Analiza

KRIIK Albania: Dakordësia e arritur ne marrëveshjen e 5 qershorit, moment i liderëve për ta tejkaluar përvojën e derisotme

KRIIK Albania: Dakordësia e arritur ne marrëveshjen e 5 qershorit, moment i lidershipve për ta tejkaluar përvojën e derisotme

Në datë 16 qershor 2020, Koalicioni për Reforma, Integrim dhe Institucione të Konsoliduara (KRIIK Albania) iu dërgoi Kryeministrit të Republikës dhe Kryetarit të Partisë Socialiste Sh.T.Z. Edi RAMA, Kryetarit të Partisë Demokratike Z. Lulzim BASHA, Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim Znj. Monika KRYEMADHI, Kryetarëve të katër Grupeve Parlamentare në …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Dilema që nuk u zgjodh as sot!

Mehmet Bislimi

E solli lufta paqen, apo paqja luftën, e solli zjarri ngrohtësinë apo ngrohtësia zjarrin, e solli nënshtrimi lirinë apo rezistenca heroike e gjithë atyre trimave, që janë e nuk janë sot në mesin tonë, ata të cilët sot nuk po mund të na thonë me sa zë kanë: “ o …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Sot kur doli se të gjithë se ishin njësoj, LPK-ja rritë frymën kujdestare

Blerim Muriqi

Është e natyrshme, që në një shoqëri plurale të kemi konkurencë, e cila vie nga dallimet politike që e karakterizojnë pikërisht atë. Te ne, kjo dallueshmëri plurale akoma nuk egziston. Por, edhe ne kemi diçka që shpërfaqim ndryshe nga njëri tjetri. Kemi vendrreshtimin që na bënë të dallueshëm për tjerët. …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Kosovës i mungon Kursi i Ri i Ruzveltit!

Bahri Bivolaku

Ne si politikë, sot për herë të parë kemi diçka në dorë e që është kjo pavarësi e tillë si është. Debati për të kaluarën e rrezikon që edhe ajo të na humbet, gjersa debati për të ardhmen nënkupton që nga ajo që kemi në dorë të nxjerrim vlera më …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ta ruajmë fitoren si sytë e ballit

Jakup Krasniqi: Ta ruajmë fitoren si sytë e ballit

Në vitin 2011 kam botuar trilogjinë : Pranvera e Lirisë, Guxo ta duash Lirinë dhe Flijimi për Lirinë. Në librin e fundit – Flijimi për Lirinë, që kryesisht i kushtohet Komandantit Legjendar Adem Jasharit, gjendet edhe shkrimi në vazhdim: Këto ditë, në tërë Kosovën po behën rivarrime të dëshmorëve dhe …

Më shumë...

Reagim i Hanëmshahe Ilazit dhe i Nusret Pllanës: Politika jonë ditore i përmend vetëm 1133 fëmijë martirë!!

Më 20 nëntor 2019 promovohet libri monografik “Fëmijët martirë të Kosovës 1981 – 1999” të autorëve Nusret Pllana e Hanëmshahe Ilazi

Në periudhën e viteve 1981- 1999, Serbia fashiste i ka vrarë 1432 fëmijë të Kosovës.    Çdo ditë që ka falur Zoti, politikanët tanë, të të gjitha niveleve, dalin e flasin çdo gjë që u bie ndërmend. Flasin edhe për Luftën e lavdishme të UÇK-së. Flasin edhe ata që nuk e …

Më shumë...

Njëzet e një vjet nga Çlirimi i Kosovës dhe lufta gati dyvjeçare e UÇK-së, ende në dilema e dyshime

UCK

Sot në  21-vjetorin e  çlirimit të Prishtinës, në nderim dhe përkujtim të  kësaj date me rëndësi për luftën e UÇK-së dhe çlirimin e vendit u mbajtën  një varg aktivitetesh tematike e kulturore. Kjo datë shënon hyrjen e forcave të UÇK-së të Zonës Operative të Llapit, në Prishtinë, me qëllim për …

Më shumë...

