leoni

Analiza

Ismet Azizi: Më 21 qershor populli vendos për Sanxhakun autonom apo për Serbinë e Madhe, thotë Sylejman Uglanin

Ismet Azizi: Më 21 qershor populli vendos për Sanxhakun autonom apo për Serbinë e Madhe, thotë Sylejman Uglanin

Pas Kongresit të Berlinit (1878), Sanxhaku i Jeni Pazarit (Novi Pazarit) hyri në përbërje të Vilajetit të Kosovës i cili përbëhej nga sanxhaku i Shkupit, Prizrenit, Prishtinës dhe Dibrës. Nga ky moment popullsia e Sanxhakut të Novi Pazarit intensifikon lidhjet tregtare, kulturore me Kosovën dhe Shqipërinë, gjë që ndikoi në …

Më shumë...

GJOKË DABAJ: MË IKU EDHE SIMË DOBRECI

Gjokë Dabaj

Ka qenë viti 1952, kur çdo të shtunë e bënim bashkë rrugën nga Tivari në fshatrat tanë afër Ulqinit, Krythë e Braticë. Sima ishte në gjimnaz, në vitin e tretë; në mos gabohem, unë isha në klasën e shtatë të tetëvjeçares. Rruga nga Tivari Nalt deri në Krythë e Braticë …

Më shumë...

Kadri Veseli: Nga Prizreni e Vlora, në Skenderaj, për shtet të dinjitetshëm

Kadri Veseli: Nga Prizreni e Vlora, në Skenderaj, për shtet të dinjitetshëm

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka mbledhur Kryesinë Qendrore të PDK-së në qytetin e Skenderajt për nder të ditës së çlirimit të vendlindjes së komandantit legjendar të UÇK-së, Adem Jashari, nga ku shpalosi vizionin e ri të partisë për të tashmen dhe të ardhmen e vendit. Lideri …

Më shumë...

RKL: Franca e Gjermania kundër marrjes përsipër nga Amerika të bisedimeve Kosovë-Serbi

RKL

Zyrtarisht bëhet e ditur se kryetari i Francës, Emannuel Macron, më 17 korrik 2020 planifikon të organizojë një samit,  në Paris, kur do të bisedohet për raportet, Kosovë-Serbi. Mbajta e një takimi të tillë  gjermano-francez kishte dështuar të mbahej më 1 korrik të vitit të kaluar, për shkak të taksës …

Më shumë...

Amerika kërkon zgjidhje të shpejtë mes Kosovës e Serbisë, BE-ja, bisedime edhe 20 vjet të tjera

Prishtine - Beograd

Jemi në përudhën e një kthese të rëndësishme për të ardhmen e Kosovës, por aspak të sigurt  se kjo e  ardhme do të jetë në favorin tonë, madje në asnjë mënyrë nuk do të përputhet me parashikimet e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi. Megjithatë, imponimi që po i bën administrata …

Më shumë...

KRIIK Albania: Dakordësia e arritur ne marrëveshjen e 5 qershorit, moment i liderëve për ta tejkaluar përvojën e derisotme

KRIIK Albania: Dakordësia e arritur ne marrëveshjen e 5 qershorit, moment i lidershipve për ta tejkaluar përvojën e derisotme

Në datë 16 qershor 2020, Koalicioni për Reforma, Integrim dhe Institucione të Konsoliduara (KRIIK Albania) iu dërgoi Kryeministrit të Republikës dhe Kryetarit të Partisë Socialiste Sh.T.Z. Edi RAMA, Kryetarit të Partisë Demokratike Z. Lulzim BASHA, Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim Znj. Monika KRYEMADHI, Kryetarëve të katër Grupeve Parlamentare në …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Dilema që nuk u zgjodh as sot!

Mehmet Bislimi

E solli lufta paqen, apo paqja luftën, e solli zjarri ngrohtësinë apo ngrohtësia zjarrin, e solli nënshtrimi lirinë apo rezistenca heroike e gjithë atyre trimave, që janë e nuk janë sot në mesin tonë, ata të cilët sot nuk po mund të na thonë me sa zë kanë: “ o …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Sot kur doli se të gjithë se ishin njësoj, LPK-ja rritë frymën kujdestare

Blerim Muriqi

Është e natyrshme, që në një shoqëri plurale të kemi konkurencë, e cila vie nga dallimet politike që e karakterizojnë pikërisht atë. Te ne, kjo dallueshmëri plurale akoma nuk egziston. Por, edhe ne kemi diçka që shpërfaqim ndryshe nga njëri tjetri. Kemi vendrreshtimin që na bënë të dallueshëm për tjerët. …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Kosovës i mungon Kursi i Ri i Ruzveltit!

