Analiza

RKL: A po përgatitet PDK-ja për të qenë një opozitë që bën “katarsis” për t’u rikthyer sërish fitimtare, apo po bën pazare politike?

RKL

Partia Demokratike e Kosovës, në tërë periudhën e pas luftës ka shënuar më shumë fitore sesa të gjitha partitë e tjera, por duket se tani i ka ardhur koha për një pushim dhe reflektim, për një “katarsis” shpirtëror, partiak dhe për një ballafaqim realist me vetveten. Prej kohës kur ne …

Më shumë...

Mehmet Musa: Markalleshët trima dhe atdhetarë nga Vraniqi. Nëna Hanë është krenare me bijtë dëshmorë

Mehmet Musa: Markalleshët trima dhe atdhetarë nga Vraniqi. Nëna Hanë është krenare me bijtë dëshmorë

Që nga Malësia e Gjakovës, Malësia e Mbishkodrës e anë e kënd Kosova ka dëgjuar për oxhakun dhe gjakun e Markalleshëve të Vraniqit. Ku çdo herë forcat okupatore që vinin në këto troje, qoftë me Kuran nën sqetull, qoftë me Bibël nën sqetull, qoftë me kryqin ortodoks, siq ishte lufta …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Një reze dielli për Gani Krasniqin

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Duke vërejtur këto ditë rastësisht listat e kandidatëve për deputetë të gjithë forcave politike në Kosovë, midis shumë të njohurve prej meje, pashë edhe emrin  e Gani Krasniqit. Ai  nuk është i panjohur nga një pjesë dërmuese e popullsisë së Kosovës, për mos të thënë ndoshta nga e gjithë Kosova. …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Shtatori i vitit 1998, muaji i dhembjeve por edhe i krenarisë dhe heroizmit

Sadik Halitjaha: Njeri tabor thotë do të ju japim lekë, lekë, tjetri tabor thotë punë, punë

Më 22 shtator të vitit 1998 Serbia kishte mërsyer të i likuidoi të pa mposhturit e UÇK-së, ndër më kryesorët dhe më të rrezikshmit kundër forcave serbo jugosllave ishin Fehmi Lladrovci, Xhevë Krasniqi Lladrovci, të cilët me Brigadën e tyre ju kishin ofruar jo pak edhe Prishtinës e në prag …

Më shumë...

Afërdita Thaçi: Rrini këtu ku është amaneti i heronjve, luftoni që ta fitoni paqen ashtu si luftuam ne për ta fituar lirinë

Afërdita Thaçi: Rrini këtu ku është amaneti i heronjve, luftoni që ta fitoni paqen ashtu si luftuam ne për ta fituar lirinë

Sikur edhe çdo bashkëkombës i imi edhe unë si bija e këtij vendi, patjetër që jam e lumtur për lirinë e fituar, për krijimin e shtetit tonë dhe të gjitha të arriturave të deri tanishme nga paslufta e deri më sot! Mirëpo, vendin tonë gjatë kësaj kohe të marrjes së …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Kosovës i duhet zgjidhje, zgjedhjet e parakohshme nuk do të sjellin zgjidhje

Sadik Halitjaha: Njeri tabor thotë do të ju japim lekë, lekë, tjetri tabor thotë punë, punë

Kosovës i duhet zgjidhje! Zgjedhjet nuk do të sjellin zgjidhje. Së pari vota nuk është e garantuar, as në mes partive, por as brenda partive. Ky është shkaku kryesor që në Kuvendin e Kosovës nuk vijnë  të zgjedhurit e popullit por të partive dhe kjo tregon se nuk i mbrojnë …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Farsa e zgjedhjeve të parakohshme

Mehmet Bislimi

Duke u nisur nga motoja se çdo gjë që ndodhë, apo lind  para kohe nuk është e shëndetshme, madje shoqërohet edhe me efekte anësore që pengojnë procesin drejt rrugëtimit të tij përfundimtare, ndodhin edhe këto procese të dështuara para kohe, si fryt i rënë nga dega para kohe, si vjelje …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Lëvizjet atdhetare gjatë ekzistimit të tyre qëllim kryesor kishin çlirimin nga pushtuesi

Sadik Halitjaha: Njeri tabor thotë do të ju japim lekë, lekë, tjetri tabor thotë punë, punë

