mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Analiza (faqe 124)

Analiza

Shpend Ahmeti: Paqja dhe stabiliteti i qëndrueshëm në rajon bëhet i mundur vetëm kur bazohet në parime universale

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti iu ka  përgjigjur diplomatit amerikan, Edward Joseph, i cili kishte thënë se Ushingtoni zyrtar i ka vendosur pesë kushte Vetëvendosjes nëse dëshiron të  bashkëpunojë në të ardhmen. Në letrën e Ahmetit që përmban pesë përgjigje thuhet se ky nuk është qëndrim zyrtar i Shteteve ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Hipokrizia e EULEX-it dhe e krerëve tanë politikë e institucionalë që i mbajnë ison

Një ndër veset  më të këqija të njeriut dhe më të kritikuara nga librat e shenjtë për shkak të rrezikut që paraqet për shoqërinë, është edhe hipokrizia. Në Bibël dhe në Kuran me dhjetëra herë ju tërhiqet vërejtja besimtarëve që të jenë të vëmendshëm ndaj hipokritëve, sepse ata ndryshe deklarojnë ...

Më shumë...

RKL: EULEX-i mbështet fuqishëm politikën antishqiptare të Beogradit kundër Kosovës dhe aspak drejtësinë

Në shkrimin e tij titulluar; EULEX-i mbështetet në dëshmi, jo në politikë, botuar në disa medie në vend, shefi i këtij misioni,  gjermani,  Bernd Borchardt konstaton se “prokurorët e EULEX-it, si edhe të gjithë prokurorët e tjerë të Kosovës, nuk i ndjekin rastet duke u bazuar në politikë, por duke ...

Më shumë...

RKL: Nuk po arrestohen “grupet” e individëve nga Drenica, por Kreu i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ishte formacion i grupeve paraushtarake sikur pretendon shtypi i Beogradit, formulim ky i pranuar edhe  nga disa medie në gjuhën shqipe (sikur janë: “Bota Sot, Koha Ditore portalet e këtyre dy gazetave e disa medie të tjera), por ishte një strukturë e organizuar ushtarake e ...

Më shumë...

Afrim Berisha: Heroi im!

Nuk e di nëse ju ka rastisur të shkoni në zonën ku ka vepruar Brigada 121 “Ismet Jashari-Kumanova”.  Nuk e di nëse keni pasur rastin të vizitoni Llapushnikun, Kleçkën, Berishën, Tërpezën, Lladrovcin, Arllatin, Malishevën, Komoranin, Shalën, Luzhnicën e vende tjera gjithandej Pashtrikut, Drenicës e Llapushës ku ka vepruar Fatmir Limaj- ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Edhe ky makinacion i EULEX-it ka për të dështuar

(Reagim kundër arrestimit te Sylejman Selimit dhe disa drejtuesve të lartë të UÇK-së)                              Ygo: Besoni se të gjallët do t’i pranojnë makinacionet tuaja?                             Odereri: Bëjmë që t’i gëlltisin ngadalë.                             Ygo: Duke i gënjyer?                             Odereri: Herë-herë duke i gënjyer.                                                                 (Zhan-Pol Sartër, “Duart e ndyta”, v.3)     Gjithkush ...

Më shumë...

RKL: Masa e arrestit shtëpiak për shtatë eprorët e UÇK-së u ndërmor me qëllim për ta “blerë” qetësinë momentale

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar  masën e arrestit shtëpiak për 7 ish-eprorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të  dyshuar për, sikur thuhet, krime lufte.  Ndërkohë që prokurori antishqiptar i EULEX-it, italiani Salustro, ka kërkuar paraburgim për shtatë të dyshuarit për gjoja  krime të luftës në rajonin e Drenicës. Ai ...

Më shumë...

RKL: EULEX-i vazhdon fushatën kundër luftës së UÇK-së dhe kundër pavarësisë së Kosovës

Fushata e EULEX-it kundër kreut të luftës së Kosovës hap kapitullin e radhës, në përpjekje për ta diskredituar luftën çlirimtare të popullit të Kosovës, me qëllim për ndihmuar Serbinë në përballjet e saj me krimet e kryera gjatë tërë një shekulli kundër të gjithë popujve të Ballkanit. Kjo ndihmë e ...

