MIT
kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 648)

Radio Kosova e Lire

Ymeri: Mustafa e Thaçi ofenduan të gjithë protestuesit

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri deklaroi se nuk mund të ketë dhe nuk do të ketë normalitet institucional nga kjo qeveri anti kushtetuese. Gjatë konferencës për medie ai theksoi se me deklaratat e tyre, kryeministri, Isa Mustafa dhe zëvendës kryeministri, Hashim Thaçi dje kërcënuan dhe ofenduan të gjithë protestuesit. ...

Më shumë...

AAK: Veprimet e pushtetit gjyqësor po ndërmerren në koordinim me pushtetin politik

AAK: S’do të ketë pritje qeveritare për Haradinajn

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës konsideron se pushtet politik dhe ai gjyqësor po ndërmarrin aksione të bashkërenduara. Organet e rendit në Kosovë, akorduan një operacion për arrestimin e disa opozitarëve në mesin e të cilëve edhe të Glauk Konjufcës, Frashër Krasniqit dhe Dardan Molliqajt. Konsiderojmë se veprimet e pushtetit gjyqësor ...

Më shumë...

Drejtuesit e bashkësive fetare ju bënë thirrje udhëheqësve të partive politike ta zgjidhin krizën politike

Drejtuesit e bashkësive fetare ju bënë thirrje udhëheqësve të partive politike ta zgjidhin krizën politike. Gjatë takimit në rezidencën e Ipeshkëvisë së Kosovës në Prishtinë, kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, Ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji dhe kryetari i Kishës Ungjillore Protestante të Kosovës, Driton Krasniqi biseduan për ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj arrestimit të sekretarit organizativ të saj, Dardan Molliqaj

Dardan Molliqaj

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ashpër kundër arrestimit të sekretarit organizativ të saj, Dardan Molliqaj. Gjatë këtyre muajve, argumentet e faktuara dhe rezistenca e Opozitës së Bashkuar kanë mobilizuar masat në Kosovë në protesta gjithë popullore. Protesta madhështore e 17 shkurtit ia ka bërë të qartë Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit ...

Më shumë...

Në Tiranë u mbajt Asambleja Parlamentare për vendet e Mesdheut

Ilir Meta

Në Tiranë u mbajt Asambleja Parlamentare për vendet e Mesdheut ku u biseduar për sfidat me të cilat përballen vendet e mesdheut dhe bashkëpunim në mes tyre. Gjatë fjalës para të pranishmëve, kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta foli për rëndësinë e unifikimit dhe koordinimin e aktiviteteve për përballjen ...

Më shumë...

Veseli priti në takim ambasadorin hungarez

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli sot ka pritur në takim ambasadorin e Hungarisë në vendin tonë, Laszlo Markusz, me të cilin biseduan për thellimin e bashkëpunimit mes dy shteteve. Në komunikatën e Zyrës për Informim të Kuvendit të Kosovës thuhet se kryekuvendari, Veseli, e cilësoi bashkëpunimin ndër-parlamentar Kosovë-Hungari, ...

Më shumë...

Ngritet aktakuzë ndaj imamit kontrovers nga Prizreni

Më në fund, Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë ndaj imamit kontrovers, Irfan Salihu. Aktakuza e ngarkon imamin në fjalë me dyshimin se ka kryer veprën penale të nxitjes së urrejtjes, përçarjes ose mos-durimit kombëtar, racor, fetar apo etnik të dënueshëm me Kodin Penal të Kosovës. Imami, Irfan Salihu ...

Më shumë...

Grabovci: Zgjedhja e Thaçit president, çështje ditësh

Zyrtarët e Partisë Demokratike të Kosovës shprehen të bindur se zgjedhja e Thaçit për kryetar të Republikës është çështje ditësh. Nënkryetari i PDK-së, Adem Grabovci ka thënë se nuk përjashtohet mundësia që seanca të mbahet para ose prapa 17 shkurtit. “Ajo që është shumë me rëndësi është se president do ...

Më shumë...