Bahri Bivolaku

Ne si politikë, sot për herë të parë kemi diçka në dorë e që është kjo pavarësi e tillë si është. Debati për të kaluarën e rrezikon që edhe ajo të na humbet, gjersa debati për të ardhmen nënkupton që nga ajo që kemi në dorë të nxjerrim vlera më …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ta ruajmë fitoren si sytë e ballit

Jakup Krasniqi: Ta ruajmë fitoren si sytë e ballit

Në vitin 2011 kam botuar trilogjinë : Pranvera e Lirisë, Guxo ta duash Lirinë dhe Flijimi për Lirinë. Në librin e fundit – Flijimi për Lirinë, që kryesisht i kushtohet Komandantit Legjendar Adem Jasharit, gjendet edhe shkrimi në vazhdim: Këto ditë, në tërë Kosovën po behën rivarrime të dëshmorëve dhe …

Më shumë...

Reagim i Hanëmshahe Ilazit dhe i Nusret Pllanës: Politika jonë ditore i përmend vetëm 1133 fëmijë martirë!!

Më 20 nëntor 2019 promovohet libri monografik “Fëmijët martirë të Kosovës 1981 – 1999” të autorëve Nusret Pllana e Hanëmshahe Ilazi

Në periudhën e viteve 1981- 1999, Serbia fashiste i ka vrarë 1432 fëmijë të Kosovës.    Çdo ditë që ka falur Zoti, politikanët tanë, të të gjitha niveleve, dalin e flasin çdo gjë që u bie ndërmend. Flasin edhe për Luftën e lavdishme të UÇK-së. Flasin edhe ata që nuk e …

Më shumë...

Njëzet e një vjet nga Çlirimi i Kosovës dhe lufta gati dyvjeçare e UÇK-së, ende në dilema e dyshime

UCK

Sot në  21-vjetorin e  çlirimit të Prishtinës, në nderim dhe përkujtim të  kësaj date me rëndësi për luftën e UÇK-së dhe çlirimin e vendit u mbajtën  një varg aktivitetesh tematike e kulturore. Kjo datë shënon hyrjen e forcave të UÇK-së të Zonës Operative të Llapit, në Prishtinë, me qëllim për …

Më shumë...

RKL: Raif Osmani, ka punuar në Mitrovicë deri në vitin 1993, si Shef i Seksionit të Mbrojtjes Popullore në APJ

RKL

Baba i Vjosa Osmanit, Raif Osmani ka punuar në Mitrovicë deri në vitin 1993 si shef i seksionit të mbrojtjes popullore në Armatën Popullore të Jugosllavisë. LDK nuk ka bërë paraprakisht verifikimin e pastërtisë së figurës së znj. Osmani dhe të familjarëve të saj. Një figurë e tillë në krye …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Diaspora të jetë zëri i arsyes politike

Bahri Bivolaku

Diaspora e Kosovës dhe Shqipërisë mbase së bashku mund ta zhvillojnë diplomacinë ekonomike. Duke qenë si dy shtete që përbëjnë një nyje rajonale dhe jo larg shteteve të qendrës së Evropës dhe Azisë, e bëjnë më të lehtë fuqizimin e diplomacisë ekonomike dhe thënë më thjeshtë tërheqjen e investitorëve nga …

Më shumë...

RKL: Bashkimi Evropian e “rrethon” Kosovën me çekë e spanjollë

RKL

Lajmi i fundit, që bën të ditur se  BE-ja ka emëruar edhe një diplomat çek në Kosovë, këtë radhë çekun, Tomas Szunyg,  në krye të misionit të vet në Prishtinë, në vend të diplomates, Natalia Apostollova, është një “dush i ftohtë” për Qeverinë Hoti dhe një tregues më shumë se …

Më shumë...

Milaim Sylejmani: Heroizmi i diplomacisë tonë

Në fillim të muajit Mars të këtij viti, duke shfrytëzuar rrugën tranzitore përmes Gjeorgji-së për në Francë, R.B. ndalohet nga autoritetet Franceze duke u kthyer prapa, pikërisht në ditët kur Gjeorgjia vendosi karantinën dy javore për çdo udhëtarë që hynte në atë shtet. Pas karantinimit dy javor, R.B. kishte provuar …

Më shumë...