RKL: Raif Osmani, ka punuar në Mitrovicë deri në vitin 1993, si Shef i Seksionit të Mbrojtjes Popullore në APJ

RKL

Baba i Vjosa Osmanit, Raif Osmani ka punuar në Mitrovicë deri në vitin 1993 si shef i seksionit të mbrojtjes popullore në Armatën Popullore të Jugosllavisë. LDK nuk ka bërë paraprakisht verifikimin e pastërtisë së figurës së znj. Osmani dhe të familjarëve të saj. Një figurë e tillë në krye …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Diaspora të jetë zëri i arsyes politike

Bahri Bivolaku

Diaspora e Kosovës dhe Shqipërisë mbase së bashku mund ta zhvillojnë diplomacinë ekonomike. Duke qenë si dy shtete që përbëjnë një nyje rajonale dhe jo larg shteteve të qendrës së Evropës dhe Azisë, e bëjnë më të lehtë fuqizimin e diplomacisë ekonomike dhe thënë më thjeshtë tërheqjen e investitorëve nga …

Më shumë...

RKL: Bashkimi Evropian e “rrethon” Kosovën me çekë e spanjollë

RKL

Lajmi i fundit, që bën të ditur se  BE-ja ka emëruar edhe një diplomat çek në Kosovë, këtë radhë çekun, Tomas Szunyg,  në krye të misionit të vet në Prishtinë, në vend të diplomates, Natalia Apostollova, është një “dush i ftohtë” për Qeverinë Hoti dhe një tregues më shumë se …

Më shumë...

Milaim Sylejmani: Heroizmi i diplomacisë tonë

Në fillim të muajit Mars të këtij viti, duke shfrytëzuar rrugën tranzitore përmes Gjeorgji-së për në Francë, R.B. ndalohet nga autoritetet Franceze duke u kthyer prapa, pikërisht në ditët kur Gjeorgjia vendosi karantinën dy javore për çdo udhëtarë që hynte në atë shtet. Pas karantinimit dy javor, R.B. kishte provuar …

Më shumë...

Maela Marini: Antimafia italiane zbulon se njeriu i Ilir Metës porositi fushatën kundër qeverisë shqiptare të Edi Ramës

Maela Marini: Antimafia italiane zbulon se njeriu i Ilir Metës porositi fushatën kundër qeverisë shqiptare të Edi Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sot lidhur me zbulimin nga antimafia italiane se shkrimi i tre viteve më parë për kontejnerët me mbetje nga Italia në Shqipëri ishte fake news i porositur nga këshilltari i Ilir Metës, Ilir Kulla. Kreu i Ekzekutivit thekson se shpifja e asokohe, “kishte synim të …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Kryeministri Kurti në “sërnishtë” e pak më tej

Blerim Muriqi

Veprimet e çakorduara që po merren nga Albini (Hyjit të Vetvendosjes popull), të cilin e kanë larguar nga pushteti, na kujtojnë çakordimet vepruese të Sali Berishës sa herë ai e humbiste pushtetin. Më skandalozet qenë: djegjet e Shqipërisë, Piramidat, tentim puçi i shtatorit 1998, nxitja e Leka Zogut për luftë qytetare …

Më shumë...

RKL: Murat Jashari, do të duhej të ishte kryetar i Kosovës, i krejt qytetarëve, jo i manipulimeve të partive politike

RKL: Murat Jashari, do të duhej të ishte kryetar i Kosovës, i krejt qytetarëve, jo i manipulimeve të partive politike

(Vetëvendosja, me qëllim për të shpëtuar, “kapet” për Murat Jasharin, të cilin vështirë ta ketë kujtuar më parë) Duke qenë në siklet të humbjes së shpejtë të pushtetit e qeverisjes, Vetëvendosja më në fund është kujtuar për Murat Jasharin, duke e propozuar për mandatar teknik, në vend të Avdullah Hotit. …

Më shumë...

RKL: Gjasat për formimin e Qeverisë Hoti me 61 deputetë, nuk janë shumë reale

RKL

Gjasat për formimin e Qeverisë Hoti me 61 deputetë nuk janë shumë reale, meqë ky numër vështirë së do të arrihet në përpjekjen e parë për themelimin e Qeverisë së re, si rezultat i zgjedhjeve të 6 tetorit të vitit 2019 dhe i mosbesimit që iu bë Qeverisë Kurti nga …

Më shumë...

Adil Fetahu: Lashtësia e së drejtës romake, Ligji i XII Tabelave

Adil Fetahu

E drejta romake dhe fillozofia greke janë dy nga shtyllat më të njohura të pasurisë kulturore të historisë së lashtë të njerëzimit, jo vetëm në Europë por edhe shumë më gjërë. Prandaj nohuritë mbi zhvillimin historik të së drejtës së lashtë romake dhe të normave të saj, janë ineresante jo vetëm …

Më shumë...