Policia e Kosovës përgatit planin operativ për protestën e 17 shkurtit

Policia e Kosovës përmes një kumtese për medie, ka njoftuar opinionin mbi përgatitjet e saj me rastin e protestës së paralajmëruar nga opozita. Qëllimi i këtij plani operativ, sipas komunikatës, është siguria e përgjithshme, mbajtja e rendit si dhe zbatimi i ligjit. Policia e Kosovës ka paralajmëruar ndërmarrjen e masave ...

Më shumë...

Rama: Maqedonia të zbatojë në tërësi Marrëveshjen e Ohrit

Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë konferencës së djeshme me sekretarin amerikan, John Kerry, ka adresuar edhe çështjen shqiptare në Maqedoni. Kreu i Qeverisë shqiptare, me këtë rast, ka bërë thirrje që Maqedonia fillimisht të zgjidhë krizën politike dhe të zbatojë plotësisht Marrëveshjen e Ohrit, në mënyrë që vendi të ...

Më shumë...

Lëshohet urdhër-arrest për deputetët opozitarë

Gjykata Themelore e Prishtinës ka lëshuar urdhër-arrest për 4 deputetët opozitarë. Ky vendim erdhi pasi që deputetët e opozitës u larguan nga salla e Gjykatës, pas vonesës së gjyqtarit. Deputetët, Albulena Haxhiu, Faton Topalli dhe Donika Kadaj-Bujupi, kanë pritur 15 minuta e më pas janë larguar nga salla. Ndërkaq, deputeti ...

Më shumë...

Sindikata e Bujqve bën thirrje për protestën e 17 shkurtit

Federata Sindikale e Bujqve të Kosovës ka ftuar të gjithë bujqit që t’i bashkohen protestës së 17 shkurtit, kundër Marrëveshjeve të nënshkruara me Serbinë dhe Malin e Zi. Në njoftimin drejtuar medieve, kjo sindikatë bën me dije se këto marrëveshje sjellin dëme të mëdha edhe për bujqit e Kosovës, pasi ...

Më shumë...

Kryetari Demaku dhe zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian Wieland, mbështesin projektin e binjakëzimit të dy shkollave

Kryetari i Komunës së Drenasit, z. Nexhat Demaku së bashku me zëvendëspresidentin e Parlamentit Evropian, z.Rainer Wieland, përfaqësuesen e Ministrisë së Arsimit në Gjermani, znj. Kerstin Zielosko-Labonte, konzullin e Ambasadës së Kosovës në Austri, z.Ymer Lladrovci dhe  përfaqësues të Ministrisë së Arsimit, Shkencës e Teknoligjisë, kanë marrë pjesë në një ...

Më shumë...

Rritet niveli i ujit edhe në Komunën e Drenasit nga reshjet e fundit

Reshjet e fundit në Kosovë, kanë përfshirë edhe Komunën e Drenasit ku janë vërshuar kryesisht zonat përreth lumit “Drenica”, përkatësisht fshatrat, Komoran, Zabel i Ulët, Korroticë e Ulët, Shtrubullovë, Kizhnarekë dhe fshatra të tjera. Drejtoria e Shërbimeve Publike dhe Emergjente së bashku me njësitin e zjarrëfikësve gjatë ditës kanë qendruar ...

Më shumë...

Kryetari Demaku uron gjithë qytetarët për vitin e ri 2016

Kryetari i Komunës së Drenasit, z. Nexhat Demaku, me rastin e ndërrimit të moteve, uron të gjithë qytetarët për vitin e ri 2016, duke uruar që në secilën familje të mbretëroj paqja, harmonia, shëndeti dhe gëzimi familjar. Kryetari Demaku ka vlerësuar se viti që po lemë pas, ka qenë një ...

Më shumë...

Drenasit përfundon projektet e investimeve kapitale për vitin 2015

Komuna e Drenasit, gjatë vitit që po lemë pas, ka shënuar progres të konsiderueshëm në realizimin e projekteve kapitale që kanë qenë jetike për qytetarët e Komunës sonë. Drejtoria e Urbanizmit, ka përmbyllur projektet me ndërtimin e trotuareve në Poklek të Ri dhe të Vjetër si dhe Drenasin II, ndërsa ...

Më shumë...