leoni

Analiza

Kryetari Hashim Thaçi, përmes një video-mesazhi, është paraqitur para qytetarëve pas skandalit të Gjykatës Speciale

Kryetari Hashim Thaçi, përmes një video-mesazhi, është paraqitur para qytetarëve pas skandalit të Gjykatës Speciale

Kryetari Hashim Thaçi, ashtu sikur edhe kishte paralajmëruar përmes një video-mesazhi, është paraqitur për herë të parë para  qytetarëve pas propozim-aktakuzës nga Gjykata Speciale kundër  tij dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli për gjoja  krime lufte. “Gabime politike në paqe mund të kem bërë, por krime lufte asnjëherë. Edhe po …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Vidovdani dhe politika gjenocidale serbe

Jakup Krasniqi: Vidovdani dhe politika gjenocidale serbe

Tubimi i djeshëm në Gazimestan konfirmoi për të satën herë se mungesa e konflikteve të armatosura nuk nënkupton me automatizëm paqen e qëndrueshme në Ilirik. Askush nuk mund ta mohojë se gjatë gjithë këtyre viteve të lirisë e të pavarësisë Kosova ka qenë dhe është edhe sot e interesuar për …

Më shumë...

Nevenka Tromp: Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit iu bë gjyqi i opinionit publik

Nevenka Tromp: Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit iu bë gjyqi i opinionit publik

Avokatja e njohur botërore, Nevenka Tromp, ligjëruese në studimet evropiane të Universitetit në Amsterdam dhe ish-hulumtuese e Tribunalit të Hagës për 12 vjet me radhë, ka thënë në emisionin “Novi dan” për televizionin N1 ka thënë se pretendimet ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit nuk janë ende aktakuzë. “Ajo çfarë …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Përtej asaj që ngriti Gjykata Speciale

Blerim Muriqi

Krimi nuk është një ngjyrësh, një etnik dhe as edhe vetëm i një forme sikur e dhunoi bashkësia ndërkombëtare politikën tonë kur e shtyri ta organizoi një gjyqësi vetëm për shqiptarët, e ku apriori ajo i dha vulën fajit tonë kolektiv akoma pa nisur as hetimet.  Në vigjilie të takimit …

Më shumë...

Fatmir Humolli: Proceset politike kanë një ndërlidhje të etapave të ndryshme historike dhe e pasojnë njëri-tjetrin

Fatmir Humolli

Proceset politike gjithmonë kanë një ndërlidhje të etapave të ndryshme historike dhe një relacion ku këto procese e pasojnë njëra-tjetrën. Le të rikujtojmë Marsin e vitit 1998, kur beteja e Jasharëve i dha fund idesë se politika defanzive e qyqare mund të sjellë lirinë, më pas, 24 Marsin kur filloi …

Më shumë...

Edi Rama: Njolla nga Gjykata Speciale nuk është hedhur vetëm mbi Thaçin, Veselin e UÇK-në, por mbi tërë shqiptarinë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka mbajtur sot një fjalim lidhur me zhvillimet në Kosovë, ku Prokuroria e Gjykatës Speciale një ditë më parë ka njoftuar se ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe liderit të PDK-së, Kadri Veseli, është dorëzuar aktakuzë për shqyrtim nga Specialja. Rama është shprehur se ky njoftim …

Më shumë...

Bedri Halimi: MASAKRAT SERBE NE KOSOVË GJATË VITEVE 1998 – 1999

Bedri Halimi: MASAKRAT SERBE NE KOSOVË GJATË VITEVE 1998 – 1999

Gjatë kësaj periudhe kohore, sapo filluan luftimet në Kosovë, e deri në finalizimin e saj, shteti serb përmes të gjitha forcave ushtarake e policore, përpos që zbatoi politikën e “tokës së djegur”, nuk kurseu as pleq, plaka, gra, fëmijë, me një fjalë nuk kursente asgjë nga popullata civile e paarmatosur. …

Më shumë...

Spanjolli Borell e sllovaku, Lajçak, i hakmerren Hashim Thaçit për shkak të bisedimeve në Uashington dhe jo në Bruksel

Spanjolli Borell e sllovaku Lajçak i hakmerren Hashim Thaçit për shkak të bisedimeve në Uashington dhe jo në Bruksel

Publikimi i aktakuzës nga Prokuroria e Gjykatës Speciale kundër kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, dy ditë para fillimit të bisedimeve të delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë,  në Uashington, nuk është ndonjë rastësi as koincidencë e rastit, por thjesht një ndikim politik i BE-së …

Më shumë...

