ndani me të tjerët” (Ralph Epperson)   Si çdo individ, edhe familja, organizata por edhe pushteti kanë një formulë. Ajo është e padukshme por ekziston dhe pjesë e saj jemi ne njerëzit. Ajo formulë …

Më shumë...

Agim Sylejmani: Ka filluar xhirimi i filmit, “Romanca e hidhur”

Pas një pune të përkushtuar dhe ushtrimeve të shumta, sot në St. Gallen filluan xhirimet e para të filmit artistik të metrazhit të gjatë „Romanca e hidhur“ me skenar dhe regji të regjisorit dhe aktorit tanimë të njohur shqiptar në Zvicër, Valton Jakupi.   Filmi do të xhirohet jo vetëm …

Më shumë...

Hilmi Gashi: Në kujtim të 5 prillit 1999, në Rezallë të Drenicës

Kam parë dhe përjetuar aq tmerr sa s’dua të kem më sy e as mendje. Kështu rrëfen Sevdije Zabeli, ditën e fundit të 5 prillit të vitit 1999, kur djalin e vogël Burimin, i cili sa kishte mbushur plot 12 pranvera jetë, ia morën nga duart dhe e vranë bashkë …

Më shumë...

Ibrahim Kelmendi: Kundër shpifjeve të Milaim Zekës

Edhe pse demantet ngjajnë me mbledhje të puplave pasi ato të jenë hedhur në erë, megjithatë po reagoj kundër shpifjeve të Z. Milaim Zeka, bërë mbrëmë (më 03.04.2015) përmes televizionit publik të Kosovës [RTK], në emisionin “komiteti”, të cilin e përgatit gazeta Express. Në bashkëbisedim gjatë këtij emisioni Z. Zeka …

Më shumë...

Dr. Sabit Syla: Shkëmbimet arsimore, kulturore e shkencore mes Shqipërisë dhe Kosovës, 1970-1980

Vitet 70’ të shek. XX-të, karakterizohen nga shkëmbimet arsimore, kulturore e shkencore ndërmjet Shtetit shqiptar dhe Kosovës. Përmirësimi i marrëdhënieve të Shqipërisë me Kosovën duhet parë i lidhur ngushtë me zhvillimet ndërkombëtare, me luftën e brendshme të klaneve në Jugosllavi dhe përpjekjeve të Titos për të krijuar balanca brenda vendit, …

Më shumë...

Dr. Shaqir Shaqiri: Ende pengje të Serbisë

Javën e shkuar Kosova, gjegjësisht Ministria e Punëve të Jashtme, ishte organizatore e konferencës “Western Balkans 6”, ku morën pjesë shtetet e Ballkanit Perëndimor.           Delegacioni i Serbisë, i prirë nga Ivica Daçiq, kishte deklaruar se do të jetë pjesëmarrëse në këtë konferencë vetëm nëse nuk do të ketë të pranishme …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Pranvera e vitit 1981

Mehmet Bislimi:  Pranvera e vitit 1981   Pranvera po vjen ngadalë. Si duket nuk mund të kalojë pa u hetuar “koincidenca” e vlimeve të furishme në Kosovë, që në vazhdimësi kanë ndodhur gjatë muajit mars. Që nga viti 1981 e deri të rënia e Komandantit Legjendar Adem Jashari, marsi ishte …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Marshi i punëtorëve të Bellaqevcit më 1 prill 1981

Për demonstratat e pranverës së vitit 1981 është shkruar shumë.  Ka pasur  analiza nga më të ndryshmet. Janë  vlerësuar në mënyra të ndryshme nga pjesëmarrës, organizatorë të demonstrative dhe nga analistë të shumtë. Për këto demonstrate kanë folur dhe shkruar edhe politikanë të  kohës dhe nga ata të tashëm.  Shumë …

Më shumë...

