MIT
tv dielli
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 648)

Radio Kosova e Lire

Në Mitrovicë u mbajt turnirin memorial në futsall

Kryetari i komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri, mori pjesë në turnirin memorial në futsall kushtuar heroit të Kombit Shemsi Ahmeti  “Komadant Shemi “. Të martën, mbi të gjitha u  kujtua dhe u  nderua e kaluara jonë e lavdishme, sakrifica  mbarë kombëtare shekullore e brezave të tërë për lirinë dhe pavarësinë ...

Më shumë...

Begaj priti drejtorin e kompanisë gjermane RTB GmbH, Rudolf Broher

Kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj, ka pritur drejtorin e kompanisë gjermane RTB GmbH & CO.KG, z.Rudolf Broher, me të cilin biseduan për mundësitë e investimeve në Malishevë, si dhe për mundësinë e ndihmës në sektorin social, përkatësisht në shëndetësinë e Komunës së Malishevës. Begaj dhe Broher, kanë vizituar ...

Më shumë...

Komuna e Rahovecit organizon debat me Publikun

Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në komunën e Rahovecit, fton të rinjtë, grupet rinore, shoqatat dhe organizatat tjera të shoqërisë civile, që të marrin pjesë në debatet publike për Rregulloren për punën vullnetare të të rinjve. Debatet zhvillohen sipas këtij orari: Në Rahovec, më 10 maj 2016, në orën 10:00 në ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa vlerëson Fondin për Garanci Kreditore

Mustafa

Kryeministri, Isa Mustafa e ka cilësuar themelimin e Fondit për Garanci Kreditore si një ngjarje e madhe për ekonominë e Kosovës. Ai ka shprehur bindjen se si rezultat i këtij fondi do të ketë një numër të madh të të punësuarve, “Ky fond do të jetë shtyllë e fondit për ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Pagarushë dhe Goriq të Malishevës

Njoftohen banorët e Pagarushës dhe Goriqit të komunës së Malishevës, se të mërkurën  më 27 prill 2016, do të bëhet repelimi i kafshëve. Ky është cikli i dytë i repelimit të kafshëve, në kuadër të zbatimit të strategjisë për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Me këtë ...

Më shumë...

Thaçi: Vendit po i rikthehet normaliteti politik

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka deklaruar se janë tejkaluar situatat e pakëndshme që kanë ndodhur mes pozitës dhe opozitës. Ai ka bërë të ditur se janë zhvilluar takime në nivele të ndryshme, në të cilat është biseduar për çështje të rëndësishme për vendin. “Sa i përket pozitës dhe opozitës ...

Më shumë...

Jep dorëheqje sekretari i Nismës, Xhevat Bislimi

Xhevat Bislimi

Sekretari për Marrëdhënie me Publikun i Nismës për Kosovën, Xhevat Bislimi ka dhënë dorëheqje nga ky subjekt politik. Ai ka akuzuar krerët e Nismës dhe AAK-së, për siç ka thënë ai, “antimarrëveshjen tinëzare’ për prishjen e opozitës së bashkuar. “Prandaj, prej dje edhe unë nuk jam më pjesë e subjektit ...

Më shumë...

Të dhënat finale të rindërtimit të Informacioneve komunale kanë arritur në komunën e Shtimes

Agjencioni Kadastral i Kosovës (AKK), ka zhvilluar projektin e Rindërtimit të Informacioneve Kadastrale (RIK), në Komunën e Shtimes në shtatë Zona Kadastrale (Shtime, Lagje e Pajtimit, Vojnoc, Davidoc, Gjurkoc, Rashincë dhe Muzeqinë). Këto ditë drejtori për Planifikim Urban, Kadastër dhe GJeodezi, z. Mehdi Salihu ka pranuar të dhënat finale të ...

Më shumë...

Rregullohet rruga “Enver Hadri” në qytetin e Ferizajt  

Rruga ” Enver Hadri” e cila lidh rrugët “Astrit Bytyqi” dhe “Rexhep Bislimi” ka filluar të rregullohet këto ditë dhe për pak kohë do të jetë edhe e asfaltuar. Ajo është e gjatë mbi 400 metra dhe buxhetit të komunës së Ferizajt do t’i kushtojë mbi 46 mijë euro. Kryetari ...

Më shumë...

Thaçi: Ka përparime në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar

Thaçi: Ka përparime në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka vlerësuar se Kosova ka shënuar përparime në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, gjë që sipas tij, është arsyeja pse Kosova pret lajme të mira nga Brukseli për liberalizimin e vizave. Këto komente, kreu i shtetit i bëri gjatë takimit me shefin e ...

Më shumë...

Themelohet Fondi për Garanci Kreditore

Themelohet Fondi për Garanci Kreditore

Qeveria e Kosovës, më mbështetjen e ambasadave të Gjermanisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, sot ka themeluar Fondin për garanci kreditore. Ky do të jetë një institucion i pavarur lokal, i cili pritet të lëshojë garanci kreditore për ndërmarrjet e vogla dhe ato të mesme në Kosovë. Në ceremoni ...

Më shumë...

Deçani mbanë mbledhje komemorative për mbmësuesin veteran, Isuf Nimonaj

Sot, 26 prill 2016 në ora 12.00 në sallën e Asamblesë Komunale në Deçan u mbajt mbledhje komemorative në nderim të veprës jetësore të mësuesit veteran, Isuf Nimonaj, i cili mbrëmë u nda nga jeta! Baca Isufi i takon plejadës së mësuesve të parë në trevën e Deçanit i cili ...

Më shumë...

Lagjet e fshatit Mirash po bëhen me kanalizim

Për të inspektuar nga afër punimet që po realizohen  në rrjetin e kanalizimit në  fshatin Mirash, doli edhe kryetari i Ferizajt, Muharrem Svarqa me bashkëpunëtorët e tij. Ai vlerësoi se ky projekt është shumë  rëndësishëm për banorët e këtij fshati me vet faktin se një pjesë e lagjeve nuk kanë ...

Më shumë...

Shkrimtari radikal turk, İsmet Özel fyen rëndë shqiptarët

Shkrimtari radikal turk, İsmet Özel fyen rëndë shqiptarët

Njëri nga shkrimtarët dhe poetët më të njohur në Turqi, İsmet Özel ka lëshuar deklarata raciste e fyese ndaj shqiptarëve që jetojnë në këtë shtet. Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, e që ka nxitur zemëratë gjithandej shqiptarëve, shfaq poetin turk gjatë një manifestimi shkencor në vitin 2015, ...

Më shumë...

Serwer: Serbia nuk mund të anëtarësohet pa i zgjidhur çështjet serioze

Daniel Serwer: NATO-ja po mbështet fuqishëm Beogradin, kundër krijimit të Ushtrisë së Kosovës

Eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer ka komentuar rezultatet e zgjedhjeve të së dielës në Serbi. Ai ka thënë se kryeministri, Aleksandër Vuçiq, ka fituar mbështetje të madhe për shkak të politikës së tij pro-evropiane, e cila ka qenë tema kryesore e fushatës së tij. Por, Serwer poashtu ka përmendur ...

Më shumë...