Kadri Veseli: Akuzat janë të pabazuara, historia e Kosovës dhe e UÇK-së nuk mund të rishkruhen

Kadri Veseli: Akuzat janë të pabazuara, historia e Kosovës dhe e UÇK-së nuk mund të rishkruhen

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli i ka quajtur politike dhe të pabazuara pretendimet e prokurorit për kinse krime dhe pengim të punës së gjykatës. Lideri i PDK-së tha se në një veprim të paprecedentë, Prokurori ka lëshuar deklaratën para se Gjykata t’i konfirmojë ose rrëzojë akuzat e …

Më shumë...

Sot, lufta e UÇK-së mori goditjen e parë serioze, e cila është pritur të ndodh, por më së paku e kanë pritur zyrtarët mendjelehtë

KMDLNj kërkon nga veteranët e UÇK-së që mos të që të mos kalojnë nëpër Serbi pasi mund të arrestohen

Pikërisht në kohën kur po bëhen përgatitjet  e fundit për takimin në Uashington të delegacionit të Kosovës dhe Serbisë,  më 27 qershor 2020 lidhur me rifillimin e bisedimeve, Kosovë Serbi, Gjykata Speciale kundër UÇK-së publikoi aktakuzën kundër kryetarit aktual të Kosovës, Hashim Thaçi, ish përfaqësues i lartë i Ushtrisë Çlirimtare …

Më shumë...

Veton Surroi: Kosova Republikë është kërkesë armiqësore për krijimin e Shqipërisë e Madhe (Rilindja 4. 3. 1989)

Veton Surroi

…Nacionalistët e irredentistët shqiptarë, së pari, duke u shërbyer në radhë të parë me praninë numerike të nacionalitetit shqiptar, vendin  ku ata jetojnë e punojnë e shpallin si „truall shqiptar“, duke vënë në rangë të „mysafirëve“ të gjitha nacionalitetet e tjera, gjë që është padrejtësi e madhe ndaj tyre, pra edhe …

Më shumë...

Mbijetesa politike e Isa Mustafës, nuk është rastësi, por realitet i një mendësie politike, që ka shumë mbështetës

Isa Mustafa

Asnjë prej politikanëve të pas luftës, në vendin tonë nuk ka qenë më shumë i atakuar, i fyer dhe i përçmuar   nga kundërshtarët politikë, madje edhe në radhët  e partisë së vetë, sesa kryetari aktual i LDK-së, Isa Mustafa. Biografia e Isa Mustafës është ajo e politikanit, që e njeh …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Nihilizmi i Rron Gjinovcit apo absurditeti i një adoleshenti, si gjeli mburravec maje plehut!

Bahri Bivolaku

Dyshimi, thonë, ka qëllim mbulimin e pamjeve të bukura nga arsye politike (mendësia politike populliste e revolucionare), sepse duhet mohuar të gjitha për t’i fituar të gjitha pastaj!   Të thuash se në Kosovë në këto 21 vite nuk është bërë asgjë e mirë, do të thotë të mohosh së …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Në zgjidhjen amerikane një petk edhe për Brukselin

Blerim Muriqi

(Çfarë di politik-bërja jonë pozitë-opozitë për marrëveshjen në Shtëpinë e Bardhë dhe pse liderët janë barrikaduar në heshtje pritëse?) Dy qeveritë e shkuara, ajo e Haradinajt dhe e Kurtit, sikur tashmë e dimë, shkuan për shkak të marrëveshjes Kosovë – Serbi. Bisedime të imponuara apo perspektivë zhvillimore dhe heqje e …

Më shumë...

Kadri Veseli prezantoi nismat ligjore të PDK-së, nga zbardhja e plotë e privatizimeve deri te temat më jetike të pas luftës

Kadri Veseli prezantoi nismat ligjore të PDK-së, nga zbardhja e plotë e privatizimeve deri te temat më jetike të pas luftës

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka prezantuar nismat ligjore që do të ndërmerr PDK për të zbardhur të vërtetën e plotë që nga procesi i privatizimit e deri tek gjitha çështjet jetike për vendin në 21 vite liri. Ai tha se nga sot e nisë ballafaqimi me …

Më shumë...

Ismet Azizi: Më 21 qershor populli vendos për Sanxhakun autonom apo për Serbinë e Madhe, thotë Sylejman Uglanin

Ismet Azizi: Më 21 qershor populli vendos për Sanxhakun autonom apo për Serbinë e Madhe, thotë Sylejman Uglanin

Pas Kongresit të Berlinit (1878), Sanxhaku i Jeni Pazarit (Novi Pazarit) hyri në përbërje të Vilajetit të Kosovës i cili përbëhej nga sanxhaku i Shkupit, Prizrenit, Prishtinës dhe Dibrës. Nga ky moment popullsia e Sanxhakut të Novi Pazarit intensifikon lidhjet tregtare, kulturore me Kosovën dhe Shqipërinë, gjë që ndikoi në …

Më shumë...