Lëvizjet atdhetare, kombëtare, gjatë gjithë ekzistimit të tyre,  qëllim kryesor kishin çlirimin nga pushtuesi. Si njiheshin, si e quanin veten ato dhe si armiqtë na quanin e na jepnin epitete të ndryshme. Organizata Besëlidhja-Besa e udhëhequr nga Ymer Berisha, Gjon Sereçi, Kadri Beba, Ibrahim Lutfiu e krerë të tjerë që …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Të votojmë lidershipin e përmasave të Anton Çetës e Kukruk Prishtinës

Fidan Mustafa

Republika e Kosovës dhe qytetari i saj, ka nevojën për një lidership të përmasave të Anton Çetes e Kokruk Prishtinës. Një elitë politike që bashkon, unifikon, thërret në pika të përbashkëta për vendin. Largon pengesat, lehtëson diferencimet dhe ofron alternativë për çdo problem. Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, shënojnë organizimin …

Më shumë...

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Familja Manolli viktima e parë e neofashizmit serb pas 23 marsit të vitit 1989

Hakif Bajrami

(Si e përgatiti dhe si e zbatoi fashizmi ushtrako-policor terrorin në Kosovë) Më 1981 pushteti serb,  madje të gjithë sllavët e jugut do të vërsulen ndaj shqiptarëve se “po I detyrojnë kolonët të shpërngulen nga Kosova”. E vërteta, të gjithë UDB-ashët që ishin diskredituar më 1966, do të mrizojnë me …

Më shumë...

Frank Shkreli: Milosh Zeman, një zë nazi-fashist, antishqiptar nga Qendra e Evropës

Frank Shkreli: Milosh Zeman, një zë nazi-fashist, antishqiptar nga Qendra e Evropës

Media të ndryshme rajonale dhe ndërkombëtare njoftojnë se në Beograd arrijti për një vizitë dy-ditore, presidenti i, Republikës së Çekisë, Milosh Zeman, ku u prit nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Pa zbritur ende në tokën serbe, udhëheqsi çek nuk mund të priste që të shprehte dashurinë e tij për …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Spastrimi etnik i shqiptarëve nga komuna e Medvegjës, po ndodhë!

Mehmet Bislimi

Serbia tanimë ka ndjekur pothuaj të gjithë pjesëtarët e etnitetin shqiptarë nga komuna e Medvegjës, duke bërë kështu spastrim etnik në këtë Komunë. Ky gjenocid bashkëkohor që Serbia po e zbaton me mjete administrative sot, i ngjason atyre të ish reformave agrare të ish pushtuesit serbo-Jugosllav, ku kolonizonin tokat autoktone …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Serbia është një shembull i keq i rrezikimit permanent të paqes botërore

Agim Vuniqi

Ata që dyshojnë se politika e jashtme amerikane mund të ndryshojë kohë pas kohe mund të gabojnë, ngase qëndrimet e politikës së saj të jashtme janë konsekuente dhe janë shumë të qëndrueshme, ashtu siç ishte intervenimi amerikan dhe i aleatëve të tjerë të NATO-s kundër politikës Millosheviqiane, e që kishte …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Ja cilat janë disa nga pikat e programit të Nismës Socialdemokrate të Kosovës

Jakup Krasniqi: Jo paramilitarë dhe jo masakra

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nisma Socialdemokratie, Jakup Krasniqi, ka treguar disa nga pikat e programit të këtij subjekti politik. Ai ka shkruar se vizioni i këtij subjekti është për një ekonomi, tregti, arsim, kulturë, shëndetësi e turizëm pa kufi në gjithë hapësirën tonë kombëtare. Krasniqi ka prezantuar edhe moton …

Më shumë...

Adil Fetahu: Korrespondenca midis patriotëve, Ibrahim Shyti dhe Josif Bageri

Adil Fetahu

Derisa për rilindasin, Josif Bageri dihet në qarqet letrare dhe intelektuale, për një rilindas e patriot tjetër të shquar, Ibrahim Shyti, mik dhe bashkëpunëtor i ngushtë i Bagerit dhe i shumë rilindasve e patriotëve tjerë, pak kush e di dhe askush nuk flet për te. Në një letër që Ali …

Më shumë...

RKL: “Lufta” e krerëve të vendit kundër korrupsionit, në stilin: Bëj sikur të them unë dhe mos bën sikur bëj unë!

RKL

Fenomeni i korrupsionit është fenomen bazë i zhvillimit të kapitalizmit, në të gjitha etapat e procesit, veçmas në etapën e parë, të kapitalizmit të xhunglës e kaosit, sikur është kapitalizmi   aktual në Kosovë, në Shqipëri, Maqedoni por edhe në disa shtete të rajonit… Nuk ka pasur, nuk ka dhe nuk …

Më shumë...