RKL: Nderi i invalidit e veteranit si dhe hija e kolaboracionistit dhe mercenarit

Pakënaqësitë e shumta dhe të shprehura publikisht nga disa  aplikantë në “konkursin e Qeverisë për kategoritë e luftës”, lidhur me shtyrjen e publikimit të listave përfundimtare për  përcaktimin e statusit të dëshmorit, invalidit, veteranit etj të  luftës së UÇK-së, tashmë kanë rezultuar edhe me revolta të pakontrolluara të disa veteranëve kundër …

Më shumë...

Halil Ibrahimi: Ambasadorin e Amerikës në Kosovë duhet ta zgjedhë populli i Kosovës

I nderuar president Obama, Me shqetësim, dhe mbi të gjitha me shumë vonesë, e morëm lajmin se e keni emëruar zotëriun Gregory T. Delawie për ambasador të ardhshëm në Kosovë! Këtë shqetësim e ndajnë dy milion banorët e Kosovës, shqiptarë, serbë e të tjerë, por edhe miliona të tjerë në …

Më shumë...

Dorian Koçi: Vlera e paçmuar e tolerancës fetare

Çështjet dhe debatet e mëdha politike në Shqipëri reflektojnë edhe ngjyrime e nuanca që në vetvete tejkalojnë pritshmëritë e publikut. Ndonjëherë, flakë të vjetra të tulatura të zjarreve të dikurshme që kanë rrezikuar të djegin vendin, duken sikur ringjallen prapë për të përzhitur shkurrnajën e brishtë të shoqërisë shqiptare. Heqja …

Më shumë...

Andon Zako Çajupi, zëri i ndërgjegjes shoqërore dhe kombëtare shqiptare

          Në mesin e personaliteteve më meritore të kombit, pa dyshim se një vend të rëndësishëm zë edhe Andon Zako Çajupi, (1866-1930) veprimtar dhe atdhetar i devotshëm, poet, krijues, dramaturg, publicist e përkthyes. Ai zë vend meritor dhe vend nderi në letërsinë shqipe të kohës, në radhë të parë për …

Më shumë...

Zamira Çavo: Shqipëria do të bëhet kur të bëhemi ne shqiptarët

Kur afro 100 vite më parë Gjergj Fishta thoshte po të njëjtën gjë, kundërshtarët e tij nuk lanë gur pa hedhur për ta denigruar. Por e vërteta duket sikur i ka qëndruar kohës. Sot më shumë se kurrë jam e bindur që Shqipëria nuk mund të bëhet nëse ne shqiptarët …

Më shumë...

Pirro Prifti: A janë kandidatët për kryetarë Bashkie nga Koalicioni më të mirë sesa ata të pavarur?

Kandidatët për Kryetarë Bashkie nga Koalicionet Partiake mund të jenë sigurisht më të vlefshëm se sa Kandidatët e Pavarur të cilët mund të jenë individualisht më cilësorë, por se programet, projektet, dhe mundësia e ndihmës financiare e buxhetore do të  jetë më e mirë nëse kandidatët nga koalicionet do të …

Më shumë...

RKL: Trefishohet numri i invalidëve, rritet numri i dëshmorëve, rritet për 40 % numri i veteranëve

Vetëm Zona e Drenicës nuk e ka rritur numrin e dëshmorëve, të gjitha zonat e tjera e kanë rritur këtë numër madje deri edhe në 40 për qind. Nga 1831 dëshmorë të shpallur nga zonat operative të luftës së UÇK-së në  vjeshtë të vitit 1999, tani statusin e dëshmorit e …

Më shumë...

A. Qeriqi: TALMUDI, libër i urtisë dhe i mençurisë

Trashëgimia gojore dhe e shkruar e hebrenjve është përmbledhur në disa libra, të cilat në literaturën botërore por edhe atë hebraike konsiderohen si libra të shenjtë. Përveç Besëlidhjes së Vjetër, që është libri i vetëm pothuajse i pakontestueshëm i tri besimeve kryesore monoteiste, hebraike, krishtere dhe islame, të gjithë librat …

Më shumë...