Më shumë...

Mr.sc. Ymret Reshiti: Ndikimi i mendimit politik dhe karakterit shumë dimensional të Ukshin Hotit në çështjen shqiptare

Mendimi politik i Ukshin Hoti paraqet mendimin më  të  guximshëm politik shqiptar në ish Jugosllavi që nga vitet 1945-1991, ngase u bë   intelektual dhe zyrtari i   parë i  ish krahinës së  Kosovës që   mori  mbi supe misionin  e shenjtë të  mbrojtjes dhe  legalizimit  të së drejtës së  Kosovës për republikë, ...

Më shumë...

Evropa njerkë nuk bëhet nënë

Tashmë nuk kanë fije dyshimi se bisedimet e fundit, bisedimet politike  mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel,  i ka organizuar dhe i ka trajtuar Bashkimi Evropian, me qëllim për ta ofruar Serbinë në radhët e veta mbi kurriz të lirisë dhe pavarësisë së Kosovës. Në këtë drejtim Brukseli ka arritur ...

Më shumë...

Monika Stafa: Analfabet me diplomë!

Një prej lajmeve më tronditëse për botën shqiptare gjatë muajit të fundmë ishte ai për rritjen absolute të analfabetizmit funksional. Sipas një njoftimi zyrtar të Bankës Botërore, në Shqipëri gati më shumë se gjysma e nën 15-vjeçarëve shqiptarë janë analfabetë funksionalë. Një shifër e tillë nuk është raportuar kurrë më ...

Më shumë...

A. Q. Serbia nuk e ka humbur Kosovën, por shqiptarët e kanë çliruar vendin e tyre nga pushtimi shekullor serb

Formulimet e paqëndrueshme gjuhësore të politikanëve tanë në të shumtën e rasteve janë pasojë e imitimit të formulimeve të gazetarëve gjysmakë dhe atyre që nuk e njohin sa duhet profesionin, gjuhën dhe aq më pak  trajtimin realist gjuhësor të proceseve politike gjithnjë në zhvillim. Kështu ndodh për shembull kur një ...

Më shumë...

Majlinda Sinani-Lulaj: Për një të ardhme ndryshe nga e djeshmja dhe e sotmja

Koha sprovon secilin, pra edhe politikanët. Atyre që tashmë janë bërë lecka në politikë u duhet treguar qoshen që u takon. Edhe ashtu llumi që kanë lënë prapa do goxha të tilla lecka që të pastrohet. Shqiptarëve u duhet një fillim i ri. Jo se kthehet mbrapa koha e humbur, ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Kalimet, dezertimet dhe bashkëdyzimet

Skena politike kosovare ka filluar të dinamizohet. Po dëgjojmë se filan politikani dhe fistek politikania e kanë ndërruar partinë. Disa po i kthehen grigjës së mëparshme, ndërsa të tjerët po ngrenë fole të reja. Ka paralajmërime bombastike si: nëndega e XV-të e aktivit të V-të të AKR-së iu bashkëngjit AAK-së ...

Më shumë...

RKL: “Partishmëria e së kaluarës” dhe njëanshmëria e sotme politike e ideologjike e RTK-së

Për njëherë pas luftës në Kosovë, në verë të vitit 1999, administrata e UNMIK-ut dhe OSBE-së morën në kontroll ish RTP-në e dikurshme, e cila prej vitit 1991 ishte kthyer në një  transmetues vasal të Radio-televizionit të Serbisë, me një program mercenar, që emetohej  herë pas herë edhe  në gjuhën ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Fiset politike dhe politika fisnore në nën qiellin shqiptar !

Shqipëria si “ Piemont “ i shqiptarizmës ka një duzinë të partive politike. Shumica deklarohen si të djathta, një numër i vogël si të majta dhe gjithashtu një numër edhe më i vogël deklarohen si puro kombëtare! Mirëpo, shumica e tyre origjinën apo ngjizjen embrionale politike e kanë Partinë e ...

Më shumë...